رضا فرزاد

 

سلام.

گوش کن با تو سخن میگم با کسی که اونو ندیده‌ام، ولی درکش می‌کنم و کلام و احساسش رو به خودم بسیار نزدیک می‌دونم. شاید همین حس و حال بهترین حلقه‌ی اتصال من و تو باشه. نمی‌دونم پی برده‌ای از چی حرف می‌زنم یا نه، درسته، همونه که حدس زدی. بله، من نیز مانند تو «لکنت ‌زبان» دارم.
می‌دونی چرا گفتم حدست درسته و خیلی سریع به اصل موضوع پی بردی؟ چون ماها فکر می‌کنیم: همه‌ی توجه‌ها به ماست، همه به ما فکر می‌کنند، همه‌ی کارمون رو زیر نظر دارند و همه روی ما حساس هستند و اگر صحبت از خصوصیات ما بشه، اولین چیزی که به فکرمون می‌رسه، چیزی نیست جز «لکنت.» تا این‌جا حرف‌هایم رو قبول داری یا نه؟ پس اگر قبول داری، به تو میگم: از آشنایی با تو دوست نادیده‌ی صبورم، خوشبختم. می‌دونم چی می‌خوای بگی: دیگه حوصله‌ی این حرف‌ها رو نداری، مگه چیزی عوض خواهد شد، مگر این انزوای لعنتی پایانی هم داره، حوصله‌ی دلداری و موعظه و شعار رو نداری، مگه تا حالا چه شده است؟ دیگه هیچ چیزی مهم نیست، به‌‌دنبال چیز تازه‌ای نگرد، دیگه امیدی به کسی یا چیزی نمونده و هزاران داد و بیداد و گلایه و شکایت دیگر از این قبیل.
خب حرف‌هایت رو شنیدم، به تو حق میدم. می‌تونی بلندتر از این‌ها هم فریاد کنی و هر چی می‌خوای بگی. باز هم حق داری. من هم با دغدغه‌های این کابوس بی‌پایان شکل گرفته و عجین شده‌ام.
من می‌دانم: کسی نیست ما رو بفهمه.
من می‌دانم: چه اندازه تنهاییم.
من می‌دانم: چه دردیه دانستن و نگفتن.
من می‌دانم: چه سخته بودن و ابراز نکردن.
من می‌دانم: چه تلخه خواستن و گذشتن.
من می‌دانم: چه ناگواره به چشم نیامدن.
من می‌دانم: چه زشته ملعبه شدن.
من می‌دانم: چه زوده به پیری رسیدن.
من می‌دانم: چه سنگینه حقارت.
من می‌دانم: چه هولناکه ترحم.
من می‌دانم: چه بیمناکه ناامیدی.
من می‌دانم: چه شکننده میشه احساس.
من می‌دانم: چه بی‌رحم‌اند تیرهای تمسخر.
من می‌دانم: چه دورند قله‌های ترقی.
من می‌دانم: چه طولانی‌اند زنگ‌های انشا.
من می‌دانم: چه طاقت‌فرسایند لحظه‌های انتظار.
من می‌دانم: چه خاموش‌اند حنجره‌ها.
من می‌دانم: چه بی‌جان‌اند ثانیه‌ها.
من می‌دانم: چه ناجورند توقعات.
من می‌دانم: چه ناآگاه‌اند عزیزان.
من می‌دانم: چه نفس‌گیرند تکرارها.
من می‌دانم: چه بی‌رحم‌اند خیال‌ها.
دوست عزیز، من نمی‌دونم شما در چه مرحله و مرتبه از لکنت زبان قرار داری، ولی در هر مرحله و در هر جا که هستی، اگه فقط بتونی بر دانسته‌های خود در خصوص این عارضه بیفزایی و به آن نه به عنوان یک بیماری لاعلاج بلکه به عنوان «اختلال در گفتار و رفتارهایمان» نگاه کنی، به این نکته‌ی مهم می‌رسی که باید کلمه‌ی لاعلاج را از جلوی این عارضه به طور کلی حذف کنی.
به چه چیز فکر می‌کنی، ذهنت رو این سؤال و مجهولاتی که در پی آن آمده، آزار میده. می‌پرسی «اختلال در رفتار دیگر چیست؟» «تا الآن سراغی از آن در خودم نداشتم.» جوابت بسیار ساده است، پس گوش کن. به‌راحتی میشه این سؤال رو از خود پرسید که من چگونه می‌تونم بهبود یابم بدون این‌که خندان، محبوب، خوش‌رفتار و عاشق باشم، همه رو دوست بدارم، آروم و بی‌دغدغه باشم، حسود نباشم، انتقام‌جو نباشم، خسیس نباشم و… .
در نهایت باز هم رسیدیم به نقطه‌ی اصلی که خودمونیم. پس باید به هر ترتیب ممکن با خودمون کنار بیاییم. بی‌تعارف اگه با خودمون کنار آمدیم، خوبیم، خوبیم و خوب، و اگه نتونیم خودمون باشیم، بدیم و بدیم و بد و دیگر هیچ.

یا چنان نمای که هستی یا چنان باش که می‌نمایی
«بایزید بسطامی»

به هرحال خاطرم آسوده و حالم خوشه، فقط به این علت که دوستی پیدا کردم همراه و همراز و همسوز و همدرد با خویش و همین بسه.

پس به دوست نازنینم میگم:
تو تنها نیستی، درکت می‌کنم، دردت رو می‌شناسم، به تو احترام می‌ذارم و با همه‌ی وجود دوستت دارم. امیدوارم حرف‌هایم خاطرت را آزرده نکرده باشه و به آنها فکر کنی.
دوست من، من و تو باید خودمون را با انگیزه‌ی قوی و اراده‌ای مصمم و با دیدگاهی متفاوت‌تر از قبل برای کوششی نو، راهی نو و زندگی نو مهیا سازیم، پس به امید روزهای آرام و بی‌دغدغه.

به امید دنیای خوب من و تو.
قلب کوچک و حقیرم را نثار وجود عزیزت می‌کنم.
دوست ناآشنایت
کسی که همیشه و در همه حال به تو می‌اندیشد
رضا فرزاد

حرفه/تحصیلات: 
حسابدار

سن: 
۳۸

 

  1. Avatar for گلناز
    گلناز گفت:

    فوق العاده بود.کاش میشد از این حصار ذهنی که توش قرار دارم مثل شما رهایی پیدا کنم.به امید روزهای خوب پس از درمان 🙂

  2. Avatar for جواد جاوید
    جواد جاوید گفت:

    ممنون از سخنانتون خیلی امید بخش بودامیدوارم با این امید بتونم لکنت زبان خودم رو درست کنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *