جامعه گفتار درمانی

سال ها از جامعه گفتار درمانی خود دور مانده بودم. تقدیر چنین خواست که بار دیگر در جلسات و کنفرانس های دوستان و همکاران گرامی حضور یابم.

آن چه را که با چشم خود دیدم، به قدری حیرت انگیز است که دوست دارم همراهان این وب سایت را در جریان آن قرار دهم.

جامعه گفتار درمانی

روزگاری کسی رشته گفتار درمانی را نمی شناخت. وقتی به دکتر کودکان گفتم من گفتار درمانی خوانده ام، گفت:” یعنی می خواهید با حرف و دعا بیماران را درمان کنید؟! ” بسیاری از فارغ التحصیلان، به حرفه های دیگر گرایش یافتند و از دور خارج شدند. اما آنان که باقی ماندند، سختی ها کشیدند و بی وفایی ها دیدند تا این که پاسخ خود را با صبوری و تلاش دریافت کردند، آنها با عشق و کاردانی رشته گفتار درمانی را به کلی متحول ساختند و منِ مختجل در این افتخار نقشی نداشتم.

در جریان کنفرانس ها با دوستان و استادان پیشکسوت خود گپی زدیم و خاطرات گذشته را مروری کردیم. با مشاهده گرد گذر زمان بر چهره آنها، بارها اشک به چشمانم آمد ولی در قلب خود آنها را ستودم که خود را با علوم روز پیش بردند و شاید بتوان گفت بهتر از هر کشوری فعال هستند. آنها را ستودم زیرا می دانم پیوسته با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کردند ولی زمینه را خالی نگذاشتند تا بزرگترین خدمات توان بخشی را به جامعه رهبری کنند.

جامعه گفتار درمانی

زحمات ارزنده و گسترده استادانی چون استاد جمشید پور قریب، استاد ایرج فروتن، استاد خانم رسولی، خانم دکتر قریشی، استاد خانم غفاری و بسیاری استادان ارجمند دیگر در زمینه های مختلف گفتار درمانی، موجب افزایش سطح دانشجویان و پر بار شدن دانش آنان شده است.

دیگر گفتار درمانی یک رشته ناشناس و سرگردان نیست. خدمات آن در همه سطوح جامعه به چشم می خورد و کمتر خانواده ای را می توان یافت که از این رشته بهره مند نشده باشد.

گفتار درمانی

سخنی با دانشجویان رشته گفتار درمانی

  • دانشی را که امروز از استادان پیشکسوت گفتار درمانی می آموزید، در اثر تلاش های بی دریغ آنان این گونه کلاسه شده و درک آن برای شما راحت گردیده است. امیدوارم شما نیز بتوانید آن را ارتقاء دهید.
  • قدر و احترام قلبی خود را نسبت به این بزرگواران هیچ گاه فراموش نکنید.
  • بدانید که دو نفر در دنیا دوست دارند شما بهتر از آنان باشید:

والدین،که اگر با نان خشک بزرگ شده اند، دوست دارند شما کباب بخورید.

استاد و مربی، که اگر شما از آنها پیشی بگیرید، نه تنها حسادت نمی ورزند، که موجب افتخارشان خواهد بود.

 • همیشه در کار خود، نگاهی هم به حفظ آبروی رشته گفتار درمانی نوپا داشته باشید.
 • به رشته گفتار درمانی عشق بورزید.
 • راز موفقیت شما در نقد شدن و نقد کردن است، از آن نهراسید.
 • اگر مشکلی در تشخیص و شیوه درمان درمانجوی خود داشتید، حتما از استادان خود کمک بگیرید.
 • یک گفتار درمان موفق، حتما کودک درون پر شر و شور و با نشاطی دارد.
گفتار درمانی

در سمپوزیوم لکنت زبان، سخنرانی تعداد مشکلات و عوارض مربوط به گفتار درمانی را شانزده وعده ای بیست و چهار می خواندند. پانزده مشکل که برای تشخیص، ارزیابی و درمان هر یک به دریایی از اطلاعات و تجربه نیاز هست و شانزدهمین آنها یعنی لکنت زبان، خود به اقیانوسی از دانش، تحقیق، دود چراغ خوردن و تجربه نیاز دارد. شوربختانه ضمن گفتگو با فارغ التحصیلان گفتار درمانی، متوجه شدم که بسیاری از آنها با تصور این که لکنت زبان غیر قابل درمان است، از پذیرش درمانجویان این عارضه امتناع می ورزند. این همان حلقه گم شده رشته گفتار درمانی است که تا زمانی آن را نیابیم، همچنان باید شاهد دخالت حرفه های متفرقه و نامربوط در امر درمان لکنت زبان باشیم.

بار دیگر از همه عزیزان و پیشکسوتان رشته گفتار درمانی که در گسترش دانش آن زحمت کشیده اند قدر دانی و تشکر می کنم و برای آنان طول عمر و سرافرازی آرزومندم.

این نوشته منتشر شده در مقالات مهم می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

 1. Avatar for امیر
  امیر گفت:

  با سلام و احتراملطفا توضیحات بیشتری در مورد گفتار درمانی میشه بدید؟

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   امیر جان گفتار درمانی رشته ای است که به تشخیص و درمان 15 – 20 مشکل گفتاری می پردازد. باید از متخصصان این رشته در جهان و بخصوص در ایران، قدردانی شود؛ الی موضوع لکنت زبان! حقیقت این است که درمان لکنت زبان به دانش و فاکتورهای زیادی نیاز دارد که به دلایل مختلف هنوز فرآیند آن مهیا نشده است. ضمن اینکه متولی این عارضه رشته گفتار درمانی می باشد، ولی اساسا لکنت زبان یک مشکل گفتاری یا زبانی نیست…

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   حنا خانم گفتار درمانهای زیادی روی اوتیسم کار میکنند. بهتر است از آنها اطلاع بگیرید: سرکار خانم هما ناصح
   درمان اختلالات گفتارwww.nasseh2002.blogfa.com که در این زمینه صاحب کتاب معتبر و تجربه آکادمیک می باشند.

 2. Avatar for نگار تکلی
  نگار تکلی گفت:

  سلام خسته نباشید گفتار درمانی تا چه سنی را تحت پوشش قرار می دهد؟بیماران در سن بالا هم میتونند با گفتار درمانی به سلامت در گفتار خود دست پیدا کنند

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   عزیزم خدمات گفتار درمانی سن و سال نمی شناسد. ولی…

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   مجید جان در خیلی موارد، گفتار درمانی در منزل بهتر از کلینیک پاسخ میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *