گزیده ای از کتاب راز لکنت زبان

عوارض لکنت زبان

سرآغاز
چرا مقدار لکنت در یک فرد متغیر است؟ تعریف آن چیست؟ مبنای اندازه گیری شدت و ضعف لکنت در افراد گوناگون چیست؟ گستره آسیب های شخصیتی، اجتماعی، ارتباطی و دیدگاهی آن چیست؟ آیا خود شخص باید درمان شود یا گفتار او؟…
فقط با پاسخ به این پرسش ها می توان به اصلی ترین آنها یعنی <<درمان>> دست یافت.
• نظریه پردازان لکنت زبان با سماجت عجیبی اصرار دارند تا برای این عارضه یک علت عضوی بتراشند.
• میلیون ها تن در جهان (( دو چشم به راه دارند و دو گوش در پیغام)) تا راهی مطمئن برای آزادی خود از بند لکنت زبان بیابند

فصل اول
• یادگیری گفتار بر اساس <<تقلید و الگوبرداری>> امکان پذیر است.
• لکنت زبان از ۲ تا ۶ سالگی آغاز می شود.
– در ۷۳% موارد، لکنت زبان بعد از یک فشار روانی آغاز می شود.
– در ۲۷% موارد، بعد از تماس با فردی لکنت دار تقلید و آغاز می شود.

فصل دوم
• 3% از مردم دنیا لکنت زبان دارند( بیش از دومیلیون نفر در ایران)
• چگونه می توان به کمک کسانی شتافت که مرتب در حال پنهان کردن مشکل خویش هستند؟
• این روزها نه فقط در محافل علمی، بلکه در کوچه و بازار هم وقتی صحبت از لکنت زبان به میان می آید، کلمه « ژنتیک » به گوش می رسد. هنگامی که به چگونگی آغاز و گسترش این عارضه پی ببریم، خواهیم دید که هیچ جایی برای نسبت دادن آن به ژن وجود ندارد.

فصل سوم
• اختلالات گفتاری دیگری هم وجود دارد که فقط شکل ظاهری آنها شبیه لکنت زبان است و ریشه در عوامل زیر دارند :
– تاخیر در رشد گفتار کودک
– آزردگی های روانی
– آسیب های مغزی و عصبی
• مقایسه لکنت زبا با شبه لکنت، مانند مقایسه واحد کیلوگرم با متر است، که اساسا هیچ ارتباطی با هم ندارند.

فصل چهارم
• « پنهانکاری » که در اصل به منظور گریز از چنگال لکنت زبان شکل می گیرد، خود دامی می شود به مراتب دردناکتر از آن.
• آنچه در این فرایند اهمیت دارد این نیست که با اجرای ترفندهای پنهانکارانه، آیا مخاطبش متوجه لکنت او می شود یا خیر، بلکه مهم آن است که بعد از اجرای آنها، در ذهن خود شخص چه می گذرد. آیا با ذهنی آرام و احساس رضایت از خود به خانه می رود، یا با نشخوارهای فکری و دغدغه های پوچ عمر خود را تلف می کند.

فصل پنجم
• تفسیری که شخص به طور ناخودآگاه از لکنت خود می کند( بی لیاقتی، زود رنجی و …) و نیز نشخوارگی در باب آن، سبب می شود رفتارهای خاص در او شکل گیرد. رفتاری واکنشی، که گویای دردی پنهان است و شخص را مرتب به توجیه های غیر مستقیم وادار می کند.
• لازمه پنهانکاری، ذهنی حساس و همیشه هشیار استتا شخص بتواند موقعیت های لکنت زا را تشخیص دهد و به موقع یکی از شگردهای پنهانکاری را انتخاب و اجرا کند.

روشهای پنهانکاری
۱٫ پیش بینی
– مترادف گویی
– درنگ
– تولید صداهای کمکی
– بازگشت
۲٫ سکوت
۳٫ تغییر در تن صدا، لهجه یا تلفظ
۴٫ حاشیه گویی
– دور زدن
– خارج شدن
۵٫ حرافی
۶٫ انکار و دلیل تراشی
۷٫ تغییر رفتار
۸٫ دستکاری ذهن
۹٫ شخصیت مخرب

فصل ششم
• اگر بخواهیم تعدا استادان بزرگ لکنت زبان را که خود نیز لکنت دارند تخمین بزنیم، شاید بتوان گفت بیش از پنجاه درصد کل آنها را شامل می شود. این رقم حتی اگر به ده درصد یا کمتر از آن هم کاهش میافت، باز برای نتیجه گیری، رقم پرمعنایی به حساب می آمد. چه عارضه دیگری را در دنیا می توان نام برد که اغلب متخصصان آن، خود نیز در دام آن عارضه گرفتار باشند ؟!
• شخص لکنت دار تا زمانیکه بهبود نیافته است، به علت شرایط ذهنی و فقدان تعادل ارتباطی نمی تواند صاحب نظر مشکل خویش باشد.

فصل هفتم
عوارض لکنت زبان

فصل هشتم
• واکنش های شخص لکنت دار نسبت به چاله لکنت خود از قبیل رفتن درون چاله (لکنت کردن)، دور زدن چاله (ترفند های پنهان کاری) و پل زدن روی چاله (شرایط گفتاری غیر معمول مانند دستگاه ضدلکنت و یا تغییر تن صدا) واکنش-هایی به یک تصویر خیالی هستند. بنابراین درمان واقعی لکنت زبان هنگامی صورت می گیرد که شخص در عمل درک کند که هیچ چاله ای سر راه گفتارش وجود ندارد. طبیعی است وقتی چاله ای وجود نداشته باشد، واکنشی (لکنت کردن) هم در کار نخواهد بود.

فصل نهم
لازمه درمان عمیق، فراهم آوردن شرایط و مسیری است تا بتوان برای اصلاح جنبه های درمان (آسیب-واکنش-تغییرات دیدگاهی) شیوه ای خاص برگزید، بطوریکه هر سه شیوه در راستا و ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر عمل کنند. به بیان دیگر مسیر درمان باید در جهتی باشد تا بتوان این سه جنبه را همزمان کاهش داد تا بتدریج متوقف شوند، مانند یک <<گروه درمان منسجم و سازمان یافته>> تا وضعیت لازم را برای اصلاح و هدایت این جنبه ها در ارتباطات مختلف فراهم آورد.
اما این مسیر نمی تواند ثمربخش باشد مگر به دست خود شخص، و او در صورتی موفق می شود که شرایط، امکانات و ابزار و هدایت لازم را در اختیار داشته باشد. در اینجاست که وظیفه درمانگر لکنت زبان مشخص می شود و آن، فراهم آوردن این چارچوب و نیز هدایت شخص در تمامی مراحل است بطوریکه شخص بتواند هرآنچه را که لکنت از او گرفته است، پله پله باز ستاند.

فصل دهم
از آن جا که ذهن انسان اغلب بر ضعف خود متمرکز می شود و همه چیز را از همان دریچه می نگرد، جوان لکنت دار نیز، خود و جهان اطراف را از دریچه « ضعف و توانمندی در گفتار » می بیند. در نظر او بدترین و ناخوشایند ترین ضعف ها لکنت زبان است و درمقابل « قهرمان » کسی است که در هر موقعیت، گفتاری سلیس، بلند، پرهیاهو و جنجالی داشته باشد و بتواند گروهی را با کلام خود <<شکست>> بدهد و …

فصل دوازدهم
• کسانی که می خواهند با نصیحت، توصیه و راهکار به جنگ با لکنت زبان بروند، در واقع، نادانسته، فاصله ارتباطی و احساسی خود را با شخص لکنت دار دورتر می سازند. نباید از دیدگاه و استدلال « خود »  به مشکل او نگاه کرد. این هنر ظریفی است که مشکلات فرزند را بتوانیم از دید «او» بنگریم.
• کافیست نظر دوستان گروه درمان را بدانیم: « دردناکترین ضربه ای که از لکنتم دریافت کرده ام، مربوط به مواقعی است که افراد خانواده ام با توصیه ها و شعارهایی نشان می دادند که نمی توانند مشکل مرا درک کنند »

 

این نوشته منتشر شده در صفحات داخلی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاه در رابطه با “گزیده ای از کتاب راز لکنت زبان

  1. Avatar for علی اکبر زارعی
    علی اکبر زارعی گفت:

    با سلام و خسته نباشید.با مطالعه مطالبتون در سایت یقین کردم تخصص و تبحر لازم در درمان پسر شش ساله ام را دارید. ولی با توجه به روش درمان شما تامین هزینه های رفت و آمد مکرر و اقامت در تهران و هزینه جلسات گفتار درمانی از توان من خارجه. موفق و موید باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *