مقالات

دستگاه های ضد لکنت زبان

دوشنبه, 15 شهریور 1395 11:38 نوشته شده توسط

با جستجویی ساده در دنیای آگهی های تجاری، با قشری از درمان کنندگان لکنت زبان مواجه می شویم، که ادعا مینمایند با استفاده از دستگاههای لکنت شکن، ضد لکنت زبان،.... عارضه ی لکنت زبان را درمان مینمایند.

و این در حالی است که هیچ گزارش یا آمار معتبری از درمان شدگان یا حتی کسانی که استفاده از این دستگاها را مفید یافته باشند ارائه نشده است. این مقاله سعی دارد با تبیین  جنبه های مختلف درمان ، اثرگذاری این دستگاهها را بررسی نماید.

در کتاب «راز لکنت زبان» با زبانی علمی و به دور از ابهام این موضوع به تفصیل بیان شده است که « هیچگاه هیچ دستگاهی نمی تواند سبب درمان لکنت زبان گردد» زیرا درمان کامل و ماندگار شامل اصلاح همزمان سه جنبه ی زیر در این عارضه می باشد:

1- آسیب یا لکنت ذهنی
     فرآیندی است که هنگام لکنت کردن در ذهن شخص صورت می گیرد.

2- واکنش یا لکنت ظاهری
     فرآیندی لکنت کردن، که قابل مشاهده، لمس و یا حس کردن است.

3- دگرگونی های دیدگاهی
     که شامل تاثیری است که لکنت بر دیدگاه ها و ارتباطات شخص می گذارد.

 dastgah zede loknat zaban 1

از دیدگاه علمی این جنبه ها هنگامی اصلاح می شوند که شخص یک مسیر درمانی منطقی و آزموده شده ای را، در شرایط و ارتباطات گوناگون طی کند؛ و این مهم نمی تواند از عهده ی هیچ دستگاه، دارو، تغذیه و مانند آنها برآید.

فشار روانی سنگین حاصل از «عوارض لکنت» ،با ایجاد یک نوع بلاتکلیفی و درماندگی، شخص را وادار میکند تا به انواع شیوه های درمانی رنگارنگ تن دهد. شیوه هایی که دور از ماهیت لکنت زبان ابداع شده اند و عملا ً هیچ تأثیر ماندگاری در امر درمان ندارند.

تقریبا ً همه افراد لکنت دار، در ارتباطات گفتاری غیر معمول (که بار خاطرات منفی کمتری دارند)، با کاهش یا حتی قطع موقتی لکنت ظاهری روبرو می شوند، علت این امر در فصل هفتم کتاب راز لکنت زبان به خوبی بیان شده است. برای این که شخص بالغ به درمان کامل و ماندگار برسد، لازم است گفتار طبیعی و روزمره ی او در شرایط و ارتباطات گوناگون اصلاح شود. در ارتباطات گفتاری غیر معمول و غیر طبیعی نمی توان به درمان دست یافت.

 dastgah zede loknat zaban 2

از جمله ارتباطات گفتاری غیر معمول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• آواز خواندن، نماز خواندن، از حفظ گفتن شعر یا متن و غیره.
• تغییر در لهجه، تن صدا و تلفظ.
• نقش بازی کردن (در تئاتر).
• تغییر شخصیت دادن.
• خود را به جای شخص دیگری جا زدن.
• با نجوا و پچ پچ صحبت کردن (در این مورد، تارهای صوتی نقشی در گفتار ندارند).
• حواس پرتی.
• مختل شدن شنوایی شخص نسبت به گفتار خویش (مانند: سنگین شدن شنوایی شخص در کنار آبشار یا محلی پر جمعیت، و یا صحبت در محلی مانند غار که موجب انعکاس صدا به گوش می شود) و غیره.

 dastgah zede loknat zaban 3

دستگاه های ضد لکنت، با دو نوع عملکرد اصلی به بازار راه یافته است:

1- دستگاه ضد لکنت با عملکردی مانند صدای آبشار
    نام های بازاری اینگونه دستگاه ها: دستگاه مسکر (Masker)، دستگاه لکنت شکن، دستگاه ضد لکنت، پکیج نرم افزاری لکنت شکن (Fluency Master )  و غیره.

    این دستگاه ها با فرستادن صدای آژیر مانندی به گوش ها، سبب از کار افتادن شنوایی شخص نسبت به گفتار خویش می شوند.

2- دستگاه ضد لکنت با عملکردی مانند پژواک صدا در غار
     نام های بازاری اینگونه دستگاه ها: دستگاه ضد لکنت، دستگاه لکنت شکن، پکیج نرم افزاری فید بک یا بیو فید بک ، Fluency Master،

     (D. A. F (Delayed  Auditory  feedback ، و غیره.   

    این دستگاه ها سبب انعکاس صدای گفتار شخص به گوش خود او می شوند.

در واقع هر دو نوع دستگاه با مختل کردن شنوایی شخص، شرایط غیر معمول گفتاری را در چرخه ی لکنت فراهم می آورند.

بنابراین، کاربرد هر گونه دستگاه ضد لکنت زبان، به مفهوم شرایط گفتاری غیر معمول می باشد، در بهترین شرایط ، دستگاه می تواند سبب کاهش موقتی لکنت ظاهری شخص گردد، همین. ولی اگر کسی بخواهد چنین اسباب بازی های مضحکی را به عنوان درمان کننده ی لکنت زبان معرفی کند، یا خود شناختی از لکنت ندارد و یا خریدار آن.  باید گفت تا کنون هیچ گزارش معتبر و مستدلی مبنی بر مفید بودن این گونه دستگاه ها در امر درمان لکنت زبان مشاهده نشده است؛ گذشته از این، همه ی دوستان گروه درمان که با کارکرد دستگاه های ضد لکنت آشنایی دارند، استفاده از هر دستگاهی را یک حرکت مضحک و دور از خرد می دانند.

تعدادی از درمان کنندگان که از درمان لکنت زبان درمان جویان خود ناتوان بوده اند، اقدام به تولید و فروش دستگاه های ضد لکنت زبان در سراسر جهان می کنند. آنها به مشتریان درمانده، مشتاق و نیازمند خود، انواع دروغ ها را در وصف و ستایش از این گونه دستگاه ها می گویند.

از گفته ها، نوع تبلیغات و راهکارهایی که ارائه می دهند، می توان به خوبی دریافت که از پریشانی و نیازمندی افراد لکنت دار آگاهی دارند؛ و تلاش می کنند با منحرف ساختن اذهان، مسیر درمان آن ها را به سخره بگیرند.

 dastgah zede loknat zaban 4

نظر دوستان گروه درمان

1) اعظم 25 ساله ساکن تهران:

اول بگم من همیشه دوست داشته ام وقتی برسم که همه چیز آماده باشه!
برای درمانم به چندین مرکز مراجعه کردم، ولی چون صحبت از تمرین و رفت و آمد بود، هر بار منصرف می شدم. روزی در مجله ای یک آگهی دیدم که دکترش از خارج آمده بود:
" مرکز مشاوره
مشاوره ی ازدواج، مشاوره ی خانواده، روان درمانی، افسردگی، وسواس، اضطراب، مشاوره ی تحصیلی، تست هوش، تست شخصیت، روان پزشکی، آموزش مهارت های زندگی، کنترل خشم، گفتار درمانی، لکنت، سکته مغزی، آلزایمر و …" .
چیزی نمانده بود که از این مرکز وقت بگیرم که چند صفحه بعد، چشمم به یک آگهی دلچسب دیگر افتاد: « برای اولین بار در ایران از لکنت زبان رها شوید با استفاده از دستگاه جدید PFF , RHS  لکنت زبان خود را با موفقیت درمان کنید. » 
و این دستگاه همان چیزی بود که من راحت طلب آن را جستجو می کردم.
 

هنگام خرید دستگاه، چند توصیه هم به من شد:

• دستگاه را باید تا یک سال استفاده کنید.
• استفاده از دستگاه باید به تدریج کاهش یابد.
• آرام تر صحبت کن.
• سعی کن، تمرین کن، تلاش کن، و … بعد درمان خواهی شد.

من با کنجکاوی پرسیدم چه کسان دیگری با این روش خوب شده اند؟ جواب دادند: خیلی ها . گفتم می شه یک نفرشونو معرفی کنید؟ جواب دادند: ما اجازه نداریم آن ها را معرفی کنیم …

 ولی من راحت طلب با صرف وقت زیادی به نتایج زیر رسیدم:

1- اولا ً هیچ کسی قادر به استفاده ی مستمر از آن نیست؛ زیرا واقعا ً اعصاب آدم را خراب می کند. دلیل روشن آن این است که شما تا به حال چند نفر را دیده اید که با این دستگاه در جامعه صحبت کند!؟

2- استفاده از دستگاه هیچ تاثیری در درمان لکنت زبان ندارد. تا وقتی دستگاه روشن است، شما میتوانید با دستپاچگی حرف بزنید، درست مثل حالتی که آدم در یک جاست و حرف زدنش در جایی دیگره. در واقع این تو نیستی که خوب حرف می زنی، بلکه کس دیگری است، و این نکته نمی تواند به مفهوم درمان باشد. فقط می توانم بگویم که دستگاه به یک بازی مسخره بیشتر شباهت دارد.

3- وقتی به فروشندگان دستگاه (که خود را درمانگر لکنت معرفی می کردند) اعتراض کردم به من گفتند: " تو حتما ً نتوانسته ای دقیقا ً تمرینات را با روش هایی که به شما یاد دادیم اجرا کنی" . و آن ها راست می گفتند چون نه من و نه هیچ کس دیگری نمی تواند با دستگاه روشن با مردم صحبت کند. موضوع درست مانند مثل " نا خوش خر خورده " است.

4- شاید فروشندگان این گونه دستگاه ها، راه دیگری برای امرار معاش خود نداشته باشند، ولی به خریداران راحت طلبی مثل خودم توصیه می کنم بدون تحقیق و مشاهده ی افرادی که با دستگاه خوب شده اند، وقت خود را تلف نکنند.

من از تمامی عزیزانی که در مورد دستگاه های ضد لکنت تبلیغ می کنند، تقاضا دارم به خاطر رفع شبهه، چند نفر از درمان شدگان با دستگاه را به همراه تلفن آن ها معرفی کنند. از طرفی از کسانی که با دستگاه های ضد لکنت بهبود یافته اند تقاضا می کنم تا تلفن خود را در اختیار مراکز معتبر و ذیربط قرار دهند. مطمئن باشید با این اقدام کمک بسیار بزرگی به هم دردان خود می کنید. 

 dastgah zede loknat zaban 5

رضا 20  ساله ساکن تهران

…  روزی یکی از درمان کنندگان از خانواده ام خواست تا مرا مجبور به استفاده ی منظم از دستگاه ضد لکنت خود کند. من 100 روز طبق دستور از این دستگاه مزخرف استفاده کردم و نتیجه اش این شد: 

• سر درد های عصبی بعد از استفاده از دستگاه.
• آشفتگی کلی در بسیاری از ارتباط هایم.
• شدت یافتن لکنتم.
• بگو مگوهای اعصاب خرد کن در خانواده.
• احساس مضحکه شدن.

به همه کسانی که دستگاه ضد لکنت را توصیه می کنند فریاد می زنم: 
خجالت بکشید
خجالت بکشید

 

اینطور که من شنیده ام، معتبرترین مرکز درمان لکنت زبان در جهان، بنیاد لکنت آمریکاست. وقتی وارد سایت این بنیاد می شوید (Stuttering Foundation)، پر است از تبلیغات در مورد دستگاه های ضد لکنت زبان. من و پسر عمویم هر دو این دستگاه ها را آزموده ایم، نه تنها سودی ندارند، که بسیار مضر هم هستند، اصلا ً قابل مصرف نیستند، اعصاب آدم را خراب می کنند. خیلی متأسف هستم که عده ای تحصیلکرده، با تولید این گونه ابزارهای بی معنی از لکنتی ها سوء استفاده می کنند. بهتر است بدانید که شعار این بنیاد " پیشگیری و درمان " لکنت زبان است. آیا هیچ قانونی در دنیا نیست تا از تولید کنندگان این دستگاه ها بپرسد: چرا مردم را مسخره می کنید؟!

محتوای بیشتر در این بخش: « درد دل مهدیه خواستن و نتوانستن »

نظرات (6)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
  1. شهرزاد.

این دستگاه رو از کجا باید تهیه کرد

  پیوست ها
 
  1. فرهمندپور    شهرزاد.

از درمان کنندگانی که در امر درمان لکنت زبان وامانده اند، میتوانید انواع دستگاههای لکنت شکن ( مکانیکی، الکترونیکی، دیجیتالی و ... ) را خریداری کنید.

  پیوست ها
 
  1. شهرزاد.

من لکنت زبان دارم خیلی دوست دارم از این دستگاه استفاده کنم

  پیوست ها
 
  1. فرهمندپور    شهرزاد.

به این بستگی دارد که در کدام شهر زندگی میکنید. تقریبا در همه شهرستانها میتوانید دستگاه لکنت شکن! را خریداری کنید. اگر مشکل مالی دارید میتوانید از بچه های کلینیک گفتار درمانی با یک سوم قیمت اصلی صاحب یک دستگاه لکنت شکن شوید.

  پیوست ها
 
  1. a2.sina

آیا داشتن حیوان خانگی به درمان لکنت زبان کمک میکند؟!

  پیوست ها
 
  1. فرهمندپور    a2.sina

شاید در آینده نزدیک، این گزینه هم به روشهای درمان لکنت زبان اضافه شود!

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

این مطلب را به اشتراک بگزارید

آخرین مطالب

جشن کلینیک گفتار درمانی

جشن کلینیک گفتار درمانی امروز جشن پایان سال 97 با حضور گروه درمان لکنت زبان بزرگسالان و خانواده گرو...

مشاهده

افتخار در درمان لکنت زبان

دیده میشود که عده ای به نام درمانگر لکنت زبان – گفتار درمان و غیر گفتار درمان – با تهیه فیلم از در...

مشاهده

روش تشخیص لکنت زبان

مدتی است که استادان و متخصصان گفتار درمانی غربی موضوعی را در دانشگاه تدریس میکنند که حیرت مخلص را ...

مشاهده

درمان شدگان لکنت زبان

واقعه زیر نمونه ای از درمان شدگان لکنت زبان بزرگسالان، در یک مرکز گفتار درمانی علمی می باشد: من هما...

مشاهده

علت لکنت زبان

اینکه لکنت زبان چگونه بوجود می آید، فرآیندی پیچیده و طولانی دارد که در اینجا فقط میتوانم شما را به...

مشاهده
دستگاه های ضد لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

شما می توانید هم اکنون به صورت اینترنتی این کتاب را خریداری نمایید

هم اکنون می توانید مشکل خود را با کلینیک لکنت زبان فرهمندپور مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرید

درخواست مشاوره