نقد و بررسی

تغذیه-موسیقی و لکنت زبان

دوشنبه, 21 مهر 1393 00:00 نوشته شده توسط

 

. خبرگزاری فارس 

. عضو هیئت مدیره انجمن گفتار درمانی

. تاثیر مثبت موسیقی و شعر خوانی ریتمیک در درمان لکنت زبان      

 تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

بیایید از نقد کردن و از نقد شدن نهراسیم

 

در رژیم غذایی و برنامه روزانه فرد دارای لکنت باید دقت و نظم کافی را اعمال کرد چرا که مطالعات نشان داده طبع سرد برای افراد دچار لکنت مشکل‌ساز می شود بنابراین مشاوره با متخصص تغذیه در این زمینه کمک‌کننده خواهد بود.   

 

نقد:

مطالعات کدام یک از محققان نشان داده که خوردن خوراکی های طبع سرد برای افراد لکنت دار مضر است؟!  نباید اجازه داد چنین دیدگاه های بی منطق و زیانباری رایج شود؛ زیرا بیان آنها از زبان یک گفتار درمان، نه تنها به موقعیت متزلزل درمان این عارضه آسیب می رساند، که متخصصان تغذیه را به جمع مدعیان درمان لکنت ترغیب می کند و این نکته خسارات سنگینی به درمانجویان وارد می سازد.

آیا لکنت زبان می تواند با طبع سردی و گرمی غذاها ارتباط داشته باشد؟ من در این مورد تحقیق کرده ام و دلایل معتبری وجود دارد که نشان می دهد   

لکنت زبان هیچ ارتباطی با تغذیه انسان ندارد    

دلیل معتبر اول  

بسیاری از دوستان گروه درمان در جلسات مقدماتی اعلام می کردند – و هنوز هم ادامه دارد – که به منظور کاهش لکنت، غذاهای با طبع سرد نمی خورند. بعد از مدتی که زنگار چنین دیدگاه های مخربی زدوده می شد، از آنها می خواستم به تدریج به مصرف خوراکی های دلخواه خود روی آورند.

برای نمونه، یک تن از آنان که جوانی 30 ساله بود می گفت:

« مدت 10 سال است که طبق نظر پزشک، خانواده مرا از خوردن ماست منع می کنند. آرزو دارم من هم مثل همه از خوردن ماست لذت ببرم »

بعد از مقدمات درمان، از او خواستم ضمن انجام تمرینات کلی، به تدریج خوردن ماست را آغاز کند. جلسه بعد اینطور گزارش داد:

« همان شب یک سطل چهار کیلویی ماست خریدم و به جای شام، نان و ماست خوردم؛ بعد از صبحانه و همراه نهار هم خوردم و... 10 سال بود که از خوردن ماست محروم بودم و خانواده ام مجبور بودند یا نخرند یا نزد من نخورند! چرا؟ چون یک پزشک تحصیل کرده! حال و حوصله تحقیق نداشته! به همه دوستان توصیه می کنم خرافاتی را که در مورد لکنت گفته شده، دور بریزند. »    

تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور 

دلیل معتبر دوم   

1- اغلب دوستان تازه وارد در گروه درمان بر این باورند که هنگام مصرف غذاهای طبع سرد، بر لکنت آنان افزوده می گردد؛ و برعکس، با مصرف غذاهای طبع گرم، کاهش می یابد.   دیدگاه تمامی این دوستان بعد از کسب توانایی های نسبی در گروه درمان، به کلی دگرگون می شود و رفته رفته به گروه سوم می پیوندند.        

2– تعداد کمی هم معتقدند بعد از خوردن غذاهای طبع گرم- بخصوص عسل- گفتار آنها آشفته تر می شود و برعکس.   این افراد کسانی هستند که تاثیر غذاهای طبع سرد و گرم را بر لکنت زبان، به طور وارونه متوجه شده اند و طبق آن شرطی شده اند. به این مفهوم که در ذهن این افراد، انسان هنگام خوردن سردی هایی مانند ماست و آلو، دچار بی حالی و شل شدگی عضلات می شود و در نتیجه کمتر احتمال اسپاسم و لکنت می رود و برعکس. به این طریق آنها کاملا برعکس گروه اول شرطی می شوند.    

3- تعدادی هم گزارش می دهند که در این مورد احساسی نداشته اند.  علت بی تفاوتی آنان: 

یک) عده ای چیزی از رابطه لکنت با سردی و گرمی نشنیده اند و نخوانده اند.  

دو) در خانواده ای با فرهنگ و اهل تحقیق پرورش یافته اند.  

سه) خود توانایی تجزیه و تحلیل چنین نظریه هایی را داشته اند.      

 

 در مواجهه با این دسته از افراد باید از گفتار شمرده و آهنگین استفاده کرد همچنین استفاده از موسیقی در درمان و شعرخوانی ریتمیک و شمرده نیز کمک‌کننده خواهد بود.

 تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

نقد:

هدف از درمان لکنت زبان، رهایی شخص از بند این عارضه است؛ ولی اینکه از اطرافیان بخواهیم با او شمرده و آهنگین صحبت کنند و نقش مددکار اجتماعی را بازی کنند:

. به طور معمول این عمل فرد لکنت دار را آزرده خواهد نمود   

. این نوع توصیه ها نه قابل اجرا است و نه بهبودی از آن حاصل می شود   

. فراموش نکنیم یک جوان لکنت دار فقط به « درمان » نیاز دارد و نه به راهکار و توصیه و...    

 

آیا موسیقی و شعرخوانی می توانند نقشی در درمان لکنت زبان داشته باشند؟  من پاسخ را با قاطعیت می گویم:   

 

موسیقی و شعرخوانی هیچ تاثیر ماندگاری در درمان این عارضه ندارند   

 

زیرا ما در شرایط خاصی که شرطی شده ایم دچار لکنت می شویم و در شرایط غیر خاص مانند آواز خواندن، شعر خواندن، نماز خواندن و صحبت کردن در تنهایی، - همیشه یا در اغلب موارد – مشکلی نخواهیم داشت و در نتیجه هر گونه فعالیتی در این شرایط بی حاصل خواهد بود.

تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

نظرات (8)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
  1. یک مادر

جناب اقای دکتر مخالفت و نقد شما منصفانه نیست خصوصا در مورد بند اخر چرا که این متن که شما نقد ان کرده اید فقط برای افراد بزرگسال نیست بلکه شامل تمامی گروه های سنی دارای لکنت است از جمله کودکان زیر پنج سال . با تجربه ای که بنده از فرزند دارای لکنتم...

جناب اقای دکتر مخالفت و نقد شما منصفانه نیست خصوصا در مورد بند اخر چرا که این متن که شما نقد ان کرده اید فقط برای افراد بزرگسال نیست بلکه شامل تمامی گروه های سنی دارای لکنت است از جمله کودکان زیر پنج سال . با تجربه ای که بنده از فرزند دارای لکنتم دارم موسیقی علاوه بر ایجاد ارامش در فرد ,باعث فعال و در گیر شدن دو نیمکره چپ و راست مغز شده .وهیچ تاثیر منفی ندارد علاوه بر ان کودک با دیدن اینکه میتواند قطعه ای را همخوانی کند و بنوازد باعث ایجاد حس اعتماد بنفس بالا شده و خود را همچو همسالانش می بیند .اعتماد بنفس کودک و خجالتی بودن و هراس از در جمع و گروه قرار گرفتن منجربه بروز لکنت میشود به شرطی مربی یا استاد در جریان امر قرار داده شود و با کودک با ارامش و مهربانی و بدون سختگیری اموزش داده شود و تنشی در کودک به خاطر اموزش ایجاد نشود پس بهتر است شما یک طرفه به قاضی نروید و منصفانه نقد بنمایید. در ضمن اهسته و ارام و اهنگین صحبت کردن و شعر خوانی با کودک سه سال و نیم برای اینکه از مشکلش اگاه نشود بسیار تاثیر گذار بوده .پس ببینید متن فوق فقط برای بزرگسالان نیست کودکان را هم شامل میشود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. فرهمندپور    یک مادر

مادر گرامی، من منکر تغذیه خوب و مناسب، شنیدن موسیقی و آواز خواندن نیستم، معلوم است که انسان خواهان غذای سالم و موسیقی میباشد و از آن لذت میبرد؛ ولی از این خوش آمدنها هیچ لکنت زبانی تا به حال بهبود نیافته است.

  پیوست ها
 
  1. علیرضا

من با آواز خوندن لکنت زبان خودم را تا حدی درمان کردم

  پیوست ها
 
  1. فرهمندپور    علیرضا

دوست عزیز نمیخواهم شما را ناراحت کنم ولی تا به حال چند خواننده حرفه ای برای درمان لکنت زبان خود به این کلینیک مراجعه کرده اند، ولی هیچ یک چنین گزارشی نداده اند. گذشته از این، پکیج لکنت زبان را نمیتوان با این رویاها به حرکت درآورد.

  پیوست ها
 
  1. صنم داوودی

آخه لکنت زبان چه ربطی به ماست داره؟!

  پیوست ها
 
  1. فرهمندپور    صنم داوودی

عزیزم وقتی انسان مستعصل باشد، ممکن است برای درمان لکنت زبان دست به هر توصیه ای بزند از جمله: تغذیه، دارو، طب سوزنی، داروی گیاهی، کشیدن صداها، موسیقی درمانی، دستگاه لکنت شکن، شبیه سازی ذهن - اگر مقاله « درمان لکنت زبان با الاغ سواری » را خوانده...

عزیزم وقتی انسان مستعصل باشد، ممکن است برای درمان لکنت زبان دست به هر توصیه ای بزند از جمله: تغذیه، دارو، طب سوزنی، داروی گیاهی، کشیدن صداها، موسیقی درمانی، دستگاه لکنت شکن، شبیه سازی ذهن - اگر مقاله « درمان لکنت زبان با الاغ سواری » را خوانده باشید، باید گفت این روشها چیزی که از الاغ سواری کم ندارند، دارند؟ -

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. جابری

نماز خواندن هم میتواند کمک کند به درمان لکنت زبان

  پیوست ها
 
  1. فرهمندپور    جابری

بی تردید نماز خواندن موجب آرامش باورمندان خواهد شد، ولی من تا به حال نشنیده ام نماز خواندن درمان لکنت زبان را برای شخص به ارمغان آورده باشد.

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

این مطلب را به اشتراک بگزارید

آخرین مطالب

گفتار درمانی متولی لکنت زبان

گفتار درمانی بارها در مورد رشته گفتار درمانی و نقش آن در احیا و درمان اختلالات گفتاری صحبت کرده ای...

مشاهده

30 مهر روز جهانی لکنت زبان

سال پیش انجمن علمی گفتار درمانی ایران به مناسبت روز جهانی لکنت زبان سمپوزیوم با شکوهی برگزار نم...

مشاهده

داستان لکنت زبان یتیم

بی تردید متولیان لکنت زبان و استادان رشته گفتار درمانی طبق معمول مطالب این سایت را مطالعه خواهن...

مشاهده

شبه علم در لکنت زبان

هرگز نشد بخواهم مطلبی در مورد لکنت زبان بگویم، ولی از نقد حرفه های متفرقه، متخصصان گفتار درمانی و مح...

مشاهده

چاپ ششم کتاب راز لکنت زبان همانند گذشته توسط انتشارات نسل نو اندیش منتشر گردید

پس از اتمام چاپ پنجم کتاب راز لکنت زبان نوشته کامبخش فرهمندپور این کتاب توسط انتشارات نسل نو اندیش ت...

مشاهده
تغذیه-موسیقی و لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

شما می توانید هم اکنون به صورت اینترنتی این کتاب را خریداری نمایید

هم اکنون می توانید مشکل خود را با کلینیک لکنت زبان فرهمندپور مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرید

درخواست مشاوره