درباره کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

درباره کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور از سال ۱۳۶۲ فعالیت خود را آغاز نموده است. درمان اختلالات گفتاری به ویژه درمان لکنت زبان از اهداف این کلینیک می باشد. در این مرکز به روش های گروهی و انفرادی به درمان لکنت زبان و دیگر اختلالات گفتاری پرداخته می شود. تاکنون بیش از ۸۰۰ نفر درمان جو با کمک این مرکز به درمان پایدار و قطعی لکنت زبان دست یافته اند. کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور در روزهای یکشنبه ، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۸ به بعد فعال می باشد. برای تنظیم وقت مراجعه حضوری می توانید از طریق شماره تلفن های ۸۸۰۲۲۸۵۰ و ۰۹۳۶۸۴۵۵۷۲۸ با این مرکز تماس بگیرید.

درباره کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

مدیریت کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور:

مدیریت کلینیک بر عهده آقای کامبخش فرهمندپور ، کارشناس گفتار درمانی می باشد. ایشان از سال ۱۳۶۲ با تاسیس کلینیک گفتار درمانی به طور بی وقفه مشغول به فعالیت و تحقیق در زمینه درمان اختلالات گفتاری به ویژه عارضه لکنت زبان می باشند. تاسیس کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور، با هدف درمان پایدار و قطعی لکنت زبان انجام گردید و در نتیجه تلاشهای ایشان تاکنون بیش ار ۸۰۰ نفر ( کودک ، جوان و بزرگسال ) مسیر درمان پایدار لکنت زبان را با موفقیت به پایان رسانده اند.

درباره کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

 

از ایشان کتاب راز لکنت زبان توسط انتشارات نسل نواندیش منتشر گردیده است. همچنین چندین مقاله از ایشان در روزنامه و مجلات و نیز وب سایت های معتبر در زمینه معرفی درست عارضه لکنت زبان  منتشر گردیده است.

درباره کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

برنامه کاری کلینیک لکنت زبان روزهای :

یکشنبه – دوشنبه – چهارشنبه

(در برخی روزها، فعالیت گروه خارج از کلینیک صورت می پذیرد)

ساعت کار : ۱۸ لغایت ۲۴

گروه درمانی کودکان: روزهای یکشنبه و چهارشنبه ۱۷٫۳۰ لغایت ۱۹

گروه درمانی بزرگسالان : یکشنبه و دوشنبه و چهارشنبه

جلسات انفرادی هر یک از اعضا زمانی است که از پیش هماهنگ شده باشد.


خدمات کلینیک

کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور مرکزی برای درمان پایدار لکنت زبان در سنین مختلف می باشد .

کودکان

هنگامی که والدین کودک خود را به کلینیک می آورند ، کودک به گروه درمان می پیوندد و آنها در اتاق انتظار می نشینند و با هم گپی دوستانه می زنند ، ولی اصلا انتظار نمی کشند و به ساعت نگاه نمی کنند .

لکنت ظاهری برخی کودکان بنا به مشخصات فردی و خانوادگی آنها با سرعت بیشتری بهبود می یابد و برای برخی دیگر به کندی صورت می پذیرد ؛ ولی در انتها ، طول دوره درمان همگی را باید یکسان دانست . اما همیشه یک اصل در کنار ماست :

درباره کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

مراجعه منظم + همکاری والدین => درمان پایدار

تا به حال دیده نشده کودکی با شرایط فوق ، به درمان کامل و ماندگار دست نیافته باشد .

مهمترین مرحله درمان کودکان تا قبل از بلوغ ، مرحله تثبیت درمان است ؛ با وجود اینکه به والدین بارها توضیح داده می شود که « خوب حرف زدن » به مفهوم « درمان کامل و مانگار لکنت زبان » نیست ، ولی برخی از آنان با مشاهده گفتار خوب و طبیعی در فرزندشان ، از زحمت مراجعه و پیگیری ادامه درمان سر باز می زنند . چنین اشتباه نابخشودی را که این والدین ندانسته انجام می دهند ، برای کودک و نیز خود آنان بهای سنگینی خواهد داشت . معمولا انها بعد از بازگشت و مشاهده لکنت ظاهری کودک ، با انگیزه بیشتری مسیر درمان را به انتها می برند .

درباره کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

« مسیر درمان » برای کودکان تا قبل از بلوغ باید به پایان برسد و بعد آهسته آهسته با محیط درمان خداحافظی نمایند . اغلب این عزیزان گاهگاهی با گل و شیرینی به محیط درمان می آیند و معمولا خاطرات خنده داری از لکنت سابق خود برای بچه ها تعریف می کنند . اما پدر و مادرهایی که از نام لکنت زبان متنفرند یا گفتار درمانی را مترادف با تیمارستان می دانند ، برای همیشه این پیوند را به فراموشی می سپارند .

بزرگسالان

معمولا درمان جویان به سه طریق با این کلینیک آشنا می شوند :

۱- کتاب راز لکنت زبان 

2- سایت کلینیک 

3- معرفی دوستان گروه درمان در دوره های پیشین  

هنگامی که یک جوان برای اولین بار به کلینیک می آید ، وارد گروه درمان می شود . محیط گروه درمان طوری است که تازه وارد ، بزودی با آنها احساس یگانگی بدست خواهد آورد . پرسشی که برای اغلب تازه واردها پیش می آید چنین است :

درباره کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

« آیا می شه یه روز منم مثل اینا بشم ؟ »

وقتی نوبت او می رسد ، برای آشنایی بیشتر جلوی جمع می آید تا از او پرسشهای معمول صورت گیرد :

 • لکنت زبان چیست ؟
 • تا به حال چه اقدامهایی برای درمان انجام داده اید ؟
 • خود را معرفی بفرمایید .
 • رابطه شما با افراد خانواده چگونه است ؟

درباره کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

اگر او در شروع کمی هم اضطراب داشته باشد ، در پایان این پرسش و پاسخها به قدری آرام می گیرد که دیگر مایل نیست سر جایش بنشیند . چنانچه همه شرایط مناسب و مساعد بود و جوان فاکتورهای لازم را دارا بود ، بعد از آموزشهای تنفسی و تسلط به تکنیکهای گفتاری ، لازم است هفته ای ۴-۳ جلسه به گروه درمان بپیوندد تا با کمک دوستان گروه و مربی ، به تثبیت گفتار طبیعی و بازسازی دیدگاه ها و ارتباطات خود بپردازد . 

لطفا بخش پرسش و پاسخ گفتار درمانی را نیز مطالعه نمایید.


فرآیند درمان لکنت زبان

برای رسیدن به درمان پایدار و قطعی لکنت زبان، فرآیند زیر در کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور انجام می گردد.

نخست ) ارزیابی
در این مرحله که دو تا سه جلسه ادامه می یابد، سه هدف دنبال می شود:

• ارزیابی مربی لکنت زبان (آیا شخص میتواند مسیر درمان را طی کند)
• پذیرش دوستان گروه درمان (مشخصات شخصیتی و فرهنگی فرد تازه وارد باید با دیگر اعضاء هماهنگی داشته باشد)
• ارزیابی درمان شونده (شخص با مشاهد و تماس با دوستان گروه درمان باید به این نتیجه برسد که میتواند مانند دیگر اعضاء مسیر درمان لکنت زبان را طی کند)

باید در نظر داشت آنچه در مرحله ارزیابی مورد توجه است نه مقدار لکنت ظاهری، نه سن، نه جنسیت و نه دوری راه است، بلکه جنبه های دیگر در شخص اهمیت دارد مانند:

درباره کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

• انگیزه درمان شدن

  در بسیاری از افراد لکنت دار ، « انگیزه پنهان نمودن لکنت » بیش از « انگیزه درمان آن است »

• فرهنگ ، سازگاری و توان تغییر پذیری شخص

• بررسی نوع ارتباط و جایگاه شخص در خانواده

دوم) آموزش تکنیک های گفتاری

یادگیری این تکنیک ها که کاملاً از شیوه های گفتار طبیعی پیروی میکند کار ساده ای است، ولی آنچه اهمیت می یابد، کاربرد و اجرای آنها در موقعیت ها و ارتباطات گفتاری مختلف است. در این مرحله، شخص ارتباط گفتاری جدیدی را تجربه می کند و به این نتیجه می رسد که : ” می توان بدون لکنت ظاهری و پنهان کاری صحبت کرد “.

همانطور که می دانید یادگیری تکنیک های فوتبال ( مانند یادگیری تکنیک های گفتاری) یک چیز است و اجرای آن ها در مسابقات و موقعیت های دشوار چیز دیگری است. تثبیت این مرحله به تمرین های عملی انفرادی و گروهی پیوسته نیاز دارد.

سوم) اصلاح دیدگاه ها

بعد از آموزش تکنیک های گفتاری و حرکت های موفقیت آمیز در موقعیت ها و ارتباطات گوناگون، زمان آن می رسد تا با تمهیداتی دیدگاه شخص نسبت به خود، جامعه و ارتباطات گفتاری دگرگون شود.

از این به بعد است که او می تواند رفته رفته  خود را با زندگی آشتی دهد و بگوید : ” من هم می توانم …”.

چهارم) انتقال مهارت ها

بعد از آنکه مهارت های گفتاری و ارتباطی و نیز دیدگاه های شخص گسترش یافت، زمان آن می رسد تا با تمهیدات خاصی توانایی های بدست آمده در محیط درمان، در ارتباطات عادی و روزمره شخص نیز تقویت شود. بطور معمول در این مرحله از افراد خانواده شخص خواسته می شود تا هر چه بیشتر به جمع اعضاء گرو درمان بپیوندند. به این ترتیب آنچه را که  لکنت زبان از شخص گرفته ، میتواند پله پله با تلاش و همت خود  به دست آورد . از این به بعد است که شخص می تواند  ” جنبه های درمان لکنت زبان ” را در ” طی مسیر درمان ” خود درک نموده و به اصلاح و بازسازی آنها بپردازد، یعنی :

• آسیب ( حلقه های شرطی شده = وضعیت خاص – ذهن آشفته – پیش بینی – پنهان کاری – عوارض لکنت زبان).
• واکنش به آسیب ( لکنت ظاهری = اسپاسم تار های صوتی – لکنت کردن – اسپاسم و حرکات اضافی سایر اندام ها – شنیدن یا احساس کردن لکنت خود )
• نتیجه ( تغییرات دیدگاهی = تاثیر لکنت زبان بر معیار، منطق، شخصیت، ارتباطات و غیره )

پنجم) مراقبت

مراقبت از توانایی های بدست آمده گرچه تمرین نیست، ولی به یاری آن می توان ضعف های احتمالی را  کشف ، و تار و پود ” درمان ”  را  مستحکم ساخت. مراقبت به معنی تجزیه و تحلیل تغییرات جوّ ذهنی خود در برابر ارتباطات گوناگون و گاه نادر و پیچیده ای است که شخص را می تواند به نوعی تحت تاثیر قرار دهد.

بی تردید در این مرحله، شخص بیش از پیش به مشورت و تعامل با مربی خویش نیاز دارد. هر چه توانایی ها دوام و قوام می یابد، نیاز او به این ارتباط کمتر می شود، تا به تدریج با یک شیب ملایم به صفر می رسد. ولی این صفر آغاز ارتباطی عمیق و دوستانه است.

ششم) یاری به دوستان جدید

اگر کسی مطلبی را آن طور یاد بگیرد که بتواند به دیگری یاد دهد، برای همیشه جزئی از وجود خود او خواهد شد.

همیشه تعاملی خاص در جنبه های درمان بین دوستان با سابقه و جدید برقرار است. هر دو گروه به این ارتباط دوستانه و سازنده نیاز دارند.

دوستان قدیمی : چیزی را یاد می دهند که درک آن تا چندی قبل معمای ذهن خود آنها بوده است.

دوستان جدید: شاید هیچ کس دیگری غیر از دوستان قدیمی( دوستان رها شده از بند لکنت زبان ) نتوانند به دوستان جدید یاری رسانند.

بهترین کار درمان کننده لکنت زبان در این مرحله ، مراقبت و مشاهده ی این تعامل زیبا و شکوهمند است.

بیشترین شناخت و درک ماهیت لکنت زبان برای من ، تعامل با دوستانی بوده که در همین مرحله از درمان قرار داشته اند .


درمان اختلالات گفتاری و تلفظی

 • درمان اختلالات تلفظی
 • درمان اختلالات تارهای صوتی
 • درمان اختلالات گفتاری

اختلالات تلفظی:

یکی از اختلالات گفتاری شایع در کودکان و بزرگسالان « اختلال تلفظ » است که اغلب دو علت دارند :

1. علت عضوی

مانند نا هنجاری های فک ، دهان ، زبان ، و … ، ناشنوایی ، عقب ماندگی های ذهنی و غیره ، که موضوع مور بحث ما نیستند .

2. علت یاد گیری 

    کودک طبیعی می تواند به چند علت دچار اختلال تلفظی شود :

 • تقلید و الگو برداری از اختلال تلفظی افراد دیگر .
 • تشویق و تحریک بزرگترها ، بمنظور دست انداختن و خندیدن به تلفظ نا صحیح او .
 • گاهی بی هیچ علت مشخصی ، کودکی طبیعی نمی تواند به تلفظ صحیح یک یا چند صدا دست یابد .

در این صورت ، او صدای نا صحیح را از خرد سالی به دوره های بعدی زندگی خود انتقال خواهد داد ( برای پی بردن به چگونگی این انتقال ، می توانید به کتاب « راز لکنت زبان » انتشارات نسل نواندیش مراجعه نمایید ) .

یک اختلال تلفظی هر چند از نظر افراد خانواده و دوستان مشکل بزرگی محسوب نمی شود ، ولی از دیدگاه جوانی که با آن روبرو است ، مشکل عمیق و بازدارنده تلقی می گردد.

عوارض اختلالات تلفظی:

 • احساس متفاوت بودن .
 • کاربرد کلمات مترادفی که فاقد صدای مورد نظر باشد .
 • نگرانی از واکنش احتمالی مخاطب نسبت به تلفظ نا صحیح او .
 • احساس بی کفایتی و تزلزل در بسیاری از ارتباطات شخصی .
 • و گاه تمامی عوارضی را که لکنت زبان ایجاد می کند ، می توان در آن ها مشاهده نمود .

اختلالات تارهای صوتی:

گاهی ممکن است کارکرد تار های صوتی شخص به علل آسیب عضوی مانند فلج اعصاب، تومور، ضربه و غیره دچار اختلال شود که موضوع مورد بحث ما نیستند.

 • گاهی شخص به علت استفاده ی نا صحیح و غیر اصولی از تارهای صوتی خود (جیغ زدن) ممکن است به زیگیل یک طرفه یا دو طرفه ی تار های صوتی مبتلا شود که نتیجه ی آن تولید صدای خش دار خواهد بود. این عارضه را می توان در مراحلی با مراقبت و تمرین های ویژه ای برطرف نمود.
 • گاهی فشار روانی سنگین می تواند  در کارکرد  تارهای صوتی  اختلال ایجاد نماید .

می توانید به موضوع « هیستری » در کتاب « راز لکنت زبان » مراجعه کنید.

 • اختلال دیگر تارهای صوتی مربوط می شود به پسرهایی که در حال گذران دوران بلوغ خود هستند .  آنها بدون هیچ علت عضوی یا روانی، صدای زیر و نازک دخترانه ی قبل از بلوغ خود را حفظ می کنند.

به طور معمول این صدای نازک فشار روانی سنگینی را بر شخص وارد می آورد تا آنجا که شخصیت و هویت خود را متزلزل احساس می کند.

این عارضه با تمرین های ویژه ای به طور کامل بهبود می یابد .

اختلالات گفتاری:

اختلالات گفتاری بسیاری وجود دارد که هر یک به تنهایی می تواند در شخص مبتلا و همچنین شنونده ی او احساس نامطبوع ایجاد کند.

اختلالات گفتاری می توانند علل مختلفی داشته باشند از جمله:

 • اختلال مغزی
 • اختلال عصبی
 • اختلال اندام های گفتاری
 • اختلال به علت یادگیری (مانند لکنت زبان ، برخی اختلالات تلفظی، برخی اختلالات صوتی)

در این کلینیک فقط به اختلالات اخیر که علت یادگیری دارند پراخته می شود

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

این نوشته منتشر شده در صفحات داخلی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *