پنهانکاری در لکنت زبان

.پنهان کردن لکنت زبان باعث تشدید آن می شود

.دبیر انجمن گفتار درمانی ایران 

.خبرگزاری فارس 

………………………………………………

بسیار خرسندم که همکاران گرامی با شهامت قابل تقدیری، رفته رفته جایگاه عارضه لکنت زبان را مشخص تر می کنند.    

چندی پیش مقاله ای انتقادی از سرکار خانم ناصح با عنوان « درمان یکروزه لکنت زبان » در این سایت معرفی شد.   شاید دبیر محترم گفتار درمانی به علت محدودیت های احتمالی، بیش از این نتواند در مورد تبلیغات دروغین و داروهایی که برای درمان لکنت زبان توسط برخی پزشکان تجویز می شود صحبت کند؛ ولی همین را باید گام بزرگی در کوتاه کردن دست حرفه های نامربوط به این عارضه دانست.   

موضوع پنهانکاری در لکنت زبان و درمان آن، به تبادل نظر و نقد همکاران گفتار درمان نیاز دارد تا به جایکاه واقعی خود دست یابد.  

چقدر زیبا و مفید و فرهمند است که به منظور گشودن گره ای از عارضه لکنت زبان

همکاران گفتار درمان به تبادل نظر و نقد یکدیگر بپردازند و از آن نهراسند

……………………………………………..

۱) رضا پیرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان، اظهار داشت: هر گونه گیر، کشیدن کلمه و ناروانی در گفتار، تعریف ابتدایی لکنت است.

۲) دبیر انجمن گفتار درمانی ایران به علل لکنت اشاره داشت و افزود: اگر چه نظریه‌ها و مطالعاتی وجود داشته که علت لکنت را به مواردی چون ژنتیک، مباحث عصب‌شناسی و روانشناختی مرتبط می‌کنند و یکی، دو کروموزوم مرتبط با لکنت نیز شناسایی شده اما هنوز علت اصلی ناشناخته است.

۳) متخصص گفتار درمانی ادامه داد: برای بیان یک کلمه ۱۱۰۰ رویداد عصبی اتفاق می‌افتد تا فرد بتواند یک کلمه را ادا کند حال اگر یک رویداد درست انجام نشود فرد دچار لکنت می‌شود که منجر به پنهانکاری در لکنت زبان می شود.

۴) دبیر انجمن گفتار درمانی ایران تصریح کرد: در سن ۳ تا ۵ سالگی کودکان یک سری گیرها و علائمی شبیه لکنت دارند که پس از مراجعه به گفتار درمان و دریافت مشاوره لازم، ناروانی طبیعی گفتار تشخیص داده می‌شود تا دچار پنهانکاری در لکنت زبان نشوند.

۵) وی افزود: ناروانی طبیعی گفتار، لکنت نیست و خود کودک متوجه آن نمی‌شود اما خانواده‌ها باید در رفتار خود دقت کنند و خونسردی نشان دهند و هیچ گونه واکنشی نسبت به گفتار کودک نداشته باشند و به گفتار درمان مراجعه کنند.

۶) این متخصص گفتار درمانی ادامه داد: ممکن است در ۳ تا ۵ سالگی نیز لکنت وجود داشته باشد اما چون درصد بسیاری از این گیرها در این گروه سنی ناروانی طبیعی گفتار تشخیص داده می شود ما سن آغاز لکنت را از ۵ سالگی در نظر می‌گیریم.

 

۷) پیرهادی بیان داشت: با در نظر گرفتن میزان درگیری فرد، پیچیدگی‌های شخصیتی و شدت عارضه، رویکرد درمانی متفاوت است. نکته اصلی در درمان لکنت، تدریجی بودن و زمان‌بر بودن درمان لکنت است.

 

۸) دبیر انجمن گفتار درمانی ایران با بیان این مطلب که تبلیغات اغوا کننده در درمان قطعی و صد در صدی لکنت در جامعه وجود دارد گفت: افراد نباید انتظار داشته باشند که سریعاً و با خوردن چند قرص لکنتشان درمان شود چرا که درمان لکنت بلندمدت است.

 

۹) متخصص گفتار درمانی ادامه داد: لکنت فقط گیر و ناروایی گفتار نیست چرا که افراد لکنتی به این دلیل از گفتار در جمع می‌ترسند که با صحبت نکردن دچار انزوا و گوشه‌گیری شده و نمی‌توانند استعدادها و توانمندی‌های خود را نشان دهند.

 

۱۰) پیرهادی مهمترین مسئله مهم در درمان افراد دچار لکنت را پذیرش لکنت توسط خود فرد دانست و افزود: این دسته از افراد باید سعی کنند که لکنت خود را بپذیرند تا برای درمان انگیزه داشته باشند چرا که عدم پذیرش این امر باعث تشدید لکنت می شود. اگر فرد بپذیرد که لکنت دارد بدون هیچ استرس، ترس و واهمه ای صحبت می کند.

 

۱۱) دبیر انجمن گفتار درمانی ایران ادامه داد: درمان لکنت هر چه از سنین پایین‌تر شروع شود بهتر جواب می‌دهد چرا که افراد در سنین پایین درگیری کمتری دارند و پیچیدگی‌های شخصیت و موقعیت را نیز ندارند و راحت‌تر می‌توانند درمان شوند تا در آینده دچار پنهانکاری در لکنت زبان نشوند.

 

۱۲) پیرهادی تأثیر استفاده از آرام‌بخش‌ها را در درمان لکنت، کوتاه مدت دانست و افزود: داروهای آرامبخش نمی‌توانند تأثیر بسزایی در درمان لکنت داشته باشند چرا که در اعتماد به نفس کاذب افراد نقش دارد و در بلندمدت باعث اعتیاد فرد به آن می‌شوند.

 

۱۳) دبیر انجمن گفتار درمانی ایران، پرهیز از مصرف خودسرانه داروهای آرام‌بخش را در درمان متذکر شد و گفت: درمان لکنت زبان مراجعه به گفتار درمان‌ها و انجام راه‌حل‌های پیشنهادی آنهاست.

 

 نقد :                                                            

 

نباید خرد خود را به نظریه های بی منطق و غیر علمی محققان نام آور، ولی حقیقت نیاور غربی بسپاریم

 

اول)  یک کروموزوم کشف شده یا دو کروموزوم؟!  

دوم)  آدرس کروموزوم( ها ) چیست؟  

سوم)  اگر کروموزوم لکنت مشخص شده، دیگر نمی توان گفت: « هنوز علت اصلی لکنت ناشناخته است »

 

 

اگر نخواهیم به محدودیت های احتمالی انجمن در بیان حقایق توجه کنیم، بهتر بود واقعیت با قدرت بیشتری بیان می شد:

 

. چرا تعدادی از پزشکان برای درمان لکنت زبان دارو تجویز می کنند و کسی جوابگوی این خطا نیست؟!  

. چرا حرفه های نامربوط به موضوع لکنت زبان، بدون هیچ آموزش و شناختی، می توانند به تبلیغات دروغین مبنی بر درمان آن بپردازند؟!  

. چرا درمانجویان لکنت زبان قبل از مراجعه به گفتار درمان، باید تجربه های دردناک و ناامید کننده ای از مراجعه به حرفه های نامربوط را آزموده باشند؟! 

. چرا انجمن اقدام به برچیدن دستگاههای ضد لکنت نمی کند تا عده ای سرگردان چنین ابزارهای مضحکی نشوند؟!  

 

بدون همکاری و همدلی گفتاردرمانها – که از وظایف انجمن است – چنین مشکلاتی حل نخواهد شد

این نوشته منتشر شده در نقد و بررسی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

  1. Avatar for سروش دهنور
    سروش دهنور گفت:

    آیا امکان دارد که لکنت زبان ارثی باشد؟درمان لکنت زبان چه میشود؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *