مقالات

ترفندهای پنهانکاری

دوشنبه, 06 شهریور 1391 ساعت 00:00 نوشته شده توسط

 

« ترفند » در موضوع لکنت زبان ، به مفهوم راه و چاره ای است که شخص به اجبار _ خواسته یا نا خواسته _ به آنها تن می دهد تا بتواند تعادل خویش را در برخی ارتباطات خاص حفظ نماید .

 

ساختار این ترفندها را می توان به سه دسته طبقه بندی نمود :

1- ترفندهای ساده

( از اینرو آنها را « ساده » می نامیم که فقط متوجه لکنت ظاهری شخص در هنگام صحبت هستند )

. مترادف گویی

. درنگ کردن

. تولید صداهای کمکی

. باز گشت

. تغییر در تن صدا ، لهجه ، تلفظ

*چنین شگردهایی از خرد سالی تا بزرگسالی به تدریج پیچیده تر و گسترده تر می شوند .

 

2- ترفندهای ذهنی

( ترفندهایی هستند که شخص برای کاهش یا پنهان نمودن لکنت زبان ، در ذهن خویش اجرا می کند )

. سکوت

. حرافی

. حاشیه گویی

. تغییر دادن شخصیت و رفتار خود

. دستکاری نمودن ذهن خود

*معمولا جوانان از هر دو ترفند بالا بهره می گیرند و اغلب هر دو را با هم پیوند می دهند .

 

3- ترفندهای برنامه ریزی شده

( همانطور که از نام آن بر می آید ، به برنامه ریزی و صرف وقت زیاد نیاز دارد و بیشتر حالت حمله و تهاجم در آن احساس می شود )

 

در این نوع ، شخص از ترفندها و واکنشهای برنامه ریزی شده ای استفاده می کند که زندگی را برای او به مراتب دشوارتر می سازد .

وجه اشتراک ترفندهای ساده و ذهنی این است که متوجه خود شخص می باشند ، یعنی شخص _ آگاه یا ناآگاه _ تلاش می کند گفتار یا ذهن خویش را تغییر دهد . ولی گاه ممکن است شخص به این نتیجه برسد که برای حفظ تعادل ، بهتر است در برخی ارتباطات ، به جای تغییر در خود ، شرایط و موقعیت های بیرونی را تغییر دهد :

 

. تغییر مکان

تلاش می کند محل ملاقات با بعضی افراد را که شرایط دشوار خود می داند ، در مکانی قرار دهد که از نظر ذهنی تعادل بیشتری داشته باشد .

 

. تغییر نوع ارتباط

تلاش می کند « نوع ارتباط » با افراد خاص و دشوار را به آنان تحمیل کند . مثلا در شرایط ذهنی خاصی به دوست دانشگاهی خود می گوید « رابطه ما فقط یک رابطه کاریه » ؛ و وقتی تاریخ مصرف این نوع رابطه پایان می یابد و به شرایط خاص ذهنی او تبدیل می شود میگوید « رابطه ما یک رابطه دوستانه چند ساله است .»

* درک این موضوع برای همراهانی که با ماهیت لکنت زبان آشنایی کافی ندارند ، بسیار دشوار به نظر می رسد .

 

. تغییر جایگاه

هیچ یک از ترفندهای پنهانکاری به اندازه « تغییر جایگاه » انرژی و وقت شخص را به هدر نمی دهد و او را به یک زندگی نمایشی و المثنی وادار نمی سازد . از آنجا که این افراد زندگی را از دید ضعف و قدرت ، بالا و پایین ، توانا و ناتوان ، پرستیژ و امل و ... می نگرند ، با انگیزه ای بسیار قوی تلاش می کنند در جایگاه قدرت قرار گیرند . قصد آنان برای رسیدن به میز ریاست و مدیریت ، قبل از آنکه پیشرفت حرفه ای باشد ، نگریستن به اطرافیان از جایگاه برتر ، و در نتیجه حفظ تعادل در ارتباط با آنها می باشد .

از نظر اخلاقی نمی توان به این افراد خرده گرفت و آنها را سرزنش نمود ؛ زیرا این رفتار مانند واکنش غریقی است که برای نجات و حیات ، ممکن است نا خواسته با نجات دهنده خود نیز در گیر شود .

بهترین مثال برای این نمونه را که یک داستان واقعی است ، می توانید در دلنوشته گفتار درمان

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
ترفندهای پنهانکاری | لکنت زبان - فرهمندپور

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (8)

 • مهمان - مسعود

  سلام و خسته نباشید میگم به اقای فرهمند پور ، من یک انتقادی از شما دارم البته ممنون از مطالب مفیدتون اما شما میگید لکنت عرضه ی عضوی نیست ، اما از کجا مطمین هستید ؟ خیلی از محققان به نقص داشتن ژنتیک در مغز پی بردند ( ساختمان دی ان ای) به نظر من لکنت علت است و معلول مشکلات روانی است نه اینکه مشکلات روانی علت پدید امدن لکنت ، شما هر چی هم مطالعه کنید مثل خود ما لکنت دارا تجربه ندارید ، به هر حال انتقاد پذیر باشید و یه کم روی گفته هام بیندیشید با سپاس

 • مسعود جان ، من نه یه کم ، که دهها سال است با این صحبت ها به طور منظم و مستقیم زندگی می کنم و البته عاشق نقد شدن هم هستم . در مورد نقد شما ، بارها و بارها دلایل خود را ارائه داده ام : کتاب - مطالب تخصصی و اخیرا هم نقد دکتر هلاکویی . در مورد علت و معلول ، من با شما کاملا موافقم که : لکنت زبان سبب عوارض متعدد ارتباطی ، شخصیتی ، دیگاهی و غیره در بزرگسالان می شود .

 • مهمان - سپیده عطار

  به دوستان عزیز و خسته ؛ درد شما را فقط خدا می داند و شاید یکی مثل خودتان؛ جالبه وقتی مطالب این سایت و سایتهای مشابه ، مقالات و کتاب ها رو در مورد لکنت می خونیم یک وجه اشتراک می بینیم تمام لکنتیها از لکنت خود خجولند مثل من مثل شما... و با خود اندیشیدم چرا؟ مگر چه گناهی کردیم کدام راه خلاف رو رفتیم که اینطور خجول هستیم. شرمنده کدام عمل اختیاری خود هستیم؟ در همین کتاب راز لکنت زبان مطلبی خواندم در مورد اینکه بیماران تالاسمی راحت بیماری خود رافریاد می زنند حمایت می طلبند انجمن تشکیل می دهند اما لکنتیها حتی رویشان نمی شود کتابی در این زمینه بخوانند و حتی یواشکی در سایتهای مختلف در مورد درمان خود راه حل جستجو می کنند... دیگر سعی کرده ام که خجول چیزی که در اختیارم نبوده نباشم وقتی تلفن جواب می دهم با خودم میگویم طرف مقابل باید بفهمد با یک لکنتی دارد صحبت می کند و کمی صبوری به خرج بدهد. یا وقتی با کسی صحبت می کنم ذهناً همین را تصور می کنم. گاهی با خودم می گویم مگر خودشان خیلی سالمند به جاش من خوشتیپم یا فلان مزیت را دارم و بار خجالت و اذیت را از خودم کم می کنم.

 • سپیده خانم ما تا کی می خواهیم در یک زندگی المثنی از خود واکنش نشان دهم ؟! همین طرز فکر ، خودش واکنش است . تا آنجا که من می دانم ، راه برخورد با این عجوزه دو مرحله دارد : 1- پذیرش 2- درمان ؛ و آیا شما توانسته اید مرحله اول را بگذرانید ؟ سرفراز باشید .

 • مهمان - Anonymous

  با سلام خواهش می کنم از سنت گرایی و ارائه تکنیک های قدیمی دست بردارید چرا در تمام زمینه های پزشکی پیشرفت های زیادی شده ولی هنوز برای لکنت تمرین های مزخرف بی تاثیر و وقت گیر و اعصاب خراب کن را پیشنهاد می کنید چرا به خاطر لکنت ما باید از موفقیت محروم بشیم از ازدواج و ... توروخدا بازنگری کنید یک راه حل دیگه پیدا کنید برای لکنت

 • گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری دوست عزیز و گرامی در مورد نامه انتقادی شما ، من و برخی دوستان گروه درمان چنین نظری داریم : به نظر می رسد نویسنده بعد از بازدید چند سایت مختلف ، انتقاد و نارضایتی خود را به عنوان درد دل به این سایت ارسال نموده است ؛ زیرا در این سایت هیچگونه تکنیکی ارائه نشده است . به امید موفقیت

 • مهمان - رضا رمضانی

  با سلام به آقای فرهمندپور عزیز مطلبتان را درمورد "ترفندهای پنهانکاری" خواندم و لذت بردم. خصوصا مبحث تغییر جایگاه که آموزنده بود. چه خوب که به جای تلاش برای حفظ یک جایگاه خیالی، بروی توانمندی ها و نقاط قوت خودمان تمرکز کنیم.

 • مهمان - لکنتی 20

  خواندم ولی سکوت کردن ترفندی نیست که لکنتی آن را اجرا کند چون فرد لکنت داره نمی تونه حرف بزنه اینو هیچکسی نمیفهمه حتی گفتاردرمان حتی یک شخص لکنتی حتی پدر و مادر و فقط خدا میفهمد و بس آقای فرهمند عزیز!!

این مطلب را به اشتراک بگزارید

آخرین مطالب

6 روش درمان لکنت زبان

هنگامی که کودکی دچار لکنت زبان میشود، والدین با فرهنگ را به تحقیق پیرامون درمان آن وادار میکند. ولی ...

مشاهده

لکنت زبان و دفاعیه دکتر هلاکویی

نامه نقد در نقد زیر مربوط به مقاله دکتر هلاکویی در دام لکنت زبان، توسط سرکار خانم نوشین زارع دریافت ...

مشاهده

درمان قطعی لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان!

درمان قطعی لکنت زبان! مدتی است ناظر تبلیغات درمان قطعی لکنت زبان، آنهم از نوع بدون بازگشت آن هستیم...

مشاهده

لکنت زبان عارضه ای ناشناخته

لکنت زبان عارضه ای است که پکیج آن فقط برای افرادی قابل ادراک است که « مسیر درمان لکنت زبان » را طی ک...

مشاهده

درمان قطعی لکنت زبان

در سال 1817 ( 200 سال پیش ) یک پزشک فرانسوی به نام Jean marie hard با این تصور که لکنت زبان به علت ض...

مشاهده

خرید کتاب راز لکنت زبان

ترفندهای پنهانکاری | لکنت زبان - فرهمندپور

شما می توانید هم اکنون به صورت اینترنتی این کتاب را خریداری نمایید

هم اکنون می توانید مشکل خود را با کلینیک لکنت زبان فرهمندپور مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرید

درخواست مشاوره