آلرژی و لکنت زبان

 

سایت رشد ۲۳/۱۱/۱۳۸۴

موضوع : آلرژی و لکنت زبان

دکتر حمید سبحانی – متخصص بیماری های دستگاه ریوی

 

۱- آلرژی لکنت زبان را تشدید می کند . نتایج  پژوهشگر گیلانی نشان داد « آسم آلرژیک » عاملی برای تشدید لکنت زبان است .

 دکتر حمید سبحانی دراین باره افزود : به علت اختلا‌لا‌ت پی در پی که این بیماری در دستگاه تنفس فوقانی و تحتانی فرد ایجاد می کند , هماهنگی گفتار و تنفس در فرد مبتلا مختل و لکنت زبان در وی شدید می شود .

۲- این متخصص بیماری های دستگاه ریوی که ارتباط لکنت زبان و برخی بیمارهای آلرژیک را بررسی کرده است گفت : آلرژی های غذایی ممکن است موجب بعضی مشکلا‌ت رفتاری و فیزیکی شود که لکنت از آن جمله است.

۳- وی افزود : همچنین مصرف داروی \” تئوفیلین \” در افراد مبتلا به آسم به ویژه در لکنت از نوع رشدی , عوارض بسیاری دارد که یکی از آنها لکنت است.

۴- دکتر سبحانی در بخشی از این پژوهش آورده است : بیمار مبتلا به لکنت در برقراری ارتباط خود در جامعه دچار مشکل یا افت تحصیلی و شغلی می شود.

۵- به گفته این متخصص , عوامل موثر در بروز یا تشدید لکنت وراثت , مشکلا‌ت روحی و روانی مانند ترس , فشارهای عصبی ناشی از دوزبانگی , تقلید از فرد لکنتی دیگر , مشکلا‌ت جسمی در عملکرد حنجره و نیز بیماری صرع هستند .

 

نقد

۱- اگر آلرژی در دستگاه تنفس اختلال ایجاد کند و هماهنگی تنفس و گفتار را مختل سازد ، نام این اختلال هر چه که باشد ، به یقین لکنت زبان نخواهد بود.

۲- آیا گوینده گرامی می داند ارائه چنین نظرهایی به آمار علمی نیاز دارد ؟ برای مثال ، چگونه متوجه شدند که آلرژی غذایی سبب لکنت زبان می شود ؟ اگر ممکن است افراد مورد تحقیق خود را به مراکز مربوطه معرفی بفرمایید تا بتوان از تحقیقات شما در موضوع لکنت زبان استفاده نمود .

۳- «مصرف تئو فیلین در افراد دارای لکنت ، موجب لکنت آنان می شود» معلوم نیست اگر شخصی لکنت داشته ، چرا گناه را به گردن تئوفیلین می اندازید ؟

۴- اول : لکنت زبان یک بیماری نیست .

دوم : اینکه افراد لکنت دار دچار افت تحصیلی و شغلی می شوند ، هیچ اساسی ندارد .

۵- وراثت ، روحی ، روانی ، ترس ، دو زبانگی ، تقلید ، اختلال حنجره ، صرع و …. چقدر بجا بود که محقق گرامی هر یک را توضیح می دادند ، مثلا اختلال حنجره چگونه سبب بروز یا تشدید لکنت زبان شده است ؟

*به نظر شما چرا یک متخصص ریه به جای تحقیق و پرداختن به رشته تخصصی خویش ، در مورد عارضه ای صحبت می کند که هیچ اطلاعی از آن ندارد ؟

این نوشته منتشر شده در نقد و بررسی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

 1. Avatar for تجربه دار
  تجربه دار گفت:

  سلام به همه. من و شوهرم با سه تا بچه کوچیک تو یه روز همه با هم لکنت گرفتیم. یکی میگفت جادومون کردن ولی من اعتقاد نداشتم و فکرکنم چیزی خورده باشیم. فقط در همین حد میدونم

 2. Avatar for آرمین
  آرمین گفت:

  سلام کاملا حرفای استادفرهمندروقبول دادم من خودم لکنت دارم ولکنت ربطی به ریه نداردما لکنتیهارو جامعه قبول نمیکنن??

 3. Avatar for شایان ولیزاده
  شایان ولیزاده گفت:

  اگر لکنت زبان یک بیماری نیست پس تو چه دسته بندی قرار میگیرد؟

 4. Avatar for لکنتی20
  لکنتی20 گفت:

  با سلام نقد شماره 1 هیچ اساس علمی ندارد آقای فرهمندپور چون شما هم اثبات نکردید که این اختلال لکنت هست فقط نوشتید که هر چه که باشد لکنت نیست!! با چه دلیلی؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *