نقد و بررسی

روانپزشک و درمان لکنت زبان

سه شنبه, 12 بهمن 1395 02:04 نوشته شده توسط

این یک اشتباه مصطلح است که عوام تصور می کنند موضوع لکنت زبان در حوزه حرفه ای روانشناس و روانپزشک قرار دارد.

این در صورتی است که موضوع لکنت زبان اساسا یک مشکل روانی نیست و روانپزشکان و روانشناسان محترم هیچگونه آموزش و تجربه ای در این خصوص ندارند.

ببينيم وقتي که يک روانپزشک محترم مي خواهد به درمان لکنت زبان روي آورد، چگونه درمان جويان خود را راهنمايي مي کند:

 

برگرفته از سايت دکتر محمد والي پور- روانپزشک

1) لکنت زبان يک بيماري نيست و يک اختلال است. عامل ان در شما اضطراب است وبايد به دنبال درمان دارويي و رواندرماني ان باشيد. کافيست کمي ارامتر وبا اعتماد به نفس بيشتر صحبت کنيد و از خدمات روانپزشکي اسفاده نماييد.
2) به کودکي که به لکنت مبتلاست، هيچ‌گاه با اضطراب و نگراني نگاه نکنيد و هرگز ترس خود را از اين که ممکن است کلمات کودک از گيرها و تکرارها خلاص نشود، ابراز نکنيد. به‌همين منظور توجه به نکات زير در خانه مي‌تواند سودمند باشد. ? هنگام صحبت، سخنان يکديگر را قطع نکنند. ? رعايت نوبت در صبحت کردن مي‌تواند فشار و تنش‌هاي کودک را کاهش دهد. ? به‌‌جاي يکديگر صحبت نکنند (هرکس بايد حرف خودش را بزند). ? انتظارات غير معقول از کودک نداشته باشند. ? هنگام سخن گفتن و گفت و گو با کودک رقابت نکنند. براي وي بايد مراجعه به روانپزشک مد نظر باشد.

 

روانپزشک و درمان لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپورروانپزشک و درمان لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور         روانپزشک و درمان لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپورروانپزشک و درمان لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور                                     

3) سـوال : براي رفع لکنت در کودکان ايا نياز به گفتار درماني مداوم نياز است؟

پاسـخ : به ‌طور کلي هرچه کودک از نظر سني بزرگتر باشد، برنامه درماني طولاني‌تري نياز دارد هدف درمانگر باري بهبودي کودکان خردسال مبتلا به لکنت آن است که مانع از پيشرفت مشکل او شود و در همان ابتدا آن را درمان کند. هرچه درمان ديرتر آغاز شود و کودک بزرگ‌تر باشد، احتمال بهبودي کامل کمتر مي‌شود. در مورد کودک دبستاني، بايد به آنها آموخت که چگوه تنش خود را کاهش دهند و سعي کنند راحت و آرام صبحت نمايند اين کار ابتدا از کلمات آغاز مي‌شود و به تدريج به جملات و عبارت بلندتر و طولاني‌تر مي‌رسد. براي درمان کودکي که لکنت دارد رعايت دو نکته اصلي بايدمدنظر قرار گيرد: ?- گفتار کودک از چه لحاظ با گفتار ساير کودکان هم‌سن و سال او تفاوت دارد؟ ?- خانواده و اجتماعي که کودک در آن زندگي مي‌کند، تا چه اندازه براي درست صحبت کردن به کودک فشار مي‌آورند؟ 

4) بايد سعي کنيد با تغيير احساسات و نگرش خود نسبت به لکنت زبان خود، رفتارهاي حاصله از آن را (مثل چشمک زدن، تيک‌هاي عصبي، تنش‌هاي عضلاني) را کنترل کنيد. از جمله روش‌هاي مورد استفاده اين ديدگاه، شيوه حساسيت‌زدائي، کاهش عکس‌العمل‌هاي عاطفي (ترس از لکنت)، جايگزين کردن رفتارهاي مثبت براي کنترل لکنت و روش‌هاي کاهش هيجان مي‌باشد.وتمرين‌هاي مربوط به رها ساختن عضلات اندام‌هاي گويائي و کاهش فشار بر آن‌ها.و اصلاح رفتار، کنترل نارواني‌ها و کاهش رفتارهاي غير کلامي.و? کاهش وضعيف عواملي که لکنت زبان را شدت مي‌بخشند و موجب ادامه آن مي‌شوند.در حال حاضر دارو نمي‌تواند تأثيري بر درمان کامل و قطعي لکنت داشته باشد.اما داروهاي ضد اضطراب با نظر روانپزشک موثرند. ? اصلاح و کاهش شدت لکنت زبان به‌وسيله حذف نشانه‌هاي ثانويه لکنت و از بين بردن اجتناب. ? به سهولت نسبي و بدون کوشش زياد صحبت کنيد.

روانپزشک و درمان لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

5) سـوال : با سلام دختري تقريبا سه ساله (2 سال و هفت ماهه) داريم که وقتي در خانه حرف مي زند داراي لکنت زبان بسيار کمي است که تقريبا مي توان گفت لکنت ندارد، ولي وقتي که با بچه هاي ديگر يا در جمع، حرف مي زند، دچار لکنت نسبتا شديدي مي شود. به نظر شما مشکل چيست و چگونه مي شود آنرا برطرف کرد؟ آيا بخاطر سن پائين بچه است يا اينکه بعد از بزرگ شدن نيز ادامه خواهد داشت؟

پاسـخ : اين يک نوع اضطراب در کودک است وبا بيتوجهي به ان وافزودن اعتماد به نفس وي و مطالعه مطلبي که در وب سايتم گذاشته ام ميتوانيد به راحتي انرا برطرف نمائيد.

6) سـوال : سلام.وقتتون بخير، دختري ?? ساله هستم که لکنت زبان دارم البته هميشه ندارم توي صحبت کردن 90? خوب ميتونم صحبت کنم بيشتر کلمه اول حرفام رو که ميخوام ب?م دچار لکنت ميشم . بعضي وقتا اينجوري ميشم مثل يه حساسيت فصلي که بعضي وقتا براي يه مدتي ايجاد ميشه. من دانشجو هستم و چند روز دي?ه ارائه خيلي سختي دارم وقتي بهش فکر ميکنم تپش قلبم ميره بالا چون براي شروع کردنش دچار لکنت ميشم . خواهش ميکنم هرچه زودتر کمکم کنيد. ممنون

پاسـخ : لکنت زبان بيماري نيست وعلامتي از اضطرابهاي شماست وشما با کنترل ان ميتوانيد بر لکنتتان تسلط پيدا کنيد. عدم توجه به ان کمک ميکند. ايندرال 20 هر 12 ساعت کمک کننده است.

 روانپزشک و درمان لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

اگر به درد و رنجي که افراد داراي لکنت زبان متحمل مي شوند آگاهي داشتيم، هرگز حاظر نمي شديم ندانسته به آنان چنین توصيه هايی کنيم

 

نظرات (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
  1. علوی

مفید بود

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

این مطلب را به اشتراک بگزارید

آخرین مطالب

داستان لکنت زبان یتیم

بی تردید متولیان لکنت زبان و استادان رشته گفتار درمانی طبق معمول مطالب این سایت را مطالعه خواهن...

مشاهده

شبه علم در لکنت زبان

هرگز نشد بخواهم مطلبی در مورد لکنت زبان بگویم، ولی از نقد حرفه های متفرقه، متخصصان گفتار درمانی و مح...

مشاهده

چاپ ششم کتاب راز لکنت زبان همانند گذشته توسط انتشارات نسل نو اندیش منتشر گردید

پس از اتمام چاپ پنجم کتاب راز لکنت زبان نوشته کامبخش فرهمندپور این کتاب توسط انتشارات نسل نو اندیش ت...

مشاهده

آمار لکنت زبان

آمار لکنت زبان کمتر کتاب، مقاله یا رسانه ای را میتوان یافت که از لکنت زبان صحبت به میان آورد ولی از...

مشاهده

دلنوشته آسیب لکنت زبان

جناب آقای دکتر سعید - 30 ساله - دکترای مکانیک از دانشگاه شریف هر بار که در اتاق استادمو می زدم انگا...

مشاهده
روانپزشک و درمان لکنت زبان | لکنت زبان - فرهمندپور

شما می توانید هم اکنون به صورت اینترنتی این کتاب را خریداری نمایید

هم اکنون می توانید مشکل خود را با کلینیک لکنت زبان فرهمندپور مطرح کرده و از ما مشاوره بگیرید

درخواست مشاوره