تغذیه-موسیقی و لکنت زبان

 خبرگزاری فارس 

. عضو هیئت مدیره انجمن گفتار درمانی

. تاثیر مثبت موسیقی و شعر خوانی ریتمیک در درمان لکنت زبان      

بیایید از نقد کردن و از نقد شدن نهراسیم

در رژیم غذایی و برنامه تغذیه فرد دارای لکنت باید دقت و نظم کافی را اعمال کرد چرا که مطالعات نشان داده طبع سرد برای افراد دچار لکنت مشکل‌ساز می شود بنابراین مشاوره با متخصص تغذیه در این زمینه کمک‌کننده خواهد بود.   

نقد:

مطالعات کدام یک از محققان نشان داده که خوردن خوراکی های طبع سرد برای افراد لکنت دار مضر است؟!  نباید اجازه داد چنین دیدگاه های بی منطق و زیانباری رایج شود؛ زیرا بیان آنها از زبان یک گفتار درمان، نه تنها به موقعیت متزلزل درمان این عارضه آسیب می رساند، که متخصصان تغذیه را به جمع مدعیان درمان لکنت ترغیب می کند و این نکته خسارات سنگینی به درمانجویان وارد می سازد.

آیا لکنت زبان می تواند با طبع سردی و گرمی غذاها ارتباط داشته باشد؟ من در این مورد تحقیق کرده ام و دلایل معتبری وجود دارد که نشان می دهد

تغذیه-موسیقی و لکنت زبان انسان ارتباطی دارد؟

دلیل معتبر اول  

بسیاری از دوستان گروه درمان در جلسات مقدماتی اعلام می کردند – و هنوز هم ادامه دارد – که به منظور کاهش لکنت، غذاهای با طبع سرد نمی خورند. بعد از مدتی که زنگار چنین دیدگاه های مخربی زدوده می شد، از آنها می خواستم به تدریج به مصرف خوراکی های دلخواه خود روی آورند.

برای نمونه، یک تن از آنان که جوانی ۳۰ ساله بود می گفت:

« مدت ۱۰ سال است که طبق نظر پزشک، خانواده مرا از خوردن ماست منع می کنند. آرزو دارم من هم مثل همه از خوردن ماست لذت ببرم »

بعد از مقدمات درمان، از او خواستم ضمن انجام تمرینات کلی، به تدریج خوردن ماست را آغاز کند. جلسه بعد اینطور گزارش داد:

« همان شب یک سطل چهار کیلویی ماست خریدم و به جای شام، نان و ماست خوردم؛ بعد از صبحانه و همراه نهار هم خوردم و… ۱۰ سال بود که از خوردن ماست محروم بودم و خانواده ام مجبور بودند یا نخرند یا نزد من نخورند! چرا؟ چون یک پزشک تحصیل کرده! حال و حوصله تحقیق نداشته! به همه دوستان توصیه می کنم خرافاتی را که در مورد لکنت گفته شده، دور بریزند. »

دلیل معتبر دوم

1- اغلب دوستان تازه وارد در گروه درمان بر این باورند که هنگام مصرف غذاهای طبع سرد، بر لکنت آنان افزوده می گردد؛ و برعکس، با مصرف غذاهای طبع گرم، کاهش می یابد.   دیدگاه تمامی این دوستان بعد از کسب توانایی های نسبی در گروه درمان، به کلی دگرگون می شود و رفته رفته به گروه سوم می پیوندند.

2– تعداد کمی هم معتقدند بعد از خوردن غذاهای طبع گرم- بخصوص عسل- گفتار آنها آشفته تر می شود و برعکس.   این افراد کسانی هستند که تاثیر غذاهای طبع سرد و گرم را بر لکنت زبان، به طور وارونه متوجه شده اند و طبق آن شرطی شده اند. به این مفهوم که در ذهن این افراد، انسان هنگام خوردن سردی هایی مانند ماست و آلو، دچار بی حالی و شل شدگی عضلات می شود و در نتیجه کمتر احتمال اسپاسم و لکنت می رود و برعکس. به این طریق آنها کاملا برعکس گروه اول شرطی می شوند.

3- تعدادی هم گزارش می دهند که در این مورد احساسی نداشته اند.  علت بی تفاوتی آنان:

یک) عده ای چیزی از رابطه تغذیه-موسیقی و لکنت زبان نشنیده اند و نخوانده اند.

دو) در خانواده ای با فرهنگ و اهل تحقیق پرورش یافته اند.

سه) خود توانایی تجزیه و تحلیل چنین نظریه هایی را داشته اند.

 

 در مواجهه با این دسته از افراد باید از گفتار شمرده و آهنگین استفاده کرد همچنین استفاده از موسیقی در درمان و شعرخوانی ریتمیک و شمرده نیز کمک‌کننده خواهد بود.

 

نقد:

هدف از درمان لکنت زبان، رهایی شخص از بند این عارضه است؛ ولی اینکه از اطرافیان بخواهیم با او شمرده و آهنگین صحبت کنند و نقش مددکار اجتماعی را بازی کنند:

. به طور معمول این عمل فرد لکنت دار را آزرده خواهد نمود

. این نوع توصیه ها نه قابل اجرا است و نه بهبودی از آن حاصل می شود

. فراموش نکنیم یک جوان لکنت دار فقط به « درمان » نیاز دارد و نه به راهکار و توصیه و…

آیا موسیقی و شعرخوانی می توانند نقشی در درمان لکنت زبان داشته باشند؟  من پاسخ را با قاطعیت می گویم:

موسیقی و شعرخوانی هیچ تاثیر ماندگاری در درمان این عارضه ندارند

زیرا ما در شرایط خاصی که شرطی شده ایم دچار لکنت می شویم و در شرایط غیر خاص مانند آواز خواندن، شعر خواندن، نماز خواندن و صحبت کردن در تنهایی، – همیشه یا در اغلب موارد – مشکلی نخواهیم داشت و در نتیجه هر گونه فعالیتی در این شرایط بی حاصل خواهد بود.

این نوشته منتشر شده در نقد و بررسی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

 1. Avatar for کامبخش فرهمندپور
  کامبخش فرهمندپور گفت:

  داش علیرضا! اگر من بخواهم این جمله شما را ترجمه کنم این میشود: « من آرزو دارم بتوانم لکنت زبان خود را بدون تحمل درد پذیرفتن و درد متحول شدن، با روش خویش درمان کنم .» با اینحال من شما را ستایش میکنم که توانایی درمان لکنت خود را داشته اید…

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   بی تردید نماز خواندن موجب آرامش باورمندان خواهد شد، ولی تا آنجا که من دریافتم، برای درمان لکنت زبان لازم است مسیر درمان را طی نمود.

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   صنم جان، وقتی متخصصی علت لکنت زبان را نداند و بخواهد روی ندانسته خود را بپوشاند، یا باید بگوید ژنتیک است و یا آنرا به مزاج نسبت دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *