لکنت زبان از اختلالات قابل درمان است

چندی پیش نامه ای دریافت کردم :

«سایت سلامت نیوز – عنوان : لکنت زبان از اختلالات قابل درمان است ؛ اگه راست می گید اینو نقد کنید و دیگه به روانشناس ها گیر ندید . این که دیگه از دونه درشت های خودتونه»

 

من هم این مطالب را قبلا خوانده بودم ، ولی بیشتر احتمال دادم که گوینده مانند خیلی های دیگر که در مورد لکنت زبان صحبت می کنند ، گفتار درمان نیست .

______

 

سلامت نیوز :یک متخصص گفتار درمانی گفت: لکنت زبان یکی از بیماری‌های اختلالات گفتاری است که به آسانی قابل درمان است.

 

دکتر مریم بارونی، متخصص گفتار درمانی در ادامه افزود: لکنت زبان، اختلالات تلفظی و اختلالات صوت جزو اختلالات گفتاری محسوب می شود که با تشخیص و درمان به آسانی رفع می‌شوند و والدین نباید از این نوع اختلالات در کودک خود به راحتی بگذرند.

 

بارونی عنوان کرد: برای درمان این نوع اختلالات روش های متفاوتی مانند روان خوانی و بازی با کلمات وجود دارد.

 

وی اظهار داشت: در صورت بروز این نوع اختلال والدین باید از سن سه سالگی فرزندان خود را به پزشک متخصص معرفی کرده و درمان را شروع کنند.

 

بارونی یادآور شد: باید به خاطر داشت که هر نوع گفتار بد به معنی اختلال گفتاری نیست، تنها در صورت تشخیص پزشک این نوع اختلال معلوم می‌شود.

 

وی تاکید کرد: افرادی که در سنین بالاتر هستند و اختلالاتی مانند لکنت زبان دارند باید بدانند که این اختلال در صورت درمان رفع می‌شود.

 

این متخصص گفتاردرمانی اضافه کرد: در صورت بروز این اختلال در کودک والدین باید آگاه باشند که نباید کودکان را از این مساله آگاه کرد، بلکه باید با مراجعه و شرکت در کلاس های گفتار درمانی این اختلال را رفع کرد.

 

وی در پایان افزود: این اختلال‌ها با یک سری کلاس‌های بازی و آموزش‌های خانوادگی قابل درمان است.

 

نقد

اگر صحبت ها را جمع کنیم ، دانه درشتش این می شود :

۱- لکنت زبان با کتاب خواندن ، بازی با کلمات ، کلاسهای بازی و کلاسهای آموزش خانوادگی به آسانی قابل درمان است .

– فکر نمی کنم کسی با این صحبت ها مخالفتی داشته باشد ، ولی بهتر بود خانم دکتر نوع بازی را که به این سادگی لکنت را درمان می کند ، توضیح می دادند .

 

۲- پزشک یعنی دکتر طب

– شما که در مقام یک گفتاردرمان می توانید به آسانی لکنت زبان را در سنین مختلف درمان کنید ، چرا معتقدید برای درمان باید به پزشک مراجعه نمود ؟

 

۳- لکنت زبان « بیماری » نیست ، بلکه فقط یک عارضه می باشد .

به قول لوگ در فیلم سخنرانی پادشاه ، هیچکس با لکنت متولد نمی شود .

این نوشته منتشر شده در نقد و بررسی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

 1. Avatar for Anonymous
  Anonymous گفت:

  به نظر من کسایی که لکنت دارن یا حداقل خودم زندگیم پوچو بی معنی چون نه دوستی دارم نه کسی کسی که باهاش درد دل کنم خونوادمم ازم ناراحتن وباید این زندگی رونابود کرد از سیستان وبلوچستان هستم 09384695049

 2. Avatar for علیرضا
  علیرضا گفت:

  لکنت زبان فقط یک عادت قوی شرطی شده است که باید به روش نوین درمان شود روش نوین روشی است که یک فرد لکنتی از روشهای پنهانکارانه استفاده نکند مثلا در موقع پیشبینی لکنتش سکوت نکند و ریلکس باشد

 3. Avatar for لکنتی 20(حسن خوان)
  لکنتی 20(حسن خوان) گفت:

  دکتر مریم بارونی متخصص گفتاردرمانی فقط حرف های زیبایی زدند ولی کو راه کار؟ فقط همین کناب خواندن یعنی چی؟ چه جوری؟ بازی با کلمات یعنی چی؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *