چگونه لکنت زبان خود را با گفتار درمانی درمان کنیم؟

گفتار درمانی، تنها راه درمان لکنت زبان

بارها به این نکته پرداخته شده که تنها راه درمان لکنت زبان با گفتار درمانی است. ولی این مهم هنگامی به بار خواهد نشست که گفتار درمان، بعد از تحصیل در رشته گفتار درمانی، مراحل زیر را به خوبی سپری کرده باشد:

1) اولین گام موفق درمان لکنت زبان با گفتار درمانی

گفتار درمان باید با تحقیقات شخصی به روشنی دریابد که برخلاف شایعات شبه علمی و نظریه های محققان بی تحقیق، علت لکنت زبان یک ضایعه یا اختلال عضوی نیست. لازمه درمان، ارتباط تنگاتنگ و بدون فاصله او با درمان جو است. هنگامی که درمان کننده، علت لکنت زبان درمان جوی خود را ضایعه مغزی، ضایعه ژنتیکی یا ضایعه عصبی بیان میکند، ببینیم چه اتفاقی می افتد:

  • گفتار درمان خود را از واقعیت های این عارضه بسیار دور میکند
  • فاصله خود را با درمان جوی بینوا به شدت افزایش میدهد ( = مغز سالم گفتار درمان در برابر ضایعه مغزی درمان جو! )
  • مهمترین وظیفه گفتار درمان، تعادل بخشیدن به ذهنیت درمان جو است؛ با اتهام ضایعه مغزی، اگر تعادلی هم در شخص باشد، به کلی منهزم میشود. در واقع گفتار درمان با اعلام این نظریه غیر علمی و بی محتوا، هم خود را از شناخت لکنت زبان دور میکند و هم موجب تخریب اعتماد به نفس او میشود!

2) تقویت شخصیت و تعادل ارتباطی

یک گفتار درمان قبل از ورود به موضوع درمان، لازم است با خودشناسی، به اصلاح دیدگاهها و ارتباطات خویش پرداخته باشد. نام دیگر درمان لکنت، متعادل شدن ذهنیت شخص در شرایط مختلف می باشد؛ و درمان لکنت زبان با گفتار درمانی، به معنی تعادل بخشیدن گفتار درمان به درمان جو است. البته این کار شدنی نیست مگر آنکه گفتار درمان، خود از نعمت تعادل بهرمند باشد.

3) طی مسیر درمان لکنت زبان

فقط بعد از مراحل فوق است که گفتار درمان میتواند ضمن هدایت درمان جو، به کسب تجربه و کشف عملی مسیر درمان دست یابد. مسیری که خود آزموده و به دور از نظریه های دانشمندان بی دانش و محققان بی تحقیق، و بنا بر واقعیت ها و ماهیت این عارضه به دست آمده است.

4) تمرکز بر یک بخش گفتار درمانی

موضوع شناخت، کسب تجارب کلینیکی و همچنین نتیجه گیری صحیح از آنها – مانند دیگر دانش بشری – به صرف زمان و عشق نیاز دارد. بنا بر این، درمان لکنت زبان، با گفتار درمانی میسر است که از 15- 20 مشکل گفتاری موجود، فقط زمان خود را پای این مشکل بگذارد و دست از اختلالات گفتاری دیگر بردارد.

درمان لکنت زبان با گفتار درمانی

5) مهارت انتقال اطلاعات

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در درمان، انتقال اطلاعات علمی در مورد لکنت زبان، از گفتار درمان به درمان جو می باشد. فراموش نکنیم که داشتن شناخت و اطلاعات یک چیز است، و مهارت انتقال آنها به شخصی دیگر، موضوعی دیگر است. لازمه درمان لکنت زبان با گفتار درمانی، انتقال مستمر اطلاعات واقعی و صحیح از گفتار درمان به درمان جوی خود می باشد.

گفتار درمانی

تا اینجا به مشخصات، توانایی ها و مهارتهای شخص گفتار درمان اشاره گردید، حال به خصوصیات و مشخصات درمان جو بپردازیم:

مشخصات درمان جو

1) پذیرش لکنت

اولین گام و اولین شرط درمان لکنت زبان با گفتار درمانی، قبول و پذیرش مشکل توسط درمان جو است؛ گامی بسیار دشوار و پیچیده، که فقط تعداد کمی توانایی پذیرش لکنت خود را به دست می آورند. به طوری که باید گفت مگر موهبت الهی شامل حال کسی بشود، تا بتواند مشکل خود را ببیند و آنرا بپذیرد.

2) فرهنگ و درک درمان جو

گفتیم بخش مهمی از درمان لکنت زبان با گفتار درمانی، انتقال اطلاعات علمی مربوطه و کسب آنها توسط درمان جو می باشد. اگر درمان جویی فاقد فرهنگ، ارتباطات و درک لازم ( فرهنگ و درک حضور در گروه درمان ) باشد، مهارتهای گفتار درمان نخواهد توانست او را در مسیر درمان هدایت نماید.

درمان لکنت زبان با گفتار درمانی
درمان لکنت زبان با گفتار درمانی

3) امکانات درمان جو

  • امکان همکاری خانواده با گفتار درمان
  • امکان رفت و آمد به کلینیک گفتار درمانی و انجام تمرینات
  • امکان تماسهای تمرینی و اصلاحی با دیگر اعضای گروه درمان

درمان لکنت زبان با گفتار درمانی

اگر این شرایط و امکانات مهیا باشد، رسیدن به درمان پایدار لکنت زبان امری حتمی و قطعی خواهد بود.

این نوشته منتشر شده در مقالات می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *