پاسخ به کنکاش هایی درباره لکنت زبان

علت «لکنت کردن» در بزرگسالان چیست؟

« لکنت زبان یک بیماری عضوی نیست، بلکه عارضه ای است اکتسابی که از عادات شرطی شده پیروی می کند و در هر سنی می تواند به طور کامل بهبود یابد. » کامبخش فرهمندپور

 

پرسش های بسیاری در باره لکنت زبان وجود دارد که پاسخ به این پرسش ها نیازمند شناخت این عارضه می باشد.

• لکنت زبان چیست؟
• چگونه آغاز می شود؟
• چگونه گسترش می یابد؟
• چرا مقدار لکنت در یک فرد متغیر است؟
• آیا علت یابی آن در درمان نقشی دارد؟
• مبنای اندازه گیری شدت و ضعف لکنت در افراد گوناگون چیست؟
• گستره ی آسیب های شخصیتی، اجتماعی، ارتباطی و دیدگاهی آن چیست؟
• آیا خود شخص باید درمان شود یا گفتار او؟
• چرخه ی لکنت چیست و چگونه پدید می آید؟
• درمان چگونه حاصل می شود؟ 

 

 لکنت زبان چگونه آغاز می شود؟

لکنت زبان عارضه ای است شرطی که موجب بروز لکنت ذهنی و لکنت ظاهری می شود.
این عارضه در سنین ۶-۲ سالگی و به دو صورت زیر آغاز می شود:
1. در اثر هر گونه فشار روانی بیش از آستانه ی تحمل کودک (مانند ترس، حسادت و احساس ناامنی)
2. در اثر تقلید از گفتار لکنت دار دیگران (مانند تقلید کودک از گفتار لکنت دار دوستان مهد کودک، خانواده، فامیل، شخصیت فیلم ها و…)

چگونه لکنت زبان گسترش می یابد؟

• علت لکنت کردک کودک تازه مبتلا این است که الگوی گفتاری او در اثر فشار روانی و یا در اثر تقلید دگرگون شده و رفته رفته با موقعیت های هیجانی پیوند می یابد.
• هر چه کودک بزرگ تر می شود، گستره ی فعالیت ها و ارتباطات خود را تنگ تر می بیند. او به تدریج در می یابد که گاه گفتارش ناخوشایند می شود و از انجا که قادر به کنترل آن نیست، راهی غیر از پنهان کردن آن از دید دیگران برایش باقی نمی ماند و دراینجاست که او به ترفندهای «پنهان کاری» پناه میبرد. لازمه ی پنهان کاری، اندیشیدن به مشکل است و اندیشیدن به آن، به معنای خود مشکل است به این ترتیب مشکل گسترش می یابد.

چرا مقدار لکنت در یک فرد متغیر است؟

دیدیم که ریشه ی لکنت در بزرگسالان وابسته به موقعیت ها و شرایط خاص است و آن نیز ریشه در حافظه و خاطرات فرد دارد. در واقع لکنت کردن واکنشی است به خاطرات نامطلوب شخص که این خاطرات با شرایط هیجانی پیوند می یابند، و از انجا که فرایند خاطرات و هیجان ها متغیر است، واکنش (لکنت کردن) نیز متغیر می شود.

آیا علت یابی آن در درمان لکنت نقشی دارد؟

در برخی خردسالان ممکن است علت یابی آغاز لکنت، در مسیر درمان نقش داشته باشد، ولی چون در بزرگسالان علت اولیه تغییر ماهیت می دهد، هیچ تاثیری در روند درمان نخواهد داشت.
مبنای اندازه گیری شدت و ضعف لکنت زبان در افراد گوناگون چیست؟

از آنجا که لکنت ظاهری را می توان با ترفندهای پنهان کاری منحرف ساخت، و از طرفی چون ریشه ی لکنت در ذهنیت شخص قرار دارد، بنابراین هیچ معیاری را غیر از« سن » برای شدت و ضعف آن نمی توان ارزیابی نمود.
به بیانی دیگرنمی توان گفت کدام یک از دو جوان لکنت دار، لکنت بیشتری دارد، زیرا آنچه از ظاهر آنها می توان دریافت (لکنت ظاهری )واکنش به ذهنیت آشفته ی آنان است (لکنت ذهنی یا آسیب )و می دانید که واکنش به اسیب نماینده ی مقدار اسیب نیست.

گستره‌ی آسیب‌های شخصیتی، اجتماعی، ارتباطی و دیدگاهی آن چیست؟

لکنت زبان مانند ((زمین داغ و پای برهنه))‌، مرتب انسان را به واکنش‌های آشکار و نهان وا می‌دارد. واکنش‌های پی در پی و پایان‌ناپذیر، رفته رفته شخصیت، خلق و خو، دیدگاه‌ها و نوع ارتباطات شخص را تضعیف و دگرگون می‌سازد. درک سنگینی بار این واکنش‌ها و نیز بن بست‌هایی که جوان لکنت‌دار بر سر راه خود دارد، حتی برای بهترین پدر و مادرها ناممکن به نظر می‌رسد؛ زیرا آنچه افراد خانواده با آن رو به رو می‌شوند، ظاهر «لکنت کردن» و برخی «عوارض لکنت زبان» است از جمله:

• شدت و ضعف یافتن لکنت ظاهری
• حساسیت به موضوع لکنت زبان
• حساسیت به برخی افراد، شرایط و ارتباطات گفتاری
• زودرنجی، ناامیدی، بدبینی، پرخاشگری و …

اما همه‌ی این‌ها واکنش‌هایی هستند که لکنت زبان خواه ناخواه به انسان تحمیل می‌کند و ثقل را از درون، به دنیای بیرون او می‌کشاند.

آیا خود شخص باید درمان شود یا گفتار او؟

تصور کنید ریشه‌ی دندان شخصی چرکی شده (=آسیب) و درد آن، او را به پیچ و تاب و واکنش (=لکنت کردن) وادار می‌سازد. در این شرایط آیا می‌توان از او انتظار داشت که در ارتباطات مختلف، دارای رفتاری عادی باشد و جواب های منطقی بدهد؟ او در این مرحله شخصی است عصبی، زودرنج، بدبین، بهانه‌جو، پرخاشکر و کلافه (=تغییرات دیدگاهی).
اگر او به دندانپزشک مراجعه کند، با تزریق آمپول بی‌حسی،  واکنش به درد (=لکنت کردن) از بین می‌رود؛ ولی خود شخص به خوبی می‌داند که آمپول، درد را مانند یک ماسک به طور موقت مهار کرده و مشکل اصلی همچنان باقی است و به زودی یقه‌ی او را می‌گیرد (= آسیب یا لکنت ذهنی). اغلب مربیان و استادان لکنت زبان غربی تلاش می‌کنند با انجام تمرینات تلفظی و شیوه‌های گفتاری، «لکنت ظاهری»‌شخص را مانند یک ماسک پوشش دهند؛ این در صورتی است که حتی اگر بتوان به این مرحله دست یافت، اصل مشکل یعنی «لکنت ذهنی» در زیر ماسک می‌باشد.
بسیاری از درمانجویان در ابتدای مسیر درمان بر این باورند که هدف از درمان لکنت زبان، استفاده از روش گفتاری خاصی است که لکنت ظاهری را متوقف سازد و شخص لکنت نکند- البته به دست آوردن گفتار طبیعی و عادی در شرایط گوناگون، بخشی از مسیر درمان است، ولی نمی‌تواند هدف نهایی درمان لکنت زبان باشد- آن‌ها به تدریج در می‌یابند که «درمان واقعی» به مفهوم تغییر و اصلاح دیدگاه‌ها و ارتباطات خود شخص می‌باشد.

چرخه‌ی لکنت چیست و چگونه پدید می‌آید؟

• اگر شما لکنت زبان ندارید، بهتر است برای دریافت پاسخ روشن به این پرسش، کتاب راز لکنت زبان را مطالعه بفرمائید.
• اگر شما لکنت زبان دارید، می‌توانید وقوع حلقه‌های زنجیره‌ی زیر را در خود به خوبی کشف نمائید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *