حضور کارشناس لکنت در سیما

حضور هر کارشناسی در هر رسانه ای نمیتواند بیانگر حقیقت موضوع باشد، مگر آنکه به محتوای کلام این کارشناسان توجه شود.
تا به حال کارشناسان بسیاری از حرفه ها و تخصص های مختلف، در شبکه های تلویزیونی جهان در مورد این عارضه نظر داده اند؛ ولی غیر از تکرار مکررات و چیدن انواع ضایعه های مغزی، ژنتیکی، عصبی، هورمونی، محیطی و غیره، چیزی دست درمانجویان و خانواده آنان را نگرفته است. انگ و اتهاماتی که شانه های سنگین شخص را می شکند و او را از مسیر درمان دور میکند.

تعریف سازمان بهداشت جهانی:
لکنت اختلال ریتم گفتار است. یعنی فرد میداند چه میخواهد بگوید ولی به علت کشش و تکرار و مکث در بیان ناتوان است ”

آیا از این مضحک تر میتوان این عارضه را تعریف کرد؟! آیا میتوان واکنش را مبنای تعریف خود مشکل دانست؟!
در کتاب راز لکنت زبان، که به چاپ هشتم رسیده، این عارضه را یک “عادت شرطی شده ارتباطی” می یابد که بر اساس تحقیق و شواهد بر روی ۵۰۰۰ درمانجو و بزرگانی چون چامسکی، گشویند هیلگارد و … در طی ۴۰ سال به دست آمده و از دیدگاه درمانجویان مختلف، که هر یک را باید صاحبنظر واقعی این عارضه نابسامان و فراموش شده دانست، این تنها کتاب علمی و معتبر در عرصه لکنت زبان است.
تعداد معدودی از همکاران عزیز به مخلص خرده گرفتند که چرا علت لکنت را ضایعه مغزی و ضایعه ژنتیکی معرفی نمیکنم؟! و پاسخ مخلص به این بزرگواران چنین است:
از دشمنان برند به دوستان شکایت / چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم
ولی فارغ از نظرها و سوء نظرها، حرف دل درمانجویان چیز دیگری است:
دانشمندان، محققان و استادان محترم لکنت زبان، ما کاری به انگ و اتهامات ضایعه ای که به ما نسبت میدهید نداریم؛ آیا میتوانید به ما کمک کنید تا از این چاه سیاه لکنت خارج شویم و متحول شویم؟
پرسش: آیا با دیدگاه ضایعه جسمی، میتوان آنها را از این چاه بیرون آورد؟

کیست که از اطلاعات موجود در موضوع لکنت رضایت داشته باشد؟

اغلب درمانگران غربی که به درمان خردسالان میپردازند، به چنین نتایجی میرسند:
۱- تعدادی کاملا بهبود می یابند.
۲- تعدادی بعد از بهبود، بازگشت می یابد.
۳- تعدادی با بهبود نسبی، بازگشت می یابد.
۴- تعدادی اصلا بهبودی نمی یابند.

آنها علت بهبود نیافتن ها را به عدم همکاری والدین و علت بهبودها را به توانایی، دانش و استعداد ذاتی خود نسبت میدهند!
فارغ از اینکه بهبود آن تعداد معدود، به عواملی چون تغییر جو ذهنی، تغییر پیوندهای لکنت و الگو برداری خردسال مربوط میشود نه به شیوه درمان درمانگر؛ که اگر چنین بود، می باید همه درمانجویان به درمان کامل دست می یافتند.
شور بختانه اغلب درمانگران غربی به جای درمان پکیج لکنت که نتیجه آن آرامش ذهنی و زندگی بدون واکنش است، درمانجویان را به بیراهه های درمان هدایت میکنند که نتیجه آن، موقتا رسیدن به مرحله تصور درمان است:
کتابخوانی، تمرینات کنترل لکنت، تماس تلفنی، توصیه و پیشنهاد و دستورالعمل و غیره.
درمانگرانی که معتقدند لکنت بزرگسال درمان ندارد و هرگز نمیتوان درمان کامل و پایدار بزرگسالی را در رزومه کاری آنان مشاهده نمود.
و همه این نابسامانیها به این علت است که نمیتوانیم با تحقیق علمی درک کنیم که علت لکنت ضایعه مغزی، ژنتیکی، حرکتی و .. نیست!
لکنت فقط یک عادت شرطی شده ارتباطی است؛ که با درک این مهم، میتوان به درمان کامل و پایدار آن در هر سنی دست یافت.

شما میتوانید این ویدیو را از یوتوب و آپارات نیز مشاهده کنید.

دیدگاه در رابطه با “حضور کامبخش فرهمندپور کارشناس لکنت زبان در برنامه تلویزیونی سیمای خانواده

  1. محمد ایوب خانه زایی گفت:

    سلام دکتر بنده لکنت زبان دارم الان دانشجو هستم خیلی به مشکل برخوردم از کودکی تا الان و خیلی ترس و اضطراب بی حرفی شدید دارم و بیشتر کلمات (اَ.اِ.اُ) گیر میکنم و حتی اسمم ایوب بود برای معرفی اسم گیر میکردم الان تغییرش دادم به محمد ایوب الف رو تلفظ نمیکنم دال و یاء رو جنگ میدم حالا آیا لکنت زبان واقعا درمان میشود؟؟؟؟؟

    • مدیر سایت گفت:

      ایوب جان این شما هستید که باید با تحقیق دریابید که آیا لکنت زبان قابل درمان است یا خیر. کمی به خودت تکان بده و این دست اون دست نکن و امروز و فردا نکن.

دیدگاهتان را بنویسید