مقالات مهم سایت
مدیر سایت

مدیر سایت

 با مشاهده طی مسیر درمان لکنت زبان درمان جویان در محیطی همچون کلینیک گفتار درمانی، میتوان به راحتی به این نتایج رسید:

1) درمان لکنت زبان کودکان، به مشارکت و تایید والدین نیاز دارد.

2) درمان لکنت زبان بزرگسالان، به مفهوم عدم چون و چرا، عدم دلیل تراشی، تساهل و بخشندگی در ارتباطات گوناگون و از همه مهمتر، عدم پنهانکاری و نهراسیدن از روبرو شدن با گذشته ناخوشایند خویش است. در این مرحله، شخص به طور خودکار و بدون واکنش به دردی را که این عارضه به او تحمیل نموده، به مشاوره و راهنمایی جوانان دیگر می پردازد و از این کار لذت می برد.

اما درمان جویی که هنوز نتوانسته به ثقل درون خود دست یابد، پذیرش مشکل نزد جوامع جدید، همچنان درد آور است.

3) درمانگرانی که در مرحله « تصور درمان » از گفتار روان درمان جو فیلم تهیه میکنند و او را به عنوان « درمان شده لکنت زبان » معرفی میکنند، گناهی نابخشودنی مرتکب میشوند.

با آرزوی موفقیت برای این مهندس جوان در بلژیک

یکی از علائم درمان لکنت زبان و آزادی از این زندان،
آمادگی صحبت در مورد آن و افشای رازی می باشد که سالها گریبان شخص را فشرده است.

تا زمانی که علت لکنت زبان را ندانیم، به تعریف و واقعیت آن دست نیابیم، و تا زمانی که دست تقلید از محققان پریشان احوال غربی برنداریم، برای درمان یا باید به بیراهه های حرفه های متفرقه روی آورد و یا بر اساس تعلیمات غیر علمی آنان، کشیدن صداها، کتابخوانی، صحبت مقابل آینه، تقویت اعتماد به نفس و متراژ و چک کردن لکنت ظاهری پیش گیریم. و اگر ندانیم که اساسا لکنت زبان یک مشکل گفتاری نیست، هیهات است ... 

دو هفته پیش دوستان گروه درمان از این مهندس جوان خواستند تا خاطره ای را برای آنان تعریف کند.
من حیفم آمد دوستان نادیده دیگر از آن بی بهره بمانند.
با بهترین آرزوها برای روزبه عزیز که همیشه خانه دوم خود را ( کلینیک ) همچون خانه خود دیده است.

از فیلم لذت ببرید

گفتار درمانی

بارها در مورد رشته گفتار درمانی و نقش آن در احیا و درمان اختلالات گفتاری صحبت کرده ایم.
اگر گفتار درمانی بخواهد به درمان مسئولانه همه اختلالات گفتاری بپردازد – که به علت پیچیدگی و گستردگی آن، و کوتاهی عمر امری دست نیافتنی است – لازم است در دانش و توانمندی های زیر به قدر کافی مهارت یابد:

1) آناتومی و فیزیولوژی بدن ( با تمرکز بر جنبه های متعدد مربوط به رشته گفتار درمانی. )

 مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

 2) روانشناسی ( و کاربرد آن در درمان اختلالات گفتاری و ارتباطی. )                                     

3) کسب تجارب درمانی ( که به آموزش صحیح، تحقیق شخصی و تلاش خاص خود نیاز دارد. )

4) آگاهی از دانش و روشهای درمان در رشته گفتار درمانی، و استفاده بهینه از آنها در شرایط و ارتباطات خاص درمانجویان. 

5) تعامل با همکاران رشته گفتار درمانی در نقد شدن و نقد کردن ( هر گفتار درمانی بدون نقد شدن توسط همکاران خود، به راحتی در دام بیراهه های شناخت و درمان، خود بینی و شبه علم گرفتار خواهد شد. )

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

6) لازم است یک گفتار درمان از روشهای درمان معتبر استفاده کند، ولی از ان مهمتر این است که او باید ابتدا خود آنها را بیازماید، به صحت انها مطمئن شود، به اجرای آنها تسلط یابد و بعد روشهای درمان را با شخصیت و خصوصیات فردی خود بیامیزد و با ابتکار خاص خویش در مسیر درمان درمانجو گام بردارد.

7) کسب این توانایی که بتواند خود را به جای درمانجو قرار دهد ( گفتار درمانی که از این نعمت برخوردار باشد، نیمی از راه را پیموده است. )

 

 اگر می بینیم که موضوع لکنت زبان به عنوان بخشی از رشته گفتار درمانی محسوب میشود و نه رشته ای مستقل،
اگر می بینیم که بسیاری از استادان گفتار درمانی از تدریس لکنت زبان سر باز میزنند،
اگر می بینیم که بسیاری از فارغ التحصیلان رشته گفتار درمانی از پذیرش و درمان درمانجوی دارای لکنت زبان امتناع میورزد،
اگر می بینیم که برخی استادان گفتار درمانی مرتب روشهای اندازه گیری لکنت ظاهری و فرمولهای درمان لکنت زبان را بی هیچ پایه و اساسی می سازند و آنها را به دانشجویان بینوا تزریق میکنند، و از دروغ گفتن در خصوص تعداد درمان شده گان با روشهای من درآوردی خود ابایی ندارند و...،

 مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

اگر می بینیم که دخالت برخی حرفه های متفرقه و نامربوط به موضوع لکنت زبان رو به افزایش است و کار به جایی کشیده که آشکارا رشته گفتار درمانی را به سخره میگیرند،

همه و همه یک علت دارد:

هنوز متولیان عارضه لکنت زبان در جهان ( استادان رشته گفتار درمانی ) نتوانسته اند علت این مشکل را کشف کنند و متعاقب آن، روش درمان مناسبی برای ان ارائه دهند.

............................................

به طور معمول انتظار میرود کسانی که در یک رشته دانشگاهی تحصیل می کنند، هنگامی که در مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد و سپس به دکترا راه می یابند، به تدریج بر دانش آنها افزوده شود. ولی با تاسف این فرآیند در موضوع لکنت زبان در فارغ التحصیلان گفتار درمانی مشاهده نمی شود. یک کارشناس گفتار درمانی همانقدر در مورد لکنت زبان اطلاع دارد – غیر از عامل تجربه – که یک دکترا و حتی یک پروفسورا! دارد.

اول ببینیم وسعت اطلاعات کلی استادان و محققان غربی لکنت زبان چقدر است و در دانشگاه چه اطلاعاتی را به دانشجویان سراسر دنیا منتشر میکنند؟ اطلاعاتی که اگر آنها را از میان دانش و علوم مربوط به عارضه لکنت زبان برداریم، کفگیر به ته دیگ خواهد خورد:

1- علت لکنت زبان

ژنتیکی است، اختلال یا ضایعه مغزی است، مربوط به یکسو برتری نیمکره های مغزی است، اختلال در پل ارتباطی مراکز بروکا و ورنیکه مغز است، اختلال در عملکرد مراکز اعصاب اندامهای گفتاری است، لکنت زبان یک بیماری چند علتی است، ... و از این قبیل تخیل ها که از روی تنبلی ذهنی- تحقیقاتی و تقلید کور از محققان بی تحقیق توسط مراکز گفتار درمانی غربی انتشار یافته اند.

                                            مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور         مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( آقای دکتر ون رایپر - شاید نام آورترین متخصص لکنت زبان در جهان باشد - که به عنوان یک گفتار درمان پیشکسوت و

شخصی که خود از لکنت رنج میبرد، درمان را در تقویت نیمکره چپ مغزی میدانست و برای آن تمرینات

خاصی ابداع کرده بود! که متاسفانه هنوز هم توسط برخی گفتار درمانها اجرا میشود! )

2- آمار لکنت زبان

یک در صد مردم دنیا دارای لکنت زبان هستند – پسرها چهار برابر دخترها به لکنت زبان مبتلا میشوند ... و از این قبیل آمارهای غیر واقعی ...

3- انواع لکنت زبان

لکنت نوع تکرار، لکنت نوع کشیدن صدا، لکنت نوع قفل شدن لکنت نوع خفیف، لکنت نوع متوسط، لکنت نوع شدید و... و اخیرا هم طبقه بندی آن با شدت 10-1 مرسوم شده است! باید گفت این نوع طبقه بندیها، هیچگونه همخوانی با واقعیت و ماهیت لکنت زبان ندارند؛ چرا که آنها فقط واکنش مشکل ( لکنت ظاهری ) را معیاری برای اصل مشکل ( لکنت ذهنی ) میدانند ( کتاب راز لکنت زبان )

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور      مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( آمارهای غلط پشت پرده باندهای لکنت ) ( لکنت زبان عارضه ای است که نمیتوان آنرا به انواع تقسیم نمود )

4- روشهای درمان لکنت زبان

دقت داشته باشید تا به حال هیچ نظریه علمی که بر واقعیت لکنت زبان استوار باشد، توسط دانشمندان، محققان و استادان گفتار درمانی و رشته های دیگر در دنیا منتشر نشده، ولی تا دلتان بخواهد انواع روشهای درمان من درآوردی و دور از خرد ارائه گردیده است و روز به روز بر تعداد بیراهه های درمان اضافه میشود.

باید دانست تا زمانی که نتوانیم علت لکنت زبان را شناسایی کنیم، محال است بتوان روش درمان مناسبی برای آن ارائه داد. این در حالی است که متخصصان گفتار درمانی غربی ضمن ناشناخته خواندن علت لکنت زبان، مرتب برای آن نسخه های جدید و بی حاصل می پیچند! بی تردید طی مسیر درمان پایدار لکنت زبان، حتما باید در چهار چوب شرایط و ارتباطات عادی و روزمره انجام گیرد تا از طریق کسب تجربه، جزعی از ذات و منش شخص گردد. بنابراین، تمریناتی که خارج از این چهار چوب باشند، نمیتوانند نقشی در درمان ماندگار و پایدار شخص داشته باشند:

. کتاب خوانی - کتاب خوانی که در اغلب کلینیک های گفتار درمانی به عنوان تمرین درمان لکنت زبان انجام میشود، ممکن است به درمانجو حس تمرین کردن و گاه حس مطلوب تصور درمان القا کند؛ ولی چون کتاب خواندن به مفهوم ارتباط عادی و روزمره شخص محسوب نمیشود، تاثیری بر درمان پایدار نخواهد داشت.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

             ( هرگز امکان ندارد که شخصی با تکنیکهای گفتاری کتاب بخواند و نتیجه آن درمان لکنت زبان او باشد )

. لکنت ارادی - یکی از مضحک ترین و گاه مخرب ترین روش درمان لکنت زبان که نشان از عدم شناخت درمانگر دارد، وادار ساختن درمانجوی بینوا به اجرای ناجوانمردانه لکنت ارادی می باشد. در مذمت این رفتار بیراهه در کتاب راز لکنت زبان صحبت شده است.

. تمرینات مختلف دیگر - کشیدن صداها، اصلاح تلفظ صداهایی که شخص روی آنها گیر میکند، صحبت مقابل آینه، بالا بردن صدا، تمرینات یکسو برتری نیمکره های مغز و همچنین شوکهای روانی ساخت آقای آنتونی رابینز و شبیه سازی ذهن، هیپنوتیزم، ونیز دستگاههای لکنت شکن ( دستگاه لکنت زبان – دستگاه ضد لکنت زبان – دستگاه موزون کننده گفتار و ... ) همه و همه یا از روی ناآگاهی است و یا از روی سودجویی که در هر صنفی دیده میشود.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور
( یکی از دیدگاههای نادرست در درمان لکنت زبان، تمرینات گفتار درمانی در اصلاح تلفظ می باشد )

. متراژ لکنت ظاهری - بارها این نکته توسط دوستان گروه درمان به اثبات رسیده که « لکنت نکردن به مفهوم لکنت نداشتن نیست. » با تاسف میبینیم که برخی از گفتار درمان ها با نادیده گرفتن این مهم، انرژی خود و درمانجو را صرف گفتار روان و لکنت نکردن مینمایند که متاسفانه بعد از مدتی باید شاهد فروپاشی و بازگشت زحمات خود باشند.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

.........................................................

علل نابسامانی های لکنت زبان

ببینیم چرا کار به اینجا کشیده و چرا متخصصان رشته گفتار درمانی با وجود توانایی های گسترده خود در دیگر اختلالات گفتاری و همچنین نیاز شدید جامعه، هنوز نتوانسته اند به شاه کلید ورود به عالم لکنت زبان یعنی این پرسش که « لکنت زبان چگونه آغاز میشود؟ » راه یابند؟

1) باند استادانی که خود لکنت زبان دارند

 مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور  مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

            ( جمعی از پیشکسوتان درمان لکنت زبان که خود همیشه با لکنت زندگی کرده اند )

در کتاب راز لکنت زبان به این نکته پرداخته شده که چگونه این باند در راس امور مربوط به این عارضه قرار گرفته و چگونه خواسته و ناخواسته جهت واقعیات لکنت زبان را به بیراهه کشانده اند.

2) تقلید کور از محققان بی تحقیق و دانشمندان بی دانش

در عالم علم قانونی وجود دارد به نام « قانون از کجا آورده اید؟ » ولی به تعجب و تاسف می بینیم که متخصصان گفتار درمانی بدون توجه به این قانون اساسی، به تقلید از نظریه های بی منطق و بی محتوای آنان میپردازند. آنها نظریات و دیدگاههای ضد و نقیض این محققان! را با این تصور که « چون خود آنها لکنت زبان دارند، پس بهتر میتوانند آنرا درک کنند، » چشم بسته میپذیرند!

3) علت یابی لکنت زبان در ضایعه عضوی

دهها سال است که محققان لکنت زبان و به تبع آنان متخصصان گفتار درمانی، بدون هیچگونه توجیه علمی اندامهای بدن آدمی را به عنوان متهمین علت لکنت زبان معرفی میکنند! و تا به حال کسی از آنان نپرسیده که چرا؟ چگونه؟ ... یک سال علت را به یک ژن بی آدرس نسبت میدهند - و همه گفتار درمانهای غرب و شرق ندیده و نشناخته، همان را منتشر میکنند! – سال بعد به جان قسمتهای مختلف مغز میفتند و ... و اخیرا هم برای ان جمله عاجزانه زیر را انتخاب کرده اند: « لکنت زبان یک مشکل چند علتی است » یعنی همزمان چند عضو شخصی دچار ضایعه ای میشوند که نتیجه آنها به لکنت زبان او می انجامد!!

هم شب و هم ابر و هم باران ژرف        این سه تاریکی غلط آرد شگرف!

4) پیچیدگی ماهیت لکنت زبان

تمامی متخصصان گفتار درمانی به خوبی میدانند که لکنت زبان با دیگر اختلالات گفتاری بسیار متفاوت است. اساسا لکنت زبان یک اختلال گفتاری نیست، بلکه یک اختلال ارتباطی می باشد که در شرایط خاص ارتباطی، ذهنیت شخص دچار آشفتگی میشود و لکنت زبان فقط بخشی از واکنش این آشفتگی است. به همین علت است که اغلب متخصصان گفتار درمانی به اشتباه آنرا اینگونه تعریف میکنند: یک اختلال سیالی بیانِ لفظی است که بر اساس تکرارها و تطویلهای غیر ارادی، صدادار یا بی صدا، به هنگام انتشار واحدهای کوچک سخن یعنی اصوات، هجاهای مجزا یا هجاهای کلمات مشخص می شود.

.....................................................

پیامدهای ناآگاهی رشته گفتار درمانی در موضوع لکنت زبان

یکی از خصوصیات آدمی این است که معمولا شکست ها و عدم موفقیت های حرفه ای خود را به راحتی فراموش میکند و از آن سخنی به میان نمی آورد؛ و از طرفی موفقیت های خویش را حتی اگر کوچک باشند، بسیار بزرگ میپندارد و آنرا بر زبان میراند. یک متخصص گفتار درمانی که بخشی از فعالیت حرفه ای خود را به درمان لکنت زبان اختصاص داده، لیستی از موفقیت های خویش را در این مورد برمی شمرد ولی:

1- به شکست ها و عدم موفقیت های فراوان خود اشاره نمی کند.
2- درمان لکنت زبان به پیگیری های پیوسته در دراز مدت و تائید گفتار درمان و دوستان گروه درمان نیاز دارد.
3- همیشه در طول زندگی خود شاهد فاصله ادعا تا واقعیت بوده ایم؛ ولی اغلب این فاصله در بین مدعیان درمان لکنت زبان ( گفتار درمانها و حرفه های متفرقه ) بسیار بیشتر دیده شده است.
4- در کتاب راز لکنت زبان به بهبود یافتن خود به خودی و یا در اثر تغییر یافتن الگوی گفتاری کودک اشاره شده است. گفتار درمان هایی که با اینگونه کودکان کار میکنند، بهبود یافتن آنان را ناآگاهانه به حساب روش درمان خویش میگذارند و تصور میکنند که روش درمان لکنت زبان را به طور کلی یافته اند. ولی وقتی با آن روش در برخورد با بقیه مراجعین موفقیتی مشاهده نمیکنند، ناخواسته مجبور میشوند گناه را به گردن این و آن بیندازند و ...
5- بی تردید اغلب متخصصان گفتار درمانی از دخالت برخی افراد که در حرفه های متفرقه و نامربوط به موضوع لکنت زبان تحصیل کرده اند ( روانشناس، متخصص کودکان و ... ) ناخشنودند؛ ولی باید دانست آنچه آنها را به این بیراهه هدایت نموده، ناتوانی خود گفتار درمانها در شناخت و درمان لکنت زبان است؛ و از آن مهمتر، عدم تمایل آنها به بازنگری و بازشناسی این عارضه است.

........................................................

سال پیش ناظر صحبتهای دو تن از گفتار درمانها بودم:

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

دانشجوی ارشد گفتار درمانی: آقای دکتر شما علت لکنت زبان را در چه میدانید؟
دکتر گفتار درمانی: بعد از برشمردن نظریه های ضد و نقیض محققان غربی گفت « هنوز معلوم نیست نمیدانم »

دانشجوی ارشد گفتار درمانی: شما کدام یک از تعریفهای لکنت زبان را مناسب تر میدانید؟
دکتر گفتار درمانی: بعد از نقل قول از نویسندگان غربی گفت « نمیشود گفت ... نمیدانم »

دانشجوی ارشد گفتار درمانی: به نظر شما بهترین روش درمان لکنت زبان چیست؟
دکتر گفتار درمانی: در اینجا بود که نفس دکتر ما گرم شد و پس از برشمردن موفقیت هایش، انواع روشهای درمان را توضیح داد:

روش رفتار درمانی، روش درمان مستقیم، روش درمان غیر مستقیم، روش درمان کمپرداون، روش درمان لیدکامب و ...

همراهان گرامی باید از خود بپرسند آیا میشود وقتی که علت لکنت زبان را ندانیم و از تعریف آن بی خبر باشیم، آنگاه بتوانیم به روش درمان آن دست یابیم؟!

به امید روزهای بهتر

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

سال پیش انجمن علمی گفتار درمانی ایران به مناسبت روز جهانی لکنت زبان سمپوزیوم با شکوهی برگزار نمود. برخی از پیشکسوتان و استادان خاص گفتار درمانی، با تلاش فراوان به تجلیل از این روز پرداختند و در ستایش و بزرگداشت روز جهانی لکنت زبان سخنها رانده شد. سخنرانی ها طبق معمول که جنبه جهانی هم دارد، پیرامون چند موضوع بیراهه و شبه علمی بیان شدند و گرد همایی با شادی حاضران به پایان رسید:

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

علت لکنت زبان = یک مشکل چند علتی است و اختلال چندین ژن در ایجاد آن نقش دارند.

روشهای درمان لکنت زبان = اغلب زمان به روش درمان لید کامب برای خردسالان گذشت. دیدگاهی که به متراژ واکنش مشکل ( عمل لکنت کردن ) میپردازد!

آمار درمان شده گان توسط برخی از استادان گفتار درمانی = که من در این مورد اطلاعی ندارم.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

بله، وقتی منِ گفتار درمان، متولی لکنت زبان باشم و سالها نظریه های رنگارنگ محققان بی تحقیق غربی را در دانشگاه تدریس کنم، دستاویزی جز برچسب ضایعه مغزی مجهول و ژن بی زبان نخواهم داشت. 

آیا میدانید چنین برچسب های ناجوانمردانه ای که توسط امثال پروفسور هام و دکتر دراینا - که به یقین خود میدانند که دروغ میگویند - منتشر میشود، چه احساسی را در افراد دارای لکنت زبان ایجاد میکند؟ احساس متفاوت بودن، احساس ضعف، احساس درماندگی، احساس ناقص بودن و ... یکی از دوستان گروه درمان گزارش میداد که به گفتار درمانی مراجعه میکند و او علت لکنت را ضایعه مغزی و ضایعه ژنتیکی بیان میکند. دوست ما میگفت بعد از آن، درمانگر صحبت از بالا بردن و تقویت اعتماد به نفس من میکرد ... ! ولی من هر چه اعتماد به نفس و اعتبار نزد خود داشتم، با همان جمله اول ایشان به باد رفت.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

حال یک سال از آن تاریخ گذشته و از خود می پرسیم:

- دستاورد این گرد همایی باشکوه چه بود؟ - چه گره ای از افراد دارای لکنت زبان باز شد؟ - غیر از اگر و شاید و اما، به چه نکته علمی دست یافتیم؟ - چه تغییری در دیدگاهها و دانش دانشجویان گفتار درمانی پدید آمد؟

* تا زمانی که چشم بسته به تقلید کور از نظریه ها و روشهای درمان غربی بپردازیم، تا زمانی که از نقد بهراسیم و از آن گریزان باشیم، تا زمانی که نتوانیم به بازشناسی عرصه لکنت زبان بپردازیم، تا زمانی که علت لکنت را در اندامهای گفتاری و ضایعه مغزی و ژنتیکی جستجو کنیم، و تا زمانی که ذهن خود را برای متحول شدن، تحقیق علمی و عدم تقلید آماده نکنیم، موضوع لکنت زبان در همین بن بست خواهد ماند.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

امروز، روز جهانی آگاهی از لکنت زبان است، ولی کو آگاهی؟ کدام آگاهی؟ کدام اطلاع علمی؟
هنگامی که علت لکنت را ندانیم، تعریف جامع و مبتنی بر واقعیت آن در اختیار نداشته باشیم، روشهای درمان به صورت ملوک الطوایفی اجرا خواهند شد. یعنی هر گفتار درمان و غیر گفتار درمانی با روش « هر چه دستش آمد » به درمان درمانجوی بینوا میپردازد. طرفه آنکه بزودی آنچنان به آن روش تعصب پیدا میکند که دیگر راه بازگشتی برایش باقی نمی ماند.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور
میدانید لکنت زبان فقط یک عادت شرطی است که به دو صورت در سنین 2 – 5 سالگی آغاز میشود ( کتاب راز لکنت زبان )
1) در اثر یک فشار روانی بیش از آستانه تحمل کودک تا قبل از مرحله ششم تکامل گفتاری
2) در اثر تقلید کودک از گفتار لکنت دار افرادی دیگر

حال ببینیم محققان و استادان گفتار درمانی ما – به عنوان متولیان این عارضه - در روز جهانی آگاهی از لکنت زبان چه پیامی برای مردم کشور خود دارند:

آیا میدانید تحقیقات نشان داده اند که:

فشارهای روانی ( ترس و استرس ) عامل ایجاد لکنت زبان نمی باشند

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

. لکنت در اثر تقلید به وجود نمی آید 

نتیجه: استاد گفتار درمانی ما نمیداند لکنت زبان چگونه به وجود می آید، فقط میداند این عارضه در اثر فشار روانی و تقلید به وجود نمی آید! همین؟! آنوقت آیا با همین اطلاعات میتوان به درمان درمانجو پرداخت؟!

این را میگویند تقلید بدون تحقیق. استاد ما باید از خود بپرسد « چه محققانی؟ با چه نوع تحقیقاتی؟ با کدام افراد مورد آزمونی؟ و این تحقیقات چگونه انجام یافته؟ »

من با تمام وجود امیدوارم چنین بختک هایی دست از سر ما بردارد و با پربار شدن دانش گفتار درمانی در شناخت و درمان لکنت زبان، دست تعرض حرفه های متفرقه از این عارضه یتیم برداشته شود.

...............................................

هفته پیش در یکی از برنامه های تبلیغاتی تلویزیون دیدم روانشناسی که خود از لکنت رنج میبرد، خود را متخصص درمان لکنت زبان با روش شبیه سازی ذهن – که از این نوع شبه علم ها در دنیا فراوانند – معرفی میکند و ضمن پاسخ به پرسشهای از پیش تعیین کرده خود توسط مجری برنامه، اساس رشته گفتار درمانی را - به همراه سوابقی که از ایشان در حافظه دارم، - ناجوانمردانه به سخره میگیرد و خود را محقق و دانشمند درمان قطعی لکنت زبان هزار نفر معرفی میکند... { ولی دریغ از یک تن }

در مطالعه از سایت این دکتر روانشناس محترم متوجه شدم که گفته های اینجانب را در خصوص نقد رشته گفتار درمانی در مورد عارضه لکنت زبان که با نیت دلسوزی و اصلاح ضعفهای آن بیان شده اند، با جمله بندیهای رنگ آمیزی شده و با نیات سود جویانه منتشر نموده اند.

آنچه مسلم است، رشته گفتار درمانی تنها متولی عارضه لکنت زبان در جهان است؛ زیرا در این مورد آموزش آکادمیک دیده اند و از آن مهمتر، تماس پیوسته توام با شناخت، آنها را باید برای روبرو شدن و درمان آن آماده کند. حال اگر ضعفی وجود دارد، باز به خود جامعه گفتار درمانی مربوط میشود نه به حرفه هایی که از چند و چون این عارضه بی اطلاعند. گذشته از این، میدانیم که در رشته روانشناسی، روانپزشکی و سایر تخصص های دیگر، حتی یک واحد دانشگاهی هم به موضوع بسیار گسترده لکنت زبان اختصاص نیافته است.

من امید دارم که این ضعف دیدگاهی همکاران رشته گفتار درمانی که دست و پای حرکت موضوع لکنت زبان را بسته، با فراست و خردمندی استادان گرامی اصلاح شود. به امید روزهای بهتر برای همکاران رشته گفتار درمانی

پس از اتمام چاپ پنجم کتاب راز لکنت زبان نوشته کامبخش فرهمندپور این کتاب توسط انتشارات نسل نو اندیش تجدید چاپ گشته و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

به نام خدا

با پیگیری های انجمن علمی گفتار درمانی خراسان رضوی و همکاری اداره نظارت بر درمان استان، فعالیت یک فرد غیر گفتار درمان در شهر مشهد متوقف شد. در این راستا و در جلسه ای که در تاریخ 12 دیماه سال 96 در واحد امور مطب ها و دفاتر کار برگزار گردید، آقای ع.ل.ن به عنوان " مداخله گر " شناخته شد. ایشان متعهد شد که تحت هیچ شرایطی در امور درمانی مربوط به تخصص گفتار درمانی دخالت نکند. همچنین به ایشان ابلاغ شد در صورتی که مجددا گزارشی مبنی بر دخالت ایشان در امور درمانی رشته گفتار درمانی دریافت گردد، پرونده ایشان به دادگاه ارجاع داده خواهد شد. شایان ذکر است شخص مربوطه با مدرک دانشگاهی غیر مرتبط، دو سال است که به عنوان گفتار درمان مشغول فعالیت بوده اند.

روابط عمومی انجمن گفتار درمانی خراسان رضوی

.................

من به سهم خود از همکاران انجمن علمی گفتار درمانی خراسان رضوی و نیز اداره نظارت بر درمان استان به خاطر حفظ حقوق مراجعین گفتار درمانی و جلوگیری از دخالت غیر کارشناسانه حرفه های نا مربوط در این زمینه، قدردانی و سپاسگزاری می نمایم و برای یکایک این عزیزان آرزوی موفقیت و سرافرازی دارم. امیدوارم همین حرکت زیبا نقطه شروعی برای جلوگیری از فعالیت اینگونه افراد در امر درمان لکنت زبان باشد. با آرزوی روزی که افراد دارای لکنت زبان بدون سرگردانی و این دست و آن دست شدن بین حرفه های نا مربوط، بدون دغدغه به کلینیک های گفتار درمانی مراجعه نمایند. به امید روزی که همه گفتار درمان های گرامی و زحمتکش شاه کلید ورود به عالم عارضه لکنت زبان را در اختیار داشته باشند: لکنت زبان چگونه به وجود میآید؟

کامبخش فرهمندپور- کارشناس لکنت زبان

 آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند     آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

دردم  نهفته  به  ز  طبیبان  مدعی     باشد که از خزانه  غیبش  دوا کنند

بسیاری از همکاران گفتار درمان و همچنین حرفه های متفرقه در امر درمان لکنت زبان بارها از من خواسته ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند روش طی مسیر درمان لکنت زبان را به آنان آموزش دهم؛ و مخلص همیشه گفته ام نه از روی تنگ نظری و ناخن خشکی، ولی این آموزش عملی به امکاناتی نیاز دارد که در کلینیک گفتار درمانی خصوصی توان آن نیست:

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور
 1. مکان آموزش کجا باید باشد؟
 2. چه کسانی را باید آموزش داد؟
 3. چه ارگانی حمایت از این آموزش ها را به عهده دارد؟
 4. هزینه این کلاس ها از کجا تامین میگردد؟
 5. آموزش دیده ها باید به تایید کدام مرجع برسند؟
مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

آموزش شناخت و درمان لکنت زبان به سالها زمان فشرده، عشق، پیگیری و شخصیت خاص درمان گری نیاز دارد. موضوع، کشیدن صداها، کتاب خوانی، متراژ کردن لکنت ظاهری، و کنترل گفتار - به جای درمان ارتباطات و دیدگاههای شخص – نیست. در دل مسیر درمان صدها نکته ریز و درشت وجود دارد که سهل انگاری در هر یک از آنها سبب توقف یا ریزش درمان شخص می شود. تعدادی از درمان جویان در طول مسیر درمان به علت عدم آشنایی با شرایط و ارتباطات جدید، بارها تغییر فاز می دهند. از یک سو نیاز به رهایی از زندان لکنت زبان آنها را وادار می کند تا به محیط درمان احترام قلبی بگذارند و گفتار درمان را به دیده یک دوست بی نظیر نگاه کنند، و از سویی دیگر - بعد از کسب توانایی های نسبی- نیاز به اعلام بی نیازی و حس استقلال، موجب می شود گفتار درمان را به دیده یک مزاحم در رسیدن به اهداف خود حس کنند.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

سالها پیش جوانی با تحصیلات فوق العاده ( نابغه ) به گروه درمان پیوست که:

 • تا دو هفته اول به جای حرف زدن فقط می نوشت
 • تا سه ماه تلاش %70 لکنت ظاهری و بخشهایی از لکنت ذهنی او بهبود یافت
 • و تا یک سال تلاش، او موفق شده بود به گفتار کاملا روان در همه شرایط دست یابد.
مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

باید دانست رسیدن به گفتار روان، گر چه خوشایند درمان جو و درمان گر است، اما بدون اصلاح و باز سازی دیدگاهها و ارتباطات – که مانند کشیدن دندان چرکی، در ابتدا دردناک است ولی آسودگی، بعد از تحمل آن حاصل می شود – برای رسیدن به درمان پایدار هنوز راه درازی در راه است.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

تا اینجا او یکی از بهترین اعضای گروه به شمار می آمد که در حال ادامه مسیر درمان خود بود. تا اینکه دوستان گروه درمان به خاطر جایگاه علمی، او را با عنوان بهبود کامل و صد در صد نامیدند. به تدریج او به جای « تثبیت و باز سازی عوارض لکنت زبان » ناخواسته به کنترل گفتار که همان پنهان کاری است روی آورد تا مبادا نزد دوستان گروه دچار تپق شود و از لذت شهرت « درمان شده » محروم شود. او در منزل و محیط کار گفتاری طبیعی داشت، ولی در کلینیک گفتار درمانی به کنترل آن می پرداخت که فرآیند آن، افزایش تنش و تضاد با اعضای گروه و مربی بود.تا اینکه بخت یار شد و طی مراحل پیچیده ای او توانست با درک موقعیت خود از این بن بست خارج شود. خروج از چنین بن بستی به فاکتورهای خاصی نیاز دارد که همیشه حاصل نمیشود.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

بالاخره او روزی که اشک در چشمانش بود با من درد دل کرد:

« وقتی در چاه لکنت گرفتار بودم، آرزویم این بود که فقط یک بار بتوانم با گفتار روان در جمع صحبت کنم. ولی وقتی به آزادی رسیدم، با تصور اینکه به هدف نهایی رسیده ام، میخواستم ضمن جبران گذشته خود، به انکار آن دوران بپردازم. میخواستم همه مرا به عنوان یک مرد قدرتمند بشناسند.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

همیشه حس میکردم با اینکه از نظر علمی از بقیه بالاتر هستم، ولی آنها از بالا به من نگاه میکنند؛ حال حق خود میدانستم من از بالا به مردم نگاه کنم؛ و اگر این کار را نمیکردم، میترسیدم فشار خرد کننده لکنت زبانم باز گردد. برای تثبیت این احوال، میخواستم مردم را دست بیندازم، میخواستم از این هم بالاتر، کلینیک گفتار درمانی را متلاشی و گفتار درمان خود را درمانده ببینم. »

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

هم اکنون این نابغه بی نظیر ضمن اینکه درمان خود را به انتها رسانده، یکی از بهترین دوستان صمیمی مخلص است و برای نگارش این درد دل سالهاست از ایشان اجازه گرفته ام.

همیشه حس میکردم با اینکه از نظر علمی از بقیه بالاتر هستم، ولی آنها از بالا به من نگاه میکنند؛ حال حق خود میدانستم من از بالا به مردم نگاه کنم؛ و اگر این کار را نمیکردم، میترسیدم فشار خرد کننده لکنت زبانم باز گردد. برای تثبیت این احوال، میخواستم مردم را دست بیندازم، میخواستم از این هم بالاتر، کلینیک گفتار درمانی را متلاشی و گفتار درمان خود را درمانده ببینم. »

هم اکنون این نابغه بی نظیر ضمن اینکه درمان خود را به انتها رسانده، یکی از بهترین دوستان صمیمی مخلص است و برای نگارش این درد دل سالهاست از ایشان اجازه گرفته ام.

شاید اگر عدم شناخت، عدم شکیبایی و عدم تجربه بود، رفتار ایشان حمل بر بی ادبی و پرخاشگری میشد و ... و درمان گر خود، مانعی برای ادامه مسیر درمان میشد.

یکی از بی مسئولیت ترین رفتارها در برابر افراد دارای لکنت زبان این است که آنها را قبل از درمان لکنت ذهنی و با تکیه بر گفتار روان، بهبود یافته معرفی کنیم؛ و از همه دردناکتر، تهیه و پخش فیلم و صوت به منظور متراژ کردن درصد توانایی آنان میباشد. چنین رفتارهایی که به منظور تبلیغات درمانگران لکنت زبان صورت میگیرد، نه تنها هیچ پایه و اساسی ندارند، بعد از مدتی که لکنت ذهنی، لکنت ظاهری را به واکنش وادار نماید ( لکنت کردن ) عواقب و عوارض جبران ناپذیری را به درمان جو تحمیل خواهد کرد.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپورمدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

بسیاری از همکاران گفتار درمان و همچنین

علت لکنت زبان در مغز چیست؟

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

علت لکنت زبان کاهش جریان خون در منطقه ای از مغز است که مربوط به زبان می باشد.

به گزارش بهداشت نیوز، علت لکنت زبان کاهش جریان خون در منطقه ای از مغز است که مربوط به زبان می باشد.علاوه بر این، یک ناهنجاری بیشتری در جریان خون مغزی در لب خلفی زبان، که به پردازش کلماتی که می شنویم مربوط است، با تشدید لکنت زبان ارتباط دارد. این یافته نشان دهنده یک پاتوفیزیولوژی مشترک در سراسر لب عصبی زبان است که لب فرونتال و لب تمپورال خلفی را به هم ارتباط میدهد و احتمالا باعث شدت بخشیدن به لکنت زبان می شود.

پترسون، مدیر موسسهای برای توسعه ذهنی در CHLA و استاد دانشکده Keck پزشکی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، می گوید: مطالعه جریان خون در حال استراحت و یا پرفیوژن، پیش از این هرگز در افرادی با لکنت زبان انجام نشده است.

تیم او همچنین به تازگی مطالعهای با استفاده از طیف سنجی رزونانس مغناطیسی پروتون در نگاه به مناطق مغز در بزرگسالان و کودکانی که لکنت زبان دارند، منتشر کرده است. آنها دریافتند که بین لکنت زبان و تغییر در مدارهای مغز که تولید گفتار را کنترل می کنند؛ ارتباط وجود دارد. مطالعه جریان خون در حال حاضر اطلاعات زیادی به نتایج مطالعات قبلی می افزاید، علاوه بر این نشان می دهد که اختلال در مناطق پردازش گفتار مغز به احتمال زیاد علت اصلی لکنت زبان است.

با توجه به پترسون، این مطالعه جدید که در تاریخ ۳۰ دسامبر در مجله نقشه برداری مغز انسان منتشر شده است؛ دانشمندان را با یک پنجره کاملا متفاوت از مغز روبه رو می کند. محققان با استفاده از جریان خون مغزی موفق به یافتن ارتباط بین منطقه مبدا در بروکا و مدارهایی از مغز که به طور خاص به گفتار مرتبط است، شده اند.

Jay Desai نویسنده اول این مطالعه، MD ، متخصص مغز و اعصاب بالینی در CHLA میگوید: با تغییر جریان خون بخشهایی از مدارهای مغزی که مربوط به سخن گفتن هستند تحت تاثیر قرار گرفتند و ما لکنت شدیدی را در کودکان وبزرگسالان مشاهده کردیم.جریان خون معکوس به شدیدترین درجه ی لکنت زبان ارتباط دارد. وی اضافه کرد که نتایج این مطالعه کاملا قابل توجه هستند.

منبع: سلامتی

........................................................

نقد

در تصویری که برای این مقاله انتخاب شده، جوانی را نشان میدهد که در گیرودار تولید و تلفظ صداها است! نکته اینجاست که این نگاه عوامانه به موضوع لکنت زبان از پایه ویران است. آنچه که به عنوان لکنت زبان در فرد مشاهده میشود، فقط بخشی از واکنش مشکل او میباشد.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپورمدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( بسیاری از درمان گران دنیا لکنت زبان را در تولید و تلفظ جستجو می کنند! )

1) کدام یک از اعضای بدن را می شناسید که توسط دانشمندان! و محققان! طراز اول، مسئول ایجاد لکنت زبان معرفی نشده باشند؟! و این بار جریان خون، کاهش جریان خون! و اگر در آینده عضو دیگری یافت نشود: « افزایش جریان خون!

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( ژن های فضول لکنت زبان )

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( پل ارتباطی ورنیکه و بروکا )

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( تصویر عامیانه لکنت زبان )

2) شیر مادر حلال این پزشک و تیم او، پس، از این به بعد علت شدت گرفتن لکنت زبان، آسیب اعصاب ارتباطی بین لب فرونتال و لب تمپورال مغز خواهد بود. به بیان دیگر، کاهش فشار خون در منطقه بروکا و ورنیکه مغز موجب لکنت زبان میشود و آسیب در پل ارتباطی این دو منطقه، لکنت زبان را شدت می بخشد. آیا نیازی به نقد بقیه مطالب هست؟

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( گردش خون و لکنت زبان! )

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( آیا لکنت زبان را در لب و دهان باید جستجو کرد؟ )

دو تن با هم اختلاف مالی داشتند. آن یکی میگفت: « من فردا راس ساعت 8 صبح صد در صد پول تو را خواهم داد به احتمال زیاد. معلوم است که آن احتمال زیاد کار خود را بهتر از « صد در صد انجام خواهد داد. در این مقاله علمی! هم جملات زیر را می خوانیم:

احتمالا باعث شدت بخشیدن به لکنت زبان میشود...

به احتمال زیاد علت اصلی لکنت زبان است...

چه بخواهیم چه نخواهیم، این است نتیجه تحقیقات دانشمندان و محققان برجسته دنیا که علت لکنت زبان را در ضایعه و اختلال عضوی جستجو میکنند! ولی آیا این دانشمندان بی دانش می دانند با این دروغها چه ضربه سنگینی به روان و هویت جوانان دارای لکنت زبان و نیز خانواده آنان وارد می کنند؟

از همه دردناکتر، تلاش درمان گرانی است که می خواهند با اتکا به این نظریه ها، به درمان جوی لکنت زبان اعتماد به نفس ببخشند!

گفتار درمانی رشته ای است بسیار گسترده و یک گفتار درمان باید به شانزده مشکل گفتاری در گستره کاری خود بپردازد. پانزده مشکل گفتاری منهای عارضه لکنت زبان به آموزش، شناخت، تشخیص، ارزیابی، تجربه، زمان و روش درمان مجزا از یکدیگر نیاز دارند؛ که لازم است به کلیه گفتار درمان های دنیا خسته نباشید گفت.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

اما لکنت زبان مشکلی است که به علل پیچیدگی و گستردگی در شناخت و درمان ان، به تنهایی بیش از پانزده مشکل دیگر به آموزش، شناخت و مخصوصا تجربه و زمان نیاز دارد. اغلب کارشناسان گفتار درمانی به خوبی از پس آن پانزده مشکل بر می آیند:

 • تاریخچه بیماری یا عارضه را به درستی استخراج می کنند.
 • درمان جو را به خوبی ارزیابی می کنند.
 • محیط و خانواده او را بررسی می کنند.
 • علت و مشکل را تشخیص می دهند.
 • برای درمان برنامه ریزی می کنند.
 • درمان و توانبخشی درمان جو را بر اساس روش ها و فرمول های علم گفتار درمانی آغاز می کنند.
 • هنگامی که روش های صحیح گفتار درمانی در دست یک گفتار درمان خبره قرار گیرد، زندگی را به درمان جو و خانواده او باز می گرداند.

حال ببینیم یک کارشناس، یک استاد و یک پروفسور گفتار درمانی در دنیا چگونه با درمان جوی لکنت زبان روبرو می شود:

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

درمان کننده: لکنت شما از کی شروع شد؟

درمان جو: وقتی چهار ساله بودم، از سگ ترسیدم و بعدش دچار لکنت زبان شدم.

در اینجا با شگفتی می بینیم که گفتار درمان به کلی از خط و مسیر منطق و ماهیت این عارضه خارج شده و خود را متوقف می سازد! در حالی که درمان جو به درستی علت لکنت خود را فشار روانی ناشی از ترس عنوان می کند، گفتار درمان بنا به برنامه کاری از پیش تعیین شده ( پارادایم ) محققان بی تحقیق و دانشمندان بی دانش غربی، به نمونه برداری و متراژ لکنت ظاهری شخص می پردازد. او در شروع برخورد با درمان جو، به جای ارزیابی عوارض لکنت زبان و تاثیر آن بر دیدگاه و شخصیت او، به بررسی لکنت ظاهری ( = واکنش مشکل ) کشانده می شود:

1- متر کردن و اندازه گرفتن لکنت ظاهری

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

برای مثال، او یک متن صد کلمه ای را در اختیار درمان جو قرار می دهد و تعداد کلماتی را که گیر دارد، شمارش می کند. در پایان گفتار درمان به این نتیجه می رسد که شخص مثلا %20 لکنت دارد!

2- مشخص کردن نوع لکنت

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

گفتار درمان بر مبنای آموزه های گفتار درمانی پارادایم، نوع لکنت کردن را در ان بیست کلمه مشخص می کند: قفل %8 تکرار %10 کشیدن %2

3- شدت لکنت زبان

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

 • لکنت خفیف لکنت نیمه خفیف لکنت متوسط لکنت نیمه متوسط لکنت نیمه شدید لکنت شدید
 • و یا طبقه بندی لکنت ظاهری بر اساس اعداد 1-10 - برای مثال می گویند این خانم لکنت شماره 4 دارد.

به این ترتیب گفتار درمان تصور می کند که در طبقه بندی های فوق، در حال ارزیابی و بررسی لکنت زبان درمان جوی خود بوده است؛ در حالی که فاکتورهای بالا فقط و فقط بخشی از واکنش مشکل است نه خود مشکل. اساس و ریشه خود مشکل ( لکنت زبان ) در ذهنیت، حافظه و خاطرات شخص مسکن دارد که به صورت یک عادت شرطی در آمده است. بعد از چند جلسه تمرینات به دور از ماهیت این عارضه، باز از درمان جو می خواهد همان متن را بخواند؛ و این بار می بیند که لکنت او به %10 کاهش یافته است و چنین نتیجه می گیرد:

تا اینجا نیمی از لکنت او درمان شده است! همین؟! این شد درمان لکنت زبان؟! در این ماجرا چه چیزی تغییر کرد؟ هیچ چیز، پس چطور لکنت او از 20 به 10 رسید؟

ممکن است اگر دو سه مرتبه دیگر همان متن را بخواند، به صفر هم برسد؛ ولی آیا این به مفهوم درمان لکنت زبان است؟!

روز جهانی لکنت زبان توسط انجمن علمی گفتار درمانی ایران گرد همایی با شکوهی با نام سمپوزیوم لکنت برگزار شد.

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

در مسیر ورود به سالن کنفرانس، از انبوه جمعیت رشته گفتار درمانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و نیز استادان و دانشجویان با ذوق وبا انگیزه، احساس غرور کردم. دیدم رشته گفتار درمانی به لطف و زحمات استادان اندیشمند و دلسوز خود، دیگر آن رشته سرگردان و ناشناخته نیست و ... کمی که جلوتر رفتم، چشمم به دو تابلوی بزرگ افتاد که بوی دهن کجی به رشته گفتار درمانی و به سخره گرفتن موضوع لکنت زبان از آن حس می شد! روی آن با تصاویر بسیار زیبایی چنین نوشته شده بود:

آیا می دانید که لکنت زبان در اثر فشارهای روانی ( اضطراب، ترس و ... ) به وجود نمیآید؟

آیا می دانید که لکنت زبان در اثر تقلید به وجود نمیآید؟

ابتدا فکر کردم یا اشتباه خوانده ام و یا اینکه برخی دوستان قصد شوخی با مخلص را دارند. بعد از مدتی مطمئن شدم که این خبرها نیست و موضوع کاملا جدی است. آنوقت بود که آه سرد از نهادم برخاست.

روز جهانی لکنت زبان است، رشته گفتار درمانی متولی این عارضه است، سمپوزیوم لکنت توسط انجمن علمی گفتار درمانی برپا شده است، هدف آگاهی یافتن دانشجویان و مردم با این مشکل است، آنوقت انتشار چنین اطلاعات وارونه و بدون تحقیق؟!

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

 • اگر می بینیم که حرفه های متفرقه و بدون ارتباط با موضوع لکنت زبان مدعی درمان این عارضه می شوند مانند روانشناسی، دارو درمانی، شبیه سازی ذهن، هیپنوتیزم خواب، هیپنوتیزم بیدار و ...
 • اگر می بینیم که هنوز متولی واقعی لکنت زبان نا معلوم است
 • اگر می بینیم که دانشجویان گفتار درمانی از درمان لکنت زبان سر بازمی زنند
 • اگر می بینیم که درمان جویان لکنت زبان اعتمادی به گفتار درمان ندارند
 • اگر می بینیم که شناخت و درمان لکنت زبان از زمان یونان باستان تا کنون هیچ دست آوردی نداشته است

و نمونه های دیگر ...همه و همه به این علت است که محققان! و دانشمندان! غربی تلاش کرده اند برای این عارضه یک علت عضوی بتراشند. آنها بدون هیچ دلیل علمی و منطقی، اعضای مختلف بدن آدمی را متهم به نقش داشتن در ایجاد لکنت زبان معرفی کرده اند و با تاسف بقیه هم چشم بسته به دنباله روی از آنان پرداخته اند:

 • یک ژن، دو ژن، سه ژن و در سمپوزیوم لکنت می شنویم که متهمان، فرآیند ژنتیکی هستند!
 • اختلال و ضایعه مغزی
 • اختلال و ضایعه عصبی
 • یک سو برتری نیمکره های مغزی
 • اختلالات هورمونی، سراتونین و...

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

تا زمانی که ندانیم لکنت زبان چگونه به وجود می آید؟ باید در آینده شاهد از اینها بدتر هم باشیم. نویسنده آن دو جمله به جای اینکه بنویسد آیا می دانید لکنت زبان چگونه پدید می آید؟ می نویسد آیا می دانید لکنت زبان چگونه پدید نمیآید؟ و درست دستش را روی همان نکاتی می گذارد که تنها علل واقعی ایجاد لکنت زبان می باشند!!

در کتاب راز لکنت زبان چگونگی ایجاد لکنت در اثر فشار روانی و تقلید با زبانی علمی به خوبی ارائه گردیده است.

داروی گیاهی لکنت زبان هم از جمله بیراهه هایی است که بهتر است کمتر در مورد آن صحبت کرد. همان طور که می دانید، اساس لکنت زبان، یک عادت شرطی شده است. بنابراین، پرسش این است که آیا هیچ داروی گیاهی، داروی شیمیایی، داروی من درآوردی که به طور خوراکی، تزریقی، مالیدنی و غیره مصرف شوند، می تواند موجب تغییر یک عادت شرطی شوند و حافظه و خاطره شخص را در شرایط و ارتباطات گوناگون متحول سازند؟!

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( ماری جوانا )

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( برگ گشنیز )

آیا هیچ گیاهی اعم از برگ و ریشه و ساقه و میوه می تواند در ذهنیت و عوارض لکنت زبان آن چنان تاثیر بگذارد که همه جنبه های سه گانه درمان را اصلاح و بازسازی نماید؟

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور
مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

( مادر بینوا هر روز کودک خود را بررسی می کند تا شاید تاثیر داروی گیاهی لکنت زبان را در او مشاهده نماید! )

بسیاری از دوستان گروه درمان در کلینیک گفتار درمانی، از بیراهه های درمانی خود چنین می گویند:

مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور
مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

در این جا از همه همراهان گرامی تقاضا می کنم اگر کسی تجربه موفقی در مورد داروی گیاهی لکنت زبان دارد، دوستان دیگر را در جریان این امر قرار دهد.

صفحه1 از21

این مطلب را به اشتراک بگزارید

آخرین مطالب

گفتار درمانی متولی لکنت زبان

گفتار درمانی بارها در مورد رشته گفتار درمانی و نقش آن در احیا و درمان اختلالات گفتاری صحبت کرده ای...

مشاهده

30 مهر روز جهانی لکنت زبان

سال پیش انجمن علمی گفتار درمانی ایران به مناسبت روز جهانی لکنت زبان سمپوزیوم با شکوهی برگزار نم...

مشاهده

داستان لکنت زبان یتیم

بی تردید متولیان لکنت زبان و استادان رشته گفتار درمانی طبق معمول مطالب این سایت را مطالعه خواهن...

مشاهده

شبه علم در لکنت زبان

هرگز نشد بخواهم مطلبی در مورد لکنت زبان بگویم، ولی از نقد حرفه های متفرقه، متخصصان گفتار درمانی و مح...

مشاهده

چاپ ششم کتاب راز لکنت زبان همانند گذشته توسط انتشارات نسل نو اندیش منتشر گردید

پس از اتمام چاپ پنجم کتاب راز لکنت زبان نوشته کامبخش فرهمندپور این کتاب توسط انتشارات نسل نو اندیش ت...

مشاهده
مدیر سایت | لکنت زبان - فرهمندپور

شما می توانید هم اکنون به صورت اینترنتی این کتاب را خریداری نمایید

هم اکنون می توانید مشکل خود را با کلینیک لکنت زبان فرهمندپور مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرید

درخواست مشاوره