نمایش درمان لکنت زبان

علت «لکنت کردن» در بزرگسالان چیست؟

نمایش درمان لکنت زبان

آنچه را که به عنوان لکنت زبان می شناسیم ( لکنت ظاهری ) فقط بخشی از واکنش لکنت زبان است که در گفتار یا ظاهر شخص هویدا می شود – غیر از کودکان تازه مبتلا .- در واقع مشکل اصلی لکنت زبان، در ذهنیت شخص نهفته که به صورت « آشفتگی ذهنی » در شرایط خاص خودنمایی می کند؛ و یکی از واکنشهای های این آشفتگی، اسپاسم در تارهای صوتی می باشد که نتیجه آن، لکنت ظاهری است. وقتی ریشه دندان عفونت می کند، عفونت تولید درد می کند و درد موجب واکنش و پیچ و تاب خوردن شخص می شود.

عفونت =======> درد ========> واکنش
آسیب ذهنیت ===> چرخه لکنت زبان ===> لکنت کردن

تصور کنید ده تن دچار عفونت دندان عقل شده اند و هر یک به فراخور حال، فرهنگ و تجربه خویش، واکنشی از خود بروز می دهد. عفونت که عفونت است و نمیتوان مقدار واکنش را نماینده مقدار عفونت دانست. حتی اگر یکی از آن ده تن واکنشی از خود نشان ندهد، باز ریشه دندان او عفونت دارد. همینطور هم ذهنی که دچار آسیب شد ( = عادت شرطی شده ) و در چرخه لکنت زبان قرار گرفت، دیگر اهمیتی ندارد که نسبت به آسیب واکنش ( لکنت کردن ) داشته باشد یا اینکه بتواند آنرا با ترفندهایی از دید اطرافیان مخفی کند.

 • درمان لکنت زبان، یعنی اصلاح و باز سازی ذهنیت و کسب تجربه در ارتباطات مختلف
 • درمان لکنت زبان یعنی کسب تجربه ارتباطی- گفتاری و تثبیت آن ذهنیت در طول زمان
 • درمان لکنت زبان یعنی اصلاح و باز سازی شخصیت، دیدگاهها، ارتباطات، واقع بینی و…

بنا بر این، لازمه تسلط یافتن و تثبیت بازسازی فاکتورهای درمان، بی تردید « زمان » است.

 • پذیرش لکنت زبان به زمان نیاز دارد
 • آمادگی یافتن برای درمان شدن به زمان نیاز دارد
 • اجرای صحیح تکنیک های گفتاری در شرایط گوناگون ارتباطی به زمان نیاز دارد
 • شناخت و اصلاح عوارض لکنت زبان و همچنین چرخه لکنت زبان به زمان نیاز دارد
 • کسب تجارب ارتباطی مختلف بدون واکنش به لکنت زبان به زمان نیاز دارد
 • درک و تشخیص اینکه لکنت زبان نمیتواند در کوتاه مدت بهبود یابد به زمان نیاز دارد
 • و بالاخره آزادی از بند چنین بختک گسترده و ریشه داری به زمان نیاز دارد

 

نمایش درمان لکنت زبان

بسیاری از درمان جویان در هفته های نخست طی مسیر درمان، توانایی کسب گفتار روان در محیط کلینیک – و برخی در چند محیط دیگر – را می یابند و می توانند ساعتها بدون لکنت ظاهری صحبت کنند. ولی آیا نمایش گفتار روان آنان به مفهوم درمان لکنت زبان است؟!

آیا آسیب های ذهنی آنها اصلاح شده است؟

آیا عوارض لکنت زبان آنها اصلاح شده است؟

آیا ارتباطات آنها از واکنش به کنش رسیده است؟

آیا توانسته اند به تجارب جدید بدون پکیج لکنت زبان دست یابند؟

و صدها فاکتور ریز و درشت عمومی و خصوصی دیگر… ؟

خیر، او فقط توانسته در محیط کلینیک، نزد دوستان گروه درمان، در شرایط ذهنی آن یکساعت، گفتاری روان از خود ارائه دهد، همین. تمامی دوستان گروه درمان به خوبی میدانند که درمان واقعی لکنت زبان بسیار گسترده تر از توانایی یکساعت گفتار روان است. کنترل گفتار در این مرحله که روانی گفتار را به همراه دارد، میتواند فقط پیش زمینه مقدمه درمان محسوب شود، نه پایان آن؛ چرا که اگر درمانجو در این مرحله رها شود، بعد از مدتی دو فاکتور دیگر درمان ( لکنت ذهنی و آسیب دیدگاهها ) موجب تحریک و بازگشت لکنت ظاهری میگردد.

بسیاری از افراد دارای لکنت زبان میتوانند با شگردها و ترفندهای پنهان کاری، لکنت ظاهری خود را دور بزنند و کسی متوجه لکنت آنها نشود؛ ولی باید دانست:

لکنت نکردن به مفهوم لکنت نداشتن نیست

 

عده ای از درمان کنندگان آکادمیک و متفرقه لکنت زبان، با تهیه و پخش فیلمهای بسیار کوتاه چسب و قیچی، یا در شرایط « تصور درمان » از درمان جویان، تلاش میکنند مخاطبان زود باور و ناآگاه نسبت به ماهیت فاکتورهای درمان را با وعده های غیر واقع « درمان قطعی و سریع لکنت زبان » بفریبند:

 • درمان لکنت زبان در دو ساعت

 • درمان یکروزه لکنت زبان

 • درمان قطعی و بدون بازگشت لکنت زبان

 • درمان لکنت زبان در سه جلسه

 • درمان لکنت زبان در هفت دقیقه ( مقاله آنتونی رابینز )

نمایش درمان لکنت زباننمایش درمان لکنت زبان

برخی از درمان جویان که تلقین پذیری بیشتری دارند و راحت تر به « تصور درمان » میرسند ( مقاله درمان لکنت زبان با الاغ سواری ) بهترین دستمایه تبلیغات و سوء استفاده این گروه از درمان کنندگان قرار میگیرند. درمان شدگانی! که ناآگاهانه در این فیلمها به درمان خود اعتراف میکنند، ولی هنوز نمیدانند که بزودی تصور درمان رنگ می بازد و آنها حتی روی پس گرفتن اعتراف خود را ندارند.

در اینجا از تمامی این عزیزان که در شرایطی خاص، به درمان! خود اعتراف! کرده اند، میخواهم از درون فیلم های کوتاه بیرون آمده و با هم دردهای واقعی خود با صداقت و حس مسولیت تماس بگیرید.

برای شروع میتوانید از این سایت استفاده کنید

این حرکت انسانی موجب کاهش فشارهای روانی لکنت و افزایش آرامش شما خواهد بود.

 1. Avatar for امیر
  امیر گفت:

  سلامآیا معاشرت با فرد لکنتی باعث لکنت زبان میشه ؟ (در بزرگسالان)من وقت هایی که فرد دارای لکنت داره حرف میزنه و نفسش تنگ میشه حس میکنم نفس خودمم تنگ میشه و سرفم میگیرهعلت این چیه؟

 2. Avatar for ناشناس
  ناشناس گفت:

  سلام من تو سن۵ سالگی می‌خواستم بگم همه قبلش فکر کردم نمیتونم بگم همون باعث شد وقتایی ک فکر میکنم یکم لکنت بگیرم این جریان تا بلوغ باهام بود که دیگه یهو نمیدونم چیشد خوب شدم .. فقط یه سالی میشه گاهی وقتا فکرش هست نمی‌دونم چرا فکرش میاد قبل حرف زدن مثلاً میگه تو نمیتونی یا اگه نتونستی ولی در عمل خوب حرف می‌زنم این فکر فقط می‌خواد منو بترسونه باید نگران باشم یا دیگه خوبه خوبم و این فقط یه تلقینه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *