رادیو ایران- برنامه خانه کوچک ما- ۲/۲/۹۰

 

گوینده: دکتر ایرج وثوق- روانپزشک

عنوان: دلایل ابتلا به لکنت زبان در کودکان

 

• علت دقیق لکنت زبان معلوم نیست 

• علت لکنت زبان مجموعه‌ایست از نظریات زیر: چپ‌دستی- نداشتن برتری درنیمکره‌های مغز- وجود فرد لکنت‌دار دیگری در خانواده- ژنتیکی- پاسخی است آموخته شده- چیزی است که کودک بر اساس مکانیسم‌های شرطی‌سازی یاد گرفته و یک الگوی یادگیری است که ازخانواده کسب کرده.

• عده‌ای از روانپزشکان و روانشناسان بحث عضوی بودن لکنت زبان را مطرح می‌کنند. مثلاً دیده‌اند که در افراد لکنتی، در نیمکره‌ی راستشان وقتی که یک کلماتی را می‌خواهند بگویند، امواج آلفا سرکوب می‌شه، یعنی امواج آلفا میاد پائین، افت ولتاژ پیدا می‌کند.

• اینکه آیا ترس و اضطراب باعث بروز لکنت می‌شه، همچنین چیزی صحیح نیست.

• ما اعتقاد داریم کسانی که لکنت زبان دارند، زمینه‌ی این اختلال رو دارن، اما در اثر استرس و ترس، باعث می‌شه که این اختلال خودشو نشون بده.

• من خودم بچه که بودم لکنت داشتم، تخم کفترم زیاد خوردم ولی اون تأثیر نداشته. من تا زمانی که پرانپزشک شدم این لکنت رو داشته‌ام.

 – پرسشگر: آیا تمرینات گفتار درمانی تنها راه حل درمان لکنت زبان است؟ 

پاسخ دکتر وثوق: وقتی لکنت خیلی شدید شد و همراه شد با تیک، یعنی حرکات اضافه‌ای که فرد در سرو صورت داره، مثلاً موقع صحبت کردن گردنشو کج می‌کنه یا شکلک در میاره، این حتماً باید درمان دارویی بشه. به خاطر اینکه یه چیزی اضافه شده بر لکنت. پس دارو در لکنت جایگاهی داره و در عهده‌ی تخصص همکاران محترم روانپزشک هست که اینا باید مراجعه کنند.

• تکنیک‌ها و فنون:

1- ما حجم گفتار را تعدیل بکنیم. یعنی مثلاً سرعت تکلم را کاهش دهیم. مثلاً فرض کنید که من- الآن- دارم- با- بچم- صحبت- می‌کنم، این مدلی که من صحبت کردم کمک می‌کنه که لکنت بهبود پیدا بکنه.

2- استفاده از حرکات موزون دست هنگام صحبت، سبب کاهش لکنت می‌شود.

3- آهنگین صحبت کردن. من همیشه به بچه‌ها می‌گم مثل روبات صحبت بکنید، آدم آهنی چه جوری صحبت می‌کنه؟: من- می‌خواهم- برم. اگر یاد بگیرن که این‌ها آهنگین صحبت بکنن، اینم لکنت رو تعدیل می‌کنه.

4- استفاده از روش اشباع‌سازی ما توصیه می‌کنیم که این‌ها عمداً مثل لکنتی‌ها صحبت کنن. چون بچه‌ای که دچار لکنت است، خجالت می‌کشه یا سرخ می‌شه، مثلاً من بچه بودم به من می‌گفتن صفحه‌ات خط افتاده هر وقت صحبت می‌کردم، اینا حالا می‌گن C.Dات خط افتاده. به بچه می‌گم که سعی کن مثل لکنتی‌ها ادای لکنت را در بیاوری که این عادی بشه. هر چه این موضوع برای بچه عادی بشه راحت‌تر کنار گذاشته می‌شه.

5- خانواده نباید بچه رو وادار بکنن که اون کلمه رو به شکل صحیح بگه؛ مثلاً بچه می‌گه ب- ب- ب- ب- ب می‌خواد اینجوری بگه، خانواده برش می‌گردونن که فرم صحیحشو بگه. خانواده باید نسبت به این موضوع Ignore کنن و نتیجه بگیرن.

6- یک سری تکنیک‌هایی هست که اینا کمک می‌کنن، مثلاً در کتاب درمان کامل لکنت زبان ۳۹ روش گفته. گفته یکی از تکنیک‌هایی که کمک می‌کنه، اینه که اینا هنگامی که می‌خوان صحبت بکنن، سعی بکنن فشار رو از روی صعب واگ بردارند.

یعنی هنگامی که می‌خوان صحبت بکنن سعی کنن ناحیه‌ی نشیمنگاه و باسنشون رو ریلکس و رها بکنن. یعنی او انقباض رو از اون ناحیه اگر بردارند، فشار از روی عصب واگ برداشته می‌شه و در واقع این باعث می‌شه بهتر صحبت بکنن. – گاهی لکنت به این علت هست که اینا نفس کم می‌یارند.

بنابراین، تمرین‌هایی مثل خوردن نوشیدنی‌ها با نی، یا نگه داشتن کاغذ، شمایک کاغذ را بذارین سر لوله خودکار اینو میک بزنن تا اون کاغذه نگه داشته می‌شه با نفستون، این کمک می‌کنه. یا ما بچه بودیم بازی کف صابون می‌ریختیم و هم می‌زدیم با لوله خودکار فوت می‌کردیم. یا فرفره درست می‌کردیم فوت می‌کردیم. این تمرینات یه مقداری کمک می‌کنه که این عضلات دم و بازدم تقویت بشه و فرد هواگیری بکنه.

7- اما یادمون باشه که اگر لکنت تشدید شد، دارو‌ها به طور موقت علائم را بر طرف می‌کنن. هدف از درمان دارو در لکنت این هستش که اعتماد به نفس بچه آسیب نبینه.

۸- یادمون باشه اگر لکنت در دختر‌ها مشاهده شد، قطعاً Base و زمینه‌ی مشکلات روحی- روانی اضطراب درش بالاتر هست و اینا بیشتر نیازمند به مداخلات دارویی هستند.

– پرسشگر: لطفاً بفرمایید نویسنده‌ی کتاب درمان کامل لکنت زبان کیست. 

پاسخ دکتر وثوق: من الآن حضور ذهن ندارم ولی فکر می‌کنم که آقای دکتر علاقبند (روانپزشک) یک کتاب در مورد لکنت زبان دارند که این کتاب، کتاب خوبی است.

• در سایت noorportal.net، دکتر وثوق در یک پرسش و پاسخ چنین می‌گوید:

– پرسش: آیا می‌توانیم برای افراد چپ دست خصوصیات و ویژگی‌های خاصی قایل شویم؟

– پاسخ: … تحقیقات نشان داده است همبستگی معناداری بین چپ دستی، شب ادراری کودک و لکنت زبان وجود دارد.

 

نقد

• آیا گفته‌های روانپزشک نیازی به نقد هم دارد؟!

باید گفت: دریغ از یک جمله‌ی منطقی یا مفید.

 

نقد خانم گزارشگر

 

سرکار خانم ساکی به یقین یکی از بهترین گزارشگرهای خوش صدا و حرفه‌ای رادیو ایران می‌باشد.

• شمادر طول این گزارش، دو مرتبه از روانپزشک سوال فرمودید: – آیا تمرینات گفتار درمانی تنها راه حل درمان لکنت زبان است؟ – لطفاً بفرمایید نویسنده‌ی کتاب درمان کامل لکنت زبان کیست؟ ولی ایشان به جای پاسخ، شما را به خوبی پیچانده و دور زدند، که نبایداجازه می‌دادید.

• موضوع گزارش «لکنت زبان» است، طبیعی است با صرف کمی وقت متوجه می‌شدید که بهترین افراد برای گزارش را می‌توانستید از دانشکده توان بخشی بیابید. چه لزومی داشت با روانپزشکی مصاحبه کنید که چیزی از این عارضه نمی‌داند.

• بعد از ضبط گزارش، شما با چه احساسی به منزل رفتید:

– امروز موفق شدم گزارش مفیدی برای افراد لکنت‌دار و خانواده‌ی آنان تهیه کنم.

– خدا را شکر که تهیه‌ی گزارش امروز با مشکلی مواجه نشد.

با آرزوی موفقیت برای این گزارشکر محبوب ما

در اینجا لازم می‌دانم به مقایسه‌ی گفته‌های «روانپزشک» باگفته‌های دکتر فرهنگ دوست «گفتار درمان» پرداخته شود. روانپزشک که هیچ شناختی از عارضه‌ی لکنت زبان ندارد، تلاش نموده با کپی کردن و تکرار مکررات نظر‌ها و راهکارهای من در آوردی و تاریخ گذشته، جهت یک برنامه‌ی رادیویی را- که به منظور کمک رسانی بنا شده- به سوی مطب خود هدایت کند تا برای افراد لکنت‌دار دارو‌های مخصوص ضد لکنت تجویز نماید.

در حالی که باید با اطمینان گفت تاکنون هیچ دارو یادستگاهی نتوانسته در درمان یا کاهش ماندگار لکنت زبان نقش داشته باشد. به بیان دیگر، تجویز دارو به منظور درمان لکنت زبان را می‌توان یک جرم نابخشودنی تلقی نمود.

گفتار درمان با شناخت و حس مسئولیت، تلاش می‌نماید درحد امکان، واقعیاتی از این عارضه را ارائه دهد.

اینکه می‌گوید «شیوه‌هایی که بتواند به طور غیرمستقیم الگوی گفتاری کودک تازه مبتلا را تغییر دهد» حکایت از شناخت تئوری و تجربی ایشان دارد؛ وگرنه نمی‌توان دریافت که «گفتار» فرآیندی تقلیدپذیر است. لازم است از راه‌های غیرمستقیم (بازی، روابط روزمره و …) کودک تازه مبتلا را وا داریم تا مشخصات موسیقایی گفتار (ریتم، سرعت، تأکید) جدید راتقلید نماید. 

بسیاری از والدین با فرهنگ توانسته‌اند بعد از آموزش سینه به سینه توسط یک گفتار درمان، لکنت کودک تازه مبتلای خود را برای همیشه متوقف سازند.

_________________________________________________

سایت رادیو تهران radio.irib.ir – 17/3/90

 گوینده: دکتر هاشم فرهنگ دوست- گفتار درمان و عصب‌شناس

عنوان: لکنت زبان

 

 

. لکنت ها انواع مختلفی دارند.

نقد

«لکنت» انواع ندارد، لکنت یا هست یا نیست. لکنت ظاهری را نمی‌توان مبین انواع لکنت‌ زبان و متراژ نمودن آن دانست.

. لکنت‌هایی که بعد از سن ۸ سالگی ایجاد می‌شوند ممکن است نشان‌ دهنده‌ی بیماری های عصبی باشد .

نقد 

اگر لکنت در اثر بیماری عصبی یا تومور ایجاد شود، آن را باید «شبه لکنت» نامید.

. یکی از پدیده‌هایی که برای لکنت متظور است این است که اثرات جسمی خود را به تدریج گسترش می‌دهد. مثلاً ممکن است فرد با تنگی نفس مواجه شود. یکی از راه‌های کنترل این پدیده افزایش حجم تنفس و ریلکس کردن است.

 نقد

مشکل افراد لکنت‌دار «کمبود حجم تنفس» نیست، بلکه «کنترل تنفس هنگام صحبت در شرایط خاص» می‌باشد.

این نوشته منتشر شده در نقد و بررسی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

 1. Avatar for کامبخش فرهمندپور
  کامبخش فرهمندپور گفت:

  لیلی خانم عزیز اگر منظور شما برنامه رادیویی خانم ساکی است، بفرمایید این برنامه چه گره ای از لکنت زبان می گشاید؟

 2. Avatar for حامد طه
  حامد طه گفت:

  نقد خوبی بود به صحبت های روانپزشک که در مورد لکنت زبان حرف زده بود

 3. Avatar for کاوه قناد
  کاوه قناد گفت:

  گوش دادن به آهنگ های با ریتم تند میتواند لکنت زبان را درمان کند؟!

 4. Avatar for علی وفایی
  علی وفایی گفت:

  کنترل تنفس میتونه لکنت زبان رو تا حد زیادی بهبود ببخشد

 5. Avatar for لیلی
  لیلی گفت:

  گوش دادم همون موقه خیلی خوب بودکاش همیشه از این برنامه های خوب برای لکنت زبان بگذارند

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   لیلی خانم عزیز اگر منظور شما برنامه رادیویی خانم ساکی است، بفرمایید این برنامه چه گره ای از لکنت زبان می گشاید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *