نقد و بررسی

عامل لکنت زبان کشف شد

دوشنبه, 05 اسفند 1392 00:00 نوشته شده توسط

  مژده ، مژده ، بشارت  

مجرم ردیف اول عامل لکنت زبان شناسایی شد

مشکل موضوع لکنت زبان فقط به دخالت حرفه های نامربوط به آن و انتشار نظریه های بی محتوا منجر نمی شود .   

به طور معمول ، هنگامی که نظریه ای از یک مرکز علمی معتبر انتشار می یابد ، صاحبنظران را به تفکر ، واکنش و نقد وامی دارد . چندی پیش ، انستیتو ملی بهداشت آمریکا در واشنگتن نظریه جدیدی در مورد علت یابی لکنت زبان ارائه نمود که همانند نظریه های پیشین ، بدون هیچ دستاوردی به فراموشی سپرده شد ؛ پرسشی را بر نیانگیخت و نقدی هم صورت نگرفت . انگار رسم شده هر از گاهی یکی از اعضای بدن به عنوان مجرم ردیف اول عامل لکنت زبان معرفی شود !   

 

صدای آمریکا :

« پژوهشگران و متخصصان اختلالات گفتاری در یکی از کنفرانس های اخیر انستیتو ملی بهداشت آمریکا اظهار داشتند که مطالعات جدید نشان می دهد که اختلال در عملکرد سلول های مغزی ، عامل اصلی لکنت زبان است و مرکز تکلم در برخی از افراد دچار لکنت به لحاظ تشریحی ، در مکان متفاوتی نسبت به دیگران قرار دارند . 60% کسانی که از لکنت زبان رنج می برند ، سابقه فامیلی این اختلال در آنها وجود دارد . ... پروفسور نان راگنر می گوید : " علیرغم پیشرفت علم در شناخت عوامل بیماری ، هنوز بسیاری از مبتلایان از مراجعه به پزشک خودداری می کنند . بسیاری از مردم هنوز به اشتباه تصور می کنند لکنت زبان ریشه در اختلالات روانی ، عاطفی ، اضطراب و ترس های کودکی دارد . " »    

 

نقد

تو دانی که دیدن به از آگهیست

میان  شنیدن  سراسر  تهیست   

چنین نظریه هایی که به نام « تحقیق علمی » گاهگاه در مراکز معتبر و غیر معتبر منتشر می شود ، چند وجه اشتراک دارند :

 

  1- هیچگاه نام و محل تحقیق پژوهشگران و متخصصان معلوم نمی شود !  

  2- از افراد آزموده شده نشانی به دست نمی آید !  

  3- نوع تحقیق و آزمایش نامشخص است !  

  4- مدرک و سند تحقیقات منتشر نمی شود !  

  5- آمارهای جعلی به قصد کسب مقام و نمره منتشر می شود !  

  6- ارائه تحقیقاتی که در حاشیه موضوع لکنت زبان قرار دارند !  

برای نمونه ، کورتیزول بزاق دهان افراد لکنت دار اندازه گیری می شود و محقق به این نتیجه می رسد که : « مقدار کورتیزول لکنتی ها بیش از افراد دیگر است »   همین ؟! آیا این یک تحقیق علمی در مورد لکنت زبان است ؟! آیا قبل از این تحقیق کسی نمی دانست که در دل لکنت زبان اضطراب و هیجان هم نهفته است و همین کافیست تا کورتیزول ( آدرنالین ) این افراد هم بیش از حد عادی باشد ؟ گذشته از این ، محقق قصد داشته چه گره ای را از این عارضه بگشاید ؟   مانند این است که شخصی با اندازه گیری اسید لاکتیک فوتبالیست ها ، بخواهد ما را به این نتیجه برساند که « مقدار اسید لاکتیک فوتبالیست ها ، بیش از حد معمول است .» این در حالی است که فعالیت عضله به طور کلی ، اسید لاکتیک تولید می کند .     

نتیجه:

1) لکنت زبان نمی تواند یک اختلال یا ضایعه جسمی باشد   

 استدلال این موضوع را می توانید در مطالب زیر جستجو کنید :  

   1- علت لکنت زبان  

   2- دکتر هلاکویی

   3- کتاب راز لکنت زبان

2) آیا اگر در 60% افراد لکنت دار سابقه فامیلی این عارضه وجود داشته باشد ، حتما باید به موضوع ژنتیک بیندیشیم و عامل تقلید را نادیده بگیرم ؟   

3) اگر منظور خانم پروفسور راگنر « پیشرفت علم در شناخت این عارضه » است ، باید گفت غیر از تکرار نظریه های بی اساس و غیر علمی ، دستاوردی تا کنون مشاهده نشده است .    

4) اگر می بینید درمانجویان به درمان خود علاقه ای نشان نمی دهند ، علت آن نیست که با این درد سازش یافته اند و بی خیال آن شده اند ، بلکه اعتماد آنان به دلیل چنین نظریه های بی محتوایی از بین رفته است .   

5) در مورد « تصور اشتباه مردم در ریشه یابی لکنت » باید گفت این مردم عادی نبودند که برای این عارضه نظریه و دستورالعمل صادر کردند ، بلکه افراد متخصصی ! مانند شما هستند که علت لکنت زبان را در انواع بیمای های روانی وعاطفی ، مغزی و عصبی ، هورمونی و غیره پاسکاری کرده اند ومردم فقط شنونده بوده اند .     

*سالهاست که تکرار مکررات نظریه های بی منطق و حاشیه گویی های بی حاصل ، دستاورد محققان ریز و درشت این عارضه بوده و هیچ معلوم نیست تا کی باید شاهد آن باشیم .

 

نظرات (14)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
 1. نظام

به نظر من مشکل بزرگ ما لکنتی ها نداشتن اعتماد به مسیر درمانی هست که انتخاب می کنیم، هراز چندگاهی اظهارنظرهای به ظاهر مستند مراکز علمی معتبر و راه حل های دل فریبی که به گوش می رسد به این مشکل دامن می زند، درواقع ما بخاطر رنج و مشقت های بیشماری که...

به نظر من مشکل بزرگ ما لکنتی ها نداشتن اعتماد به مسیر درمانی هست که انتخاب می کنیم، هراز چندگاهی اظهارنظرهای به ظاهر مستند مراکز علمی معتبر و راه حل های دل فریبی که به گوش می رسد به این مشکل دامن می زند، درواقع ما بخاطر رنج و مشقت های بیشماری که از لکنت زبان کشیده ایم هر لحظه بدنبال دست آوریزی هرچند مضحک برای آرامشی هرچند کوتاه و درمانی هرچند موقتی هستیم و از سرمایه گذاری در مسیری که انتخاب کرده ایم دور می شویم، در این میان اظهار لطف برخی دوستان که گاهی شاید با هدف ارضای خود سعی در کم کردن اعتماد دیگران به مسیر درمان و ایجاد غبار ناامیدی در محیط درمان و همچنین بی توجهی به نیازهای دیگران از محیط درمان دارند نیز نور علی نور است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. نظام

البته کاملاً قبول دارم که من هم هنوز به تعادل نرسیده ام، به همین علت به توجه و کمک همه نیاز دارم.

  پیوست ها
 
 1. نظام

بله، اونو که متوجه شدم

  پیوست ها
 
 1. مریم

آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم...

  پیوست ها
 
 1. محسن

اینکه دیگران بویژه محققان و بزرگان پزشکی دنیا ، لکنت را اینگونه تصور میکنند تا شاید بتونن اذهان عمومی را به خودشون جلب کنن و بقولی حرف جدیدی زده باشن تا بیشتر جلوه کنند ، دیدم خیلی از این بزرگان تو علوم جدا از لکنت زبان ، تخصص یا گرایش های جدا از...

اینکه دیگران بویژه محققان و بزرگان پزشکی دنیا ، لکنت را اینگونه تصور میکنند تا شاید بتونن اذهان عمومی را به خودشون جلب کنن و بقولی حرف جدیدی زده باشن تا بیشتر جلوه کنند ، دیدم خیلی از این بزرگان تو علوم جدا از لکنت زبان ، تخصص یا گرایش های جدا از لکنت زبان که شناختی مثلا" یک ماهه از لکنت زبان دارن ، نظر میدن و مقالات زیادی هم میدن ولی تصدیق این حرفا رو باید از یه آدم که با لکنت زبان بزرگ شده و کل زندگیشو درباره لکنت تحقیق کرده و جنگیده تا خوب بشه ، شنید ، یا از یه فردی که اساس تحصیل و مدرک گرفتنش و تخصصش لکنت زبان باشه و سابقه طولانی در برخورد با لکنت و ارتباط با این افراد و درمان موثر و حقیقی لکنت زبان باشه/ من به عنوان یه فردی که لکنت دارم و بیشتر عمرمو با این موجود وحشتناک درگیر بودم ، میگم که این موجود یه عادت بد مثل ناخن جوییدنه ، مثل شب ادراری یه کودکه ، ترکش شاید یه کم مشکل باشه و اثرات مخربی که روی ذهن فرد گذاشته با تلاش زیادی باید ترمیم یشه . ولی دیدم که خیلی از دوستای جدیدم این غولو شکست دادنو و مثل یه نهر آب بکر ، روان و زلال شدن ، منم یه یکی دو سالی هست تو همون راه قدم گذاشتم و موفقیت هامو دارن همه میبینن. خدارو شکر . پس لکنت نه ضایعه است و نه بیماری و نه ارثیست /

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    محسن

آقای مهندس گرامی، هر چه فرمودید، همان بود که از دل برآمد و بر دل نشست...

  پیوست ها
 
 1. حســـین

سلام . واقعا که « دمو ستنس » خطیب مشهور یونانی در چند هزار سال پیش مرد بزرگی بوده که توانسته بدون کمک گرفتن از کسی و فقط با اراده ای پولادین و البته روشی خاص این غول مرد افکن را شکست دهد . روحش شاد و روشش به ما الهام گردد

  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    حســـین

حسین جان بهتر است مقاله 6 روش درمان لکنت زبان را مطالعه بفرمایید.

  پیوست ها
 
 1. حســـین

با سلام . عرض خسته نباشید! واقعا نمی دونم تا کی باید شاهد این گونه اظهار نظر های بی پایه و اساس باشیم!! این گونه اظهار نظر ها نه تنها هیچ کمکی نمی کنه، بلکه بدتر هم می کنه

  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    حســـین

عزیزم تا زمانی که رشته گفتار درمانی به دنبال محققان متفرقه و نامربوط به موضوع لکنت زبان است و آنان به دنبال ضایعه عضوی منجر به لکنت هستند، باید منتظر از اینها بدتر هم باشیم.

  پیوست ها
 
 1. عباس

سلام . واقعا که « دمو ستنس » خطیب مشهور یونانی در چند هزار سال پیش مرد بزرگی بوده که توانسته بدون کمک گرفتن از کسی و فقط با اراده ای پولادین و البته روشی خاص این غول مرد افکن را شکست دهد . روحش شاد و روشش به ما الهام گردد .

  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    عباس

حسین جان بهتر است مقاله 6 روش درمان لکنت زبان را مطالعه بفرمایید.

  پیوست ها
 
 1. salim

پس آقای دکتر در مورد فصل 2 گیتار مطالعه ای نداشته اند پس نتایج EEG PETMRI. CBF در افراد لکنتی را چطور رد می کنید

  پیوست ها
 
 1. فرهمندپور    salim

این چه ضایعه مغزی است که فقط دکتر گیتار - که خودش هم لکنت زبان دارد - میبیند؟! یا پروفسور هام؟! گفتیم در عالم علم قانونی وجود دارد به نام « قانون از کجا آورده ای؟ » بسیاری از درمانجویان این کلینیک گفتار درمانی قبل از ورود به این مرکز، از مغز خود...

این چه ضایعه مغزی است که فقط دکتر گیتار - که خودش هم لکنت زبان دارد - میبیند؟! یا پروفسور هام؟! گفتیم در عالم علم قانونی وجود دارد به نام « قانون از کجا آورده ای؟ » بسیاری از درمانجویان این کلینیک گفتار درمانی قبل از ورود به این مرکز، از مغز خود نوار مغزی گرفته اند و در هیچیک اثری از آسیب مغزی مشاهده نشده است؛ همینطور اختلال ژنتیکی، اختلال عصبی، و... گذشته از اینها، بیش از 850 تن در این کلینیک بدون درمان مغزی، ژنتیکی و غیره، بهبود یافته اند؛ اگر شما باشید، حرف گیتار و هام را میپذیرید که هیچ مدرک علمی و قابل مشاهده و بررسی را در اختیار مخاطبان قرار نمیدهند، یا آنچه را که در این 850 تن مشاهده میشود؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

این مطلب را به اشتراک بگزارید

آخرین مطالب

جشن کلینیک گفتار درمانی

جشن کلینیک گفتار درمانی امروز جشن پایان سال 97 با حضور گروه درمان لکنت زبان بزرگسالان و خانواده گرو...

مشاهده

افتخار در درمان لکنت زبان

دیده میشود که عده ای به نام درمانگر لکنت زبان – گفتار درمان و غیر گفتار درمان – با تهیه فیلم از در...

مشاهده

روش تشخیص لکنت زبان

مدتی است که استادان و متخصصان گفتار درمانی غربی موضوعی را در دانشگاه تدریس میکنند که حیرت مخلص را ...

مشاهده

درمان شدگان لکنت زبان

واقعه زیر نمونه ای از درمان شدگان لکنت زبان بزرگسالان، در یک مرکز گفتار درمانی علمی می باشد: من هما...

مشاهده

علت لکنت زبان

اینکه لکنت زبان چگونه بوجود می آید، فرآیندی پیچیده و طولانی دارد که در اینجا فقط میتوانم شما را به...

مشاهده
عامل لکنت زبان کشف شد | لکنت زبان - فرهمندپور

شما می توانید هم اکنون به صورت اینترنتی این کتاب را خریداری نمایید

هم اکنون می توانید مشکل خود را با کلینیک لکنت زبان فرهمندپور مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرید

درخواست مشاوره