مدرسه لکنت زبان

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در درمان لکنت زبان، آموزش و انتقال اطلاعات و حقایق علت شناسی و عوارض لکنت زبان، از گفتار درمان به درمانجو است.

متاسفانه دیدگاههاو نظریه های نادرستی که از انجمن های علمی گفتار درمانی در غرب انتشار می یابد، سبب شده تا قوانین پزشکی نتواند در دفاع از حقوق درمانجویان لکنت زبان عمل کند و انتشار اطلاعات و آموزشهای گمراه کننده ای که برای این افراد و خانواده آنها بسیار مخرب و زیانبار است را یک جرم پزشکی به حساب آورد – مانند تجویز دارو، دستگاه لکنت شکن، مداخلات برخی روانشناسان در درمان لکنت زبان و …

آقای آنتونی رابینز، فارغ از تاثیر منفی و زیان آور فیلم « 30 سال لکنت زبان، درمان در 7 دقیقه » که احساس سرخوردگی و بی کفایتی را در این افراد افزایش میدهد، به دنبال منم منم و کسب شهرت نزد عوام است. فیلم مضحکی که غیر از دروغ و فریب اذهان ناآگاه به واقعیت و ماهیت لکنت زبان هیچ پیامی ندارد. معلوم نیست اگر ایشان میتوانند در مدت 7 دقیقه لکنت زبان بزرگسالان را به طور کامل و پایدار درمان کنند، چرا فقط به درمان یک تن اکتفا کرده و بقیه مشتاقان را از این نعمت خدادادی بی نصیب گذاشته است؟!

تا آنجا که من دریافتم، لکنت زبان همچون یتیمی است که اغلب برای کسب شهرت و منافع خود از آن سوء استفاده میکنند و آخر سر هم لگد محکمی بر سر آن میکوبند.

. آقای دکتر هلاکویی هم برای اینکه از بقیه اسلاف خود عقب نماند، با چهره ای متفکرانه چند فیلم از خود به نمایش گذاشته که در حال بررسی علل لکنت زبان و روشهای درمان آن است! صحبتهای سراسر دروغ و پریشانی که فقط از یک روان پریش بر می آید؛ و معلوم نیست این مرد! بدون هیچ سابقه ای در شناخت و درمان لکنت زبان، چه نیازی به نشر این لاطائلات دارد؟! وچرا سعی میکند با اتهام ضایعه مغزی افراد دارای لکنت زبان در اثر حمله هورمون تستوسترون! تعادل روانی آنها را متزلزل نماید.

حال اگر بخواهیم اتهامات بی اساس و فلج کننده ای را که برخی متخصصان گفتار درمانی و حرفه های متفرقه غربی مبنی بر ضایعه مغزی و ضایعه ژنتیکی دانستن این عارضه را برشمریم، باید گفت این سخن پایان ندارد …

چندی پیش ناظر یک فیلم بلند انگلیسی به نام مدرسه لکنت زبان بودم که بخشهایی از آن را برای شما انتخاب کرده ام. به دوستانی که با نظریات مخلص آشنایی ندارند، توصیه میشود قبل از مشاهده فیلم، نگاهی به مقالات زیر بیندارند:

مقاله « ترفند تغییر جایگاه »

مقاله « ترفندهای پنهانکاری »

 

داستان فیلم مدرسه لکنت زبان را باید از علت و انگیزه ساخت آن آغاز نمود. 6 تن از افراد دارای لکنت زبان به منظور ارضای احساس توانمندی و اقنای خلاء های عوارض لکنت خود، با تغییر جایگاه درمانگر و درمانجو، نقش درمانگر 6 درمانجو را بر عهده میگیرند. در اینجاست که آنها ابزارهای لازم برای این هدف را تهیه میکنند: 1) سناریوی از پیش تعیین شده 2) تدارکات 3) کارگردان، فیلمبردار و … و بعد هم چسب و قیچی فیلمها تا بتوانند هدف رویای خود را به مخاطبان ناآگاه به واقعیت و ماهیت لکنت زبان القا نمایند.

آیا همراهان گرامی متوجه واکنشهای چند لایه و تو در توی عارضه لکنت زبان میشوند؟!

سناریوی فیلم مدرسه لکنت زبان، بر اساس اغلب فیلمهای هندی شکل گرفته است. اول شاهد درد و رنج، و تقلاهای کلافه کننده درمانجویان هستیم و بعد از 4 روز زندگی در هتل، بستن کمربند مضحک به سینه و چند مرتبه نام خود را به زبان آوردن، شاهد معجزه درمانگران! و دگرگون شدن زندگی هر یک از آنان هستیم! جسیکا در حال عروسی و …

 

. یکی از درمانجویان: بزرگترین آرزویم این است که بتوانم لکنت خود را کنترل کنم.

{ غافل از اینکه با کنترل گفتار و کنترل لکنت، هیچ درمانی صورت نمیگیرد. مقاله « لکنت زبان یک مشکل گفتاری نیست » }

. یکی از مربی ها: مسئله فقط مثبت کردن باورها و تلقین های مفید است.

{ اول: هیچ نوع تلقینی نمیتواند کوچکترین نقشی در درمان پایدار لکنت زبان داشته باشد. دوم: متحول شدن دیدگاهها و باورها، به کسب تجربه مثبت مکرر در شرایط گوناگون نیاز دارد و 4 روز، مدت زمانی نیست که بتوان به این مهم دست یافت. }

. راوی فیلم: مربی ها قرار است سخت ترین درس را به درمانجویان یاد دهند، یعنی بپذیرند که لکنت زبان دارند و آنرا پنهان نکنند.

{ مربیانی که با ترفند جا به جایی وارونه، از پذیرش لکنت خود سر باز زده اند، میخواهند بزرگترین درس را به درمانجویان خود یاد دهند و آنان را به پذیرش لکنت خود وادار سازند!! غافل از اینکه پذیرش لکنت زبان فرایندی بسیار پیچیده دارد … }

*در روزگار گذشته، سر در سینمایی چنین نوشته بودند: « بشتابید، دو فیلم با یک بلیط، سراسر بزن بزن! » و این هم فیلمی بود سراسر بنداز بنداز که به علت نابسامانی های موضوع لکنت زبان، هیچ قانونی نمیتواند با بررسی آسیبهای ذهنی که به افراد دارای لکنت زبان و خانواده انها میزند، آنرا محکوم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *