نقد و بررسی

تغذیه-موسیقی و لکنت زبان

دوشنبه, 21 مهر 1393 ساعت 00:00 نوشته شده توسط

 

. خبرگزاری فارس 

. عضو هیئت مدیره انجمن گفتار درمانی

. تاثیر مثبت موسیقی و شعر خوانی ریتمیک در درمان لکنت زبان      

 تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

بیایید از نقد کردن و از نقد شدن نهراسیم

 

در رژیم غذایی و برنامه روزانه فرد دارای لکنت باید دقت و نظم کافی را اعمال کرد چرا که مطالعات نشان داده طبع سرد برای افراد دچار لکنت مشکل‌ساز می شود بنابراین مشاوره با متخصص تغذیه در این زمینه کمک‌کننده خواهد بود.   

 

نقد:

مطالعات کدام یک از محققان نشان داده که خوردن خوراکی های طبع سرد برای افراد لکنت دار مضر است؟!  نباید اجازه داد چنین دیدگاه های بی منطق و زیانباری رایج شود؛ زیرا بیان آنها از زبان یک گفتار درمان، نه تنها به موقعیت متزلزل درمان این عارضه آسیب می رساند، که متخصصان تغذیه را به جمع مدعیان درمان لکنت ترغیب می کند و این نکته خسارات سنگینی به درمانجویان وارد می سازد.

آیا لکنت زبان می تواند با طبع سردی و گرمی غذاها ارتباط داشته باشد؟ من در این مورد تحقیق کرده ام و دلایل معتبری وجود دارد که نشان می دهد   

لکنت زبان هیچ ارتباطی با تغذیه انسان ندارد    

دلیل معتبر اول  

بسیاری از دوستان گروه درمان در جلسات مقدماتی اعلام می کردند – و هنوز هم ادامه دارد – که به منظور کاهش لکنت، غذاهای با طبع سرد نمی خورند. بعد از مدتی که زنگار چنین دیدگاه های مخربی زدوده می شد، از آنها می خواستم به تدریج به مصرف خوراکی های دلخواه خود روی آورند.

برای نمونه، یک تن از آنان که جوانی 30 ساله بود می گفت:

« مدت 10 سال است که طبق نظر پزشک، خانواده مرا از خوردن ماست منع می کنند. آرزو دارم من هم مثل همه از خوردن ماست لذت ببرم »

بعد از مقدمات درمان، از او خواستم ضمن انجام تمرینات کلی، به تدریج خوردن ماست را آغاز کند. جلسه بعد اینطور گزارش داد:

« همان شب یک سطل چهار کیلویی ماست خریدم و به جای شام، نان و ماست خوردم؛ بعد از صبحانه و همراه نهار هم خوردم و... 10 سال بود که از خوردن ماست محروم بودم و خانواده ام مجبور بودند یا نخرند یا نزد من نخورند! چرا؟ چون یک پزشک تحصیل کرده! حال و حوصله تحقیق نداشته! به همه دوستان توصیه می کنم خرافاتی را که در مورد لکنت گفته شده، دور بریزند. »    

تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور 

دلیل معتبر دوم   

1- اغلب دوستان تازه وارد در گروه درمان بر این باورند که هنگام مصرف غذاهای طبع سرد، بر لکنت آنان افزوده می گردد؛ و برعکس، با مصرف غذاهای طبع گرم، کاهش می یابد.   دیدگاه تمامی این دوستان بعد از کسب توانایی های نسبی در گروه درمان، به کلی دگرگون می شود و رفته رفته به گروه سوم می پیوندند.        

2– تعداد کمی هم معتقدند بعد از خوردن غذاهای طبع گرم- بخصوص عسل- گفتار آنها آشفته تر می شود و برعکس.   این افراد کسانی هستند که تاثیر غذاهای طبع سرد و گرم را بر لکنت زبان، به طور وارونه متوجه شده اند و طبق آن شرطی شده اند. به این مفهوم که در ذهن این افراد، انسان هنگام خوردن سردی هایی مانند ماست و آلو، دچار بی حالی و شل شدگی عضلات می شود و در نتیجه کمتر احتمال اسپاسم و لکنت می رود و برعکس. به این طریق آنها کاملا برعکس گروه اول شرطی می شوند.    

3- تعدادی هم گزارش می دهند که در این مورد احساسی نداشته اند.  علت بی تفاوتی آنان: 

یک) عده ای چیزی از رابطه لکنت با سردی و گرمی نشنیده اند و نخوانده اند.  

دو) در خانواده ای با فرهنگ و اهل تحقیق پرورش یافته اند.  

سه) خود توانایی تجزیه و تحلیل چنین نظریه هایی را داشته اند.      

 

 در مواجهه با این دسته از افراد باید از گفتار شمرده و آهنگین استفاده کرد همچنین استفاده از موسیقی در درمان و شعرخوانی ریتمیک و شمرده نیز کمک‌کننده خواهد بود.

 تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

نقد:

هدف از درمان لکنت زبان، رهایی شخص از بند این عارضه است؛ ولی اینکه از اطرافیان بخواهیم با او شمرده و آهنگین صحبت کنند و نقش مددکار اجتماعی را بازی کنند:

. به طور معمول این عمل فرد لکنت دار را آزرده خواهد نمود   

. این نوع توصیه ها نه قابل اجرا است و نه بهبودی از آن حاصل می شود   

. فراموش نکنیم یک جوان لکنت دار فقط به « درمان » نیاز دارد و نه به راهکار و توصیه و...    

 

آیا موسیقی و شعرخوانی می توانند نقشی در درمان لکنت زبان داشته باشند؟  من پاسخ را با قاطعیت می گویم:   

 

موسیقی و شعرخوانی هیچ تاثیر ماندگاری در درمان این عارضه ندارند   

 

زیرا ما در شرایط خاصی که شرطی شده ایم دچار لکنت می شویم و در شرایط غیر خاص مانند آواز خواندن، شعر خواندن، نماز خواندن و صحبت کردن در تنهایی، - همیشه یا در اغلب موارد – مشکلی نخواهیم داشت و در نتیجه هر گونه فعالیتی در این شرایط بی حاصل خواهد بود.

تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (6)

 • مهمان - جابری

  نماز خواندن هم میتواند کمک کند به درمان لکنت زبان

 • مهمان - صنم داوودی

  آخه لکنت زبان چه ربطی به ماست داره؟!

 • مهمان - علیرضا

  من با آواز خوندن لکنت زبان خودم را تا حدی درمان کردم

 • مهمان - یک مادر

  جناب اقای دکتر مخالفت و نقد شما منصفانه نیست خصوصا در مورد بند اخر چرا که این متن که شما نقد ان کرده اید فقط برای افراد بزرگسال نیست بلکه شامل تمامی گروه های سنی دارای لکنت است از جمله کودکان زیر پنج سال . با تجربه ای که بنده از فرزند دارای لکنتم دارم موسیقی علاوه بر ایجاد ارامش در فرد ,باعث فعال و در گیر شدن دو نیمکره چپ و راست مغز شده .وهیچ تاثیر منفی ندارد علاوه بر ان کودک با دیدن اینکه میتواند قطعه ای را همخوانی کند و بنوازد باعث ایجاد حس اعتماد بنفس بالا شده و خود را همچو همسالانش می بیند .اعتماد بنفس کودک و خجالتی بودن و هراس از در جمع و گروه قرار گرفتن منجربه بروز لکنت میشود به شرطی مربی یا استاد در جریان امر قرار داده شود و با کودک با ارامش و مهربانی و بدون سختگیری اموزش داده شود و تنشی در کودک به خاطر اموزش ایجاد نشود پس بهتر است شما یک طرفه به قاضی نروید و منصفانه نقد بنمایید. در ضمن اهسته و ارام و اهنگین صحبت کردن و شعر خوانی با کودک سه سال و نیم برای اینکه از مشکلش اگاه نشود بسیار تاثیر گذار بوده .پس ببینید متن فوق فقط برای بزرگسالان نیست کودکان را هم شامل میشود.

 • راستش من نتوانستم منظور این همشیره گرامی را به خوبی درک کنم. ولی از آنجا که برخی مربیان مهد کودک ها، پرستاران کودک و ... با همین شیوه ها مدعی درمان لکنت هستند، از این مادر محترم خواهش می کنم برای کمک به کودکان دارای لکنت با مخلص تماس بگیرند. تجربه به من آموخته که این افراد از روبرو شدن با مخاطب خود هراس دارند!

 • راستش من نتوانستم منظور این همشیره گرامی را به خوبی درک کنم. ولی از آنجا که برخی مربیان مهد کودک ها، پرستاران کودک و ... با همین شیوه ها مدعی درمان لکنت هستند، از این مادر محترم خواهش می کنم برای کمک به کودکان دارای لکنت با مخلص تماس بگیرند. تجربه به من آموخته که این افراد از روبرو شدن با مخاطب خود هراس دارند!

این مطلب را به اشتراک بگزارید

آخرین مطالب

6 روش درمان لکنت زبان

هنگامی که کودکی دچار لکنت زبان میشود، والدین با فرهنگ را به تحقیق پیرامون درمان آن وادار میکند. ولی ...

مشاهده

لکنت زبان و دفاعیه دکتر هلاکویی

نامه نقد در نقد زیر مربوط به مقاله دکتر هلاکویی در دام لکنت زبان، توسط سرکار خانم نوشین زارع دریافت ...

مشاهده

درمان قطعی لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان!

درمان قطعی لکنت زبان! مدتی است ناظر تبلیغات درمان قطعی لکنت زبان، آنهم از نوع بدون بازگشت آن هستیم...

مشاهده

لکنت زبان عارضه ای ناشناخته

لکنت زبان عارضه ای است که پکیج آن فقط برای افرادی قابل ادراک است که « مسیر درمان لکنت زبان » را طی ک...

مشاهده

درمان قطعی لکنت زبان

در سال 1817 ( 200 سال پیش ) یک پزشک فرانسوی به نام Jean marie hard با این تصور که لکنت زبان به علت ض...

مشاهده

خرید کتاب راز لکنت زبان

تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

شما می توانید هم اکنون به صورت اینترنتی این کتاب را خریداری نمایید

هم اکنون می توانید مشکل خود را با کلینیک لکنت زبان فرهمندپور مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرید

درخواست مشاوره