روان شناس و لکنت زبان

 

وقتی یک روان شناس محترم در مورد لکنت زبان ابراز نظر می کند و یا برای درمان آن دستورالعمل ارائه می دهد ، بی تردید به هیچ گفتار درمانی زیان مادی و آسیبی نمی رساند ؛ ولی آیا می دانید چه کسانی ازآن آسیب می بینند ؟  

 

این یک اشتباه مصطلح است که عده ای ( عوام ) تصور می کنند موضوع لکنت زبان در چهار چوب بیماریهای روانی می گنجد و لذا به روان شناس و روانپزشک مربوط می شود . ولی جای بسی حیرت و افسوس است که می بینیم برخی از روان شناسان گرامی بدون هیچ آموزش و هیچ شناختی از این عارضه ، تلاش می کنند با جمع آوری نظریه ها و دستورالعمل های بی محتوا و نشدنی ، مقاله ای دست و پا کنند و آن را به نام خود منتشر کنند !

 

من حیفم می آید روان شناسی که می تواند در مورد رشته خود دهها مقاله مفید ارائه دهد ، اینگونه به خود ، رشته خود و افراد لکنت دار پشت پا بزند و به آنان آسیب برساند : 

 

…………………………………….

 

 سایت  taamolnews.ir

 

 

 

پسری ۲۵ ساله هستم، لیسانس و شغل آزاد دارم. به دلیل لکنت زبان جرأت رفتن به خواستگاری را ندارم.خجالت می کشم طرف مقابلم این موضوع را بفهمد.

 

آسیه امیدوار- کارشناس ارشد روان شناسی: لکنت زبان، نوعی اختلال ارتباطی است که باعث ایجاد وقفه در توانایی فرد برای شکل دهی کلمات و جملات لازم به منظور برقراری ارتباط کلامی با دیگران می شود. در پدید آمدن این اختلال عوامل فیزیولوژیکی،عاطفی،اجتماعی و یا ترکیبی از آن ها نقش دارند.

 

این اختلال معمولا از سنین ۴-۲ سالگی که کودک آغاز به صحبت می کند خود را نشان می دهد اما در برخی افراد در سنین شروع مدرسه و یا در دوران بلوغ نمایان می شود.

 

    ازعوامل موثر بر لکنت، می توان به عوامل زیستی و روانی- اجتماعی اشاره کرد:       

– از عوامل زیستی:   آسیب های قبل از تولد،حین تولد و دوران کودکی، وجود ناهنجاری هایی در دستگاه صوتی

– عوامل روانی-اجتماعی: احساس تهدید و ناامنی،احساس پذیرفته نشدن از سوی اعضای خانواده، احساس اضطراب در موقعیت های ویژه، شوک های عاطفی و روانی

 

درمان انتخابی برای لکنت زبان استفاده از روش های رفتاری،اصلاح روش تنفس و مراجعه به گفتاردرمانگر است.

 

دارو درمانی در این اختلال(به جز در موارد خاص)جایگاهی ندارد و یک گفتاردرمانگر نقش موثرتری در این خصوص ایفا می کند.البته گاهی باید از کمک یک روانشناس نیز بهره برد چون در بسیاری از موارد یک علت روانی و یک اضطراب نهفته در این اختلال وجود دارد که باید آن را شناخت و برطرف کرد.

 

چهار توصیه به افراد مبتلا به لکنت زبان:

 

۱) همواره سعی کنید در هنگام صحبت کردن آرامش داشته باشید. خونسرد باشید و ارتباط چشمی خود را با مخاطب حفظ کنید.

 

۲) لکنت زبان یک مشکل قابل حل است.پس به عنوان یک نقطه ضعف به آن نگاه نکنید، آن را بپذیرید و درصدد درمان و رفع آن برآیید.

 

۳) به هنگام صحبت کردن همه حواس خود را متوجه لکنت خود نکنید بلکه بیشتر روی انتقال منظور خود متمرکز شوید.

 

۴) سعی نکنید لکنت خود را از دیگران پنهان کنید.اگر مخاطب شما از این مشکل باخبر باشد راحت تر آن را می پذیرد.

 

بهتر است با درنظر گرفتن این نکات حتما از یک گفتاردرمانگر و یا یک روانشناس کمک بگیرید.ضمن این که شما را دعوت می کنم سری به سایت انجمن لکنت ایران بزنید و از تجارب مشابه، راهکارها، برنامه ها و جلسات گروهی حضوری و اینترنتی آن مطلع شوید. نکته آخر این که هیچ گاه به خاطر این مشکل کوچک خود را از موقعیت های مهم زندگی محروم نسازید.حتما در عین حال که برای رفع این موضوع گام بر می دارید،به فکرتشکیل زندگی خود نیز باشید.چه بسا در کنار یک همسر و همراه مطمئن بخش زیادی از این مشکل به خودی خود برطرف شود.

 

این نوشته منتشر شده در نقد و بررسی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

 1. Avatar for monir
  monir گفت:

  سلام . وقت بخیر با این نکته ها که در مورد روانشناس ها گفتین پاک نا امید شدم از خودم من دانشجوی کارشناسی ارشد بالینی هستم خیلی دوست دارم تو حوزه لکنت زبان کار کنم حتی دنبال موضوع پایانامه و مقاله های دیگه هستم که عنوان اصلی لکنت زبان باشه با وجود این که الان تو زمینه اعتیاد فعالیت میکنم ولی دوست دارم در مورد لکنت زبان تحقیق کنم علت این علاقه هم شاید این باشه که من خودم لکنت زبان دارم و اضطراب حتما نقش داره . موقعی که با وجود لکنت میتونستم سمینار ارائه بدم خب خیلی خوشحال بودم . کتاب شما رو خوندم تمام دردها یا مشکلات مشترک همه مون بود من دوست دارم تو زمینه راه گشا باشم آیا واقعا دنبالش نرم ؟

 2. Avatar for علی علیزاده
  علی علیزاده گفت:

  روان شناسان لطفا در مورد رشته خود تحقیق کنند و لکنت زبان را به متخصص لکنت زبان واگذار کنند

 3. Avatar for ایمان فلاح
  ایمان فلاح گفت:

  اگر شمرده شمرده حرف بزنند تا حد زیادی لکنت زبان را درمان کرده اند

 4. Avatar for حمیده شاه حسینی
  حمیده شاه حسینی گفت:

  میگید لکنت زبان مشکل قابل حل است اما نمیگید که درمان لکنت زبان چیست

 5. Avatar for عباس جوادی
  عباس جوادی گفت:

  وقتی خجالت میکشم که لکنت زبان دارم معلومه که لکنت زبان رو از بقیه پنهون میکنم

 6. Avatar for نظام
  نظام گفت:

  صد افسوس از اینکه برخی با درک غلط مشکل لکنت زبان و علت آن، سعی در کمک و راهنمایی ما و درمان آن دارند، البته باز جای صد شکر است که برخی نظرات ایشان تا حدودی قابل قبول است، ولی مشکل اینجاست که هیچگاه یک بررسی کامل و یک راهکار جامع و جهان شمول ارائه نمی دهند بلکه هر از گاهی سری به این وادی زده و اظهار نظری سطحی می کنند و می روند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *