مقالات

اهداف جنبه ‌های درمان لکنت زبان

سه شنبه, 16 شهریور 1395 13:50 نوشته شده توسط

درمان پایدار لکنت زبان در بزرگسالان فقط هنگامی صورت می پذیرد که بتوان مسیر درمان را در سه جنبه زیر طی نمود:

 

1ـ آسیب

در این راستا تلاش می ‌شود تا ماهیت چرخه ‌ی لکنت زبان (لکنت ذهنی یا شرطی شده) برای شخص آشکار شود تا بتواند با تکیه بر شیوه ‌های گفتاری، آن را در وضعیت‌ های گوناگون از حرکت بیندازد.
 

2ـ واکنش
در این‌جا نیاز داریم تا فرآیند گفتار عادی و طبیعی را به عنوان «شیوه ‌های گفتاری» که به طور برجسته‌ تری طبقه بندی شده‌اند، در اختیار شخص قرار دهیم.
 

3ـ نتیجه
بعد از حرکت در این دو جنبه‌، زمان آن می‌رسد تا با تمهیداتی دیدگاه شخص نسبت به خود، محیط، جامعه و ارتباطات تغییر کند. از این به بعد است که او می‌تواند رفته رفته خود را با زندگی آشتی دهد و بگوید: «من هم می‌توانم…»
 

 ahdaf janbe loknat 1

خود درمانی

دریافتیم که لکنت ‌زبان به بسیاری از توانایی ‌های کلیدی انسان آسیب جدی وارد می‌سازد (مثل ارتباطات، احساسات، معیار ها، منطق، دیدگاه ‌ها، واقع بینی، شناخت و…). توانایی ‌هایی که هر یک ‌باید در سنین پایین ‌تر شکل می‌گرفتند و پایه‌ ی توانمندی ‌های بعدی شخص را پایه‌ ریزی می‌کردند، اکنون در غبار نتایجی که لکنت زبان به بار آورده است، از مسیر اصلی خود خارج شده و به بیراهه رفته است. برای مثال، کسی که ‌باید تا پانزده سالگی، بسیاری از ارتباطات و توانمندی ‌های مربوط به آن را در مبادلات گفتاری کسب می‌کرد، اکنون در بیست و پنج سالگی چقدر از آنها دور افتاده و چه شرایطی دارد؟ یا کسی که همیشه وجود دیگران و ارتباط با آنها برایش مترادف با دردسر و تحقیر شدن بود، چه دیدگاهی می‌تواند داشته باشد؟ آیا می‌توان از او انتظار داشت که همه‌ ی مردم را از صمیم قلب دوست داشته باشد و به نوع بشر هم عشق بورزد؟
تا زمانی که شخص به درمان لکنت زبان دست نیابد محال است چنین بختک ریشه ‌داری دست از سر او بردارد. چرا که به نظر می‌رسد ما آدمیان هر چه داریم یا هر که هستیم از برکت حافظه است. اندیشه‌ها و تصورات ما حاصل کار حافظه است، ادراک و اندیشه و حرکت‌های ما از آن سر چشمه می‌گیرد (هرینگ 1920.) از آن‌جا که شخص لکنت ‌دار غیر از همان تجارب و احساسات تلخ و دردناکی که در ارتباطات مختلف کسب کرده، چیز دیگری در حافظه‌ ی خود ندارد، نمی‌توان انتظار داشت با نصیحت و محبت کردن، تغییری در حافظه‌ ی او پیدا شود. حافظه هنگامی تغییر می‌کند که شخص تجارب جدیدی کسب کند؛ و این شدنی نیست مگر در یک «مسیر درمانی عملی.» اما طی کردن این مسیر، بدون همراهی یک راهنما و مربی غیرممکن به نظر می‌رسد؛ زیرا، خود شخص فاقد ابزارهای لازم برای پیمودن این سفر طولانی است. به عبارت دیگر، او شناختی از ارتباط بدون بختک و آزادی در ارتباطات مختلف را ندارد و نمی‌داند در چه جهتی می‌توان آن را به دست آورد.

 

آنکه در چه زاد و در آب سیاه        او چه داند لطف دشت و رنج چاه

  

 حال سؤال این است، کسی که سال ‌ها بهترین پشتیبان خود را ترفند های پنهانکاری دانسته است، و از طرفی توانایی ‌های کلیدی او آسیب‌ دیده‌اند، آیا می‌تواند عصاکش خود شود؟ آیا می‌تواند راه را از چاه تشخیص دهد و خود را آزاد کند؟ در این مورد من تردیدی ندارم که بدون یک راهنما، نمی‌توان از این بن ‌بست خارج شد. (مگر در اثر چیدمان ‌ها و موقعیت ‌هایی بسیار استثنائی، که در این صورت بیشتر به یک معجزه باید شباهت داشته باشد.) 

 

 ahdaf janbe loknat 2

موضوع «خود درمانی» را هم باید از جمله «رفتارهای پنهانکارانه» ای دانست که توسط متخصصان لکنت ‌دار ارائه شده است. دقت داشته باشید که این افراد در حالی به طرح خود درمانی می‌پردازند، که همچنان لکنت ‌زبان را یک بیماری ناشناخته و علاج ‌ناپذیر می‌خوانند. ولی آنچه آنها را به طرح خود درمانی می‌کشاند، نه خدمت به نوع بشر، که ناخودآگاه تسکین درد درون خود است، با این شعار ناگفته: «من توانستم لکنت زبان خود را با روشی به نام «خود درمانی» درمان کنم؛ دیگر کسی مرا یک فرد لکنتی نخواند، این هم سخنرانی و مقاله و کتاب تا شکی باقی نماند.» اما وقتی تمام صحبت‌های او را جمع کنیم، می‌بینیم که تکرار همان نصایح و تمرین‌های بی‌هدف و اجرانشدنی است.

 

کی تراشد تیغ دسته‌ی خویش را           رو به جراحی سپار این ریش را

ور نهد مرهم بر آن ریش تو پیر          آن زمان ساکن شود درد و  نفیر

 

 

جنبه‌ های درمان پایدار لکنت زبان، یعنی:

 

1. آسیب (چرخه ‌ی شرطی شده‌ی لکنت، یا لکنت ذهنی)
2. واکنش (چرخه‌ ی ظاهری لکنت، یا لکنت ظاهری)
3. دگرگونی‌ های دیدگاهی (تأثیر لکنت بر معیار، منطق، شخصیت، دیدگاه، و…)

 

این جنبه ‌ها آن چنان به هم گره خورده‌اند که می‌توان آنها را یک کلاف در هم تنیده شده به حساب آورد. همان‌طور که می‌ دانید یک فرد لکنت ‌دار همیشه و همه جا در ذهن آشفته‌ی خویش به سر نمی‌برد، بلکه او فقط در «ارتباط گفتاری» (و یا اندیشیدن به آن)، که در «وضعیت‌های خاص» واقع شده باشد، در چرخه‌ی لکنت زبان قرار می‌گیرد. بنابراین، آن چیزی که آسیب‌دیده است گفتار شخص نیست، بلکه «گفتار در ارتباطات خاص» اوست که آسیب‌دیده است؛ پس مسیر درمان باید شامل اصلاح همزمان این سه جنبه، در ارتباطات گفتاری شخص باشد.

 

در این‌جاست که فرد لکنت ‌دار برای بهبود نیاز دارد تا به یک «گروه درمان» منسجم و سازمان ‌یافته بپیوندد.

 

این گروه باید مشخصات زیر را داشته باشد:

1. سطح ادب و فرهنگ اعضای گروه با هم همخوانی داشته باشد.
2. محیط درمان نباید متفاوت از محیط‌ های دیگر باشد، به بیان دیگر، محیط درمان باید بسیار طبیعی و خودمانی باشد (نه استریلیزه، غیرعادی و خشک.)
3. جو حاکم بر ارتباطات اعضای گروه باید: دوستانه، خیراندیش، مهربان، با گذشت، همراه با همکاری، دلسوزانه، نصیحت‌ پذیر و نصیحت کننده، ارتباط تلفنی خارج از محیط درمان، تمرین‌ های خاص در محیط ‌های خاص، یاری‌ رسان و گاهی هم تحمل ‌پذیری یکدیگر و… باشد.

 ahdaf janbe loknat 3

   

                                                                          ( اهداف بدون طرح و طی مسیر، همیشه در حد یک آرزو باقی می مانند )  

 

البته سازماندهی چنین محیطی به شناخت، برنامه ‌ریزی و زمان نیاز دارد. وقتی که زیر بنای این مشخصات در محیط درمان حاکم باشد، لازم است روز به روز نقش درمان کننده در تعیین مسیر درمان درمان‌ جو کمتر شود؛ زیرا، در چنین محیطی، خود شخص بهتر می‌تواند مسیر را طی کند. درمان ‌کننده فقط زمانی باید به هدایت شخص بپردازد که حرکت او را در «جنبه ‌های درمان لکنت زبان» متوقف یا منحرف شده ارزیابی کرده باشد. 

 

شایستگی‌های گروه درمان
دقت داشته باشید، می‌ خواهیم سه جنبه‌ ی مسیر درمان را همزمان طی کنیم؛ بنابراین، به اجتماع کوچک خاصی نیاز داریم تا بتوان این جنبه ‌ها را در موقعیت ‌هایی مانند ارتباطات اجتماعی عادی شخص هدایت کرد. در این صورت، او به یک «گروه درمان لکنت زبان» سازمان یافته با مشخصات یاد شده نیاز دارد.
توانایی ‌هایی را که شخص در اجتماع کوچک (گروه درمان لکنت زبان) کسب می‌کند، بعد از مدتی می‌تواند به اجتماع و محیط زندگی خود انتقال دهد. در جلسات بعدی او می‌تواند گزارش توانایی‌ ها و ضعف‌ های خود را مطرح کند و درمقابل، از راهنمایی ‌های مربی خود و تجارب دوستان گروه درمان بهره گیرد. (برای مثال، چگونه می‌تواند ضعف ‌های گفتاری و دیدگاهی خود را از «ساده تا مشکل» به مرحله‌ی مطلوب برساند.)

 

به این ترتیب آنچه را که او در ارتباط با لکنت ‌زبان خویش از دست داده، قدم به قدم به دست می‌آورد:
• گفتار در ارتباطات و وضعیت ‌های گوناگون
• از حرکت ایستادن چرخه ‌ی لکنت زبان
• یافتن دیدگاه‌ ها و معیار های طبیعی و منطقی، و نیز تسلط بر روند زندگی خود.

 

با چنین پیش زمینه ‌ای، می‌توان نکات ارزنده‌ی «گروه درمان» را این‌گونه ارزیابی کرد:

 

1ـ احساس همبستگی، امنیت و آرامش 
کسی که همیشه در ارتباطات جمعی خود، احساس «متفاوت بودن» و «نا امنی» داشته و در آشفتگی ذهنی به سر می‌برده است، با پیوستن به دوستان «گروه درمان» که همه دردی مشترک دارند، می‌تواند احساس مثبت و ذهن آرام را در جمع تجربه کند.
2ـ مشاهده و بررسی لکنت ‌زبان دوستان گروه درمان
سبب می‌شود شخص همچون آینه ‌ای، به مشکلات و رفتارهای خاص خود پی ببرد و در نتیجه، بهتر بتواند آنها را اصلاح کند.
3ـ «گروه درمان» اجتماع کوچکی است
که شخص می‌تواند مانند یک آزمایشگاه، احساسات و ارتباطات خام و ظهور نیافته‌ی خود را در آن بیازماید و با تمهیداتی به جامعه انتقال دهد.
4ـ تماس منظم درمان ‌جو با مربی
می‌تواند از کج ‌روی ‌های شخص نسبت به مسیر درمان لکن زبان جلوگیری کند.
5ـ اصلاح لکنت ذهنی
در اثر یادگیری عملی در گروه، تا چرخه ‌ی لکنت زبان از حرکت باز ایستد.
6ـ اصلاح لکنت ظاهری
با یادگیری و کاربرد شیوه‌ های گفتاری. نکته‌ی بسیار مهم این است، آنچه را که شیوه‌ های گفتاری می‌نامیم، نباید از چهارچوب یک گفتار طبیعی خارج شود. به بیان دیگر، شیوه‌ های گفتاری باید برگرفته شده از الگو های گفتاری عادی و طبیعی آدمی باشد و شنونده را دچار واکنش نکند؛ در غیر این‌ صورت، نمی ‌تواند تأثیر پاینده‌ ای داشته باشد. 
7ـ اصلاح دگرگونی ‌های دیدگاهی
دشوار ترین و حساس ‌ترین بخش مسیر درمان، تغییر دیدگاه ‌های آسیب ‌دیده‌ ی شخص است. به‌طور معمول، افراد لکنت ‌دار در تغییر دیدگاه‌ ها، از خود مقاومت نشان می‌دهند.

 ahdaf janbe loknat 4

محتوای بیشتر در این بخش: « امید دشمن تراشی »

نظرات (14)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
 1. مسلم

سلام
مراحل درمان چه جوریه؟
و مهمتر اینکه چند جا برای درمان سال ها پیش رفتم از من خواستند کشیده گویی رو تمرین کنم و حتی گفتن که با دوستان و افراد جامعه به همین سبک صحبت کن،برایم خیلی سخت بود این طوری صحبت کنم و به همین خاطر دیگه ادامه ندادم،
روش...

سلام
مراحل درمان چه جوریه؟
و مهمتر اینکه چند جا برای درمان سال ها پیش رفتم از من خواستند کشیده گویی رو تمرین کنم و حتی گفتن که با دوستان و افراد جامعه به همین سبک صحبت کن،برایم خیلی سخت بود این طوری صحبت کنم و به همین خاطر دیگه ادامه ندادم،
روش شما هم همین طوریه؟
در مورد هزینه ،میشه بفرمائید چه قدر هزینه درمانه؟
آیا میشه تقسیط انجام داد؟؟
ممنون میشم جوابتون رو به ایمیلم بفرستید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    مسلم

آقا مسلم گرامی شما اکنون مدت یک ماهه که به گروه درمان لکنت زبان پیوسته اید و فکر می کنم به همه این پرسشها دست یافته باشید. موفق باشید

  پیوست ها
 
 1. 19963002

مسیر واقعی درمان لکنت زبان رو از کجا پیدا کنیم
هرکی یه چیز میگه تو فضای مجازی

  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    19963002

تحقیق در مورد چگونگی مسیر درمان لکنت زبان را فقط میتوان از دوستان گروه درمان دریافت نمود، نه از فضای مجازی!

  پیوست ها
 
 1. reza.mirahmadi

ممنون از شما دکتر خیلی به درمان لکنت زبان من کمک کردید مشتاق دیدار

  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    reza.mirahmadi

گل و شیرینی یادت نره رضا جان.

  پیوست ها
 
 1. غلامزاده

آهنگ گوش دادن تاثیری بر درمان لکنت زبان دارد؟!

  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    غلامزاده

این هم از اون حقه بازیهای زمان ماست. موسیقی درمانی! و لکنت زبان نمیتواند هیچ ارتباطی با هم داشته باشند.

  پیوست ها
 
 1. نیوشا جوادی

خود درمانی موثر است یا باید حتما به کلینیک گفتار درمانی مراجعه کرد

  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    نیوشا جوادی

بی تردید کسی قادر نیست لکنت زبان خود را به طور « خود درمانی » بهبود بخشد. درمان لکنت زبان به مربی، گروه درمان و کلینیک گفتار درمانی نیاز دارد.

  پیوست ها
 
 1. delaram.nu

چرا باید برای درمان لکنت زبان به دکتر بریم؟!

  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    delaram.nu

برای درمان لکنت زبان باید به گفتار درمانی مراجعه کرد عزیزم.

  پیوست ها
 
 1. مهسا

سلام دکتر وقتتون بخیر اگر کسی قبول نداشته باشه که لکنت داره اما قبول کنه بره دکتر امیدی به درمانش هست؟

  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    مهسا

مهسا خانم گرامی، اولین شرط درمان لکنت زبان، « پذیرش » است. گاه ممکن است دهها سال طول بکشد تا شخصی به موهبت پذیرش مشکل دست یابد.

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

این مطلب را به اشتراک بگزارید

آخرین مطالب

گفتار درمانی متولی لکنت زبان

گفتار درمانی بارها در مورد رشته گفتار درمانی و نقش آن در احیا و درمان اختلالات گفتاری صحبت کرده ای...

مشاهده

30 مهر روز جهانی لکنت زبان

سال پیش انجمن علمی گفتار درمانی ایران به مناسبت روز جهانی لکنت زبان سمپوزیوم با شکوهی برگزار نم...

مشاهده

داستان لکنت زبان یتیم

بی تردید متولیان لکنت زبان و استادان رشته گفتار درمانی طبق معمول مطالب این سایت را مطالعه خواهن...

مشاهده

شبه علم در لکنت زبان

هرگز نشد بخواهم مطلبی در مورد لکنت زبان بگویم، ولی از نقد حرفه های متفرقه، متخصصان گفتار درمانی و مح...

مشاهده

چاپ ششم کتاب راز لکنت زبان همانند گذشته توسط انتشارات نسل نو اندیش منتشر گردید

پس از اتمام چاپ پنجم کتاب راز لکنت زبان نوشته کامبخش فرهمندپور این کتاب توسط انتشارات نسل نو اندیش ت...

مشاهده
اهداف جنبه ‌های درمان | لکنت زبان - فرهمندپور

شما می توانید هم اکنون به صورت اینترنتی این کتاب را خریداری نمایید

هم اکنون می توانید مشکل خود را با کلینیک لکنت زبان فرهمندپور مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرید

درخواست مشاوره