دلنوشته گفتار درمان ۳

 

در سال ۱۳۶۱ بصورت پاره وقت در بیمارستان توس مشغول بودم .یک روز دختر زیبای ۲۴ ساله ای از اصفهان مراجعه نمود و گفت :

(( من سال آخر پزشکی را می گذرانم ، ۶ ماه پیش با وجود مخالفت های شدید خانواده ام ، با جوانی که رانند تاکسی است ازدواج کردم . از زندگیم راضی هستم و شوهرم را بسیار دوست دارم . تنها مشکل من لکنت زبانم است و …))

او مدت ۶  ماه هفته ای یک جلسه به همراه شوهرش مراجعه می نمود ؛ تا اینکه یک روز با من تماس گرفت و گفت تا مدتی نمی توانم به تهران بیایم ….. بالاخره بعد از چند ماه به دیدن من آمد و گفت :

((… من در این جلسات متوجه واکنش های لکنتم شدم . اینکه چطور منطق و معیار آدم را بهم میزند . اینکه چطور افسار زندگی را در دست می گیرد و … من از شوهرم جدا شدم و… !))

وقتی علت جدایی را از او پرسیدم چنین پاسخ داد :

(( روزی سوار یک تاکسی دربست شدم. راننده متوجه لکنتم شد و در بین راه در مورد لکنت زبان صحبت می کرد و… من از اینکه می دیدم کسی مشکل مرا درک می کند و خیلی خوب با آن برخورد می کند ، احساس آرامش می کردم . فردا صبح که راهی بیمارستان شدم ، دیدم  دم در منزل  منتظر من است و …

بزودی متوجه شدم با او کمتر گیر می کنم ؛ و همین کافی بود تا او را به صورت یک تکیه گاه مطمئن نگاه کنم و فکر کنم عاشق شده ام . من با کسی ازدواج کردم که هیچ وجه اشتراکی باهم نداشتیم.))

نتیجه : آیا بهتر نیست خانواده ها به جای چون و چراهای متداول و بی اهمیت جلوده دادن لکنت فرزند ، اطلاعات خود را در مورد عوارض و واکنش های لکنت زبان افزایش دهند ؟ بهتر نیست بدانیم لکنت زبان چگونه به منطق و معیار های شخص آسیب می رساند و چگونه دیدگاه های او را از واقعیت ها دور می سازد ؟

*ما باید بیاموزیم که لکنت زبان را از دید و احساس فرد لکنت دار بنگریم.

 

این نوشته منتشر شده در نقد و بررسی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

 1. Avatar for سینا کامیاب
  سینا کامیاب گفت:

  آیا ممکن است بعد از ازدواج از شدت لکنت زبان کاسته شود؟

 2. Avatar for نسرین محسنی
  نسرین محسنی گفت:

  ممکنه که لکنت زبان مشکل سختی باشه اما اینکه باعث شه آدم عشقشو به یکی از دست بده شاید کمی بعید باشه

 3. Avatar for شیوا احمدی
  شیوا احمدی گفت:

  ممنون از دلنوشته زیباتون واقعا که لکنت زبان مشکل بدیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *