راهها و روشهای درمان لکنت زبان

 

هنگامی که جوانان دارای لکنت به آگهی ها و مقالات مربوط به درمان لکنت زبان بر می خورند، تمام حواس خود را جمع می کنند تا شاید بتوانند با دریافت چیزی به نام نوع تمرین و روش درمان، به مسیر درمان دست یابند و به خود درمانی خویش بپردازند؛ و یا در جمع چند دوست مشابه خود، این مسیر پر پیچ و خم و تاریک را به پایان برسانند.

 

من بسیاری را می شناسم که سالها و دهها سال و حتی تا پایان عمر، انرژی خود را در حسرت یافتن راه و روشی برای حل این مشکل به هدر داده اند:

 

. سالها آنقدر به پنهانکاری ها تکیه کردند تا بخشی از شخصیت ارتباطی آنان گردید!

. سالها موضوع راه و روش درمان لکنت زبان، کلمات سرچ آنها بوده است!

سالها مقالات و کتابهایی را با همین عنوان مطالعه کرده اند!

. سالها مجذوب انواع توصیه ها و دستورالعمل های پراکنده بوده اند!

. سالها تلاش کرده اند با مشکل خود کشتی بگیرند و آنرا زمین بزنند!

. سالها با نظریه های من درآوردی و امر محال خود درمانی سر خود را گرم نموده اند!

. سالها چند تن گرد هم جمع آمده اند و سعی کرده اند نقش درمانگر یکدیگر را بازی کنند!

. سالها بیراهه های دیگری را چون نرم افزار لکنت شکن، طب سنتی، طب سوزنی، هیپنوتیزم و غیره را آزموده اند!

. سالها انواع داروهای شیمیایی و گیاهی را بدون هیچ نتیجه ای مصرف کرده اند!

 

* نتیجه اینگونه اقدامها در بهترین شرایط، رسیدن به « تصور درمان » است که مانند حباب دیری نمی پایند؛ و این ناامیدی است که سرانجام در انتظار درمانجویان می ماند.

 

چرا درمانجویان به بیراهه های درمان بیشتر تمایل دارند؟ 

 

۱- اطلاعات نادرست  

به جرات می توان گفت بیش از ۹۰% اطلاعات و تمریناتی که در اختیار درمانجویان و نیز خانواده آنان قرار می گیرد، به دور از واقعیت و ماهیت این عارضه می باشد.   

۲- تبلیغات نادرست 

جای بسی تاسف است که دیده می شود حرفه های مربوط و نامربوط در این زمینه، دست به تبلیغات دروغین، سودجویانه و غیر مسئولانه میزنند و به هیچ مقامی پاسخگو نمی باشند!   

۳- عدم پذیرش   

درد لکنت از یکسو، و نظریه ها و اطلاعات نادرست از سویی دیگر، آنچنان شخص را آشفته می سازد که به جای اقدام به درمان، به انکار و عدم پذیرش آن متمایل می شود.  

۴- درمان سریع    

بسیاری از جوانان آنچنان با درد و رنج لکنت خود خو گرفته اند که فقط هنگامی به درمان روی می آورند، که دچار یک بحران ارتباطی شده باشند و یا بخواهند در یک ارتباط گفتاری مهم شرکت کنند. به همین علت است که اغلب با دستپاچگی به دنبال راهکار و دستورالعملی برای درمان می گردند که خیلی زود نتیجه بگیرند!     

۵- حاشیه روی   

یکی از عوارض لکنت زبان که ریشه در پنهانکاری ها دارد، حاشیه نگری و حاشیه روی است. در این صورت ممکن است شخص به جای طی کردن مسیر درمان، به بیراهه هایی روی آورد که فرسنگها با موضوع درمان فاصله داشته باشد.   

۶- شدت و ضعف یافتن لکنت ظاهری    

بارها توضیح داده ام که کم و زیاد شدن لکنت ظاهری را باید در ماهیت لکنت زبان جستجو نمود ( کتاب راز لکنت زبان. ) عده ای هستند که این امر را به شرایط بیرونی خود مرتبط می دانند؛ و متعاقب آن، مانند حرکت پاندول منتظر می مانند تا شرایط برای آنها تغییر کند!    

۷- تلافی و جبران   

گاهی که شخص از روبرو شدن با مشکل خویش می هراسد، به جای اقدام به درمان، تلاش می کند نقص خود را جبران کند. شعار او در این مرحله چنین است: « اگر من لکنت دارم، ولی به جایش مدیر شرکتم و خیلی ها زیر دستم کار می کنند و … »     

۸- تصور درمان  

گاهی بیراهه های درمان در شخص به طور موقت « تصور درمان » ایجاد می کند. تصور درمان همان حالتی است که شخص می گوید: « خیلی بهترم، دارم خوب میشم، واقعا تغییر کردم و … » ولی بعد از پیگیری به این نتیجه می رسد که هیچ پیشرفتی نداشته است.    

۹- کاهش انگیزه درمان  

بارها از دوستان گروه درمان پرسیده ام: « چرا انقدر دیر برای درمان اقدام می کنی؟ » پاسخ اغلب چنین است: « به قدری انرژی خود را در پیمودن بیراهه ها هدر دادم که دیگر توانی برایم نمانده بود! »    

آیا همراهان گرامی می توانند درک کنند که چرا من گاهی با زبانی تند این بیراهه ها را نقد می کنم؟

 

این نوشته منتشر شده در مقالات می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

  1. Avatar for نظام
    نظام گفت:

    آقای دکتر مرسی از مطلب بسیار دقیقی که گفتید ، به نظر من تغییر اولویت زندگی از درمان لکنت زبان به موضوعات دیگر را هم میتوان از همین موارد دانست ، چرایی این تغییر را شاید بتوان اثر آرامش های موقتی که برای شخص ایجاد می شود و تقریباً موقعیت سختی مقابل خود نمی بیند دانست .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *