محققان درمان لکنت زبان

نظریه‌پردازان با مشاهده‌ی حالات و تأثیراتی که لکنت زبان بر فرد لکنت‌دار می‌گذارد، در علت‌شناسی آن دچار اشتباهات متعدد می‌شوند. آنان ضمن مشاهده‌ی لکنت ظاهری افراد لکنت‌دار- که فقط جلوه‌هایی از لکنت ذهنی شخص هستند، نه خود مشکل -چنین نتیجه می‌گیرند:

• لکنت زبان گاهی به صورت یک «مشکل روانی» جلوه‌ می‌کند.

• لکنت زبان گاهی به صورت یک «مشکل عصبی» جلوه می‌کند.

• لکنت زبان گاهی به صورت یک «مشکل شیمیایی» جلوه می‌کند.

• لکنت زبان گاهی به صورت یک «مشکل مکانیکی یا حرکتی» جلوه می‌کند.

* جالب است بدانیم تمامی فرآیند‌های ذهنی و زیستی انسان در همین پنج فاکتور خلاصه می‌شود یعنی: (Psycho- Neuro- bio- chemo- Mechanical)

( در فضای دانشویی، آموخته های خود را کمتر مورد بازنگری قرار می دهیم )

اینکه کسی به نام محقق و دانشمند بخواهد از طریق «واکنش افراد به مشکل»، به خود مشکل دست یابد و ماهیت آن را شناسایی کند، مسیری غیرممکن و نشدنی است.

موضوع شناخت لکنت زبان هم مانند حکایت پیل در تاریکی مولاناست که هر کس دستش به هر جا می‌رسد، لکنت را در همان قسمت می‌یابد و تعریف می‌کند. به همین علت است که هر محقق و نظریه‌پرداز لکنت زبان، علت‌شناسی آن را در حوزه‌ی حرفه‌ای خویش ارزیابی و تعریف می‌نماید:

– روانشناس با معیار‌های خود، بیشتر جلوه‌های روانی را جستجو می‌کند.

– عصب‌شناس با معیار‌های خود، بیشتر جلوه‌های عصبی را جستجو می‌کند.

– روانپزشک و … هر یک به فراخور حرفه خود لکنت زبان را ارزیابی می نمایند.

 

بقیه هم بر اساس حرفه‌ی خود و بدون هیچ چون و چرایی، دیدگاه‌های آنان را تکرار و تکرار می‌کنند. اما خطرناک‌ترین بخش این موضوع، مربوط می‌شود به محققان جوان. آن‌ها به طور معمول نظریه‌های اثبات نشده‌ی نویسندگان مختلف را با دیده‌ی احترام می‌نگرند و به آن‌ها تکیه می‌کنند. طبیعی است جوان دانشجو توان چون و چرایی در مورد پیچیدگی‌های موضوع لکنت زبان را ندارد و بعد از پایان تحصیلات:

۱- به مطالبی که در دانشگاه، خوانده خو می‌گیرد و حتی گاه بی‌دلیل تعصب نشان می‌دهد.

۲- به طور معمول فرصت چون و چرا در جریان حرفه‌ای به خاموشی می‌گراید.

۳- «تغییر» بسیار دشوار است. حتی اگر نظریه‌پردازی، نظریه‌ی خود را تغییر دهد، برای استاد دانشگاهی که نظریه‌ی پیشین را سال‌ها تدریس نموده، پذیرش تغییر بسیار دردناک است.

موضوع لکنت زبان سال‌هاست بدون هیچ دستاوردی، در این گردونه‌ی باطل دست و پا می‌زند و هنوز نظریه‌پردازان! نتوانسته‌اند توضیح دهند که:

چرا عصبی؟ چرا ژنتیکی؟ چرا مغزی؟ چرا …؟

(تا زمانی که دانشجویان به پرسشهای فوق تسلط نیابند، جایشان خالی خواهد بود!)

آن‌ها به جای اینکه انرژی خود را صرف « چگونگی آغاز لکنت زبان »کنند، می‌کوشند عناصری را که به نظر آنها در ایجاد این عارضه نقشی ندارند اثبات کنند.

کارنامه‌ی بررسی‌های اخیر آنان به خوبی نشان می‌دهد که با چه جو ذهنی فعالیت می‌کنند:

لکنت زبان را می‌توان به هرچیزی نسبت داد مگر خلاف آن ثابت شود!!

 

* این نابسامانی‌ها به همت محققان جوان نیاز دارد.

 

اغلب کسانی که در رشته‌های انتزاعی (روانشناس، مشاوره، لکنت زبان و …) فعالیت می‌کنند، رفته رفته در حرفه‌ی خود به دیدگاه‌های جالبی می‌رسند. آن‌ها تجارب مثبت ولی اندک خود را به طور برجسته‌ای به توانایی‌های خویش نسبت می‌دهند. – برای مثال، درمانجویانی را که در اثر ریکاوری و گذشت زمان نیز بهبود می‌یابند، به حساب تسلط خود می‌گذارند- و تجارب منفی و نامحدودشان را یا فراموش می‌کنند و یا به عناصری چون بدشانسی، ناشناخته بودن مشکل، عدم همکاری درمانجو و … نسبت می‌دهند- برای مثال، استادان لکنت زبان غربی مرتب می‌گویند «لکنت زبان یک بیماری چند علتی ناشناخته گیج‌کننده، پیچیده وغیرقابل درمان است».

 

یک مربی لکنت زبان لازم است مرتب نظریه‌ها و روش‌های درمانی را که در دانشگاه آموخته، با تجربه‌ها و تعامل با درمانجویان خود محک زده و با روشن‌ینی علمی و صداقت به بازنگری آن‌ها بپردازد. اگر درمانجو یک جوان لکنت داراست و در درمان موفقیت ماندگاری حاصل نشده، لازم است سه جنبه‌ی زیر مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد:

۱- گاهی مشکل در نظریه‌ها و روش‌های درمان است.

۲- گاهی مربی در اجرا و انتقال مسیر درمان ضعف دارد.

۳- گاهی مشکل در خود درمانجوست.

اگر مشکل در روش درمان یا اجرای مربی باشد. (یعنی یا آواز ایراد داشته باشد، یا آوازه‌خوان) غیر از اتلاف وقت و انرژی، چیزی دستگیر درمانجو نخواهد شد. در بهترین شرایط، در دوره‌ای گفتار جوان بهتر می‌شود (لکنت ظاهری) ولی بعد از مدتی بازگشت می‌یابد.

از طرفی، تجربه‌ی شکست‌های پیاپی در کارنامه‌ی مربی، به تدریج سبب دلسردی او از حرفه‌اش می‌گردد. مربی که کارش دستگیری و بخشیدن تعادل به جوان لکنت داراست، شخصیت حرفه‌ای وارونه‌ای می‌یابد. او شخصی می‌شود پنهانکار، ترسو در برابر محک خوردن، زیر سئوال رفتن و نقد شدن. او حتی ممکن است از نقد کردن- که از لازمه‌های اساسی پیشرفت در هر رشته‌ی علمی است- بپرهیزد، تا خود از نقد شدن در امان بماند.

.گاهی مشکل در خود درمانجوست. ممکن است درمانجویی که از صافی‌های پذیرش گفتار درمان گذشته، بعد از مدتی، مشکلاتی (شخصیتی، ارتباطی، روانی، ناسازگاری و …) ازخود بروز دهد که ادامه‌ی مسیر درمان را دشوار سازد. دراین شرایط،اغلب دو حالت پیش رو داریم:

۱- مشکلات شخص ناشی از لکنت زبان و عوارض آن است؛ بنابراین، باید با مدارا و مراقبت ویژه،‌او را در ادامه‌ی مسیر درمان یاری نمود. از آن‌جا که نمی‌توان لکنت ظاهری را از لکنت ذهنی و عوارض لکنت تفکیک نمود، باید گفت غیر از گفتار درمان، هیچ رشته‌ی دیگری توانایی یاری رساندن به اینگونه افراد لکنت‌دار را ندارد.

۲- شخص غیر از لکنت زبان و عوارض آن، مشکلاتی دارد که حل آن‌ها در تخصص گفتار درمان نیست؛ در این صورت لازم است او برای حل این مشکل ابتدا به متخصصان امر (روانشناس، روانپزشک و …) مراجعه نماید و بعد برای درمان لکنت خویش اقدام نماید.

* فقط در این وضعیت نادر است که موضوع لکنت زبان با رشته‌های دیگر پیوند می‌ یابد.

 

آیا هرگز از خود پرسیده‌اید که چرا استادان و متخصصان رشته‌ی گفتار درمانی در برابر دخالت رشته‌های نامربوط به عارضه‌ لکنت زبان سکوت کرده‌اند؟

دیدگاه در رابطه با “محققان درمان لکنت زبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *