گوش دادن

گوش دادن

 

چندی پیش دوستان گروه درمان لکنت زبان پرده از رازی برداشتند که تا به حال هیچ تصوری از آن نداشتم.

وقتی با موضوع « ناشنوایی » روبرو می شویم، خواه ناخواه به « گفتار » هم می اندیشیم. ولی آیا تا به حال کسی به نحوه شنیدن و گوش دادن شخص لکنت دار اشاره ای کرده است؟ آیا می توان باور کرد که طریقه گوش دادن آنها مانند گفتارشان متفاوت عمل می کند؟ این پرسشی است که پاسخ آنرا فقط می توان از دوستان گروه درمان دریافت نمود.

 

تصور کنید جوان لکنت داری با جمع دوستان دانشگاه در حال گفتگو است. او به قدری درگیرذهنیات پنهانکاری و نگرانی های ناشی از آن می باشد که دیگر جایی برای اندیشه صحیح، تجزیه و تحلیل صحبت ها و همچنین درک موضوع برایش باقی نمی ماند. او مرتب با مشکل خویش در حال کشتی گرفتن است. برای مثال، در ذهن خود تجسم می کند که اگر ناگهان یکی از دوستان او را مخاطب قرار دهد، چگونه و با چه ترفندی جاخالی دهد تا آنها متوجه لکنت او نشوند( کدام یک از شیوه های پنهانکاری را آماده اجرا کند؟ با چه کلمه راحتی گفتارش را شروع کند؟ نقش چه حالت ذهنی و ظاهری را بازی کند تا بتواند به گفتارش مسلط تر باشد؟ … )

 

با چنین تقلاها و چون و چراها، آیا جایی برای گوش دادن به چند و چون صحبت دیگران باقی می ماند؟! او یا به صحبت دوستانش در این شرایط اصلا گوش نمی کند، و یا آنها را به طور شکسته، نیمه و وارونه درک می کند. به همین علت است که گهگاه در چنین مواقعی، رفتارهای عجیبی از او سر می زند:

. به گوینده کاملا خیره می شود، ولی حواسش جای دیگری است.

. به جای گوینده، به دوستان دیگر نگاه می کند.

. صحبت از اقتصاد جهانی است، ولی ناگهان او جمله ای در مورد رئیس دانشگاه بیان می کند!

. اغلب بعد از عکس العمل بقیه نسبت به گفته های گوینده، از خود واکنش نشان می دهد- برای مثال، وقتی می بیند دوستانش می خندند، او هم می خندد!-

. وقتی نظر او را در مورد بحث مطرح شده می خواهند، اغلب می گوید:

– من نظرمو بعدا میگم!

– من با هومن و امید موافقم!

– بحث دیگری را باز می کند!

– …

 

دوستان گروه درمان می گویند:

« ایکاش درد لکنت به همین جا ختم می شد، تازه اصل گرفتاری و دردسر هنگامی است که از آنها جدا می شوی و مانند فیلم برگردان، تمام صحنه ها و گفته ها از ذهنت می گذرند و فشار روانی بسیار سنگین و خرد کننده ای به تو وارد می کنند. فشاری که هیچ یک از اطرافیان قادر به مشاهده و نیز درک آن نیستند »

 

آیا باز هم کسی می تواند ادعا کند که لکنت زبان عبارت است از کشیدگی، قفل و تکرار؟!

آیا باز هم کسی دلش می آید برای این مشکل دارو تجویز کند؟!

آیا باز هم کسی می تواند از مزایای دستگاه ضد لکنت زبان صحبت کند؟!

 

باید درک کرد که درمان لکنت زبان به مفهوم اصلاح و باز سازی دیدگاهها و ارتباطات آسیب دیده شخص است

که آن نیز از طریق طی نمودن مسیر درمان حاصل می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *