دلایل بروز لکنت زبان در کودکان، تاکنون به‌طور دقیقی روشن نشده‌است. اما لکنت نمی‌تواند علت واحدی داشته باشد. از عوامل بروز لکنت زبان میتوان عوامل بدنی ، عاطفی ، اجتماعی و … را دانست.

کودکانی که دچار لکنت زبان هستند معمولاً و از بدو پیدایش لکنت تا مرحله نهایی مراحل مختلفی مانند لکنتی که کودک آن را پذیرفته است ، لکنتی که کودک در مقابل آن واکنش نشان میدهد و لکنت پچیده میگذراند.

درمان لکنت زبان در کودکان

علت لکنت زبان کودکان

یک کودک تازه مبتلا، به دو علت میتواند عمل لکنت کردن را از خود بروز دهد. لکنت زبان به سه طریق در کودکان حدود ۵-۳ ساله آغاز می شود:

1. فشار روحی  2. تقلید و الگو برداری کودک  3. ضعف زبان گفتاری

1. فشار روحی

می دانید که یک فشار روحی بیش از آستانه تحمل، موجب واکنش در نقاط ضعف شخص می شود.یکی از ضعف های کودک خردسال «زبان گفتاری» اوست که با سختی و تلاش مضاعف، درصدد درک و کسب مهارت های گفتاری می باشد.از آنجا که آستانه تحمل کودک پایین است، پس یک فشار روحی می تواند به صورت واکنشی چون گریه، پرخاش و… یا شکسته شدن زبان گفتاری (لکنت زبان) جلوه کند. معمولاً با قطع عامل فشار روحی (مانند ترس از سگ)، عکس العمل (گریه) به تدریج از بین می رود، اما اگر در همان مدت که گفتار او دچار واکنش شده(لکنت)، مرحله «و» رشد زبان را بگذراند، به مفهوم این است که شیوه گفتار آشفته کودک، الگوی گفتارهای بعدی او خواهد بود و این یعنی شروع «لکنت زبان». پیشگیری: دور نگه داشتن کودک از هر گونه فشار روحی بیش از آستانه تحمل او.

تاثیر فشار روحی در لکنت زبان کودکان
تقلید و الگوبرداری کودک و تاثیر آن در لکنت زبان

2. تقلید و الگوبرداری کودک

کودک در مرحله «د» رشد زبانی، مانند دستگاه ضبط و پخش صوت، گفتاری را که می شنود، تقلید می کند. اگر کودک با شخصی لکنت دار در تماس باشد و شیوه گفتار او را الگو قرار داده و آن را از مرحله «و» رشد زبانی خود عبور دهد، به منزله شروع لکنت او خواهد بود. از آنجا که محققان غربی (به خصوص دکتر فریزر، رئیس بنیاد گفتار آمریکا) منکر «تقلید» هستند و این نکته در امر «پیشگیری» اهمیت بسیار دارد، در تاثیر آن همین بس که حالت و نوع لکنت کودک در اوایل، کاملاً مانند شخصی خواهد بود که از او الگوبرداری کرده است.پیشگیری: نگذارید کودک شما ادای لکنت کسی را درآورد .

3. ضعف زبان گفتاری

گاهی مهارت بیانی کودک با تاخیر توأم می شود. به عبارت دیگر، احساسات، عواطف و خواسته های کودک رشد می یابند ولی زبان گفتاری او قادر به بیان آنها نیست. خواستن و نتوانستن می تواند فشار روحی شدیدی در کودک ایجاد کرده و منجر به لکنت نوع اول شود. یا کودک با این ضعف(عدم درک سریع مفاهیم گفتاری و یادآوری و بیان کلمات و جمله بندی) با حالتی «شبه لکنت» صحبت می کند: «بابا وقتی اومدی، اومدی اِ ا بستنی بیار». او با این ترفند ناآگاهانه می خواهد هم توجه شنونده (بابا) را به خود حفظ کند و هم در جست وجوی کلمه گمشده (بستنی) می گردد.او مرتب آن خوراکی خوشمزه را از نظر می گذراند تا کلمه بستنی را به یاد آورد؛

تاثیر ضعف زبان گفتاری در لکنت زبان کودکان

مشاوره گفتار درمانی

مشاوره با کارشناس گفتار درمانی در کلینیک دکتر فرهمندپور

در این مرکز به روش های گروهی و انفرادی به درمان لکنت زبان و دیگر اختلالات گفتاری پرداخته می شود. تاکنون بیش از ۸۰۰ نفر درمان جو با کمک این مرکز به درمان پایدار و قطعی لکنت زبان دست یافته اند. کلینیک فرهمندپور در روزهای یکشنبه ، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۸ به بعد فعال می باشد. برای تنظیم وقت مراجعه حضوری می توانید از طریق شماره تلفن های 02188022850 و 09368455728 با این مرکز تماس بگیرید.
اطلاعات تماس فرم درخواست مشاوره
مشاوره گفتار درمانی کلینیک گفتار درمانی فرهمند پور

ما بزرگ ترها نیز گاهی که شتاب خواسته هایمان سریع تر از توان گفتارمان باشد، چنین می کنیم.اگر ضعف بیانی کودک قبل از تثبیت در مرحله «و» رشد زبان اصلاح شود، شبه لکنت او بهبود می یابد(این پدیده و نیز لکنت های تثبیت نشده ای که به طور طبیعی بهبود می یابند، موجب شده عده ای تصور کنند انواعی از لکنت زبان که مثلاً ژنتیک نیستند! خود به خود بهبود می یابند) ولی اگر از مرحله «و» عبور کند، شبه لکنت به لکنت زبان واقعی تبدیل خواهد شد. هرگاه گفتار کودک با اسپاسم، درگیری در تولید صداها و آشفتگی تنفس همراه شود، «تبدیل» صورت گرفته است.

پیشگیری:

ضعف زبانی، هرچه زودتر باید اصلاح شود.هیچ عکس العملی به شیوه گفتار کودکتان نشان ندهید.با او مانند استاد قصه گو «آقای حمیدعاملی» به آرامی و با زبان کودکانه صحبت کنید.

می دانید که ذهن انسان در هر لحظه فقط می تواند بر یک تصویر یا یک احساس تمرکز کند. ذهن کودک تازه مبتلا نیز هنگام صحبت کردن، درگیر رساندن مفهوم کلامی است و نمی تواند به چگونگی گفتار خود پی ببرد. معمولاً او از واکنش اطرافیان، نقص گفتارش را کشف می کند. تا زمانی که به آن پی نبرده، فقط یک لکنت ساده دارد.

مشکل اساسی وقتی شکل می گیرد که متوجه نامطلوبی گفتارش شده و آن را مترادف با بی عرضگی و بی کفایتی خود می بیند، پس تلاش می کند آن را با «ترفندهای پنهان کاری» مخفی کند؛ مانند مترادف گویی، سکوت، تولید صداهای کمکی، تغییر تن صدا، حرافی، تغییر چهره و رفتار، عصبانیت، خنده و… . هر چه دامنه پنهان کاری گسترده تر شود، «عوارض لکنت» عمیق تر می شود. حساسیت، خودکم بینی، زودرنجی، عدم اعتماد به نفس، اضطراب و… .

درمان لکنت زبان کودکان

6 گام درمان لکنت زبان

one

کتاب راز لکنت زبان

با اینکه شخص سالها با لکنت زبان دست و پنجه نرم میکند، ولی به علت اخبار غلط و پیچیدگی های ذاتی این عارضه، توانایی بررسی و درک مشکل خود را ندارد. این کتاب پرده از راز آن برمیدارد. بررسی 6 گام درمان لکنت زبان.

two

حضور در گروه درمان

تجربه های متعدد نشان میدهند که بدون فعالیت در یک گروه درمان منسجم، درمان پایداری صورت نمیگیرد، و همچنین درمان جو را برای پذیرش مشکل و اقدام عملی آماده میسازد.

three

آموزش تکنیکهای گفتاری

آنچه سالها ذهن درمان جوی تازه وارد را درگیر خود کرده، کسب گفتار روان است! پس وقتی او با اجرای تکنیکهای گفتار طبیعی به آن دست مییابد، پیام مهمی دریافت میکند.

four

بازسازی ارتباطات

در این مرحله از 6 گام درمان لکنت زبان، درمان جو متوجه میشود گفتار روان، ابتدای مسیر است نه پایان آن؛ و تثبیت گفتار روان هنگامی میسر میشود که ریشه مشکل، یعنی عوارض لکنت زبان اصلاح و بازسازی شوند.

five

متحول شدن

با اصلاح و بازسازی عملی دیدگاهها و ارتباطات، عوارض لکنت زبان رنگ می بازد و شخص به تدریج آرام میگیرد و با زندگی آشتی میکند. گاه تحول آنچنان است که خانواده درمان جو را به حیرت می اندازد.

six

رهایی از بند لکنت زبان

رهایی از بند لکنت زبان به معنی آرامش و متحول شدن کیفیت ذهنی است؛ کیفیتی که برای بقیه غیرقابل دسترس میباشد. رهایی یعنی آزادی، یعنی خروج از بن بست، یعنی رسیدن به ثقلِ درون

هدف از درمان لکنت زبان کودکان

طبیعی است که هدف از انتخاب روش درمان این کودکان، شامل تغییر الگوی گفتاری آنها در شرایط مختلف و تثبیت روانی آن می باشد. در این صورت کافی است گفتار طبیعی کودک به او باز گردد، و تا پایان 5 سالگی « قوانین پیشگیری » در مورد او اجرا شود.هدف از درمان لکنت زبان ( درمان قفل زبان ) کودکان تازه مبتلا، تثبیت گفتار روان است درمان لکنت زبان در کودکان شرایط ویژه ای دارد و دارای مراحل مختلفی است که به شرح زیر خدمت شما ارائه می گردد.

درمان لکنت زبان در کودکان شامل مراحل زیر می باشد:

 • مطالعه کتاب راز لکنت زبان توسط والدین (زیرا شناخت خوبی از این عارضه به والدین عرضه می کند) – لینک کتاب راز لکنت زبان
 • تست و مشاهده ساختار لکنت زبان ،شخصیت ورفتار کودک
 • بررسی نوع رابطه کودک با افراد خانواده ، محیط ونیز گروه درمانی کودکان
 • بررسی فرهنگ، امکانات رفت و آمد و نیز پیگیری خانواده (زیرا درمان تا مرحله ی تثبیت به یکسال و نیم تلاش نیاز دارد)
darman 02

این مراحل که معمولا دو جلسه طول می کشد دو هدف دارد:

 1. آشنایی خانواده با محیط درمان و نیز کسب اطلاعات از والدین دیگر
 2. تشخیص مربی که آیا مشخصات کودک برای درمان لکنت زبان مناسب است یا خیر؟

اصلاح تنفس

در این جلسات با انجام تمرینات ساده ای تلاش می شود تا دم و بازدم کودک منظم گردد.

یادگیری تکنیک های گفتاری

دراین جلسات، اجرای تکنیک های گفتاری (که از گفتار طبیعی برداشت شده اند)، به کودک آموزش داده می شود. دراین مرحله کودک قادر میشود با اجرای دم و بازدم صحیح و نیز اجرای این تکنیک ها ، گفتاری طبیعی و بدون لکنت از خود نشان دهد.

آموزش تکنیکهای گفتاری به والدین

جلسات مشاوره با یک یا همه ی افراد خانواده (و گاه با مربی مهد کودک)

گروه درمان لکنت زبان در کودکان

یکی از اساسی ترین ابزارهای لازم برای درمان لکنت زبان در کودکان، تشکیل یک گروه درمان منسجم و منظم می باشد تا بتوان تمرینات خاص گفتاری را در چارچوب های تعیین شده در ارتباط با یکدیگر اجرا و اصلاح نمود. این تمرینات به همراه مشاوره و نیز تمرینات منزل، روز به روز توانایی های گفتاری کودک را در ارتباطات مختلف افزایش می دهد.

شاه کلید مسیر درمان را می توان در فعالیت در گروه درمان دانست، زیرا کودک شیوه ی تعامل با دیگر دوستان را می آموزد و به تدریج عوارض بیماری او کاهش می یابد.

 • اضطراب
 • پرخاشگری
 • زودرنجی
 • حساسیت
 • پر توقعی

بررسی رفتارهای کودکان دارای لکنت زبان در سنین مختلف:

1. رفتار خردسالان تازه مبتلا

علت لکنت کردن خردسالان تازه مبتلا، پیروی از الگوی گفتاری است که در اثر فشار روانی بیش از آستانه تحمل، و یا در اثر تقلید از گفتار لکنت دار افراد دیگر حاصل شده است. خردسال در این مرحله، قادر به تجزیه و تحلیل طریقه حرف زدن خود نمی باشد و نمی تواند به تفاوت گفتارش با بقیه پی ببرد؛ زیرا او فقط می تواند به موضوع بیندیشد نه به چگونگی گفتار خود. به همین علت، خردسال تازه مبتلا رفتار و واکنش خاصی نسبت به لکنت خود بروز نمی دهد. بهترین واکنش والدین در این مرحله، مراجعه به گفتار درمانی است. بدترین واکنش والدین، انگولک کردن و در نتیجه آگاه شدن فرزند نسبت به اشکال گفتاری پیش آمده است:

 • درست صحبت کن!
 • چرا اینجوری حرف می زنی؟!
 • اگه بازم تکرار کنی می زنم ها…!
 • عزیزم سعی کن مثل من حرف بزنی.
 • هر وقت دیدی داری گیر می کنی، یه نفس عمیق بگیر.
 • عجله نکن، از اول بگو.
 • اگه خوب حرف بزنی و لوس بازی در نیاری، می برمت پارک.

هرگز فرزند خود را با این حرفها آزرده نکنید، زیرا او فقط از الگوی خویش پیروی می کند نه از الگوی شما وقتی از خردسال تازه مبتلا می خواهیم که خوب صحبت کند، او اصلا منظور ما را درک نخواهد کرد

درمان لکنت زبان در کودکان

بسیاری از یادگیریهای کودکان، از جمله لکنت زبان، از طریق تقلید حاصل میشود

2. رفتار کودکان پیش دبستان

مرحله ای است که کودک متوجه لکنت خود شده است و نسبت به آن واکنش نشان می دهد:

رفتار کودکان پیش دبستان
 • هنگام گیر کردن دست خود را جلوی دهانش می گیرد تا اطرافیان متوجه لکنت او نشوند.
 • از والدین خود می پرسد « مامان/ بابا من چرا اینجوری حرف می زنم؟!
 • هنگام اسپاسم شدید، از صحبت کردن امتناع می ورزد.
 • گاهی شاهد عوارض لکنت در او هستیم؛ مانند عصبیت، زودرنجی، پرخاشگری، بهانه جویی، و …

بهترین اقدام، مراجعه به گفتار درمان است.    

بدترین اقدام:

 • رها کردن کودک با این باور که خودش خوب خواهد شد.
 • اجرای توصیه های من درآوردی دوستان و آشنایان.
 • مراجعه به پزشک، روانشناس، روانپزشک و مشاور.
رفتار کودکان دبستانی در درمان لکنت زبان

3. رفتار کودکان دبستانی

کودکی که به دبستان می رود، از دو جهت مورد تهدید قرار می گیرد:

1. او دیگر قادر است به چگونگی گفتار خویش پی ببرد و درک کند که با بقیه متفاوت است ( شروع احساس متفاوت بودن )

2. همکلاسها به سنی رسیده اند که بتوانند با اشاره به گفتار متفاوت او، لوازم شوخی و خنده خود را فراهم آورند.

لکنت زبان در کودکان

کودک در این مرحله، در معرض فشارهای متعددی قرار می گیرد:

 • ورود به مدرسه و تغییر جو آموزشی
 • عوارض جانبی گسترده ای که در پی احساس متفاوت بودن حاصل می شود
 • مقابله با رفتارهای ناآگاهانه برخی دوستان؛ و گاه رفتار ناآگاهانه برخی آموزگاران

اگر به اینها رفتارهای ناشیانه – مانند سفارش والدین به مسئولان مدرسه – و اقدامات ناموفق در درمان هم اضافه کنیم، کودک در گرداب سهمگینی قرار می گیرد:

 • با دوستان به زد و خورد می پردازد
 • پنهانی گریه می کند
 • از محیط مدرسه و تحصیل متنفر می شود
 • بهانه جو و ناسازگاری پیش می گیرد
 • به تدریج راههای پنهانکاری لکنت خود از دید دیگران را می آزماید و به شدت به آنها تکیه می کند

* یکی از اقدامات معمول والدین در این شرایط، مراجعه به آموزگار و مدیر مدرسه می باشد؛ تا از بچه ها بخواهند ادای او را در نیاورند. ولی این عمل، اغلب نتیجه عکس می دهد. از یکسو کودک بیشتر خود را متفاوت حس می کند؛ و از سویی دیگر، هر گاه همکلاسها کم بیاورند، نصیحت بزرگترها را زیر پا می گذارند.

درمان لکنت زبان در کودکان و تثبیت درمان

بسیاری از کودکان بعد از دوره ای کوتاه ، در اغلب موارد گفتاری روان از خود نشان می دهند،

ولی گفتار آنها در این مرحله شکننده است و به طور معمول در اثرانجام ندادن تمرین ها ، عدم فعالیت در گروه و یا دراثریک شوک می تواند آثار خود را نشان دهد .

تثبیت درمان مرحله ای است که کودک سن ۵ سالگی را گذرانده است و در همه ی موقعیت ها،گفتاری طبیعی از خود نشان میدهد.

برای کودکان دبستانی ،گزارش خانواده از گفتار طبیعی در موقعیتهای گوناگون (مدرسه، خانواده، تلفن، غریبه، خرید و…..) ضرورت می یابد.

بعد ازمراحل فوق ،کودک باید به تدریج و با زاویه ای ملایم مسیر درمان لکنت زبان را به پایان برساند.

درمان لکنت زبان در کودکان یا درمان والدین

مدتی است که موضوع « والدین درمانی » به جای « درمان لکنت خردسالان » از طرف درمان کنندگان این عارضه مطرح می شود .

لکنت خردسال که به یقین در اثر فشار روانی یا تقلید آغاز گردیده ، به « تغییر الگوی گفتاری » نیاز دارد ، که والدین باید در این خصوص با گفتار درمان همکاری نمایند . تردیدی نیست اگر کودکی در معرض مشاجرات و اضطراب های غیر معمول قرار داشته باشد ، لازم است ضمن تغییر الگوهای گفتاری ، او را از احساس ناامنی و اضطراب که با لکنت زبان پیوند دارند دور ساخت .

ولی اگر به جای درمان لکنت ، فقط به اصلاح روابط و رفتارهای معمول والدین پرداخته شود ، کاری به خطا و دور از منطق خواهد بود . داستان امیرعباس _که صدها مورد از این ماجراهای باور نکردنی را شنیده ایم _ معرف دیدگاه « والدین درمانی » است .

نباید نادیده گرفت که گاهی ممکن است اصلاح رفتارهای اضطراب زای والدین ، جو زندگی خردسال را متحول سازد ، که اگر این تحول قبل از « مرحله تثبیت گفتاری » صورت پذیرد ، این امر می تواند شرایط را برای تغییر الگوی گفتاری خردسال مناسب تر سازد ؛ ولی اگر سن از ۵ و ۶ فراتر رود ، دیگر نمی توان به اینگونه مشاوره ها دل بست .

اگر بخواهیم لکنت کودک را بدون در نظر گرفتن مشکل گفتاری او ، و فقط با مشاوره به والدین درمان کنیم ، مانند این است که دست پدر و مادر را به جای دست بچه گچ بگیریم !

۲۱ سال پیش از یک متخصص کودکان آمریکا رفته پرسیدم : چرا برای بچه های لکنت دار دارو تجویز می کنید ؟

پاسخ : ما دارو را به خاطر خود بچه نمی دهیم ، بلکه انواع ویتامین ها را تجویز می کنیم تا مادر فکر کند برای فرزندش دارد کاری صورت می گیرد و به این طریق مادر را آرام می کنیم .

رفتار والدین در برابر درمان لکنت زبان در کودکان:

صحبت در مورد برخورد والدین با لکنت فرزند، موضوعی بسیار اساسی، پیچیده و گسترده است. اخبار و اطلاعات نادرستی که از منابع آکادمیک و متفرقه منتشر می شود، والدین تحصیل کرده را نیز به اشتباه می اندازد. برای مثال، هنگامی که آنها از زبان استاد گفتار درمانی دانشگاه می شنوند:

« ابتدا باید نوع و اندازه لکنت فرزند شما مشخص شود »

ممکن است این والدین سالها تلاش خود را به منظور متراژ کردن و یافتن نوع لکنت فرزند به هدر دهند؛ و چنین تصور کنند که در جهت درمان وی اقدام می کنند؛ در صورتی که لکنت زبان نه قابل متراژ است و نه می توان آنرا به انواع تقسیم نمود و نه اصولا به کار درمان می آیند. یک فرد لکنت دار به شدت به والدینی نیاز دارد که اهل تحقیق و مطالعه باشند و بتوانند از زاویه دید فرزند به مشکل نگاه کنند. آنها باید بتوانند به پرسشهای زیر پاسخ دهند:

 • لکنت زبان چیست؟
 • چگونه آغاز می شود؟
 • چگونه گسترش می یابد؟
 • در صورت عدم درمان، چه آینده ای در انتظار او خواهد بود؟
 • درمان چگونه حاصل می شود؟

آنان مرتب در تدبیر راه و چاره ای اساسی برای نجات فرزند از زندان لکنت هستند و تا رسیدن به هدف آرام نمی گیرند.

تاثیر والدین در درمان لکنت زبان کودکان

اما امان از دست والدین دیگر…

گاهی برخی عوارض لکنت فرزند، در رفتار و شخصیت والدین نیز ظاهر می شود. برای مثال، سعی می کنند لکنت او را پنهان نمایند، از مراجعه به درمانگر سرباز می زنند، شکاک و زود رنج می شوند.

متاسفانه من مادران بسیاری را دیده ام که در مورد کیفیت فست فودها، مهارت آرایشگرها و امکانات هتل های خارجی ساعت ها صحبت می کنند، ولی از آنجا که لکنت فرزند را یک ضعف و شاید یک ننگ می دانند، از صحبت و تحقیق در مورد آن سرباز می زنند. چنین مادرانی که اغلب توسط دوستان گروه درمان معرفی می شوند، با مشاهده بهبود لکنت ظاهری فرزند، حتی بدون خداحافظی کلینیک را ترک می کنند!

گاهی دیده می شود مادرانی که برای درمان لکنت زبان در کودکان، او را به انواع کلاسهای هنری، ورزشی، و غیره می برند، ولی برای درمان لکنت، عذر و بهانه می آورند و وقت ندارند!

تعدادی از والدین که نتوانسته اند لکنت فرزند خود را بپذیرند، به درمانگر مراجعه می کنند ولی بنا به ذهنیت خود، اطلاعات نادرست یا اطلاعاتی را که مصلحت بدانند در اختیار درمانگر قرار می دهند. اغلب آنان ضمن اینکه به درمان اعتقادی ندارند، ولی به بیراهه های درمان کشش قابل توجهی از خود نشان می دهند!

گاهی دیده می شود اگر یکی از والدین هم لکنت داشته باشد، ممکن است ناخواسته نقش منفی در روند درمان فرزند از خود بروز دهد.

پدر و مادرهایی هم دیده می شوند که استرسها و دلنگرانیهای خود را ناخواسته به حساب فرزند لکنت دار خود واریز می کنند. مثلا از او می خواهند که اگر درمانگرچنین پرسشی کرد، تو چنان پاسخ دهی!

این سخن پایان ندارد

پیام های دوستان گروه درمان لکنت زبان در کلینیک گفتار درمانی فرهمند پور

همین حالا شروع کنید!

پس از تکمیل فرم زیر، همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام خانوادگی
لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
شماره موبایل
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
آدرس ایمیل
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 1. زهرا حقیقی گفت:

  سلام و درود
  دخترم 3 سال و 11 ماه و 2 هفته سنش هت و از 3آذر طی یک حادثه دچار لکنت زبان شد ( یه ضربه پنجره به پیشونی توی کلاس آی مت که مربیش متوجه نشده و گریه و دردش رو خورده و فقط بچه ها متوجه شدن و ساعت 23 همون شب به دلیل تورم گلو و آبریزش بینی دکتر براش استامینوفن و سیتریزن و قرص ایروکاست و قطره سدیم کلراید داد – بعد از مصرف داروها و قطره تقریبا نیم ساعت بعد از خوابش به دلیل سرفه استفراغ کرد و حینی که صورتش رو می شستم چند بار نفس عمیق کشید.
  از فرداش رفته رفته دچار لکنت شده تا جایی که بعد از 4 روز می دونست مشکلی پیش اومده و می گفت دیگه نمی تونم صحبت کنم حالا چیکار کنم ، مگه من چیکار کردم ،سعی می کنه کلمه جایگزین پیدا کنه ، خیلی کلافه می شه با حرکت دست و صورت حرف می زنه تو جمع غیر خانواده دیگه صحبت نمی کنه – پرخاشگر و جیغ جیغو شده
  دکتر مغز و اعصاب بردم گفتن نوار مغز سالمه و یه سری دارو دادن
  گفتار درمان هم بردمش ولی از جلسه دوم تو سکوت هست دخترم
  تمام تلاشمون رو می کنیم که با آرامش و عادی برخورد کنیم
  می شه کمکم کنید
  دکتر گفتار درمان هم می برمش ولی از جلسه دوم دیگه صحبت نمی کنه

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   سرکار خانم حقیقی گرامی، لکنت زبان هیچ قرص و دارویی ندارد. از اینکه مراجعه به گفتار درمانی هم به علت عدم همکاری میسر نیست، بهتر است تمرینات پیشگیری در منزل را دنبال کنید. بهترین زمان مشاوره تلفنی در این زمینه از 4 الی 10 بعد از ظهر میباشد. موفق باشید

 2. مهندس گفت:

  سلام،دختری پنج ساله دارم که ابتدای جمله ها را کلمات را تکرار میکنه،ولی شعر،را بسیار روان میخونه،

 3. اسماعیلی گفت:

  پسر سه ساله ونیم دارم که صحبت نمی کنه فقط اهنگ اون کلمه رو بیان میکنه دوماهه گفتار درمانی میبرم اما هیچ تاثیری نداشته

 4. zahra گفت:

  سلام پسر هفت ساله ای دارم که حدودا یک ماهه لکنت پیداکرده یک حرفی را چند بار تکرار میکنه به نظر شما چیکار کنیم؟

 5. مامان سارا گفت:

  سلام دخنر من سه سال و هفت ماهه است. وقتی دو سال و نیمه بود دچار لکنت شد. من چهار جلسه اون را برای گفتاردرمانی بردم و بهتر شد. در کلاس توسط یک مربی با او روش کشیده گویی تمرین می شد. در آن زمان بهتر شد ولی امسال دوباره این موضوع تکرار شده. به من گفته شده که بهتره دوباره به مراکز گفتار درمانی مراجعه کنم. ایا تکنیک کشیده گویی روش مناسبی است به نظر شما؟

 6. مامان ایلیا گفت:

  سلام ایلیا پسر ما امروز 3 ساله میشه . حدود یک هفتست که لکنت گرفته و تو این یک هفته شدید شده. حرف زدنش و جمله هاش کامل بود. الان با اینکه تقریبا تو تمام جملاتش لکنت داره ، سعی میکنه که همه جمله رو بگه ولی خیلی بهش فشار میاد. ما یعنی خودم و همسرم و خانواده پدری خودم تمام سعیمون رو میکنیم که ارامش بچه حفظ بشه و نگرانی و اظطراب نداشته باشه . ولی ایلیا هم خیلی باهوش و هم خیلی حساسه . چکار کنم که این مشکل زود حل شه و به پسرم فشار بیش از این نیاد

  • مدیریت سایت گفت:

   هر چه زودتر مطالب پیشگیری کتاب راز لکنت زبان را در منزل اجرا کنید. اگر پرسشی بود می توانید تلفنی تماس بگیرید.

 7. یگانه گفت:

  با سلام -دخترم 2/5 سالشه هنوز خوب بلد نیست صحبت کنه الان دو هفته است که دچار لکنت هم شده لطفن راهنماییم کنید که چکار کنم؟آیا در شهر ساری گفتار درمان زبده و خوب میتونید بهم معرفی کنید

 8. mehdi گفت:

  با سلام و خسته نباشید پسر من 12 سالشه و در جمعی مانند مدرسه وقتی سوالی یا جواب چیزی رو میخواد بده و هنه ساکت میشن و ب حرفش توجه میکنند هول میشه ولی وقتی با چند نفر یا با دوستش یا فامیلاشو پدر و مادرش و…خوب صحبت میکنه آیا پسرم لکنت دارد؟؟

 9. رضا گفت:

  سلام. پسر من دوسال و چهار ماهشه.جوری صحبت میکرد که انگار هفت هشت سالشه ولی یشب شدید دعواش کردم(که الهی زبونم لال شه) حدود نه روزه لکنت داره خیلی باهوشه هر کاری میکنیم نفهمه لکنت داره میفهمه الانم دیگه کمتر حرف میزنه زندیگمون واقعا بهم ریخته هر چند تو برخورد با بچه خیلی آرومیم و تشویقش میکنیم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید . اگه کتاب نسخه الکترونیکی داره شماره حساب مرحمت کنید تابتونیم کتاب تهیه کنیم چون سنش کمه و ما تو شهر کوچیکی هستیم فکر نمیکنم گفتار درمانی الان نتیجه ای داشته باشه . ممنون بابت وقتت

 10. رسول گفت:

  سلام. دختری دارم که دو ماه بعد 4 سالش تموم میشه. تا س ماه پیش خیلی عالی حرف میزد. ولی از سه ماه پیشه که برا گفتن اولین حرف بعضی از کلمات گیر میکنه و چند بار تکرار میکنه تا کلمه رو بگه و جملشو ادامه بده.مثلا کلمه شیراز رو ش ش ش شیراز میگه . ابتدا خیلی کم بود ولی الان حتی تو ی جمله دو سه تا کلمه رو اینجوری میگه. لطفا راهنمایی کنین چکار کنم. مرسی

 11. اعظم جنتی گفت:

  سلام پسرم چهارسال و نه ماهشه دو سال پیش دچار لکنت شد.توی این مدت چند وقت خوب میشد مجدد لکنتش برمیگشت .لازم به ذکره حتی زمانی که لکنتش شدیده شعرها و آهنگهارو خیلی روان میخونه باتوجه به اینکه همسرم لکنت بسیار خفیف دارن لطفا راهنماییم کنید. درضمن ادرس کلینیک شمارو میخواستم. متشکرم

 12. لیلا گفت:

  باسلام دخترم تازه وارد 4 سال شده است و لکنت دارد حدودا 1 سال می شود که لکنت دارد راههکار پیشنهاد دهید.

 13. حسین گفت:

  لطفا بفرمایید کتاب راز لکنت زبان رو از کجا گیر بیارم میشه برام میل کنید پسر دو سالم ناگهان دچار مشکل شده خیلی نگرانم

 14. محمدرضا گفت:

  سلام فرزندم دوسال و سه ماهه است تا هفته پیش انقدر محکم و خوب حرف میزد که زبان زد دوست و اشنا شده بود که چقدر خوب حرف میزند اما ناگهان در گفتن گیر کرد و روی اولین کلمه گیر داره به شدت نگرانش هستم و خودم هم عصبی شدم لطفا راهنمایی بفرمایید

 15. رمضانی گفت:

  سلام پسرم ذو سال ویازده ماه داره به خوبی حرف میزد بالای سی شعر حفظ است خیلی باهوشه اما حدود بیست روز پیش به شهربازی بردمش و سوار وسیله ای شد که موجب ترس شدیدی شد اما تا فرداشب ان روز خوب بود که از ان شب دچار لکنت شد اول خیلی خیلی کم بود حتی یه روزایی اصلا مشاهده نمیشد اما الان خیلی شدید شده حتی یک کلمه را هم نمیتواند به درستی بگوید عصبی وناراحت میشود بغض میکند ودیگر حرفش را نمیگویدخواهش میکنم راهنماییم کنید این موضوع هم خودش وهم مرا عصبانی میکند وعذاب میدهد.متشکرم

 16. عرفانی گفت:

  سلام خسته نباشید من پسری 31 ماهه دارم که فقط چند تا کلمه به زبان میاورد.مانند ماما دد به به نینی سیدی قاقا و قادر به صحبت کردن نیست.خواهر خودم هم تا حدود دو سال و نیمگی صحبت نمیکردند.لطفا مرا راهنمایی بفرمایید

 17. قنبرى گفت:

  با سلام.دختر دو سال و نیمه من از بیست و یک ماهگى خیلى خوب شروع به صحبت کرد اما چند ماه بعد دچار لکنت زبان شد.مدت دو ماه خوب خوب شد.اما الان یک ماه دوباره لکنت داره هنگام آغاز جمله و روى حرف اول.نگرانم چه کنم؟

 18. از گرگان گفت:

  با سلام پسر سه سال و نیمم حدود یک سال دچار لکنت شده که این موضوع منو هم نگران وهم عصبی کرده با مراجعه به گفتار درمانی در گرگان فقط توصیه به رفتار درست با کودک و کشش صدا کردن.خواهر شوهرم نیز دارای لکنت است ومرا نگران میکند که لکنت پسرم برطرف نشود ایا موضوع تاثیری در بهبودی دارد؟کتاب شما چقدر می تواند به من و پسرم کمک کند ؟با توجه به مسافت برای درمان چندبار باید به کلینیک شما مراجعه کنم و چقدر طول درمان به طول می انجامد؟لطفا راهنماییم کنید.مرسی

 19. مامان طاها گفت:

  سلام من پسرم الان حدود 14ماهه لکنت داره گاهی شدید گاهی هم کم میشه الان 3سال ونیم من خیلی نگرانم و بزرگترین معضل زنگیم شده میترسم همینطور بمونه لطفا راهنماییم کنید ومیخواستم بدونم بدون درمان رفع میشه.مرسی

 20. امیر ماهان گفت:

  سلام پسر من پنج تمام کرده رفته توی شش و چند ماهی است که لکنت گرفته خواهش میکنم راهنمایی کنید

 21. منصور تقی لو گفت:

  سلام من دارای دو کودک دوقلو پسر ۵ساله میباشم که یکی از انها حدود ۷ماه است که دچار لکنت زبان شده وبه تازگی کودکدومم هم به تقلید از دیگر برادرش شروع به لکنت کرده چه باید بکنم ،،لطفا کمکم کنید

 22. Anonymous گفت:

  سلام پسرم 6 سالشه و چند ماهه لکنت گرفته و گفتاردرمانب دکتر رفیعی می برم.اما امید بهبود قطعی نمی دن.آیا به کلنبکتان مراجعه کنم امید قطعی هست?

 23. مهرابی گفت:

  سلام پسربچه ای 4/5ساله دارم از3سالگی لکنت زبان داردخودم هم دربچگی داشتم ولی کاملا خوب شدم لکنت پسرم مقطعی وهیجانی است تابحال گفتاردرمانی نکرده است راهنمایی فرمایید

 24. محمدی گفت:

  سلام و خسته نباشید . دختری 4.5 سال دارم از 2.5 سالگی دچار لکنت زبان شده است . از سن 3.5 تا 4 سالگی در اصفهان تحت نظر گفتار درمان بود ولی بعلت مسافت زیاد امکان حضور مرتب نبود . در چند روز گذشته لکنت فرزندم حاد تر شده است و خودش نیز موضوع را متوجه شده و اظهار می دارد در بازی کودکان دیگر او را مسخره می کنند . آیا با توجه به ساکن بودن در اراک و فاصله 350 کیلومتری امکان مشاوره و درمان با حضور ماهی یکبار امکان پذیر است . لطفا راهنمایی فرمائید. behnam@jkm.ir

 25. الهام گفت:

  سلام پسر من 4 سالشه همه کلمات اشتباه میگه یعنی همه کلماتی که میگه فقط حروف ت و د داره .مثلا ماشین و مادید میگه دکتر هم بردم میگن بزرگ بشه خوب میشه چیکار باید بکنم چون میترسم دیر بشه.مرسی از راهنماییتون

 26. سمانه گفت:

  سلام فرزندم دوسال و سه ماهه است تا هفته پیش انقدر محکم و خوب حرف میزد که زبان زد دوست و اشنا شده بود که چقدر خوب حرف میزند اما ناگهان در گفتن گیر کرد و روی اولین کلمه گیر داره به شدت نگرانش هستم و خودم هم عصبی شدم لطفا راهنمایی بفرمایید

 27. رضا گفت:

  سلام ابجیم 7 سالشه و لکنت زبان شدید داره چیکار کنیم؟ لطفا راهنماییمون کنید. مرسی

 28. آرمین گفت:

  پسرم از 4 ماه پیش لکنت گرفت و از همان ابتدا به گفتار درمانی رفتیم ولی روز به روز بدتر شد نمیدانم چکار کنم راهنمایی ام کنید

 29. مامان امیرحسین گفت:

  باسلام پسرم 1ماه دیگه 2سالش تمام میشه خیلی خوب وقشنگ حرف میزد ولی الان حدود 2هفته است که دچارمشکل شده موقع حرف زدن مشکل داره وروی یک حرف گیر میکنه البته فقط کلمه اول رامشکل داره مثلا میخواد بگه مامان آب میخوام روی م مامان گیر داره ولی بقیه را راحت میگه لطفا راهنماییم کنید (ازآبادان )

 30. بهار گفت:

  سلام برای کودکی 7 ساله که به دبستان میرود و کلمات را اشتباه تلفظ میکند.مثلا کمک را کنک میگوید اما بعد از تذکر اشتباهش را اصلاح میکند چه میگویید و باید چه کار کنیم ؟ با تشکر فراوان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *