امیر عباس

چند روز پیش کودک ۵ ساله ای با لکنت شدید به کلینیک مراجعه نمود .

معمولا به ندرت می توان کودکی را که دارای تمامی فاکتورهای فردی و خانوادگی لازم جهت درمان لکنت زبان باشد ، مشاهده نمود .

هنگامی که شرایط او را بررسی کردم ، متوجه شدم امیر عباس در بهترین وضعیت ممکن قرار دارد . شرایط مثبت و استثنایی امیرعباس سبب شد تا فاکتورهای ارزنده او را به دوستان دیگر و همچنین والدینش توضیح دهم . ولی با حیرت متوجه بغض و اشک مادر شدم که گفت : « من شرح حال خود را می نویسم ، ولی نه به خاطر گله کردن ؛ می نویسم تا چاره ای برای این مشکل پیدا شود ، تا شاید مادر دیگری این همه زجر نکشد »

 

با سلام

زمانی که امیرعباس دچار لکنت شد ، مشکلش خیلی کم بود که به سختی می شد فهمید که همچین مشکلی دارد .

ما او را به یک مرکز درمانی بردیم که بخشهای مختلفی داشت . چیزی که من را هنوزم آزار می دهد ، این بود که بخش گفتار درمانی دقیقا کنار کار درمانی ذهنی و جسمی بچه های استثنایی بود .

مسئول بخش گفتار درمانی هر جلسه نظرها و دستورهای متفاوتی به ما داد :

یک

۱- باید امیرعباس را رها کنید _یعنی از لحاظ تربیتی ، آموزشی ، اخلاقی و انضباطی _

۲- وابستگی او به مادر باید کمتر شود

۳-حد اقل هفته ای سه مرتبه او را به پارک ببریم

دو

در جلسه بعدی تشخیص گفتار درمان این بود که امیر عباس مشکل فک و صورت و زبان دارد .

سه

تشخیص بعدی او این بود که عمل بلع را به خوبی انجام نمی دهد و ما را به دکتر گوش و حلق و بینی معرفی نمود . تجویز دکتر این بود که امیر عباس باید نان ضخیم و بیاتی را بدون آب ببلعد ، که این امر از توانایی این کودک به دور بود .

چهار

بعد او ما را برای آزمایش دقیق تر به مرکزی دیگر ارجاع داد که در آن مرکز معلوم شد که امیر عباس مشکل جسمی ندارد .

پنج

تشخیص بعدی گفتار درمان این بود که لب های او حس ندارد و زبانش کم تحرک است ؛ وبرای درمان این مشکل یک سری ورزش ها را انجام می داد : . روی زبانش را با چیزی شبیه به گوش پاک کن قلقلک می داد . با انگشت اشاره بر روی زبان فشار می آورد که بارها سبب تهوع او شد . ما باید فک او را در چهار جهت حرکت می دادیم ( بالا – پائین – چپ – راست ) . برای برگرداندن احساس لب ، باید در طول روز به دور دهانش عسل و مربا می مالیدیم تا او با زبانش دور دهان را تمیز کند .

شش

بعد از آن ، علت مشکل امیر عباس را در مادرش دانست ؛ زیرا باور داشت که وابستگی او به مادرش سبب شده توانایی های خود را از دست بدهد .

هفت – هشت

در جلسه بعد ، گفتاردرمان تشخیص داد که او دچار ناتوانی ذهنی ، پرش فکری ، وعدم تمرکز در کارها می باشد و سر رشته این مشکلات را حاکی از اختلاف بین پدر و مادر و هماهنگ نبودن آنها در تربیت کودک دانست ؛ و برای رفع مشکل کمبود انرژی امیر عباس گفت باید به کاردرمانی ذهنی مراجعه کنید . و باز دوباره مادر کودک را باعث این کمبود انرژی خطاب می کرد و علت کمبود انرژی را اینطور می دانست که روزی از امیر عباس می پرسد برای خشک کردن بدنت از چه وسیله ای استفاده می کنی ؟ و او پاسخ داده : پتو . که با همین پرسش ، گفتار درمان او را به ناتوانی ذهنی و ضعف حافظه متهم می کند .

در بین این جلسات بود که بنا به نظر گفتاردرمان ، من خودم را مقصر می دانستم ، از این رو به روانپزشک مراجعه کردم و در حال مصرف داروهای اعصاب شدم و ….

لکنت امیر عباس حادتر شده بود و ما اطمینان خود را نسبت به تشخیص و دستورات این مرکز از دست دادیم .

 

 *********

 

شاید این شرح حال ، همراهان گرامی را وادارد تا به دنبال مقصر بگردند و همه کاسه کوزه ها را بر سر او بشکنند .

به نظر من در این ماجرا هیچ کس مقصر نیست . نه پدر ، نه مادر ، نه گفتاردرمان ، نه دکتر E.N.T ، ونه هیچ کس دیگری مقصر نیست .

مقصر فقط و فقط موضوع لکنت زبان است و بس . من بارها و بارها چنین شرح حال هایی را شنیده ام ؛ پرونده های کلینیک پر است از این خاطرات تلخ و حیرت انگیز ، که این ها مسلما آخرین هایش نخواهد بود .

گفتاردرمان تقصیری ندارد ، چون همان روشی را انجام داده که استادش در دانشگاه به او آموزش داده است.

استاد نیز مقصر نیست ، چون همان روشی را آموزش داده که در دانشگاه آموزش دیده است .

خدایا … این گردونه باطل کی از کار خواهد افتاد ؟!

به امید روزی که استادان و دست اندر کاران این عارضه دریابند که :

لکنت زبان علت عضوی ندارد

 

این نوشته منتشر شده در مقالات می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

 1. Avatar for قاسمی درمانگر
  قاسمی درمانگر گفت:

  استاد عزیز جناب فرهنمدپور لازم میدونم یک نکته رو مطرح کنم متاسفانه کم نیستند کسانیکه خودشون رو گفتاردرمان معرفی میکنند در صورتیکه هنوز مدرک دیپلم نگرفته اند چند وقت پیش خانمی با شرکت اینجانب تماس گرفت تقاضای خرید نرم افزار تولید از من کرد که بعد از کمی گفتگو متوجه شدم ایشان به مدت 6 ماه منشی یک همکار گفتار درمان بوده و حالا با مدرک معارف سعی در درمان اختلالات گفتار وزبان دارد با توجه به گفته های بالا احتمال زیاد ایشان فارغ التحصیل گفتار درمانی نبوده و الا مگر می شود اینقد بی سوادی اینقد کند ذهنی و اینقد بی حیایی!!

 2. Avatar for الهه
  الهه گفت:

  من خودم یه مادر هستم که از لکنت رنج میکشم و میترسم دخترم دچار لکنت بشه.اما به شما توصیه میکنم از دستگاه pff حتما برای بچتون استفاده کنید.واقعا معجزه میکنه.برای من مثل معجزه است.مثل سمعک برای گوش ناشنوا عمل میکنه

 3. Avatar for ایمان
  ایمان گفت:

  امیر عباس معصوم ترین بچه ای که تا خالا دیدم ….. اولین بار که توی کلینیک دیدمش به خودم و خدا گفتم آخه چرا امیر عباس اونم این بچه صاف و ساده و تو دل برو !!!!؟؟؟ ولی بعد فهمیدم هیچ کار خدا بدون حکمت نیست و ایمان دارم که امیر عباس درمان میشه 🙂

 4. Avatar for حسرت
  حسرت گفت:

  من فکر میکنم مشکل اصلی این جور آدما نداشتن اعتماد به متخصصین دلسوز ومهم تر از آن حوصله نکردن برای طول درمان میباشد . پس بهتراست به گوش همه برسانیم : (لکنت درمان دارداگر وقت بگذاریم و خودرا باورکنیم)

 5. Avatar for لکنتی 20
  لکنتی 20 گفت:

  مطلب بالا را خواندم و تنم لرزید و بغض کردم و اشک ریختم چون من با اینکه لکنتم 70 درصد خوب شده و در حال درمان هستم باز هم مثل کودکی کثیف خودم کودکی که حالم ازش به هم می خوره الان کی دارم از اون کودکی نجس و کثیفی که نمی تونستم حرف بزنم حتی یه کلمه وقتی تو مدرسه جلو 450 نفر تو صف معلم سگم مثل سگ منو می زد می کشوند تو حیاط….. آره نمی خوام دیگه ادامه بدم دکتر جون می دونم که می دونی . ولی حالا از این حرفا گذشته تو مطلب بالا شماره 3 (نان ضخیم) و شماره 5(گوش پاک کن) خیلی عجیب بود تا حالا نشنیده بودم ولی از پدر و مادر را تعجب می کنم درسته دلسوز هستند ولی اول یه تحقیق کلی انجام بدن بعد رو بچشون این کا را رو انجام باش مادر عزیزی که پسرتو خیلی دوست داری و منم دوسش دارم میدونم دلسوزی و مهر مادرانه داری مادر . قبل از درمان اول پژوهش می کنن!!! (ببخشید جو گیر شدم) مقدم شما را به کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور خیر مقدم می گویم . به حرفهای آقای دکتر گوش دهید مطمئن باشید کودکتان خوب میشود. میدونی چرا نصیحت بار می گویم مادر چون لکنت رو درک کردم و داغ دیدم داغ!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *