مقالات

بررسی روش های درمان پایدار لکنت زبان

چهارشنبه, 28 ارديبهشت 1390 00:00 نوشته شده توسط

درکتاب « راز لکنت زبان » به تفصیل در مورد درمان کامل و پایدار لکنت زبان صحبت شده است. دیدیم لکنت زبان عادتی است شرطی شده که برای درمان آن ( بزرگسالان )، لازم است 3 جنبه ی درمان را که همچون کلاف در هم پیچیده ای هستند ، به طور همزمان اصلاح نمود.

1-آسیب ( لکنت ذهنی)
آنچه را که در لکنت زبان باید به عنوان آسیب معرفی نمود همان ذهن شرطی شده است (یعنی: وضعیت خاص - ذهن آشفته - پیش بینی - پنهانکاری - عوارض لکنت .)
 

2-واکنش به آسیب ( لکنت ظاهری )
عمل لکنت کردن، واکنش به آسیب است
آنچه ما در ظاهر فرد لکنت دار مشاهده می کنیم، در واقع واکنش به ذهنیت شرطی شده است (یعنی: اسپاسم تارهای صوتی - لکنت کردن - اسپاسم و حرکات اضافی سایر اندامها - شنیدن یا احساس کردن لکنت خود.)
 

3- تغییرات دیدگاهی
لکنت زبان به تدریج سبب تغییرات منفی در ارتباطات، معیار، منطق ، شخصیت ، دیدگاه و زندگی شخص می شود.

جنبه های فوق آنچنان در هم تنیده شده اند که تفکیک آنها از یکدیگر غیر ممکن است و نمی توان هر یک را به تنهایی مهار کرد. برای مثال اگر بخواهیم درمان را بر روی لکنت ظاهری متمرکز کنیم، ممکن است ناظر بهبود های نسبی ناپایدار و موقتی در شخص باشیم، ولی دو جنبه دیگر( لکنت ذهنی و دیدگاه های آسیب دیده ) مرتب لکنت ظاهری را فرا می خوانند تا آن را به واکنش وادارند.

بسیاری از متخصصان، لکنت زبان را فقط در لب و دهان و ظاهر فرد لکنت دار جستجو می کنند و بر این اساس، تمرین هائی ارائه می دهند. این تمرینات ممکن است در برخی تاثیر روانی موقتی ایجاد کند و سبب کاهش لکنت ظاهری شخص گردد ولی به علت وجود جنبه ی آسیب و جنبه ی تغییرات دیدگاهی ، لکنت ظاهری بعد از مدتی بازگشت می یاید.

همین پارادایم یا دستور کار نسنجیده است که استادان لکنت زبان را در سراسر جهان وامی دارد تا نظریه های نسنجیده تری ارائه دهند وبه این نتیجه برسند که:

لکنت زبان یک بیماری ناشناخته و درمان ناپذیر است.

حال آنکه لکنت زبان نه یک بیماری است و نه درمان ناپذیر میباشد.

 

روزی استاد حسن کسائی به من گفت: بسیاری از نوازندگان نی بارها ابراز داشته اند که فلان قطعه یا ملودی را نمیتوان با ساز نی نواخت ، و من همیشه پاسخ داده ام مشکل از خود شماست ؛ اگر به این ساز عشق بورزید و برایش زمان بگذارید و به آن تسلط یابید ، خواهید دید که همه نمیشودها به میشودها تبدیل خواهد شد. یادش گرامی

 

 روشهای مرسوم درمان لکنت زبان 
 

1- دارو درمانی و رژیم غذایی:

-آیا هیچ دارو و یا غذایی وجوددارد که بتواند 3 جنبه درمان لکنت زبان را اصلاح کند؟
-آیا دارو می تواند حافظه  ی شخص را نسبت به موقعیت های خاص گفتاری اش تغییر دهد؟

تردیدی نیست که داروهای شل کننده عضلات و ضداضطراب می تواند به طور موقت بر لکنت ظاهری شخص تاثیر گذارند. ولی آیا قادرند ارتباطات ودیدگاه شخص را دگرگون سازند؟
معلوم است بعد از قطع دارو ویا پایان دوره تاثیر دارو، مشکلات گفتاری نیز بازگشت می یابد.
تنها چیزی که برای شخص باقی می ماند،خاطره افسوس بار کاهش لکنت است که وقتی به آن می اندیشد احساس می کند از آن دوران خوشش آمده... همین.
در بهترین شرایط « احساس خوش آمدن افسوس بار » می تواند حاصل دارو درمانی برای لکنت زبان باشد.

در طول دوران حرفه ای خود هرگز ندیده ام فرد لکنت دار  بزرگسالی در اثر مصرف دارو بهبود یافته  باشد. کسانی هم که چنین ادعایی کرده اند بعد از تحقیق معلوم شده که همچنان لکنت دارند و یا دسترسی به افراد بهبود یافته غیر ممکن بوده است !

در برخی افراد لکنت دار ، میل به ادعای بهبود به خصوص با موضوع نامفهوم و نامعقولی چون « خوددرمانی » دیده می شود . 

 

2-هیپنوتیزم 

-هیپنوتیزم به مفهوم تمرکزذهن وخواب رفتن مصنوعی است .حدود 30 سال پیش با نویسنده کتاب « معالجه لکنت زبان به وسیله هیپنوتیزم » مرحوم شعبان طاووسی (استاد کابوک - پدر هیپنوتیزم ایران ) آشنا شده و سپس در همین زمینه به مدت یک سال با وی همکاری کردم و آنچه در مورد کاربرد هیپنوتیزم   در این مدت آموختم چنین بود:
 - تا زمانی که شخص لکنت دار ( حتی شدیدترین آن ها ) در حال هیپنوز بود، گفتاری بسیار روان و عادی داشت ولی به تناسب بیدار شدن و هوشیاری و به کار افتادن حافظه و مشخصات شخصیتی، لکنت او کاملاً بازگشت می یافت.
-بهترین خاصیت هیپنوتیزم را می توان یک نمایش و سرگرمی شبانه توصیف کرد.
- تا به حال هیچ گزارش معتبری مبنی بر مفید بودن هیپنوتیزم در امر درمان لکنت زبان منتشر نشده است.
-شاید بسیاری در تبلیغات خود ادعا کنند که قادرند با هیپنوتیزم لکنت را کاهش دهند یا حتی بهبود  بخشند اما تا به حال چنین معجزه ای رخ نداده است زیرا لکنت با تلقین نیامده تا بتوان آن را با تلقین هنگام هیپنوتیزم از بین برد.

 

3- دستگاههای ضد لکنت زبان

در مورد دستگاههای ضد لکنت در کتاب راز لکنت زبان و همچنین در وب سایت www.farahmandpour.com  به تفصیل صحبت شده است.

 

4- لیزر درمانی

از کسانی که می خواهند لکنت زبان را با لیزر درمان کنند ( مانند برخی اساتید دانشگاه اصفهان ) باید پرسید: شما لیزر را به کدام عضو فرد لکنت دار وصل می کنید که سبب درمان سه جنبه لکنت می شود؟
بسیاری از دوستان گروه درمان ، اینگونه صحبت ها را نوعی به سخره گرفتن افراد لکنت دار تلقی می کنند.

 

5- تمرینات یک سو برتری نیمکره  های مغز:
عده ای از برجسته ترین  نظریه پردازان غربی علت وجود لکنت زبان را مسلط نبودن نیمکره چپ مغز به نیمکره راست می دانند.
آنان معتقدند که اگر مدتی از اندام های چپ بدن (پا، دست و چشم ) استفاده نشود در نتیجه نیمکره راست تضعیف شده و نیمکره چپ به برتری می رسد و فرآیند چنین دیدگاهی منجر به درمان لکنت شخص می گردد.

چرا نظریه فوق نمی تواند صحت داشته باشد:

-تا به حال هیچ گزارش معتبری دیده نشده است که شخص  لکنت داری با بستن دست و پا وچشم چپ بهبود یافته باشد.

-لکنت زبان عارضه ای است اکتسابی که در سنین  2 تا 6 سالگی می تواند به وجود بیاید. تصور کنید لکنت کودک 5 ساله ای در اثریک  فشار روانی( ترسیدن از گربه) آغاز میشود. پرسش این است اگر نیمکره چپ مغز او به خوبی برتری نداشته ، پس چرا  قبل از فشار روانی ، فقدان برتری نیمکره سمت چپ سبب لکنت او نگردیده است؟

-اگر فقدان برتری نیمکره چپ مغز صحت داشته باشد پس چگونه ممکن است که فقط گفتار شخص را در بر میگیرد؟ چرا هیچ تاثیری بر کارکرد دیگر اندامها (دست و پا و چشم ) ندارد؟

-بستن دست و پا و چشم چه تاثیری می تواند بر جنبه های درمان بگذارد؟ چگونه دیدگاههای شخص را تغییر می دهد؟ چگونه آسیب شزطی شده را اصلاح می کند؟ چگونه واکنش (لکنت ظاهری) را متوقف می سازد ؟

 

6- جراحی :

بسیاری از متخصصان طب سنتی معتقدند سه نوع عمل زیر سبب بهبود یا کاهش لکنت زبان می شود :

 

. بریدن بند زیر زبان ( tongue tie )

گاهی دیده می شود گره زیر زبانی شخصی جلوتر از حد معمول قرار می گیرد و حرکت زبان را محدود میکند و مشکلاتی را از نظر تلفظی و جا به جا کردن لقمه در دهان ایجاد می نماید .

ولی چنین مشکلی را در هیچ شرایطی نمی توان به موضوع لکنت زبان ارتباط داد .

 

. فصد زیر زبان

  آنها معتقدند خون گرفتن از رگ زیر زبان _ یا حجامت کردن _ سبب درمان لکنت زبان خواهد شد . 

شاید چنین پزشکانی تصور کرده باشند از آنجا که نام این عارضه « لکنت زبان » است ، حتما درمان را در انگولک کردن زبان و اطراف آن باید جستجو نمود !   

  

7- تمرینات مرسوم در درمان لکنت زبان:

    دقت داشته باشید که لازمه اصلاح سه جنبه ی درمان ( آسیب، واکنش، تغییرات دیدگاهی ) در گفتار عادی و روزمره ی شخص و در شرایط و ارتباطات طبیعی و روزمره او نهفته است، نه در گفتاری  غیر طبیعی و استریلیزه و یا آزمایشگاهی
این بدان معنا ست که در روند درمان ، خود شخص است که باید درمان شود تا شرایط خاص او به شرایط عادی تبدیل شود و....
 

کشیدن صداها : آ........ 40 ثانیه
خواندن متن کتاب ، روزنامه و.....
گفتن کلماتی که صدای اول آنها صداهای خاص باشد: باران - بادبزن ، بهرام، بستنی و..... با این هدف که ترس شخص از صدای  / ب / بریزد
صحبت کردن مقابل آیینه
صحبت کردن مثل آدم ماشینی
وانواع توصیه ها
شهامت داشته باش
نفس عمیق بگیر و برو جلو
امتناع از بیان کلمات مشکل

 

طراحان اینگونه  تمرینات وتوصیه ها باید بتوانند به این پرسش پاسخ دهند
« با اینگونه تمرینات چگونه جنبه های سه گانه درمان لکنت زبان اصلاح میشوند ؟ »

 

نتیجه :
بی تردید نمی توان ادعا کرد کدام یک از روش های درمان موجود بهتر است، ولی با اطمینان می توان گفت که یک روش درمان پایدار لکنت زبان ( بزرگسالان ) باید برای هر یک از جنبه های زیر برنامه ریزی مشخص و هدفمندی داشته باشد :
-آسیب ( لکنت زبان ذهنی )
- واکنش ( لکنت زبان ظاهری )
-تغییرات دیدگاهی ( تاثیر لکنت بر دیدگاه ،ارتباطات ، احساس و... )

 

درمان ، به مفهوم اصلاح جنبه های فوق ومتحول شدن شخص لکنت دار است. درمان یعنی آزادی از زندان چون و چرا ها و شرایط خاص، یعنی از کیفیت واکنشی به کیفیت کنشی رسیدن ، یعنی آن که مرکز ثقل شخص به خود او بازگردد

نظرات (4)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
  1. شادی

سلام لکنت زبان من خیلی عجیبه من بعضی از کلمه ها رو نمی تونم بگم مثلا اسمم رو نمیتونم بگم عذاب میکشم لطفا راهنمایی کنید

  پیوست ها
 
  1. فرهمندپور    شادی

شادی جان لکنت زبان شما هیچ فرقی با بقیه ندارد. بی تردید نمیتوان گفت فلانی لکنت نوع الف، و فلانی لکنت نوع ب را دارد. اغلب افراد دارای لکنت زبان از گفتن نام خود هراس دارند و در بیان آن دچار اسپاسم میشوند؛ زیر اغلب در محیط خود منتظر گفتن نام خود...

شادی جان لکنت زبان شما هیچ فرقی با بقیه ندارد. بی تردید نمیتوان گفت فلانی لکنت نوع الف، و فلانی لکنت نوع ب را دارد. اغلب افراد دارای لکنت زبان از گفتن نام خود هراس دارند و در بیان آن دچار اسپاسم میشوند؛ زیر اغلب در محیط خود منتظر گفتن نام خود مانده ایم، و این انتظار موجب افزایش تمرکز بر عدم توانایی و هیجان ما شده است. به تدریج در ذهن ما چنین حک شده است: من هنگام گفتن نام خود دچار لکنت زبان میشوم...

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. م (تائید نشده)

سلام واقعا که!! شما که فقط ناامید می کنید.پس یه بارگی بگید بریم بمیریم دیگه!فصد که بده.تمیرین جلوی اینه و کشیدن صدا و ...که بده.......... کلا ناعلاجه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خوشم نیومد از نوشته هاتون شما که پیشنهادی ندارید پس حداقل از پیشنهادهای بقیه ایراد...

سلام واقعا که!! شما که فقط ناامید می کنید.پس یه بارگی بگید بریم بمیریم دیگه!فصد که بده.تمیرین جلوی اینه و کشیدن صدا و ...که بده.......... کلا ناعلاجه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خوشم نیومد از نوشته هاتون شما که پیشنهادی ندارید پس حداقل از پیشنهادهای بقیه ایراد نگیرید لطفا

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. فرهمندپور    م (تائید نشده)

دوست گرامی لکنت زبان با دستورالعمل، توصیه و پیشنهاد من و شما بهبود نمی یابد؛ برای درمان این مشکل به طی مسیر درمان نیاز است و آن عملی نخواهد بود مگر زیر نظر یک متخصص گفتار درمانی. فکر کنم شما متوجه مفهوم مقاله نشده اید.

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

این مطلب را به اشتراک بگزارید

آخرین مطالب

گفتار درمانی متولی لکنت زبان

گفتار درمانی بارها در مورد رشته گفتار درمانی و نقش آن در احیا و درمان اختلالات گفتاری صحبت کرده ای...

مشاهده

30 مهر روز جهانی لکنت زبان

سال پیش انجمن علمی گفتار درمانی ایران به مناسبت روز جهانی لکنت زبان سمپوزیوم با شکوهی برگزار نم...

مشاهده

داستان لکنت زبان یتیم

بی تردید متولیان لکنت زبان و استادان رشته گفتار درمانی طبق معمول مطالب این سایت را مطالعه خواهن...

مشاهده

شبه علم در لکنت زبان

هرگز نشد بخواهم مطلبی در مورد لکنت زبان بگویم، ولی از نقد حرفه های متفرقه، متخصصان گفتار درمانی و مح...

مشاهده

چاپ ششم کتاب راز لکنت زبان همانند گذشته توسط انتشارات نسل نو اندیش منتشر گردید

پس از اتمام چاپ پنجم کتاب راز لکنت زبان نوشته کامبخش فرهمندپور این کتاب توسط انتشارات نسل نو اندیش ت...

مشاهده
بررسی روش های درمان پایدار لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

شما می توانید هم اکنون به صورت اینترنتی این کتاب را خریداری نمایید

هم اکنون می توانید مشکل خود را با کلینیک لکنت زبان فرهمندپور مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرید

درخواست مشاوره