درمان لکنت زبان در بزرگسالان از آغاز تا پایان

درمان لکنت زبان در بزرگسالان

بسیاری از درمانجویان قبل از ورود به محیط درمان تصور می کنند درمان لکنت زبان در بزرگسالان از آغاز تا پایان را با چند فرمول ، راهکار ، سعی کردن ، کتاب خواندن ، نیروی اراده  و انواع شعارها و کلمات قصار میتوانند رفع کنند و مانند یک کشتی گیر این عارضه خویش را ضربه فنی کنند و در رویای خویش پرچم پیروزی را بالا ببرند بر همین اساس است که گهگاه جملات زیر از آنان شنیده می شود :

 • بیایید همه با هم لکنت زبان مان را کنار بگذاریم .
 • به امید روزی که همه آن هایی که لکنت زبان دارند بر بیماری خود غلبه کنند .
 • من تصمیم دارم  لکنت زبان خود را نابود کنم و ..

 اساس چنین دیدگاهی ، حکایت از درگیری های ذهنی انباشته شده و کلافه شدن شخص دارای لکنت زبان دارد .

حقیقت این است که آنها نمی دانند « لکنت زبان » عنصری جدا از خود شخص نیست و نمیتوان آنرا نابود ساخت یا بر آن غلبه  کرد ؛ کسی نمیتواند با خودش کشتی بگیرد ، بلکه آنرا باید درمان نمود .

درمان لکنت زبان در برزگسالان شامل مراحل زیر می باشد:

مطالعه کتاب «راز لکنت زبان» ( زیرا این کتاب به پرسش های متعدد آنان پاسخی روشن عرضه نموده است) – لینک دانلود کتاب راز لکنت زبان  

.  تست و مشاهده ی ساختار لکنت زبان ، شخصیت و رفتار شخص

بررسی نوع رابطه ی شخص با بیماری خود، افراد خانواده، محیط و نیز گروه درمان بزرگسالان

. بررسی فرهنگ، انگیزه، امکانات رفت و آمد و نیز پیگیری شخص و گاهی خانواده ی او

   ( زیرا درمان لکنت زبان تا مرحله ی تثبیت به ۲ سال تلاش نیاز دارد)

این مراحل از درمان لکنت زبان که معمولاً دو تا سه جلسه طول می کشد، دو هدف دارد:

 1. آشنایی شخص و خانواده ی او با محیط درمان، گروه درمان لکنت و نیز کسب اطلاعات مختلف از دوستان گروه درمان لکنت
 2. تشخیص مربی، که آیا مشخصات شخص برای درمان مناسب هست یا خیر؟ (گاهی لازم می شود مربی با دوستان گروه درمان در این زمینه مشورت نماید)

تمرینات تنفسی برای درمان لکنت زبان در بزرگسالان

این تمرینات دو هدف دارند:

۱) افزایش حجم تنفس دیافراگمی

 تقریباً تمامی متخصصان غربی، تنفس دیافراگمی را با تنفس شکمی یکی می دانند.

دوستان گروه درمان به خوبی می دانند همین اشتباه کافی است که شخص هیچگاه مسیر درمان را به پایان نرساند.

۲) کنترل دم و بازدم  اصلاح دم و بازدم در گفتار:

 • -دم از چه نقطه ای باید شروع شود؟
 • -چه مقدار هوا وارد ریه شود
 • -از چه منطقه ای بلعیده شود؟
 • -با چه فشاری وارد ریه شود؟
 • -بازدم چگونه باید خارج شود؟
 • -هنگام خروج، دیافراگم در چه شرایطی باشد؟
 • -از چه نقطه ای باید شروع شود؟
 • -چگونه فرود آید؟

اجرای صحیح دم و بازدم (که از دم و بازدم طبیعی برداشت شده اند) به طور حیرت انگیزی لکنت فرد را بهبود می بخشد.

یادگیری تکنیک های گفتاری در درمان لکنت زبان بزرگسالان

این تکنیک ها که از برجسته تر شدن گفتار افراد بدون لکنت گرفته شده اند، به همراه دم و بازدم صحیح، و نیز تمهیداتی در ارتباطات گروهی، شخص را مجهز به ابزارهای لازم برای گفتار روان می کند.

همانطور که یک شاگرد فوتبال می تواند انواع ضربه ها رادر مدت کمی بیاموزد، ولی تا مرحله بازیکن شدن و مسابقه دادن فاصله بسیاری دارد، جوان لکنت دار نیز باید بداند یادگیری تکنیک ها و تنفس ، پایان درمان این عارضه نیست، بلکه بی تردید اولین گام در جهت طی مسیر درمان است.

گروه درمانی

گروه درمان جمعی از جوانان است هک دارای لکنت زبان هستند که با یاری یکدیگر  جامعه ی کوچکی را به وجود می آورند. آن ها به همراه مربی با هم دوست می شوند، تمرین می کنند، اشکالات تکنیکی و دیدگاه های یکدیگر را اصلاح می کنند. گاهی افراد خانواده ی آن ها به جمع اضافه می شوند ، گاهی دوستانی که مسیر درمان را بخوبی طی کرده اند در جمع شرکت می کنند و …

یک گروه درمان سازمان یافته بهترین جائی است که شخص می تواند گفتار و ارتباطات خود را اصلاح کرده و بیماری خود را درمان کند و آن را گسترش دهد، و توانایی های کسب شده را به تدریج به خارج از محیط انتقال دهد.

تثبیت درمان

بعد از یک سال تلاش ( تمرین ها، فعالیت ها، ازتباطات، تغییر دیدگاه ها و …) با شخصی روبرو می شویم بسیار متفاوت از قبل:

 • -گفتار خوب
 • -ارتباطات سالم
 • -بدون واکنش
 • -ترس و اضطراب پایین
 • -خوش بین و مهربان
 • -…

درست مانند کسی که بار سنگینی را از دوش بر زمین گذاشته باشد

درمان لکنت زبان در بزرگسالان درمان لکنت زبان در بزرگسالان

مراقبت از درمان لکنت زبان

مراقبت مرحله ای است که شخص کمتر به مربی نیاز دارد اما طی کردن آن بسیار بسیار مهم است.

مرحله ای است برای کشف ضعف های احتمالی و محکم کردن تار و پود درمان ( به فصل نهم کتاب راز لکنت زبان مراجعه نمایید. )

 1. Avatar for Sahar
  Sahar گفت:

  سلام، من۲۲ سالمه.ازبچگی لکنت زبان دارم.تاحالابه گفتاردرمانی مراجعه نکردم چون امیدی به بهترشدن نداشتم.البته نسبت به اوایل الان خیلی بهترم ولی خیلی وقتها در شروع کلمات مشکل دارم.این لکنت باعث شده که نتونم زیاد توی جمع باشم وحتی برای آینده شغلیم هم میترسم. باخوندن مطالب شماامیدوارشدم. ولی هنوزاین سوال توذهنمه که تواین سن ایا درمان میشه یانه؟؟

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   سحر خانم نکنه در 22 سالگی احساس پیری داشته باشی. گروه درمان لکنت زبان بزرگسال از 18 تا 120 سالگی است. ولی به شرط آنکه فاکتورهای درمان را دارا باشید – این فاکتورها را میتوانید از مطالب کتاب راز لکنت زبان و مقالات این وبسایت گفتار درمانی استخراج نمایید. – موفق باشید

 2. Avatar for هادی
  هادی گفت:

  با سلام، با تعاریفی که شما از لکنت دارید غیر ممکنه که درمان نشه. لکنت رو یک عادت شرطی شده تلقی کردید که البته بنظر من هم همینه. بی صبرانه منتظرم موقعیتش پیش بیاد که بیام پیشتون، تا شاید برای این مشکل من هم چاره ای پیدا شد… ترم چهار برقم و لکنت خیلی آزارم میده و میترسم آینده شغلیم و احساسیم رو به خطر بندازه.

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   مهندس جان محال است کسی بتواند ادعا کند که « لکنت زبان نتوانسته روی من تاثیر زیادی بگذارد » – عزیزم شما تنها نیستید، هر کسی در هر مقامی که باشد، از این عارضه رنج فراوان میبرد.

 3. Avatar for رضا
  رضا گفت:

  سلام جناب دکتر. من دانشجو هستم و 20 سالمه.از 3 یا 4 سالگی به خاطر تقلید کردن از نوع صحبت کردن یکی از اقوام که خیلی لکنت داشت و داره دچار لکنت شدم.کتاب راز لکنت زبان و مطالعه کردم و چون دانشجوی دانشگاه بوعلی سینای همدان هستم نمیتونم هر هفته بیام تهران و درمانم و زیر نظر شما آغاز کنم. با توجه به اینکه لکنت ،خود درمانی و درمان از راه دور نداره، درمان رو از همین شهر همدان زیر نطر یک گفتار درمانگر شروع کردم.نظرات دوستان و خوندم. راستش خیلی سخته که لکنت داشته باشی و بخوای به همه چی امیدوار باشی ولی طبق گفته های شما میشه با درمان لکنت شروعی دوباره داشت. اگر دوستان اظهار نا امیدی میکنند از کلافگیه…اگر تابستون بیام تهران میتونم ادامه درمان و زیر نظر شما طی کنم ؟؟راستش با حرفای شما و حرفای گفتار درمانگر خودم خیلی امیدوار شدم.امیدوارم پاسختون به سوالم مثبت باشه.با تشکر

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   رضا جان به نظرم بهتر است با همان گفتار درمان شهر مقدس همدان ادامه دهید؛ چرا که ایشان توانسته اند نور امید را در شما بوجود اورد.

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   رضا جان به نظرم بهتر است با همان گفتار درمان شهر مقدس همدان ادامه دهید؛ چرا که ایشان توانسته اند نور امید را در شما بوجود آورند و آنرا ادامه دهند.

 4. Avatar for مریم فرزین
  مریم فرزین گفت:

  سلام مادرم در سن هفتاد سالگی دجار افسردگی شدند و الان مدتی است که لکنت زبان میگیرند موقع حرف زدن البته همیشه نه،،عادی صحبت میکنند ولی یکمرتبه زبانشون میچسبه به سقف دهان و به سختی حرف میزنن ایا این مشکل رامتخصص اعصاب و روان میتواند حل کند ؟؟ الان دارو مصرف میکنند

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   مریم خانم مخلص فقط کمی اطلاعات در مورد لکنت زبان دارم و بهتر است به گفتار درمانی های دیگر مراجعه بفرمایید.

 5. Avatar for somi284
  somi284 گفت:

  سلام منم از 5سالگی دچار لکنت شدم اوایل خیلی خیلی شدید بود ولی الان کم شده البته الان 36 سالمه ولی همه اعتمادبه نفسمو تو همه مراحل زندگی ازم گرفته و اینو یه نقص میبینم واسه خودم من بندرعباسم و امکان حضوری اومدنم نیست ویا نمیدونم اگه بشه کی بتونم بیام خوب تکلیف من چیه واسه درمان من واقعا میخوام از شر این لعنتی خلاص بشم میخوام مثل همه آدما بدون ترس صحبت کنم تو هر جمعی که میخوام واقعا راهکارتون چیه؟

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   عزیزم من کاملا درکت میکنم ولی بفرمایید چه کاری از دست مخلص برمی آید؟ شاید بهترین کار این باشد که به گفتار درمانی بندر عباس مراجعه کنید- موفق باشید

 6. Avatar for س ب
  س ب گفت:

  سلام من 47 سال دارم خیلی هم زجر کشیدم و تمام استعدادم از بین رفت خیلی با هوش بودم اکنون مهندس هستم ولی می تونستم خیلی موفق بشم در این سالها برای خودم یه قانون درست کردم به نام ماکت که مخفف مکث برای هر سیلاب – ارامش و شل صحبت کردن – کشش که کلمات را کمی کشیده صحبت کنم – تنفس که هوا را خوب نگهدارم و کم نیارم و شکمی تنفس کنم بصورت کلی روش بدی نبود یا علی

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   مهندس جان از رضایت شما در مورد /ماکت/ خوشنود شدم، ولی فراموش نکنیم که دم باید دیافراگمی باشد نه شکمی. با بهترین آرزوها

 7. Avatar for محبوبه
  محبوبه گفت:

  سلام شوهر من ۳۱ ساله هست و لکنت داره من هرگز نتونستم ازش بپرسم که علت لکنتش چی بوده؟ خانوادش گفتن غرورش جریحه دار میشه… آیا روشی هست که با اون بشه بدون اینکه به روی همسرم بیارم که لکنت داره، مشکلش رو حل کنم؟ تا حالا با هم در این باره حرفی نزدیم.

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   محبوبه خانم میدانم که کار خیلی سختی پیش رو داری ولی تا زمانی که با او در مورد لکنتش صحبت نکنی نمیتوانی کمک موثری داشته باشی.

   • Avatar for فرهمندپور
    فرهمندپور گفت:

    رضا جان به نظرم بهتر است به همان گفتار درمانی مراجعه بفرمایید. اینکه گفتار درمانی بتواند اینگونه طی ماهها به درمانجوی تحصیلکرده خود نزدیک شود و در او احساس رضایت به وجود آورد، بی تردید گفتار درمانی است که در حال طی مسیر درمان با شماست. برای شما و همکار عزیزم آرزوی سرافرازی دارم

 8. Avatar for علی
  علی گفت:

  باسلام و درود.ممنون باید باشیم که همچین امکانی برای بیان مشکلات و مشاوره گرفتن تدارک دیدین.من 23 سالمه و دانشجو هستم.مشکل من برمیگرده به دوران دبیرستان که فهمیدم یه مشکی تو گفتارم دارم.قبل اونو نمیدونم که داشتم یا نه.وقتی که فهمیدم دوم دبیرستان بود.به این مدل که خب من تو بعضی کلمات گیر میکنم یهو میبینین بعده 2 یا 3 بار میتونستم درست تلفظ کنم اونم بعده اینکه وایمیستادمو شمرده شمرده تلفظ میکردم و الا میخواستم سریع بگم خروف کلا قاطی پاتی میشد.خب من نمیتونم بهش بگم لکنت چون از اطرافیان میگن که ما اصلا متوجه نمیشیم و در ضمن همیشه هم اتفاق نمیوفته.بیشتر تو حروفی که ش ،ک دارن و یا هردو یجا هستن این مشکل بیشتر به چشم میخوره مثل شرکت خشکشویی و… و موارد دیگه ای که پیش میاد وقتایی هستش که استرس دارم،ترسیدم،عصبانیمو میخوام بحث کنم و تند تند حرف بزنم که خیلی تپق میزنم و اون حالت گرفتن زبانم اتفاق میوفته.از دبیرستان که متوجه این موضوع شدم دیگ رفته رفته اعتماد به نقسمو از دست دادمو الان شاید کم شده و کنترلی حرف میزنم ولی خب وقتی میخوام بین 2،3 نفر صحبت کنم اصلا نمیتونمو خیلی به سختی انجام میدم.این موقع ها حس میکنم که زبونم واسه چرخیدن جا نداره و نمیتونم راحت صحبت کنم.تپق به شدت زیاد دارم.بخصوص که من آذری زبان هستمو موقع فارسی حرف زدن هم شاید لهجه ندارم ولی این اتفاق تشدید میشه و خیلی سرافکنده میشم.امیدوارم بشه که مشکلم ریشش پیدا شه و این عذاب و فشار روانی و عدم اعتماد به نفسم که سالیانه ساله 8،9 سال به پایان برسه و منم بتونم لذت ببرم از راحت حرف زدن علی الخصوص که الان ساکن تهرانم و علاقه شدید به مجری گری و سخنرانی و گویندگی دارم که بخاطر این اتفاق همیشه دوری کردم.ببخشید خیلیی خیلییی طولانی شد.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید جناب اقای فرهمند پور

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   داش علی گرامی اینهم راهنمایی: کتاب راز لکنت زبان را بخوان؛ اگر پرسشی برایت باقی ماند، تماس بگیر عزیزم.

 9. Avatar for وحید
  وحید گفت:

  سلام وقت بخیر. آقای دکتر من 25 سالم هست دانشجوی ارشدم . بدبختانه نمی تونم حرف “ر” رو درست تلفظ کنم . این حرف رو به صورت ” ی ” و گاهی هم به صورت “ک” تلفظ می کنم . من موقعی که بچه بودم یکی از دوستام اینجوری بود منم چون زیاد باهاش بودم عادت کردم منم مثل اون حرف زدم بعدا هم نتونستم دیگه اصلاحش کنم. متاسفانه تو ارشد همش سمینار و دفاع پروپوزال و این جور چیزاس واقعا دارم نابود می شم خیلی از درسم عقب افتادم. به نظرتون امکان بهبودی دارم؟ ممنون می شم راهنمایی بفرمایید

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   آقای مهندس گرامی، اگر مشکل عضوی نداشته باشید، معمولا هر گفتار درمانی توانایی درمان اینگونه اختلالات تلفظی را دارد. موفق باشید

 10. Avatar for ناشناس
  ناشناس گفت:

  سلام من وقتی تنها هستم خیلی روان صحبت می کنم ولی با کسی میخاهم صحبت کنم نمی توانم و زبانم میگیرد

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   ناشناس جان مطمئن باش که اینگونه نامها برای مخلص بسیار آشناست. تا زمانی که شما نتوانید لکنت زبان خود را بپذیرید، متاسفانه هیچ کاری نمیتوان برای شما انجام داد.

 11. Avatar for آیناز
  آیناز گفت:

  من خجالت میکشم که ب مامان و بابام بگم منو ببرین درمان…تبریز میاین؟؟؟

 12. Avatar for آیناز
  آیناز گفت:

  سلام . من هم لکنت زبان دارم.میخوام کاملا درمان بشم.چون بقول دوستان واقعا در رابطه های اجتماعی،روخوانی کتاب در کلاس،ارایه ها و … واقعا با مشکلات بسیاری ادم همراه میشه…ببخشید میتونین درمورد دوره های درمان ، زمانش ، و هزینش بگید…شما تبریز هم تشریف میارید؟؟؟

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   آیناز جان شما در تبریز بهترین گفتار درمانی ها را دارید عزیزم. میتوانید به آقای ناصر میرزایی دریانی مراجعه کنید.

 13. Avatar for علی
  علی گفت:

  سلامنوجوانی 16 ساله هستم برای درمان باید درمان بزرگسالان رو بگذرونم یا کودکان ؟

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   نوجوان 16 ساله در هر دو گروه باید فعالیت کند. هم گروه درمان لکنت زبان بزرگسالان و هم گروه درمان کودکان.

 14. Avatar for صالح
  صالح گفت:

  20 سالمه..دیگ از این همه درد و احساسی ک تو خودم ریختم و نتونستم اون هارو بروز بدم خسته شدم خیلی سخته برام تو دانشگاه با یکی آشنا شدم خیلی خانوم اما فقط از دور بهش فکر میکنم حتی جرئت هم کلام شدن با اون رو برا یک ثانیه هم ندارم یعنی من تا ابد نمیتونم ب کسی عشق بورزم.این لکنت باعث شده امیدم رو برای آینده و زندگی مشترک با کسی از دست بدم لطفا راهنماییم کنید.:(:من نمیخوام بنویسم میخوام دردامو ب زبون بیارم…

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   صالح جان پس چرا هنوز داری مینویسی؟! برای درمان لکنت زبان فقط یک راه است: طی مسیر درمان.

 15. Avatar for Mohammad48
  Mohammad48 گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من 21 سالمه. تقریبا 10 سالم بود که لکنتم شروع شد. اوایل کم بود اما بعد به مرور زمان بیشتر شد. روی اکثر فعالیت هایی داشتم درس، کار، روابط اجتماعی تاثیر گذار بوده و هست. اخیرا سعی میکنم زیاد تو جمع صحبت نکنم یا اگر مجبور بشم هر طوری که شده زود حرفام رو جمع و جور بزنم که نه خودم خسته بشم نه دیگران. راه های زیادی رفتم مثل گفتار درمانی، طب سنتی، روانپزشک، عطاری و… اخیرا هم یک روش درمانی مطمئن پیدا کردم که خودم از عهده هزینه هاش برنمیام. این روش ها هیچکدوم موثر نیست غیر از اینکه معجزه رخ بده یا اتفاقی بیوفته

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   محمد جان اگر بخوام به این گفته ها تکیه کنم، باید بگم که شما هنوز نتوانسته اید مشکل خود را بپذیرید. مگر میشود کسی به گفتار درمانی برود و حداقل %50 بهتر نشود؟! مطالب این وب سایت را بخوانید شاید نظرتان مثبت تر شد.

 16. Avatar for علی
  علی گفت:

  سلام دکتر فرهمند پور من از دوسالگی لکنت داشتم و دارم کا الآن 19 سالمه خونمون شهرستانه و تهران نیست که بیام پیش شما البته چهارسال هم رفتم پیش گفتار درمان ولی به خاطر کم تلاشی نتیجه نگرفتم حالا میتونم خودم دوباره تو خونه همه ی ادن تمرین هارو خوب انجام بدم و خوب شم یا نه باید دوباره برم پیش یه گفتار درمان

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   علی جان فاکتورهای بسیاری در درمان لکنت زبان نقش دارند که وجود یک راهنما و شخصی که در رشته گفتار درمانی تحصیل کرده، بسیار ضروری است. حتما به ایشان مراجعه کنید.

 17. Avatar for R
  R گفت:

  سلام.ما تو شهری هستیم ک گروه درمان و مرکز گفتاردرمانی اصلا وجود نداره.چیکار باید بکنیم؟

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   رضا جان تا خوب از نظر شما چه باشد. من همیشه به هندوانه فروش میگفتم یه هندونه خوب بده و اغلب بدش گیرم می آمد؛ ولی وقتی خودم یاد گرفتم، دیگر هندوانه بد باز نکردم. اگر اطلاعات شما با مطالعه نسبت به این عارضه افزایش یابد، خیلی بهتر است.

 18. Avatar for حمید
  حمید گفت:

  سلام دوستان. من سی و سه سالمه. آزمون دبیری قبول شدم و دو ماهه شروع کردم به درمان پیش گفتار درمان. پیشرفت خوبی داشتم و امروز هم تدریس آزمایشی داشتم

 19. Avatar for سعید
  سعید گفت:

  سلام من موقعی ک حرف میزنم از نظر خودم لکنت ندارم ولی دیگران میگویند موقع حرف زدن زبونت میگیره ینی چی خسته شدم از این قضیه

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   سعید جان اگر واقعا خسته شده اید، چرا به یک کلینیک گفتار درمانی مراجعه نمیکنید؟

 20. Avatar for تینا
  تینا گفت:

  اصلا درمانی نداره بخدا خسته شدیم حس بدیه موقع حرف زدن زبونت بگیره

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   تینا خانم لکنت زبان درمان پایدار دارد، ولی برای کسی که لکنت خود را پذیرفته باشد. آیا شما به این مرحله رسیده اید؟

 21. Avatar for مهران
  مهران گفت:

  سلام دوستان سال نوی همگی بخیرمنم یه لکنتی ام و 26سالمه و لیسانس معماری که باهزار بدبختی و خجالت جلوی هم دانشجویای خودم بخاطر درسای شفاهی تونستم مدرک خودما بگیرم.بگذریم از اینکه مسخرم میکردن و بغض رو توی دلم می انداختن.این لکنت هیچ درمانی نداره و نابود شدنی نیس فقط و فقط میتونین تنش عصبی رو به حداقل برسونین تا لکنت شدید نشه،نگاه های مردم و ترحم زجر آورترین عوارض لکنته که بخدا حاظرم زیره چرخ ماشین تیکه تیکه بشم ولی ترحم افرادو نبینم.شمارمو میذارم خوشحال میشم بیایین تلگرام 09394112108

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   مهران جان شما به دنبال درد دل تلگرامی هستید یا درمان لکنت زبان خود؟ تصور میکنم فاکتورهای درمان هنوز در شما شکل نگرفته است.

 22. Avatar for الهام
  الهام گفت:

  خانمی ۲۸ساله نوع لکنتمو نمیدونم اما وقتی حرف میزنم، حالابعضی ها بهم میگن گیر و قفل داری.

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   الهام خانم بهتر است شما به حرف دیگران توجه نکنی عزیزم. داشتن یا نداشتن را خود ما تعیین میکنیم، اگر در ذهن شما چیزی به نام لکنت نیست، بهتر است آنرا فراموش کنید یا برای اطمینان به یک گفتار درمانی مراجعه کنید.

 23. Avatar for علیرضا
  علیرضا گفت:

  30 سالمه از بچگی این مشکلو دارم کلی تمرین کردم ولی خوب نشدم دانشجو انصرافی هستم بخاطر همین موضوع که تو جمع خوب نمیتونم صحبت کنم و کنفرانس بدم و ارتباط خوبی داشته باشم واقعا دارم رنج میکشم چیکار کنم کمکم کنید .

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   علیرضا جان همانطور که میدانید، درمان لکنت زبان با زیرآبی رفتن و کمک از راه دور میسر نمیشود. با مطالعه مطالب این وب سایت اطلاعات بهتری به دست خواهید آورد.

 24. Avatar for محمد
  محمد گفت:

  سلام‌. میشه راهنمایی کنید بگید مرحله تثبیت و مرحله انتقال چجوریه و در مرحله تثبیت و انتقال، چه تمریناتی رو باید انجام داد؟

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   محمد آقا شما میتوانید پاسخ کامل خود را با مطالعه کتاب راز لکنت زبان و مطالب این وب سایت دریافت بفرمایید.

 25. Avatar for علی
  علی گفت:

  سلام بچه ها من 18 سالمه پیش دانشگاهی هستم با این مریضی چکار کنیم

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   علی جان اولا لکنت زبان مریضی نیست. اگر انگیزه و فاکتورهای دیگر درمان را دارید، به درمان ان بپردازید.

 26. Avatar for یاسمن
  یاسمن گفت:

  لکنت چیز خیلی مزخرفیه اما برای درمان بیساریین چیزی که اهمیت داره خانواده و اطرافیان اون فرد هست مثلا هم کلاسی هاش معلماش و غیره به طور صد در صدی تو درمان لکنت تاثیر دارن..البته خیلیا هنوز شعور اینو ندارن که با فرد لکنتی چطور برخورد کنن و حتی مسخره اش نکنن.به نظرم اول باید برای بعضی از مردم بی شعور فرهنگ سازی بشه تا اونو بشناسن و بدونن چطوری با فرد لکنتی رفتار کنن?

 27. Avatar for رضا
  رضا گفت:

  سلام رضا هستم 47 سالمه و از کودکی دچار این مشکل هستمدوران جوانی لکنتم کمتر از الان بود از زمانی که خداوند بهم فرزند عطا کرد بخاطر شوکش لکنتم زیاد شد در حال حاضر حدود یک سالیه که لکنتم خیلی خیلی زیاد شده.البته اینو هم بگم زمان خوندن ترانه به هیچ عنوان لکنتی ندارم چه در جمع چه تنها!!!نمیدونم الان تو گفتار روزمره ام خیلی دچار مشکل شدم و رو اعصابم هم تاثیر زیادی گذاشته کلی بگم دیگه کلافه شدم نمیدونم چکار باید بکنم……

 28. Avatar for عرفان اسماعیلی
  عرفان اسماعیلی گفت:

  با عرض سلام و احترامبنده دچار تند حرف زدن هستم و بعضی اوقات دچار لکنت یا ادا نکردن درست کلمات می شوم.در کل ادم استرسی هم هستم. این مشکل در محیط های اجتماعی و کاری در بعضی مواقع انسان را دچار مشکل می کند.پیشنهاد شما برای درمان این موضوع چیست؟

 29. Avatar for مسعود
  مسعود گفت:

  سلام دوستان،من هم لکنت دارم و شاید باورتون نشه که استاد دانشگاه هم هستم،یعنی جایی که باید جلو خیلیها حرف بزنی نه یک نفر،اونم چندین کلاس،بعضی روزا همه چی خوب پیش میره اما بعضی روزام نه….وقتی سرکلاس لکنت میاد سراغم و یک لحظه سکوت و نگاه همه که به منه…،نمیتونید تصور کنیدخودم خیلی زجر میکشم اما یه چیزی فهمیدم بعد از چند روز اول ترم که همه دیگه میدونن جریان چیه دیگه وقتی لکنت میکنم واسه هیچ کس مهم نیست و همه مشتاقانه منتظر ادامه حرفم میشنپیشنهاد من1 با هر بازدم فقط یک جمله کوتاه بگید و دوباره نفس بگیریدتنفس و نظم اون خیییلی کمک میکنه2جلو آینه کتاب بخونید و صداتونو ضبط کنید و چک کنید3 کمی شل تر حرف بزنید4کلمات صدا دار رو با تخلیه نفس بیشتری ادا کنید اگه نفس کم آوردین، هوا مجانییه پس درباره نفس بگیرید

  • Avatar for فرهمندپور
   فرهمندپور گفت:

   آیا اگر این استاد محترم دانشگاه کتاب راز لکنت زبان را خوانده بود، باز هم همین ایده ها را بیان می کرد؟ این را خدا می داند. ولی آیا استاد ما تا به حال خودش توانسته جلوی آینه کتاب بخواند که چنین توصیه ای به دوستان خود می کند؟! بی تردید هیچکس قادر به کتابخوانی در مقابل آینه نمی باشد؛ امتحان کنید.

   • Avatar for فرهمندپور
    فرهمندپور گفت:

    فرزانه خانم این حالت مختص شما نیست عزیزم، ماهیت لکنت زبان همین است، یعنی مرتب در نوسان است.

 30. Avatar for fereshte.salehi
  fereshte.salehi گفت:

  باسلام من 19 سالمه ولکنتم ازدوران ابتدایی شروع شد.امادلیلش ترس نبود.من یه دوست داشتم که خودش لکنت زبان داشت بقیه دوستام مسخرش میکردن ومن هم برای اینکه زیادناراحت نشه شروع کردم ادادرآوردن که من هم لکنت دارم ومثل اونم ولی بعدکه یه مدتی گذشت خودمم دچار لکنت شدم.این شده عذاب.امامن هیچ وقت نمیذارم که این مشکت آسیبی به درسم وزندگیم بزنه ولی دیگه خسته شدم البته به یه گفتاردرمان مراجعه کرده بودم وگفته بودکه 6 ماهه خوب میشم اما من یکسال ونیم رفتم ونتیجه ای نگرفتم.حالاهم واقعانمی دونم چیکارکنم.تمرینایی روکه تواینترنت وکتابا خوندم انجام میدم بی تاثیرنبوده امامشکلم حل نشده.یه وقتایی خیلی لکنت دارم دارم ویه وقتایی خیلی کم.لطفاراهنماییم کنید.b8

 31. Avatar for علی
  علی گفت:

  سلام من ٢٠ سالمه از بچگی تا جایی که یادمه لکنت داشتم !الان دانشجوی رشته ی مدیریتم ، سرکارم میرم ، تمام زندگیم زبونمه ، از بچگی از خوندن فرار میکردم ، آخه خیلی استرس و اضطراب داشتم ، وقتی که بدونی با همه فرق داری یه بغض همیشه همراته ، به نظرتون چیکار کنم؟کلاسی هست ! حتی تنها بلند بلند کتاب که میخونم لکنتم بیشتره ، تمرکز ندارم ، اعتماد به نفسو دارم از دست میدم

  • Avatar for فرهمندپور
   فرهمندپور گفت:

   داش اشکان گریه چرا عزیزم؟! بشین کتاب راز لکنت زبان را بخوان، ببینیم باز هم به گریه پناه میبری.

 32. Avatar for سراج
  سراج گفت:

  عرض سلاو ادب و خسته نباشید.بنده ۲۰ سال سن دارمو از وقتی ک یادمه لکنت دارم.دوران ابتدایی مشکلم کم تر بودراهنمایی ب مراتب بیشتر شدتوی دوران دبیرستان ب حداکثر خودش رسید،تا جایی پیش رفتم ک جلوی معلم موقع پرسش؛عملا،یک کلمه هم نمیتونستم حرف بزنم،و بیشتر معلم هام کتبی ازم پرسش پاسخ میکردند،ولی الحمد لله الان دارم کارشناسی میخونم،و لکنتم ب کمترین حد خودش رسیده،و از این ک بگم لکنت دارم،هیچ ترس و ابایی هم ندارم.من خودم ب ناراحتی و رنجی ک دیگران از این اختلال میکشن کاملا واقفم.seraj_p75@آیدی تلگرام خودمه،من درد هم درد های خومدمو بهتر می فهمم،اگه بتونم ب اندازه ی یک سر سوزن کمکتون کنم،بسیار بسیار خوش حال میشم.با تشکر از مطالب مفیدتون.

 33. Avatar for راز
  راز گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان.عزیزان من یه خواستگار دارم که شرایط بسیار خوبی داره اما لکنت زبان داره.34 سالشه به نظر شما میشه که درمان بشه و این که لکنت زبانش توی زندگی مشترکمون برام مشکلی به وجود نمیاره؟؟؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید

 34. Avatar for فاطمه ام
  فاطمه ام گفت:

  سلام..منم لکنت زبان دارم. دانشجوهم هستم. بایدبه اقاآرش بگم ک اشتباه بزرگی کرده ک بخاطر لکنت. ازدانشگا انصراف دادی قبول دارم سخت هست ولی باید مسله روحل کنی نه اینکه صورت مساله روپاک کنی اخه تا کی فرارکنیم یه سال ده سال یک عمر!!!!!هیچوقت نمیزارم لکنتم مانع پیشرفتم بشه.همیشه درصدد اینم ک لکنتم رو خوب کنم تاجایی هم. موفق شدم.همیشه ارزودارم بایه فرد لکنتی برخوردکرد یکی باشه ک از جنس خودم باشه.

  • Avatar for حمید
   حمید گفت:

   منم هم مهندس کامپیوتر هستم ولی هیچ وقت از دانشگاه فرار نکردم هرچند همیشه سرکلاس استرس خوندن و سوال کردن رو داشتم ولی هرچی بود فارغ التحصیل شدم. ولی الان مشکل استرس ارشد رو دارم چون همش سمینار و کنفرانس هست 😀

 35. Avatar for محسن.ازخوزستان
  محسن.ازخوزستان گفت:

  باسلام.من ازوقتی فهمیدم لکنت زبان دارم ناراحتی اعصاب گرفتم چندین باربه دکترمراجعه کردم خوب نشدم داروگیاهی هم استفاده کردم بازهم خوب نشد.سنم 25ساله ازسه سالگی براثرترس لکنت گرفتم.امیدی به زندگی ندارم روزبه روزدارم بدترمیشم.لطفامراراهنمایی کنید.؟

 36. Avatar for farrokg az tabriz
  farrokg az tabriz گفت:

  سلام من ۲۵ سالمه از وقتی یادم میاد لکنت دارم؛خیلی سخته هیچکاری نمیشه کرد؛تا اخره عمر باید بسوزیم و بسازیم؛

 37. Avatar for alireza
  alireza گفت:

  bahatoon movafegham . manam hamintori fekr mikonam .. be nazare man rahi nadaree ama age bitafavot bashi nesbat behesh kheyli behtar mishee..

 38. Avatar for محمد
  محمد گفت:

  من از پچگی تا 16 – 17 سالگی لکنت زبان داشتم ولی بعدا کم کم خوب شدم الان 49 سالمه و از اون موقع خیلی گذشته و دیگه این مشکل فراموش شده. شما هم اصلا ناراحت نباش. حتما این مشکلت برطرف میشه.

 39. Avatar for زهرا
  زهرا گفت:

  سلام دوستان منم یکیم مثل شما.بچه بودم اصلا لکنت نداشتم خیلی راحت حرف میزدم تاسوم ابتدایی.که یه معلم داشتیم خیلی ازش ترسیدم ازاون موقع لکنت منم شروع شد.دوسال پیش بمدت سه ماه رفتم گفتاردرمانی دکتربهم گفت بیشترتوجمع باشم سعی کنم بیشترصحبت کنم ازاینکه لکنت دارم هیچ ترسی نداشته باشم.فقط میخواست استرسمو کم کنه.بهم میگفت اگه6ماه برم پیشش 90درصدخوب میشم.ولی بعدازسه ماه هیچ تغییری نکرده بودم.الان کسی نیست قبلا لکنت داشته باشه والان خوب شده باشه؟؟؟؟

 40. Avatar for علی از استان فارس
  علی از استان فارس گفت:

  منم از کودکیدرگیر بودم الانم کارشناسی ارشد میخونم نمیدونم چکار کنم به خاطرنداشتن پول هنوز کاری انجام ندادم فقط یه جایی رفتم گفت سه ماهه خوب میشی که حتی من پول کرایه هم نداشتم میدونم ادمای خیر زیادن ولی تا به حال شانس بامن نبوده.

 41. Avatar for مریم
  مریم گفت:

  من 28سالم از دوسالکی بخاطر ترس دچار لکنت شدم ،بعضی وقتها خیلی نا امید میشم خیلی دوست دارم ادامه تحصیل بدم میترسم .

 42. Avatar for مجتبی
  مجتبی گفت:

  هرچی بیشتر بهش فکر کنی بیشتر اذیت میشی برو دنبال شغل بازاریابی هرچقدر هم اولاش لذیت شدی مهم نیست سعی کن با کلمات بازی کن خود به خود برطرف میشه

 43. Avatar for اعظم رئوف
  اعظم رئوف گفت:

  سلام . لکنت زبانم مادر زادیه. توی جمع یا پیش غیربه ها نمی تونم حرف بزنم . موقعه حرف زدن استرس زیادی دارم . به چندین دکتر متخصص رفتم اما فایده نداشت. به خاطر لکنت زبان گوشه گیر شدم . خواهش می کنم کمکم کنید . تو رو خدا کمکم کنید .

 44. Avatar for محمد
  محمد گفت:

  دوست عزیز دقیقا یه در د مشترک داریم.منم دوران ابتدایی تا لیسانسم جهنم بود برام.سر همون استرسا دچار بیماری عصبی شدم.دقیقا میدونم چی میگی.روخونی کتاب تو مدرسه برابر بود رویارویی با داعش.منم درس رو بخاطر این جریان ول کردم.از زندگیم هیچ خیری ندیدم.کاش درد دیگه ای داشتیم.حداقل از ش خجالت نمیکشیدیم.

 45. Avatar for ارش
  ارش گفت:

  من از وقتی یادمه با لکنت زبان درگیر بودم.سر کلاس اگر معلم میگفت از روی کتاب بخون دنیا رو سرم خراب میشد.استرس واقعا بدی بود.دکتر رفتم.تمرین کردم.ورزش کردم.رفع شد ولی با ضربه خوردن سرم همه چی خراب شد،این همه زحمت و تلاش همه به باد رفت.باز لکنت زبانم برگشت،دو سال برای کنکور ارشد درس خوندم،ولی جو دانشگاه جوری بود که سمینار و ارائه…خیلی ناراحت بودم.بالاخره انصراف دادم.استرس موهامو سفید کرده.نمیدونم کی از این لکنت زبان خلاص میشم.به امید شفای تمامی لکنتی ها.

 46. Avatar for Abolfazl
  Abolfazl گفت:

  جایی هم هست که بشه عضو این گروه های درمانی شد؟لطفا کمکم کنید.

 47. Avatar for علیرضا m
  علیرضا m گفت:

  من نکلتم ضعیف هست ولی به صورت غیرارادی زبانم درزمان حرف زدن بیرون میادوجلوحرف زدنمومیگیره وانگاردهانم قفل میشه ونمیشه حرف زدمشکلم اینه اگه میشه به من کمک کنید خیلی زربه خوردم روهمین مسعله

 48. Avatar for محمد
  محمد گفت:

  سلام منم لکنت فصلی دارم 1- آب بدن کم باشه پیش میاد- غذای آبکی و میوه های آبدار مثل انگور زرد شیرین- سیب قرمز استفاده کن 2- سعی کن دمای بدنت همیشه گرم باشه 3- سعی کن غذای ترش و غذاهایی که طبع انها سرده رو بخصوص در فصل سرما استفاده نکنی 4- استرس نداشته باش 5- یه سفارش دیگه هرچه سریعتر مسافر کشی رو ول کن برو سر مغازه، هرچه از صحبت کردن دوری کنی خوب نمیشی برو جایی که فضا و مدت زیادی بتونی صحبت کنی، مثل ویزیتوری و مغازه پدرت

 49. Avatar for محمد رضا
  محمد رضا گفت:

  سلام لطفا کمکم کنید این لکنت منو از بازار به مسافر کشی آورده چون مسافر کشی نیازی به زبون نداره اما بازار همش باید با تلفن یا حضوری با مشتری حرف بزنی من اگه زبون داشتم میدونم خیلی پولدارو موفق تو زندگیم میشدم بابام بازار آهن مغازه داره ی پسرم داره اونم منم خودش پیر شده دیگه نمیتونه خوب وایسه در مغازه منم که لکنت دارم نمیتونم با مشتری تلفنی یا حضوری اونجور که باید صحبت کنم نمیتونم به خاطره همین بازارو ول کردم اما دلم تو مغازس خودم مسافر کش// درمان طب سوزنی جواب میده؟ لکنت من زیاد شدید نیست میدونی انگار فصلیه یا وقتی زبونم خشک میشه به لکنت میفته لطفا راهنماییم کنیدخوشی و زندگیمو ازم گرفته

 50. Avatar for hesam
  hesam گفت:

  یه روش که لکنت 50درصد کاهش میده هر روز بعد از نماز سوره طه را از قران بخونید به مدت 40روز واقها تاثیر داره

 51. Avatar for محمد
  محمد گفت:

  سلام/من هم 29 سال سن دارم و از 2 سالگی دچار لکنت شدم.خیلی دنبال درمان رفتم.واقعیت اینه که بصورت مقطعی شاید بهتر بشیم ولی هیچ وقت درمان نمیشیم.این قضیه خیلی عذابم میده.من هم تماس استعدادام به پای این مشکل م سوخت.از جوونیم جز عذاب گریه تو تنهایی هیچی نسیبم نشد.متاسفانه توی بیماری ها یه جور بیماری مسخره و قابل تمسخر هستش.اینم از شانس ما بود.وقتی تو مغازه جلو یه عده دچار لکنت میشم از نگاه دیگراناحساسی بهم دست میده که حاضرم همونجا جونمو ازم بگیرن.همیشه میگم مگر من چه گناهی کرده بود که باید دچار همچین دردی میشدم.ایکاش درمانی واقعی داشت.فدای همه دوستان هم درد خودم بشم.میدونم چی می کشید..

 52. Avatar for ابوالفضل م
  ابوالفضل م گفت:

  آره مثه یخ روی اب میمونه – مردم یخ میبینن ولی اب زیر یخ رو نه – تمام استعدادم به پای لکنتم سوخت – روانشناسم رفتم میگه لکنت نداری ! ولی وقتی میام تو جمع ، می بینم که دارم ، خیلی هم دارم .

 53. Avatar for Elnaz
  Elnaz گفت:

  از 2سالگی لکنت دارم والان 20 سالمه.نسبت به سالهای قبل خیلی بهترم.چندین سال پیش یه روانشناس خوب رفتم وبعداز مشکلات روحی بسیاروکلنجار رفتن باخودم الان میدونم که میتونم خوب بشم ویکی از مهمترین چیزهایی که لازم دارم ایمان واقعی و عمیق در خیلی زمینه هاست.خدا-خودم-روحم-ذاتم…

 54. Avatar for اعظم 43 ساله
  اعظم 43 ساله گفت:

  سلام”خواهش میکنم کامل راهنماییم کتید چیکار کتم که لکنتم خوب بشه “خیلی اذیت میشم “یه نماز یا قران نمیتونم بدون مشکل بخونم “روی یک کلمه خاص یک دقیقه یا شاید هم بیشتر گیر میکنم “مثل اول تشهد نماز “بیست بار باید اول کلمه رو بگم تا بتونم ادا کنم “خواهشا کمکم کنید”

 55. Avatar for فرزانه 20 ساله
  فرزانه 20 ساله گفت:

  من همیشه یکجور نیستم بعضی وقتها خیلی بهترم بعضی وقتها روشهایی در لکنتم بوجود میاد که خیلی بدم میاد . ولی با بعضی افرار راحتر صحبت می کنم چون ارامش بیشتری دارند. با غریبه ها بهتر می تونم حرف بزنم چون بیشتر سعی می کنم.

 56. Avatar for ابولفضا
  ابولفضا گفت:

  سلام من خودم لکنتی هستم ویک فرزند چهار ساله دارم که او هم لکنتی شده واین موضوع اذیتم میکنه لطفا راهنمایی کنید

 57. Avatar for اعظم تقی خانی
  اعظم تقی خانی گفت:

  با سلام “43ساله هستم “از بچگی لکنت داشتم ولی هر طور بود باهاش کنار اومدم ولی جدیدا خیلی شدید شده به طوری که سر نماز یا قران خوندن خیلی معطل میشم و زمان میبره تا یک کلمه بخونم “لطفا راهممایی کنید”

 58. Avatar for محمد
  محمد گفت:

  باعرض سلام من لکنت زبان دارم و به صورت انقباضی است سن من 26 است باید چه کار کنم لطفا منو راهنمایی کنید ایمیل M.NIKMOHAMMADi

 59. Avatar for البرز
  البرز گفت:

  الان 24 سالمه بچ بودم با خودم گفتم بهش توجه نمی کنم پیش اومد عصبی نمی شم در بارش حرف می زنم با دیگران به جای فرار کردن قبولش می کنم همه اینا باعث میشه استرست کمتر شه

 60. Avatar for m بندرعباس
  m بندرعباس گفت:

  با سلام من مغازه دارم قبلا خیلی لکنت داشتم الان خیلی بهتر شدم

 61. Avatar for زهرا
  زهرا گفت:

  من 19 ساله هستم و واقعا خسته شدم هیچ کاری با این لکنتم نمیتوانم انجام بدم و میتونم ص کنم ن میتونم با کسی اداری و …. و… ص کنم ای کاش دارویی برا این بیماری لعنتی داشت

 62. Avatar for وحید
  وحید گفت:

  با عرض سلام اینا همش دروغه چون همه راه ها رو رفتم ولی جوابی نگرفتم

 63. Avatar for علی
  علی گفت:

  سلام عرض شود که من بنده هم شکار این تکیف شدیم از اغاز طفلی تا که فعلا ٤٠ سال عمر دارم و یکی از همین پروگرام هاش را تقیب کردم و بالا آخره کدام نتجیه خوابی بدست نیاورم

 64. Avatar for Anonymous
  Anonymous گفت:

  سلام.ای ول واقعا حرفت عالی بود،من که دیگه حالم داره ازاین لکنت مسخره ام بهم میخوره،آدم پاش بشکنه خوب می شه،سرطان بگیره دارو میخوره و خوب میشه،تنها مریضی که نه باهیچ قرص و دوایی خوب نمیشه این لکنت گوه ماست،تنها راهش اینه که باهاش مقابله کنیم و راه هایی رو که باعث میشه کمتر بشه رو پیدا کنیم،خوب شدن لکنت به خودمون بستگی داره که چقدر عرضه این کارو داریمواین راهی که تو گفتی هم عالی بود،من نگارم لیسانس نرم افزار،دخترباهوشی ام ولی همیشه به خاطر این لکنت مسخره ام غصه میخورم،میدونم چه حس بدیه،الهی همه مون با هم خوب بشیم.

 65. Avatar for آیدا
  آیدا گفت:

  سلام ـ دوستان عزیز من یه شیوه صحبت کردن یرای شما میزارم واقعا جواب میده من خودم لکنتیم اگه با این روش هرف میزنم اصلا لکنت ندارم ـ باید یه جایی باشید مصلا در اتاق که هیچکس اونجا نباشه باید تمرکز کافی رو داشته باشید اگه با خودتون حرف میزنین اصلا لکنت ندارین فکر کنم همه لکنتی ها اینو بدونن وقتی با خود حرف میزنین هیچ استرسی ندارید و راحتید سعی کنید این روش را با خود تکرار کنید و یه جسم را در نظر بگیرید فکر کنید که با یه انسان حرف میزنید و اینجوری راحتید چون اگه زبانتان هم اگه گیر کند عصبی نمیشید چون واقعا گیر نمیکند چون شما هیچ استرسی ندارید شما باید روزی 3 بار این کار را انجام دهید هر بار به مدت 30 تا 60 دقیقه موتمئن باشید این جوری جواب میده . وقتی اگه با یه نفرم روبه رو شوید فکر کنید آن نفری که باهاش حرف میزنید همان جسمه که در اتاق شما باهاش حرف زدین اینجوری استرس هم فراموش میشه.

 66. Avatar for سهیل
  سهیل گفت:

  با سلام اطلاعات خوبی بود ولی احیف که روش درمان غیر حضوری نداشت.

 67. Avatar for mahla
  mahla گفت:

  سلام. عصر بخیر . ببخشید شما در ایران جایی رو سراغ دارید که گروه درمانی داشته باشند ؟ یعنی همانطور که گفتید یه گروهی متشکل از افراد لکنتی جوان باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *