سایت : Holakoueeword.com – دکتر فرهنگ هلاکویی

عنوان : آسیب لکنت زبان

دکترای جامعه شناسی ، لیسانس روان شناسی ، لیسانس اقتصاد و لیسانس مشاوره ازدواج ، خانواده و کودکان

نویسنده ، مترجم و سخنران – استاد فعلی دانشگاه آمریکا ، استاد سابق دانشگاه تهران

پخش شده در تلویزیون : atv

 

 

فایل صوتی دکتر هلاکویی ( آسیب لکنت زبان )

متاسفانه در مدتی که ساختار سایت این کلینیک تغییر می یافت، دکتر هلاکویی فیلم «آسیب لکنت زبان » را از سایت خود و احتمالا از تلویزیون atv  حذف کرد!

ولی بهتر این بود که به جای فرار و پنهان کردن، صادقانه از سخنان پریشان و تقلید بدون تحقیق خود در مورد لکنت زبان از ملت ایران عذر خواهی می کرد.

آیا می شود « فرهنگ » ما بدان جا راه یابد؟

پرسشگر :

آقای دکتر پسر ۲۰ ساله من لکنت زبان دارد ، نگران آینده او هستم ، چه کار کنم ؟  چند سال پیش ۲۵ جلسه به گفتار درمانی رفتیم ، از او نوار مغزی و تست هوش گرفتند و گفتند مشکلی نیست ، وقتی بزرگ شد خودش خوب می شود . آیا می شه با هیپنوتراپی این را درست کنیم ؟   

پاسخ دکتر هلاکویی :

1- علت لکنت به خاطر زمینه ای است که نتیجه یک آسیب بسیار خفیف در قسمت راست مغز است .  

– باید دانست که مراکز گفتاری انسان در نیمکره چپ مغز قرار دارند نه در نیمکره راست !

– و حتما این آسیب به قدری نامریی است که کسی قاذر به شناسایی آن نخواهد بود !  

2-  دوره های آغاز لکنت زبان عبارتند از : ۲-۳ سالگی ، ۴-۵ سالگی ، ۷-۸ سالگی و نوجوانی .

آیا باید بپذیریم که لکنت در ۳-۴ سالگی و ۵-۷ سالگی آغاز نمی شود ؛ و به جای آن در ۷-۸ سالگی و نوجوانی شروع می شود ؟

آقای دکتر آیا می دانید آن لکنتی را که من و شما می شناسیم فقط در سنین ۲-۶ سالگی آغاز می شود ؟  

آن هورمونی که در ۷ هفتگی به مراکز گفتاری آسیب می رساند و سبب لکنت زبان می شود ، آنوقت فقط در سنین پراکنده ای که شما فرمودید می تواند قد علم کرده و خود نمایی نماید ؟! آیا کسی می تواند به این گفته های متناقض ذره ای اعتماد کند ؟

دکتر هلاکویی

 

3- ما با  QEG  می توانیم اختلالات مغزی را که منجر به لکنت زبان می شود ، مشاهده نماییم .

به خاطر نوع دوستی و گره گشایی از این عارضه ، خواهش می کنیم نمونه هایی را که مشاهده کردید در سایت خود قرار دهید تا همه مردم از آن بهره ببرند . حالا دیگر فرقی نمی کند آن را در نیمکره چپ بیابید یا راست ، هر کدام دم دست تر بود لطفا آن را معرفی بفرمایید .

۴- برخی از اوقات یه داروهایی هست که به این وضعیت کمک می کند .

معلوم نیست چرا این داروها فقط در برخی مواقع یافت می شوند ! و چرا از خود دارو ، نام آن ، شرکت تولید کننده و مصرف کننده آن خبری نیست ؟!

سالهاست که اطلاعات نادرستی از این دست توسط افراد نا آشنا به این عارضه منتشر می شود ؛ و توسط عده ای دیگر ، با نیت گسترش « علم روز » به دست مردم می رسد . حرف و حدیث در این مورد بسیار زیاد است … تا وقتی دیگر .

۵- سخن درمانی می تونه موفقت کنه .  

خوب سخن گفتن ، به عناصری چون اطلاعات ، تجربه و حافظه انسان نیاز دارد – که صد البته حضرتعالی بهتر می دانید – و بد سخن گفتن نه عارضه است و نه بیماری که بتوان آن را درمان نمود !

* همراهان عزیز دقت بفرمایند که هر کسی لکنت زبان را از دریچه ذهن و حرفه خود می نگرد :

روان شناس و روانپزشک  =>  بیماری روانی   

دکتر مغز و اعصاب  =>  بیماری عصبی و مغزی   

مشاوره  = >  نیازمند به نصیحت و دستورالعمل   

متخصص ژنتیک  =>  بیماری ژنتیکی و …..

و دکتر هلاکویی که سخنوری بزرگ هستند  => سخن درمانی

*خدایا این چه بلایی است که بر سر این عارضه آمده است ؟!    

 

دکتر هلاکویی

6- نسخه بعدی دکتر هلاکویی « هیپنوتیزم و برخورد درست با موضوع » می باشد .

– وقتی فرد لکنت دار به حال هیپنوز می رود ، به علت قطع خاطرات و حافظه او با پیوندهای لکنت خویش ، بسیار روان صحبت خواهد کرد ؛ ولی بعد از بیداری و آزاد شدن حافظه و خاطرات ، لکنت او به طور کامل باز خواهد گشت . به بیان دیگر ، هیپنوتیزم غیر از اتلاف وقت و انرژی هیچ اثر ماندگاری در موضوع لکنت زبان ندارد .

– برخورد درست با موضوع !  اجازه دهید نقد این جمله را به همراهان بسپاریم .  

7- موضوع اصلی در درمان لکنت زبان ، پایین آوردن اضطراب و خجالت است .  

اگر بتوان آن را پذیرفت ، نکته این است که چگونه می توان اضطراب و خجالت فرد لکنت دار را کاهش داد ؟

اضطراب و خجالت شخص وابسته به لکنت اوست و طبیعی است که عوارض لکنت زبان را نمی توان با شیوه های روان شناسانه  و بدون اصلاح گفتار سامان بخشید .   

8- شاید بشه برای یک مدتی یه داروی آرام بخشی بهش داد ، برای اضطرابش و خجالتش و بعد هم از طریق گفتار درمانی به معنی روان درمانیش یه مقدار میزان اضطراب و خجالتشو کاهش بدن ، احتمالا مشکل می تونه کاملا رفع بشه .  

شاید بشه !

احتمالا مشکل می تونه کاملا رفع بشه !

گفتار درمانی به مفهوم روان درمانی !  

مولانا می گوید :

اگر چشم و چراغ داشتی ، پیش برو تا به مقصد برسی .

اگر چشم داشتی و چراغ نه ، به دنبال کسی برو که چشم و چراغ دارد .

اگر هیچکدام را نداشتی ، از جای خود تکان نخور زیرا تا قدم برداری ، به چاهی عمیق خواهی افتاد .

اگر من به جای دکتر هلاکویی بودم و تا اینجا پیش می رفتم ، بلافاصله می گفتم : « آقا من چیزی در مورد لکنت زبان نمی دانم ؛ لطفا سئوال بعدی .»

من نمی دانم ما ایرانی ها  ، چرا انقدر از گفتن کلمه « نمی دانم »  متنفریم .

شبانه از آقایی آدرسی پرسیدم ؛ ایشان هم با کمال ادب و صرف وقت مرا راهنمایی نمود ، اما با ۱۸۰ درجه اختلاف جهت .

یک ساعت دیر رسیدم ، آبرویم رفت و سرافکنده شدم . همه می دانیم بزرگترین لطف او ، می توانست این کلمه باشد : نمی دانم .

 

دکتر هلاکویی

*  متاسفانه دکتر هلاکویی آنچنان خود را در دام این عارضه گرفتار کرده که هر چه جلوتر می رود ، وضع بدتر می شود !

با این همه ، امیدواریم راه بازگشتی برای این مرد فرهیخته یافت شود .     

 

9- ما مردها به دلیل آسیبی که در هفت هفتگی به خاطر اون هورمون مردانه تستوسترون به مغزمون وارد می شه ، یه قسمتی از مغزمون همیشه اشکال پیدا می کنه ؛ اینه که دختر بچه توانایی کلامی و روانیش خیلی بیشتر از پسر بچه است . واژه هایی که به کار می برد ، فراخنای کلامیش و بهره هوشیش بالاتره ، یعنی این امتیازیست که دختر بر پسر داره .

اتفاقا و عجیب این است که این قسمتی که آسیب در مغز پسر بچه بیش از همه می خوره ، همون قسمتی است که به جنبه کلامی و گفتاریش مربوطه ، و این است که در بسیاری از جوامع ، میزان لکنت زبان پسر بچه ها حتی تا چهار برابر دخترهاست . این نشون دهنده این است که به هر حال ما یک مشکلی و یک نقیصه ای به عنوان « مرد » در این زمینه داریم ؛ و به همین دلیله که کمتر حرف می زنیم . در آمریکا آمارها نشون میده که خانمها بیش از ۲۵ هزار کلمه در روز و آقایان زیر ۱۲ هزار کلمه در روز حرف می زنند .   

علت واقعی لکنت زبان کشف شد:

هورمون مردانه « تستوسترون » در هفتمین هفته تولد، به مراکز گفتاری مغز حمله می کند و به آن آسیب می رساند. این هورمون با هوشمندی خارق العاده خود، به طور شگفت انگیزی الگوی گفتاری پسر بچه ها را در اختیار گرفته و لکنت پیش ساخته خود را به آنان تحمیل می کند .

درمان کنندگان لکنت زبان ، طی جلسه ای از این هورمون هوشمند تشکر و قدردانی نمودند و به آن یک خسته نباشید مفصل ابلاغ کردند .

کدام یک از اعضای شریف و غیر شریف انسان را می شناسید که تا به حال مورد سوء ظن واقع نشده و آن را مسئول آغاز لکنت زبان معرفی نکرده باشند؟ ولی این یکی را باید به عنوان « نبوغ در تحقیق و نو آوری علمی » به حساب آورد !

چنین نظریه ای که شخص لکنت دار را بدون هیچ منطق و احساس مسئولیتی به سخره می گیرد ، به دلایل زیر نمی تواند حقیقت داشته باشد :

۱- منبع علمی این نظریه نامعلوم است : چه کسانی ، طی چه مراحلی و با چه افرادی به چنین نتایجی رسیده اند و … .

 

دکتر هلاکویی

2- آمار نشان می دهد که ۷۵% افراد لکنت دار را پسران و ۲۵% بقیه را دختران تشکیل می دهند ؛ بنا بر این ، نظریه فوق چه گزینه ای را برای دختران لکنت دار انتخاب می کند :

– همه دختران لکنت دار دو جنسی هستند

– اصلا دخترها لکنت ندارند

– لکنت از پسرها به دخترها سرایت می کند

– نیاز به تحقیق ! بیشتر دارد                                                                                                                                               

3- لکنت زبان در سنین ۲-۶ سالگی و در اثر فشار روانی و یا تقلید آغاز می شود . اگر موضوع آسیب مغزی در هفته هفتم زندگی صحت داشته باشد ، کودک باید در همان مراحل اولیه صدا سازی ( بَ ، بَ ، بَ … –  دَ ، دَ ، دَ … ) لکنت خود را بروز می داد ؛ که چنین پدیده ای تا به حال دیده نشده است .

4- اگر نظریه هورمون واقعیت داشته باشد ، باید همه پسرها دچار لکنت شوند و نه تعداد محدودی.

5- اگر آسیب مغزی حقیقت داشته باشد ، انتظار می رود که فرد لکنت دار در هر شرایطی ، واکنش خاص با دامنه ای مشخص از خود بروز دهد . این در صورتی است که نوع و حالت لکنت شخص ، مرتب در نوسان است.

6- اگرعلت لکنت زبان را آسیب مغزی بدانیم ، حتما لازم است غیر از لکنت ، شاهد اختلالات دیگری هم در شخص باشیم ، مانند اسپاسم و نا هماهنگی در دم   و بازدم ، بلعیدن غذا و نوشیدن آب ؛ و شاید حرکات غیر ارادی به هنگام سکوت .

10- … بسیاری از ماها در بیان مطالبمون یه دودلی داریم و بعد از این که تصمیم گرفتیم بیانش کنیم ، هنوز یه سیستم نظارتی داریم که مانعش می شه و در بعضی این قوی است … .  

به نظر می رسد که منظور کلی ایشان این است که دودلی در بیان ، سبب لکنت زبان می شود .

آیا لکنت زبان ریشه در دودلی ، تپق زدن و انتخاب کلمه یا جمله دارد ؟ بی تردید پاسخ منفی است . این ها حالاتی است که گاه و بی گاه در همه مردم دیده می شود و فرسنگ ها با موضوع لکنت که یک عارضه شرطی است تفاوت دارد .

 

11- ریشه بسیاری از گرفتاری ها و بیماری ها این است که دیگران در باره من هم اکنون چه فکری می کنند . اصلا الان فکر کنند بنده کوتاهم یا بلندم ، صدام خوبه یا بده ، جوانم یا پیرم ، زشتم یا زیبام ؛ چه تاثیری تو زندگیم داره ؟ مطالعات نشون میده در ۹۸% موارد ، قضاوت مردم در زندگی ما کوچکترین تاثیری نداره . حالا که تاثیری تو زندگیم نداره ، حالا فکر کنند که بنده لکنت زبان دارم یا ندارم . یعنی چون خود اینه که اضطراب میاره ، خود اینه که احساس خجالت میاره که دیگران راجع به من چه فکری می کنند . دیگرانی که به زنده و مرده من هم اهمیتی نمیدن ، حالا در باره صدای من یا کلام من چی میخوان فکر کنند ؟ … .     

چنین مطالبی که حکایت از فقدان شناخت گوینده به این عارضه دارد ، نه تنها دل افراد لکنت دار را به درد می آورد ، که سبب آزردگی و رنجش عمیق آنان می شود . موضوع لکنت زبان را نمی توان با زشتی و کوتاهی و پیری مقایسه نمود . ما نباید لکنت را از دید خود بنگریم ، هنر ما برای کمک رسانی به افراد درگیر این عارضه ، باید « از دید آنان نگاه کردن » باشد .

 

دکتر هلاکویی

لکنت زبان از دیدگاه فرد لکنت دار یعنی :

– خواستن و نتوانستن

– خود کم بینی

– احساس متفاوت بودن

– چون و چرا و نشخوار فکری

– ضعف در ارتباطات

– خود را سرزنش کردن

– فرار از مردم و موقعیت ها

– پنهانکاری

– عوارض لکنت

– ضعف در تجزیه و تحلیل درست خود و دیگران

– تضعیف دیدگاه ها

– یعنی شکست خوردن های پی در پی و دم نیاوردن ها

– یعنی من نمی توانم

– یعنی چرا کسی مرا درک نمی کند

– یعنی چرا عده ای به نام محقق و دانشمند برای من فقط نظریه و دستورالعمل صادر می کنند ، بدون این که مشکل را درک کرده باشند

– یعنی راهکارهای دکتر هلاکویی را [ که بسیار دور از ماهیت لکنت بیان شده اند ] همه می فهمند و اجرا می کنند و خوب می شوند و از پس آن بر می آیند ، غیر از من !

  و این یعنی ضربه ای هولناک به روان آسیب پذیر فرد لکنت دار .

پرسشگر :

خیلی ممنون و متشکرم ، ولی آقای دکتر من نگران پسرم هستم .   

پاسخ دکتر هلاکویی :

۱۲- …ببینید قربونتون، همین حرفایی که می زنید اونو به لکنت زبان وامیدارید که من نگران توام …نگرانی چیه اصلا ؟! پسرم لکنت داشت که داشت ، مردم یه ذره صبر کنند لغت و براشون پیدا می کنه. به هر حال خوشحال شدم باهاتون صحبت کردم ، خداحافظ .      

غفلت از نصیحت مولانا همین می شود ؛ تا این جا هر چه جلوتر رفتیم ، اوضاع بدتر شد .

در این نظرها ، سه نکته بسیار عجیب دیده می شود :

۱- وقتی والدین در مورد لکنت فرزند خود نگران ارتباطات و آینده او هستند ، نفس « نگران شدن » سبب لکنت فرزند می شود .    

آیا می توان پذیرفت که دلسوزی و نگرانی پدر ، سبب لکنت فرزند شود ؛ یا چون فرزند لکنت دارد ، نگران او شده است ؟

2- اگر کسی لکنت داشت ، خب داشته باشد ، مهم نیست ؛ این شنوندگان او هستند که باید صبر خود را بالا ببرند  – 3- تا فرد کلمات را برای آنان پیدا کند .

بنا براین ، راهکار کمک به فرد لکنت دار ، این است که به تمامی شنوندگان او ابلاغ کنیم : خانمها و آقایان ، لطفا کمی صبر کنید … الآن میاد … .  

قابل درک است که اغلب ، لکنت را از ظاهر آن می بینند و تصور می کنند که شخص هنگام گیر کردن ، کلمه ها را پیدا نمی کند ( به خاطر نمی آورد ) .

باید دانست که موضوع لکنت ، با یاد آوری و به خاطر آوردن هیچ ارتباطی ندارد ؛ بلکه مشکل در اسپاسم شرطی شده تارهای صوتی است

جهت مطالعه کتاب راز لکنت زبان کلیک کنید!

دیدگاه در رابطه با “دکتر هلاکویی در دام لکنت زبان

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   عزیزم اصلا چنین آدرسی وجود ندارد، برای جلوگیری از سوء تفاهم اگه ممکنه تلفن خودتونو محبت کنید یا شما به مخلص زنگ بزنید.
   با اینهمه پیل داند بوی طفل خویش را…

 1. Nooshin Zare گفت:

  با سلام و ادای احترامفقط عرض میکنم جناب دکتر فرهنگ هلاکویی شخصیتی نیستند که پس از سالها پژوهش و درمان هزاران نفر و پس از اینهمه سال فعالیت شما بتوانید بقدر سرسوزنی خدشه ای به علم و دانش و آگاهی ایشان در تمام زمینه هایی که در رابطه اش سخن گفته اند وبه هزاران نفری که از کل جهان آموزش داده اند ؛ خدشه وارد کنید. علم و نبوغ ایشان ستودنی است و بی بدیل. بشخصه تمام برنامه هاشون رو بارها و بارها در یوتیوب دیده و شنیده ام و ایشون روش درمانی خاص خود را دارند و با هر شنونده ای به روش خاص موثر برای او به درمان و شناخت از بیماری او می پردازند. هیچگاه از یک نوع روش برای همه استفاده نمی کنند. ایشون گاهی عمدا برای آنکه شخصیت و یا نوع اختلال او را تشخیص دهند حتی گاهی ممکن است به او تشر بزنند و یا با بیان لحن خاصی و ادای کلمه ای یا ترفندی ؛ طرف مقابل را عمدا در یک آن عصبانی کنند تا از طریق نوع عکس العمل او فورا تشخیص صحیح را میدهند که اختلال رفتاری او از چه نوع است. این شگرد خاص و ناب ایشان است و هیچ احدی را توانایی در این نوع روش نمی باشد .بهمین علت افرادی ساده انگار که فقط ظاهر ماجرا را میبینند فورا حکم صادر میکنند و چطور به خود اجازه میدهند که به ایشان و طرز عملکرد ایشان ایراد بگیرند و چون خود نمیدانند که این نوع برخورد دکتر با هر شخص به گونه ای متفاوت است در جهت تشخیص بیماری بعضا حادی که ایشان باید در عرض چند دقیقه و از پشت تلفن تشخیص دهند.وگرنه کاری است محال . که یک بیمار با اختلالات پیچیده را از پشت تلفن راهنمایی کنی و تشخیص آن بسیار دشوار است. و ایشان در این راه بسیار موفق بوده و هستند. آنجا که به پدر میفرمایند به مردم چه ؟؟ و صحبتهای دیگر …؛ تشخیصشان این است که با این پدر نگران باید از این طریق وارد عمل شد تا سریعتر به درمان برسند. و چقدر هم زیبا و خلاقانه این گونه درمان میکنند. درثانی ایشون همیشه گفته اند همه باید اشتباه بکنند و حتی خود را مثال زده اند که هر آن ممکن است من هم چیزی اشتباه بگویم و نباید شرمنده شوم یا فکر کنم غیرطبیعی است. پس حال شما چرا دنبال انسان پرفکت می گردید که این خود یک بیماری است.متاسفانه افراد ناآگاه که به روش های بینظیر ایشون مطلع نیستند و فقط چند برنامه از ایشون رد دیدن فورا شروع به قضاوت میکنند و اینجا خواندم حتی با لحن تحقیر و تمسخر از ایشان یاد کردند که این خود به نوبه ی خود یک بیماری است که بخاطر حسادت به محبوبیت جهانی او اینطور رفتار کنیم و در این شبکه پخش کنیم تا کتاب خود را بفروشیم. عمل بسیار ناشایستی است. شما چطور پزشکی هستید که با این روش های مخرب به مردم فرهنگ تمسخر و سرکوب دیگران را آموزش می دهید؟؟ جناب هلاکویی خود هیچوقت چنین عملی مرتکب نمیشود‌. و اصلا به این سم پاشی ها اهمیتی نمیدهد چون او یک خادم واقعی و دلسوز و با سواد است که هدفش فقط بهبود بیماران است و به آنها تلقین نمیکند که من بهترم و هیچ پزشک دیگری را متهم جلوه نمیدهد چون شخصیت سالم دارد.شما یک صدا از ایشون پیدا کردید و بعد سوالات متعدد نوشته آید و با جواب ایشان مطابقت داده و ….. به هر حال کار بیهوده ای انجام داده آید. چقدر شما ببخشید بیکار هستید که برای تخریب یک شخصیت بزرگ دانشمند که همه مدیون او هستیم اینهمه وقت گذاشته آید و مطالبی را بصورت گزینشی انتخاب کرده …. و به هرحال شما روش خود را ادامه بده .ایشان در جایگاهی هستند که هیچ قدرتی نمیتواند با او مقابله کند. ایشان در درمان دارای سبک و روش هستند. ولی پزشکان اینجا فورا قبل از معاینه دست به قلم مبشوند و نسخه دیگران را می پیچند.من خودم این فایل رو شنیده بودم و بسیاری مواقع ایشون می فرمایند به روانپزشک یا مشاور مراجعه کنید.کمی مهربان باشیم?????????

 2. احمد رضا گفت:

  سلام احمد رضا هستم از مازندران من 15سال دارم و مانند همه افرادیه لکنت دارند رنج میبرم ، من تو کلماتی مثل أ،م،آ،ع و چند کلمه ی دیگه رو خوب بگم یعنی به طوری که تو این کلمه ها انگار فکم قفل میکنه و فقط پلک میزنم ،و الانم دارم این متن و مینویسم اشک از چشمان جاری میشه، تو کل فامیل فقط من اینطورم واقعا خوش به حال کسایی که به خوبی، مثه بلبل میتونن حرف بزنند خواهشا به من کمک کنید دیگه زندگی کردن خسته شدم ،آرزو میکنم تو خواب بمیرم??

 3. علی جهانی گفت:

  باعرض سلام خدمت همکارگرامی ودانشمندجناب آقای فرهمندپور،کاملا موافق نقدعلمی ومنطقی شماهستم،درمانجویان وافرادمبتلا به لکنت دقت بفرماییددراین حوزه هم مانندبسیاری از زمینه های درمانی دیگر امکان فریب وشیادی بسیارزیاداست وباید به دونکته کاملا دقت نمایید:1-اگر شخصی درحوزه تخصصی خودش موفق نباشدنمیتواندموفقیتی درسایر رشته ها کسب نماید،مثلا یک پزشک اگردرحرفه خودش موفق بودنیازی برای ورود به حوزه درمان لکنت نداشت 2-درمان لکنت حتی برای بسیاری از گفتاردرمانگران یک رویاست وچه بسا تعدادی از آنان بدلیل ناکامی درحرفه خود تغییرشغل داده اند،بنابراین جدا توصیه میکنم برای درمان لکنت فقط به آسیب شناسان گفتاروزبان وصاحب تجربه طولانی دراین امر مراجعه بفرمایید.درمانگری که فقط واسطه فروش دستگاه کمکی درمان لکنت شده درواقع مهر (باطل شد)برمدرک وتجربه گفتاردرمانی خودزده است،البته لازم به ذکر است منکر دستگاهای کمکی یافیدبک که گزارش صوتی یاتصویری درخصوص گفتارمیدهندنیستم اما بایددانست هیچ دستگاهی به تنهایی نمیتواندمنجر به درمان لکنت شود،اگر بخواهیم مثالی دراین مورد بزنیم بایدگفت،اگر شخصی درستگاه جی پی اس داشته باشد،فقط موقعیت اورا نشان خواهدداد اما نمیتواند به عضلاتش برای قدم زدن کمک کند.موفق باشیدآسیب شناس گفتاروزبان http://www.lesan-clinic.com

 4. ف از بندرعباس گفت:

  با سلام من دختری 4 ساله دارم که از 1 سالگی به خوبی همه کلمات و جملات را ادا میکرد اما الان مدت کوتاهی است که دچار لکنت زبان شده ایا این موضوع گذراست یا اینکه باید ریشه یابی و درمان قطعی شود

 5. هیوا گفت:

  سلام دوستان من لکنتی هستم و29سالمه و5ساله که واقا از این موضوع رنج میبرم گاهی لکنتم شدید و گاهی کم میشه خیلی سعی میکنم که کنترولش کنم اما بسیار کار سختی هستش انگار که نشدنیه ب نظرم ربطی ب اعتماد ب نفس نداشته باشه و خیلی وقتها از نظر روحی دیگه کم میارم دلم میخواد بمیرم تا از این بیماری نجات پیدا کنم الان هم با خوندن صحبتهای دوستان گریه کردم و اروم تر شدم .کسی مارو درک نمیکنه ب جز خودمون. گاهی وقتها احساس میکنم تمام دردهای این دنیا توی سینه من زندانین و یک لحظه مرا رها نمیکنن.ارزوی شفا برای همه لکنتیها…………

 6. نظام گفت:

  دوست دارم بدونم هدف جناب آقای دکتر هلاکویی از این اظهار نظر ها چیه؟ کمک به افراد لکنت دار؟ ابراز معلومات؟ ارضای نیازهای شخصی؟ یا شاید رفع مسئولیت! به هرحال این “از این شاخه به اون شاخه پریدن” و “یکی به نعل زدن و یکی به میخ” نه تنها نمی تواند مثمر ثمر باشد بلکه سنگیست در مسیر درمان و چوبیست لای چرخ درمان!

 7. hadi hosseni@ya. گفت:

  سلام به دوستان عزیز آقای دکتر من نمیخوام نقد یا اضحار نظر کنم فقط میخوام مشکلم رو با شما درمیان بزارم شاید بتونید بهم کمک کنید. من 24 سالمه و از بچگی لکنت شدیدی داشتم و داخل اجداد ما کسی لکنت نداشت و فقط من دارم یعنی میخوام بگم که ارثی نیست من دوران مدرسه خیلی خیلی اذیت شدم و لکنت شدیدی داشتم ولی از زمانی که رفتم دانشگاه و بزرگتر شدم درون خودم حس میکنم که لکنتم کمتر شده بطوری که تو چهارسال دانشگاه هیچکدوم از دوستانم نفهمید که من لکنت دارم در صورتی که داشتم من فقط نمیتونم تو جمع صحبت کنم و از کنفرانس دادن تو کلاس فراری ام من لیسانس روانشناسی ام شاید بخاطر اینه که میتونم کنترلش کنم ولی من دوست دارم درسمو ادامه بدم الانم دارم برا کارشناسی ارشد میخونم ولی میترسم منکه لکنت دارم چطوری میشه با این رشته ای که من دارم پیشرفت کنم چون همه میدونن که روانشناسا پول زبونشون رو میخورن یکبار رفتم پیش استادم وقتی بهش گفتم لکنت دارم باور نکرد و گفت تو شاید لکنت هیجانی داری باید سعی کنی هیجانی نشی موقه صحبت کردن ولی تاثیری روم نداشت من نمیتونم تو جمع صحبت منم چون لکنت میگیرم بعدشم بنظر شما یک آدم لکنت دار میتونه دکتر روانشناس باشه اگه راحلی برا من دارید که بتونم کنفراس بدم و تو جمع صبحبت کنم لطفا راهنماییم کنید ایمیلم رو براتون میزارم اگه تونستید راهنماییم کنید ممنون میشم

   • کامبخش فرهمندپور گفت:

    با آرزوی موفقیتهای بیشتر برای علی گرامی. ولی داش علی عزیز بیا و ناخن خشکی را کنار بگذار و روش درمان اختراعی خود را برای جوانانی که از لکنت زبان رنج میبرند در همین جا بگو… خداوند به شما طول عمر با عزت بدهد.

 8. رضا گفت:

  باز هم داستان تکراری واظهار نظرهای عجیب در مورد لکنت یک روز از کشف ژن لکنت می گویند یک روز میگویند درمان قطعی لکنت با طب سوزنی روزی دیگر دستگاه لکنت شکن می آید واین هم از اظهار نظرهای استاد عزیز هولاکویی اصلن فرض میگیریم شما علت لکنت را کشف کردید دارویش را ساختید فهمیدید در نیمکره چپ هست یا راست یعنی میگویید وقتی فهمیدیم که لکنت کجاست بعد از خوردن دارویش از فردای آن روز ما خوب میشویم ای کاش این عزیزان اینقدر بجای اینکه در دام این دور باطل برای کشف علت فیزیکی لکنت بودند پای صجبت یک فرد لکنتی می نشستند و می دیدند که او از گیر کردنش ناراحت نیست باور کنید هزاران نفر را میشود پیش شما آورد که خیلی خوب حرف بزنند ولی شما نفهمید که در درون او چه بلوایی به پاست لکنتی میخواهد از این سرخوردگی ها شکست ها از این درگیری فکری که واکنشش به صورتی گیری است که شما در گفتارش می بینید و امانش را بریده رها یی یابد او میخواهد بگوید به خدا گیر کردنش در صحبت با این نصیحت همیشگی دوستان کارشناس که استرس نداشته باش آرام باش اعتماد به نفس داشته باش به واکنش مردم بی توجه باش حل نمیشود ای کاش میدانستید که یک فرد لکنتی روزها و شبهای خود را با چه درگیریهای فکری و ذهنی میگذراند

 9. نرجس گفت:

  با سلام خدمت استاد گرامی جناب آقای فرهمندپور و ضمن عرص تشکر از نقد بسیار هوشمندانه شما و اما … جناب آقای هلاکویی من در مقام یک درمانگر لکنت زبان، از شما خواهشمندم که توانمندیهای این قشر دوست داشتنی را دست کم نگیرید . آنها فقط « یک عادت » را ترک نکرده اند ؛ همانگونه که شما عادت این تفکر را نسبت به آنها ترک نکرده اید ، اما آنها با این عادت هیچگاه دل شما را به درد نیاورده اند…

 10. حســـــین گفت:

  سلام… خواستم از مطالب مفید و جالبی که تو سایت قرار میدین تشکر و قدر دانی کنم. واقعا مایه ی تاسف که بعضی از آدما مثل این آقا در مورد لکنت اینطوری صحبت می کنن! نمیدونم تا کی باید شاهده اینگونه صحبت ها باشیم؟! به امیده روزی که همه به درک درست و صحیحی از لکنت برسند!

 11. مریم گفت:

  سلام. خیلی ممنون از مطلب جالبتون. به نظر من مسایلی که در مورد عوارض لکنت زبان (مثل اضطراب، خجالتی بودن و…) به وجود میاد خیلی تابع قانون علت و معلولی نیست. لزوما کسی که لکنت داره خجالتی نیست یا اعتماد به نفس پایینی نداره یا … افراد لکنتی هم ویژگی ها و شخصیت های متفاوتی دارن. _زمانی که هدف، درمان لکنت باشه، خواه ناخواه خصوصیات فرد لکنتی هم تغییر میکنه. _ ضمنا انسانها زندگی اجتماعی دارند. ما با دیگران زندگی میکنیم. پس حضورمون در کنار هم توی زندگی هامون تاثیر گذاره. خیلی سخته که بتونیم نسبت به اظهار نظر اطرافیان بی تفاوت باشیم!!! ممنون از هردو بزرگوار… معمولا اختلاف نظرها باعث پیشرفت بیشتر میشه… موفق باشید…

  • کیوان گفت:

   سلام و خسته نباشید.من لکنت ندارم یعنی یک حرف را چند بار تکرار نمیکنم ولی در حرف زدن لب هایم به هم میچسبد و گیر میکنم.لطفا راهنمایی کنید.با تشکر از آقای فرهمند پور.

   • کامبخش فرهمندپور گفت:

    کیوان جان شما با همین آی دی ولی با نام علی نوشته بودید که با روش درمان لکنت زبان اختراعی خودتان کاملا خوب شده اید! به هر حال عزیزم عمل لکنت کردن میتواند شکلهای متفاوتی داشته باشد؛ ولی همه در یک موضوع با هم اشتراک دارند: اسپاسم تارهای صوتی و متعاقب ان، اسپاسم در اندامهای دیگر…

دیدگاهتان را بنویسید