جدیدترین روش درمان لکنت زبان - روش درمان نوین - کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور

همانطور که میدانید، تنها رشته آکادمیک و تنها متولی عارضه لکنت زبان، رشته گفتار درمانی است. با این حال ناباورانه می بینیم که بسیاری از حرفه های دیگر، بدون هیچ آموزش و شناختی، اقدام به نشر و تبلیغ روشهای درمان لکنت زبان و نظریه های من درآوردی میکنند. اظهار نظرهایی که موجب تنش و آزردگی افراد درگیر این عارضه میشود. انگیزه و محرک این مداخلات نا شایسته متفاوت است:

روش درمان لکنت

1- مکانیسم دفاعی پنهانکاری

پیشتر دیدیم یکی از مکانیسمهای دفاعی شخص دارای لکنت زبان، ترفند جا به جایی وارونه است. به این معنی که شخص برای کاهش فشارهای درونی خود، تلاش میکند در نقش مترجم، نویسنده و یا درمانگر ظاهر شود. . اغلب افرادی که در شبکه های اجتماعی در مورد این عارضه فعال هستند، خود از آن رنج میبرند. . بسیاری از متخصصان روانشناسی و گفتار درمانی نیز خود درگیر آن میباشند.

روش درمان لکنت

2- زیر سئوال قرار نگرفتن

این یک اشتباه دنباله دار جهانی است که اغلب مردم تصور میکنند موضوع لکنت زبان به رشته روانشناسی، متخصص اطفال، روانپزشکی و … مربوط میشود. عده ای از این متخصصین که توانایی گفتن کلمه « نمیدانم » را ندارند، در برابر پرسش عموم خود را مجبور به پاسخ می بینند و برای همیشه در آن گیر میکنند؛ مثل آقای آنتونی رابینز و دکتر فرهنگ هلاکویی و بسیاری دیگر.

روش درمان لکنت

3- ارتقاء رتبه سایت

روش درمان لکنت

4- بهره مادی

روش درمان لکنت

در مقاله زیر می بینیم که یک متخصص طب فیزیکی محترم، به جای فعالیت در حرفه آکادمیک خود، با گردآوری اطلاعات غیر علمی و متناقض پراکنده، انواع اتهامات ضایعه عضوی را به افراد دارای لکنت زبان نسبت میدهد! عنوان مقاله « جدیدترین روش درمان لکنت زبان » است ولی دریغ از بیان یک روش درمان جدید و یا حتی قدیم! …

…………………………………

روش درمان لکنت

دکتر دقاق زاده-متخصص طب فیزیکی وتوانبخشی:

جدیدترین و مؤثرترین روش درمانی لکنت زبان(درمان نوین)

لکنت زبان یک اختلال ارتباطی است که طی آن روانی طبیعی و الگوی زمان بندی گفتار دچار آشفتگی می‌‌گردد که می توان با استفاده از روش درمان لکنت زبان نسبت به درمان آن پرداخت.

بیش از ۵۰ میلیون نفر در دنیا به لکنت زبان مبتلا هستند و شیوع آن در افراد مذکر تقریباً چهار برابر افراد مؤنث است.

معیار روانی گفتار برای بزرگسالان توانایی تولید ۱۵ صدا در هر ثانیه می‌باشد و چنانچه فردی از هر ۱۰۰ کلمه‌‌ای که سخن می‌گوید، در ۱۰ یا بیشتر از ۱۰ کلمه دچار ناروانی شود، لکنت دارد.

لکنت زبان انواع مختلفی دارد. اولین علتی که می‌تواند باعث لکنت زبان شود، اشکالات نورولوژیک و ضربه‌های مغزی است. دومین عامل علل سایکولوژیک (روانی) است که فرد بدلیل یک بیماری روانی دچار لکنت می‌شود و سومین دسته که پیچیده ترین نوع هم می‌باشد، لکنت رشدی است و در طول سال‌های اولیه رشد زبان یعنی ۲ تا ۷ سالگی بوجود آمده و علت آن اختلال کارکرد عصبی، عضلانی است و نه یک اختلال عاطفی و روانی. در واقع با گذشت زمان و رشد لکنت، اضطراب و ضعف در خود باوری بوجود می‌آید.

در سال‌های اخیر محققین نشان داده‌اند که افراد لکنتی از نظر مشخصه‌های سیستم عصبی مرکزی با دیگران متفاوت هستند.

• در اکثر افراد، زبان در نیمکره چپ پردازش می‌شود، در حالیکه در لکنتی‌ها هر دو نیمکره زبان را پردازش می‌نمایند.

• افراد لکنتی در انجام و هماهنگی فعالیت‌های حرکتی ظریف مشکلی ندارند، اما نسبت به افراد عادی کندتر عمل می‌کنند.

• الگوی تنفسی افراد لکنتی هم با افراد غیر لکنتی متفاوت است و همراه شدن اشکالات تنفسی و حنجره باعث بروز اختلال در مکانیسم گفتاری می‌گردد. هر مکثی هم که در گفتار پیش می‌آید، هماهنگی بین تنفس و اندام‌های گفتاری را بر هم می‌زند و تلاش و تقلای فرد برای از بین بردن این وقفه‌ها منجر به بروز لکنت زبان می‌شود.

پژوهش‌های دیگر هم نشان داده است که فعالیت مغز افراد لکنتی در مناطق پردازشگر شنیداری و حسی و عضلات کاهش یافته و در نتیجه انتقال اطلاعات از مناطق حسی به مناطق گفتار و زبان کندتر صورت می‌گیرد.

همچنین کاهش کلی جریان خون نیز در نیمکره چپ نسبت به جریان خون در نیمکره راست مشاهده می‌گردد.

روش درمان لکنت زبان ( روش درمان نوین )

تا کنون درمان‌های زیادی برای رفع لکنت ارائه شده است. بقراط خشکی زبان را علت بروز لکنت می‌دانست و از طریق دارو آنرا کنترل می‌کرد.

در قرن ۱۶ میلادی در ایتالیا با ابزارهایی پشت گوش‌ها و گردن را سوراخ کرده و می‌سوزاندند. در قرن ۱۹ میلادی نیز جراحی زبان، بند زیر زبان و زبان کوچک معمول بوده است که متأسفانه هنوز هم بعضی از پزشکان در قرن ۲۱ با وجود دستیابی به امکانات جدید این عمل‌ها را تکرار می‌نمایند؛ که بعضاً نقایص جبران ناپذیری برای افراد بوجود می‌آورد.

مزایای روشهای درمانی مبتنی بر بیو فیدبک

بزرگترین مزیت استفاده از روش درمان لکنت زبان بیوفیدبک پایدار بودن آنهاست به این صورت که چون خود بیمار بطور فعال در درمان خود دخالت می‌کند درمان حاصله به شکلی پایدار و دائمی باقی می‌ماند.

……………………………………………………………..

نقد:

باید به این آقای دکتر گفت: آنچه خوبان همه دارند، تو یکجا داری.
شما که هیچ عضو سالمی برای افراد لکنت دار باقی نگذاشتید!
آیا بهتر نبود که آنها را اینطور معرفی می کردید:
پروتئین و ژن افراد لکنت دار با نوع انسان متفاوت است. محققان معتقدند که نسل این موجودات توسط شهاب سنگها به زمین راه یافته است!

پرسش:

آیا شما به مراجعین خود که از کمر درد و زانو درد رنج می برند، همین نظریه ها را تحویل می دهید؟!

آیا می دانید با این علت یابی های من درآوردی خود، چه فشار روانی به افراد لکنت دار وارد می شود؟!

روش درمان لکنت

گذشته از اینها، چه ارتباطی بین رشته تحصیلی شما با موضوع لکنت زبان وجود دارد؟!

بر بساط نکته دانان خود فروشی شرط نیست

یا سخن دانسته گو ای مرد عاقل یا خموش

« حافظ »

 1. همت گفت:

  من اهل افغانستانم من مشکل لکنت جدی دارم وقتی در جمع صحبت میکنم زبانم لال میشه گلونم میخشکه و عرق میکنم نمیتانم صحبت کنم خیلی رنج میبرم حتی از زنده موندنم پشیمونم لطفا رهنمایی کن دوکتور تشکر .

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   همت جان ببین اگر آنجا گفتار درمانی باشد، میتواند شما را برای درمان لکنت زبان کمک کند.

 2. آقا مجتبی گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  من ۲۸ سالمه و مشکلم اینه که حرف لام رو نمیتونم تلفظ کنم و در صحبت کردن با اطرافیان به مشکل میخورم
  میشه راهنماییم کنید
  با تشکر

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   مجتبی جان احتمالا شما در تولید صدای / ر/ مشکل دارید. به هر حال بهتر است به یک کلینیک گفتار درمانی مراجعه بفرمایید.

 3. زهرا گفت:

  سلام من پسرم دو هفته است دچار لکنت زبان شده و یک هفته دیگه دو سالش میشه , کلینیک گفتار درمانی مراجعه کردم گفتن الان خیلی کوچیکه و بیشتر مشاوره ها خانواده محور بود یعنی کارای که ما در خانه انجام بدیم از قبیل کاهش استرس و شمرده صحبت کردن, گفتن چند ماه دیگه اگه برطرف نشد بیاین ! ممکنه خود به خود برطرف بشه ؟ پسرم به این مدل صحیت کردن عادت نکنه!

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   زهرا خانم به نظرم راهنمایی های گفتار درمان شما منطقی است. برای اطمینان میتوانید به فصل پیشگیری در کتاب راز لکنت زبان مراجعه کنید.

 4. سروش گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید. من 15 سالم است. با رفیقام تقریبا خوب صحبت میکنم.ولی در خواندن کتاب و غیره دچار لکنت عجیبی می شوم.خودم میگم استرسه.آیا این نظریه خودم درست است؟در برخورد با آشنایان و یا ….. دچار لکنت می شوم.لطفا راهنمایی کنید

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   سروش جان در این سن بهتر است والدین شما با کلینیک گفتار درمانی تماس بگیرند: 88022850 موفق باشید

 5. امیرعلی گفت:

  من ۲۹ سالمه وقتی میخام صحبت کنم از لحاظ تنفس کم میارم و نمیتونم کلمات و جملاتمو کامل بیان کنم و باعث لکنت میشه، ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   راهنمایی: برای درمان لکنت زبان خود به گفتار درمانی مراجعه کنید.

 6. علی گفت:

  کامنتارو خوندم ولی فک کنم لکنت زبان ارثی باشه چون منو پدرم داریم ولی عموم خیلی از پدرم بهتره منم در حد عمومم ،ولی پسراش ندارن من الان30سالمه و کاملاشرایط ازدواج دارم ولی نکردم و فک میکنم اگر ازدواج گنم پسرمم مثل خودم سالها باید عذاب بکشه

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   علی جان اگر ممکن است یک بار نوشته های خودت را بخوان ببین متوجه آن میشوید؟! اگر شما و پدر و عمو جان لکنت داشته باشید، به معنی این است که علت لکنت زبان ژنتیکی است؟!

 7. هانیه اسداله زاده گفت:

  کدام افراد مشهور لکنت زبان دارند و آنها برای درما لکنت زبان خود کدام روش رو انتخاب میکنند؟!

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   هانیه خانم عزیز شما چه کاری به افراد مشهور دارید؟ تصور کنید چرچیل و مرلین مونرو و آنتونی کوئین لکنت زبان داشته اند و مثلا به گفتار درمانی شهر خودشان مراجعه کرده اند، این چه گره ای از من و شما باز میکند؟ بی تردید هیچی!

 8. فاطیما سادات حسینی گفت:

  لکنت زبان بیشتر ارثی است یا بر اثر مشکلات روزمره به وجود می آید؟!

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   شما میتوانید به یک کلینیک گفتار درمانی مراجعه بفرمایید.

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   حسین جان اول بی قانونی در موضوع لکنت زبان و دوم، کسب درآمد…

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   آقا پدرام تا آنجا که من دریافتم، به تعداد درمانگران، روش درمان لکنت زبان هم وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *