نقد و بررسی

عامل لکنت زبان کشف شد

دوشنبه, 05 اسفند 1392 ساعت 00:00 نوشته شده توسط

  مژده ، مژده ، بشارت  

مجرم ردیف اول عامل لکنت زبان شناسایی شد

مشکل موضوع لکنت زبان فقط به دخالت حرفه های نامربوط به آن و انتشار نظریه های بی محتوا منجر نمی شود .   

به طور معمول ، هنگامی که نظریه ای از یک مرکز علمی معتبر انتشار می یابد ، صاحبنظران را به تفکر ، واکنش و نقد وامی دارد . چندی پیش ، انستیتو ملی بهداشت آمریکا در واشنگتن نظریه جدیدی در مورد علت یابی لکنت زبان ارائه نمود که همانند نظریه های پیشین ، بدون هیچ دستاوردی به فراموشی سپرده شد ؛ پرسشی را بر نیانگیخت و نقدی هم صورت نگرفت . انگار رسم شده هر از گاهی یکی از اعضای بدن به عنوان مجرم ردیف اول عامل لکنت زبان معرفی شود !   

 

صدای آمریکا :

« پژوهشگران و متخصصان اختلالات گفتاری در یکی از کنفرانس های اخیر انستیتو ملی بهداشت آمریکا اظهار داشتند که مطالعات جدید نشان می دهد که اختلال در عملکرد سلول های مغزی ، عامل اصلی لکنت زبان است و مرکز تکلم در برخی از افراد دچار لکنت به لحاظ تشریحی ، در مکان متفاوتی نسبت به دیگران قرار دارند . 60% کسانی که از لکنت زبان رنج می برند ، سابقه فامیلی این اختلال در آنها وجود دارد . ... پروفسور نان راگنر می گوید : " علیرغم پیشرفت علم در شناخت عوامل بیماری ، هنوز بسیاری از مبتلایان از مراجعه به پزشک خودداری می کنند . بسیاری از مردم هنوز به اشتباه تصور می کنند لکنت زبان ریشه در اختلالات روانی ، عاطفی ، اضطراب و ترس های کودکی دارد . " »    

 

نقد

تو دانی که دیدن به از آگهیست

میان  شنیدن  سراسر  تهیست   

چنین نظریه هایی که به نام « تحقیق علمی » گاهگاه در مراکز معتبر و غیر معتبر منتشر می شود ، چند وجه اشتراک دارند :

 

  1- هیچگاه نام و محل تحقیق پژوهشگران و متخصصان معلوم نمی شود !  

  2- از افراد آزموده شده نشانی به دست نمی آید !  

  3- نوع تحقیق و آزمایش نامشخص است !  

  4- مدرک و سند تحقیقات منتشر نمی شود !  

  5- آمارهای جعلی به قصد کسب مقام و نمره منتشر می شود !  

  6- ارائه تحقیقاتی که در حاشیه موضوع لکنت زبان قرار دارند !  

برای نمونه ، کورتیزول بزاق دهان افراد لکنت دار اندازه گیری می شود و محقق به این نتیجه می رسد که : « مقدار کورتیزول لکنتی ها بیش از افراد دیگر است »   همین ؟! آیا این یک تحقیق علمی در مورد لکنت زبان است ؟! آیا قبل از این تحقیق کسی نمی دانست که در دل لکنت زبان اضطراب و هیجان هم نهفته است و همین کافیست تا کورتیزول ( آدرنالین ) این افراد هم بیش از حد عادی باشد ؟ گذشته از این ، محقق قصد داشته چه گره ای را از این عارضه بگشاید ؟   مانند این است که شخصی با اندازه گیری اسید لاکتیک فوتبالیست ها ، بخواهد ما را به این نتیجه برساند که « مقدار اسید لاکتیک فوتبالیست ها ، بیش از حد معمول است .» این در حالی است که فعالیت عضله به طور کلی ، اسید لاکتیک تولید می کند .     

نتیجه:

1) لکنت زبان نمی تواند یک اختلال یا ضایعه جسمی باشد   

 استدلال این موضوع را می توانید در مطالب زیر جستجو کنید :  

   1- علت لکنت زبان  

   2- دکتر هلاکویی

   3- کتاب راز لکنت زبان

2) آیا اگر در 60% افراد لکنت دار سابقه فامیلی این عارضه وجود داشته باشد ، حتما باید به موضوع ژنتیک بیندیشیم و عامل تقلید را نادیده بگیرم ؟   

3) اگر منظور خانم پروفسور راگنر « پیشرفت علم در شناخت این عارضه » است ، باید گفت غیر از تکرار نظریه های بی اساس و غیر علمی ، دستاوردی تا کنون مشاهده نشده است .    

4) اگر می بینید درمانجویان به درمان خود علاقه ای نشان نمی دهند ، علت آن نیست که با این درد سازش یافته اند و بی خیال آن شده اند ، بلکه اعتماد آنان به دلیل چنین نظریه های بی محتوایی از بین رفته است .   

5) در مورد « تصور اشتباه مردم در ریشه یابی لکنت » باید گفت این مردم عادی نبودند که برای این عارضه نظریه و دستورالعمل صادر کردند ، بلکه افراد متخصصی ! مانند شما هستند که علت لکنت زبان را در انواع بیمای های روانی وعاطفی ، مغزی و عصبی ، هورمونی و غیره پاسکاری کرده اند ومردم فقط شنونده بوده اند .     

*سالهاست که تکرار مکررات نظریه های بی منطق و حاشیه گویی های بی حاصل ، دستاورد محققان ریز و درشت این عارضه بوده و هیچ معلوم نیست تا کی باید شاهد آن باشیم .

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
عامل لکنت زبان کشف شد | لکنت زبان - فرهمندپور

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • salim
 • عباس
 • حســـین
 • محسن
 • مریم
 • نظام

نظرات (9)

 • مهمان - salim

  پس آقای دکتر در مورد فصل 2 گیتار مطالعه ای نداشته اند پس نتایج EEG PETMRI. CBF در افراد لکنتی را چطور رد می کنید

 • مهمان - عباس

  سلام . واقعا که « دمو ستنس » خطیب مشهور یونانی در چند هزار سال پیش مرد بزرگی بوده که توانسته بدون کمک گرفتن از کسی و فقط با اراده ای پولادین و البته روشی خاص این غول مرد افکن را شکست دهد . روحش شاد و روشش به ما الهام گردد .

 • مهمان - حســـین

  با سلام . عرض خسته نباشید! واقعا نمی دونم تا کی باید شاهد این گونه اظهار نظر های بی پایه و اساس باشیم!! این گونه اظهار نظر ها نه تنها هیچ کمکی نمی کنه، بلکه بدتر هم می کنه

 • مهمان - حســـین

  سلام . واقعا که « دمو ستنس » خطیب مشهور یونانی در چند هزار سال پیش مرد بزرگی بوده که توانسته بدون کمک گرفتن از کسی و فقط با اراده ای پولادین و البته روشی خاص این غول مرد افکن را شکست دهد . روحش شاد و روشش به ما الهام گردد

 • مهمان - محسن

  اینکه دیگران بویژه محققان و بزرگان پزشکی دنیا ، لکنت را اینگونه تصور میکنند تا شاید بتونن اذهان عمومی را به خودشون جلب کنن و بقولی حرف جدیدی زده باشن تا بیشتر جلوه کنند ، دیدم خیلی از این بزرگان تو علوم جدا از لکنت زبان ، تخصص یا گرایش های جدا از لکنت زبان که شناختی مثلا" یک ماهه از لکنت زبان دارن ، نظر میدن و مقالات زیادی هم میدن ولی تصدیق این حرفا رو باید از یه آدم که با لکنت زبان بزرگ شده و کل زندگیشو درباره لکنت تحقیق کرده و جنگیده تا خوب بشه ، شنید ، یا از یه فردی که اساس تحصیل و مدرک گرفتنش و تخصصش لکنت زبان باشه و سابقه طولانی در برخورد با لکنت و ارتباط با این افراد و درمان موثر و حقیقی لکنت زبان باشه/ من به عنوان یه فردی که لکنت دارم و بیشتر عمرمو با این موجود وحشتناک درگیر بودم ، میگم که این موجود یه عادت بد مثل ناخن جوییدنه ، مثل شب ادراری یه کودکه ، ترکش شاید یه کم مشکل باشه و اثرات مخربی که روی ذهن فرد گذاشته با تلاش زیادی باید ترمیم یشه . ولی دیدم که خیلی از دوستای جدیدم این غولو شکست دادنو و مثل یه نهر آب بکر ، روان و زلال شدن ، منم یه یکی دو سالی هست تو همون راه قدم گذاشتم و موفقیت هامو دارن همه میبینن. خدارو شکر . پس لکنت نه ضایعه است و نه بیماری و نه ارثیست /

 • مهمان - مریم

  آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم...

 • مهمان - نظام

  بله، اونو که متوجه شدم :)

 • مهمان - نظام

  البته کاملاً قبول دارم که من هم هنوز به تعادل نرسیده ام، به همین علت به توجه و کمک همه نیاز دارم.

 • مهمان - نظام

  به نظر من مشکل بزرگ ما لکنتی ها نداشتن اعتماد به مسیر درمانی هست که انتخاب می کنیم، هراز چندگاهی اظهارنظرهای به ظاهر مستند مراکز علمی معتبر و راه حل های دل فریبی که به گوش می رسد به این مشکل دامن می زند، درواقع ما بخاطر رنج و مشقت های بیشماری که از لکنت زبان کشیده ایم هر لحظه بدنبال دست آوریزی هرچند مضحک برای آرامشی هرچند کوتاه و درمانی هرچند موقتی هستیم و از سرمایه گذاری در مسیری که انتخاب کرده ایم دور می شویم، در این میان اظهار لطف برخی دوستان که گاهی شاید با هدف ارضای خود سعی در کم کردن اعتماد دیگران به مسیر درمان و ایجاد غبار ناامیدی در محیط درمان و همچنین بی توجهی به نیازهای دیگران از محیط درمان دارند نیز نور علی نور است.

این مطلب را به اشتراک بگزارید

آخرین مطالب

دلنوشته آسیب لکنت زبان

جناب آقای دکتر سعید - 30 ساله - دکترای مکانیک از دانشگاه شریف هر بار که در اتاق استادمو می زدم انگا...

مشاهده

انجمن علمی گفتار درمانی ایران

به نام خدا با پیگیری های انجمن علمی گفتار درمانی خراسان رضوی و همکاری اداره نظارت بر درمان استان، ف...

مشاهده

اصول درمان لکنت زبان بزرگسالان

اصول درمان لکنت زبان بزرگسالان مسیر درمان لکنت زبان             ...

مشاهده

آموزش درمان لکنت زبان در گفتار درمانی

بسیاری از همکاران گفتار درمان و همچنین حرفه های متفرقه در امر درمان لکنت زبان بارها از من خواسته ‌‌‌...

مشاهده

علت مغزی لکنت زبان

علت لکنت زبان در مغز چیست؟ علت لکنت زبان کاهش جریان خون در منطقه ای از مغز است که مربوط به زبان م...

مشاهده
عامل لکنت زبان کشف شد | لکنت زبان - فرهمندپور

شما می توانید هم اکنون به صورت اینترنتی این کتاب را خریداری نمایید

هم اکنون می توانید مشکل خود را با کلینیک لکنت زبان فرهمندپور مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرید

درخواست مشاوره