۶ روش درمان لکنت زبان

هنگامی که کودکی دچار این عارضه میشود، والدین با فرهنگ را به تحقیق پیرامون درمان آن وادار میکند. ولی باید گفت درد یکی است و درمان هزاران! و هر کسی روشی برای درمان این عارضه در سر دارد. به قدری روشهای درمان لکنت زبان در جهان زیاد شده، که میتوان گفت هر درمانگری روش درمان خاصی برای خود ابداع نموده است.

سرگردانی

بررسی همه روشهای درمانی میسر نیست، ولی میتوان آنها را بر اساس زمانهای مختلف طبقه بندی کرد:

روش درمان لکنت زبان در یونان باستان

در تاریخ یونان باستان نقل شده که سیسرون ( خطیب بزرگ یونان ) به این بیماری مبتلا بوده است. او برای غلبه بر گرفتگی زبان خود، به کنار آبشار میرفته و با صدای بلند صحبت میکرده است.

یونان باستان

تاثیری که صدای آبشار بر گفتار فرد دارای لکنت زبان میگذارد، همچون تاثیر دستگاههای لکنت شکن ( مسکر – کر کننده ) بر شنوایی، موجب تضعیف یا قطع پیوند شنوایی شخص میشود و در نتیجه گفتار شخص روانتر میگردد.

چرخه لکنت زبان - درمان لکنت زبان

در اینصورت باید گفت که سیسرون در وضعیت « تصور درمان » توانسته بود به تدریج به سخنوری راه یابد و گفتار خویش را در شرایط دشوار، بهتر هدایت کند.

مانند بسیاری از استادان دانشگاه که لکنت زبان دارند ولی هنگام تدریس، میتوانند لکنت ظاهری خود را با انواع پنهان کاریها پوشش دهند؛ ولی در شرایط دیگر ( تلفن ) توانایی هدایت گفتار خود را از دست میدهد.

بی تردید سیسرون هم چنین سرنوشتی داشته است، و این به مفهوم درمان او نمیباشد.

روش درمان لکنت زبان دو قرن پیش

دو قرن پیش دکتر هارد در فرانسه، با بالا نگه داشتن زبان توسط یک میله فلزی و تغییر پیوند تن صدا و تلفظ، که نتیجه آن « تصور درمان » میباشد، به عنوان یک گفتار درمان و درمان کننده معرفی شد.

درمان لکنت زبان

ولی کیست که بتواند با چنین ابزار مضحکی زندگی کند و در بین مردم ظاهر شود؟! هر شخصی لکنت داشتن را هزار بار به استفاده از این ابزارها ترجیح میدهد.

روش درمان لکنت زبان یک قرن پیش

به تدریج روش درمان به سوی تغییر پیوندهای لکنت زبان و رسیدن به تصور درمان که هیچ بهبود پایداری را در بر ندارند، پیش رفت. روشهایی که با تاسف اغلب تا به امروز هم ادامه دارند.

شاید اولین روشهای درمان که به ذهن انسان ناآگاه به ماهیت این عارضه خطور میکند، تغییر دادن پیوندهای لکنت ظاهری ( عمل لکنت کردن ) باشد. در مقاله درمان قطعی لکنت زبان این پیوندها به ۴ گروه تقسیم شده اند:

 1. ابزاری
 2. گفتاری
 3. ارتباطی
 4. ذهنی (تلقینی)

روش درمان لکنت زبان در دهه های پیش

با گسترش علم و نقش آن در رفع نیازهای زندگی، انواع روشهای درمانی ابداع گردید.

ولی پایه و اساس جملگی، باز بر تغییر دادن پیوندهای این بیماری بنا شد. به طوری که میتوان گفت از زمان یونان باستان و داستان سیسرون، هیچ پیشرفتی در شناخت و درمان مشاهده نگردید.

در دانشگاه رشته گفتار درمانی به وجود آمد و موضوع لکنت زبان و درمان آنرا زیر مجموعه این رشته قرار دادند؛ و تلاش شد تا شناخت و درمان این عارضه به طور علمی دنبال شود.

ولی به علل پیچیدگی پکیج درمانی این عارضه و همچنین علل مختلفی که در کتاب راز لکنت زبان آمده است، نه تنها تا کنون هیچگونه تحقیق علمی صورت نگرفته، که حتی تعریف جامعی مبتنی بر واقعیت آن ارائه نشده است.

 

کتاب راز لکنت زبان

کتاب راز لکنت زبان

به تدریج کار به جایی کشید که دانشمندان بی دانش و محققان بی تحقیق، تقریبا تمامی اعضای بدن انسان را مسئول ایجاد این عارضه گفتاری معرفی کردند:

ژن – هورمون تستوسترون – مغز – عصب – اندامهای گفتاری – و … و انواع اختلالات عضوی دیگر.

پزشک دارو ساز

طرفه آنکه همگی چنین اعلام میکنند:

 • هنوز علت لکنت زبان معلوم نشده است
 • هنوز نتوانسته ایم تعریف روشنی از لکنت زبان داشته باشیم
 • این عارضه یک بیماری غیر قابل درمان است
 • ما اکنون اطلاعات زیادی از این بیماری داریم ولی همچنان در ابتدای راه هستیم

ولی باید گفت آنها همچنان در ابتدای بیراهه ای دیگر هستند. تا زمانی که ندانیم این بیماری چگونه به وجود میآید، هر تحقیقی غیر از بیراهه نخواهد بود

روش درمان لکنت زبان شیادی

وقتی متولیان این امر نتوانستند پاسخگوی نیازهای درمان جویان خود باشند و آنرا یک بیماری غیر قابل درمان نامیدند، حرفه های متفرقه و نا مربوط به این عارضه که از چند و چون آن اطلاعی نداشتند، فعال شده و به درمان پرداختند.

زمان

اما تفاوتی که این روشها با روشهای پیشین دارند، موضوع عدم آگاهی و شیادی است. به این مفهوم که درمانگران پیشین اغلب از روی نا آگاهی دست به درمان میزدند ( موضوع سنگ مفت گنجشک مفت بود؛ ) ولی امروزه اغلب با نیات شیادی، حقه بازی و با تبلیغات دروغین و به قصد سودجویی، مدعی درمان میشوند.

ببینیم آنها چه تصویر ذهنی میتوانند از لکنت زبان داشته باشند؟

 • عده ای به گرفتگی زبان دچار هستند
 • همه آنها در استیصال به سر میبرند
 • آنها حاضر هستند برای درمان لکنت زبان خود از خیلی چیزها بگذرند
 • تلاشهای آنها برای درمان با شکست مواجه شده است
 • اغلب خجالتی و کمرو هستند
 • معمولا به دنبال یک ناجی هستند

ترس

و این مشخصات، اذهان سود جویانه را به خود جلب میکند:

افراد بدون لکنت را به عنوان افراد دارای لکنت زبان معرفی میکنند و بعد از یک سری توصیه ها و حرکات بی محتوا و بی معنی، وانمود میکنند که لکنت شخص بهبود یافته است! مانند آقای آنتونی رابینز که مدعی درمان در ۷ دقیقه است.

فیلم لکنتیفیلم لکنتی

بسیاری از عطاری ها مدعی کشف داروی گیاهی درمان لکنت زبان میباشند؛ و به این طریق با تبلیغات گسترده خود، از درمان جویان سوء استفاده میکنند.

درمان لکنت زبانگیاه دارویی - درمان لکنت زبان

ادعای درمان قطعی لکنت زبان با استفاده از روش جدید هیپنوتیزم خواب و هیپنوتیزم بیدار، و شاید در آینده هیپنوتیزم چُرت.

بسیاری از فال بین ها و دعانویس ها نیز با روشهای چرب زبانی خاص خود از این قافله عقب نمانده اند.

زمان

وقتی کار به اینجا رسید، چرا شخصی هم که خود عمری از این عارضه رنج برده و به رویای درمان افراد لکنت دار آگاهی دارد، مدعی درمان قطعی لکنت زبان با روشهای من درآوردی شبیه سازی ذهن، توانمند سازی ذهن و کاشت CPU در ذهن نشود و خود را دانشمند درمان قطعی و بدون بازگشت نخواند؟! و چرا فیلم درمان شده گان بینوا را که در شرایط تغییر پیوند ذهنی لکنت زبان و تصور درمان تهیه شده¬اند، به نمایش عموم نگذارد؟!

دو رویی

ولی از همه دردناکتر، فروش دستگاههای ضد لکنت زبان توسط برخی از گفتار درمان ها با وعده درمان کامل است:

دستگاه لکنت شکن – دستگاه موزون کننده گفتار – دستگاه لکنت شکن PFF و RHS – نرم افزار لکنت شکن و …

اگر بخواهیم آموزش خود درمانی لکنت زبان و درمان از راه دور ( درمان اینترنتی ) – که توسط بعضی از گفتار درمان ها انجام میشود – را به دستگاههای لکنت شکن اضافه کنیم، باید گفت این سخن پایان ندارد.

با افسوس در رسانه ها چنین میخوانیم:

مخترع این طرح روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: با توجه به تحقیقات به عمل آمده، بطور قطع این دستگاه پیشرفته ترین سیستم دیجیتال درمان لکنت در دنیاست و به هیچ عنوان دستگاه های مشابه، قابلیت رقابت با این دستگاه را ندارد

دستگاه لکنت شکندستگاه لکنت شکن

به گفته ˈ********ˈ، با توجه به طراحی منحصر به فرد، قیمت این دستگاه بسیار پایین است و این یکی از مزایای مهم اقتصادی آن محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از این دستگاه، سبب برطرف شدن آنی لکنت و استفاده مداوم آن، موجب صحبت کردن درست در افرادی که لکنت زبان دارند، می شود.

ضمن اینکه هیچ یک از این ادعاها صحت ندارد، اغلب اینگونه افراد ادعای بی همتایی در جهان را نیز دارن

 

روش درمان کلینیک گفتار درمانی فرهمند پور

روش درمان کلینیک گفتار درمانی فرهمند پور تا به حال بسیاری از همکاران گفتار درمان، روانشناسان و مشاوران گرامی از من خواسته اند روش درمان لکنت زبان این کلینیک را به آنان آموزش دهم.

 1. باید گفت که پای هیچ ناخن خشکی و تنگ نظری در میان نیست. من تا آنجا که توان داشته ام، تلاش کرده ام در کتاب راز لکنت زبان و همچنین مقالات متعدد این وب سایت، اطلاعات و تجربیات خود را بی پرده عرضه کنم.
 2. گفتیم برای اصلاح و بازسازی پکیج لکنت زبان، به روشی نیاز داریم به نام طی مسیر درمان. طی مسیر، یک جریان در حال حرکت است و نمیتوان آنرا فقط با آموزش تئوریک کسب نمود.
 3. پرسش مهمی که این عزیزان باید خود به آن پاسخ دهند این است که آیا یک کلینیک گفتار درمانی خصوصی، میتواند مورد بهره برداری آموزشی قرار گیرد؟

آوازه خوان، نه آواز

فاکتورهای درمان کننده لکنت زبان

اگر استخوان پای ما بشکند، سراغ جراحی میگردیم که بتواند پای ما را به بهترین وجه اصلاح کند. ولی به دنبال خصوصیات اخلاقی و ارتباط او با جهان هستی نخواهیم بود.

ولی هنگامی که سر و کار ما به یک معلم، یک هنرمند، یک روانشناس و یک درمان کننده این عارضه می افتد، علاوه بر توانایی ها، خصوصیات شخصیتی و اخلاقی او خیلی برایمان مهم میشود.

برای ما خیلی مهم است که بدانیم آن شخص خودش به یقین رسیده یا از استادان خویش کپی برداری کرده است.

درمان لکنت زبان

 

کتاب و نویسنده

یکی از فاکتورهای بسیار مهم درمان لکنت زبان، تعامل صادقانه درمان کننده با درمان جو میباشد. یک گفتار درمان هر چه به تکنیکهای گفتاری و روش درمان معتبر مجهز باشد، اگر نتواند رابطه سالم، بدون استرس و بدون فاصله با درمان جوی خویش برقرار نماید، مسیر درمان با بن بست روبرو خواهد شد.

فرض کنیم دانشجوی فوق دکترای گفتار درمانی به سلامتی فارغ التحصیل شد؛ حال باید دید او برای درمان لکنت زبان چه مقدار آمادگی دارد:

 1. او فقط ۱۵ – ۱۰% از زمان دانشجویی را با موضوع لکنت زبان سر و کار داشته است؛ و این برای آموزش یک عارضه انتزاعی زمان بسیار کمی است.
 2. استادان دانشگاه اطلاعات خود را از چه منابعی تامین میکنند؟ از پیشکسوتانی که اغلب خود در دام لکنت زبان گرفتار بوده اند و هیچ دست آوردی تا کنون نداشته اند ( مقاله مشکل کجاست؟ )
 3. نام دیگر لکنت زبان، عدم تعادل ذهنی در شرایط خاص میباشد. محال است درمان کننده ای که خود در وضعیت عدم تعادل به سر میبرد، بتواند به درمان جوی این عارضه تعادل بخشد.

فاکتورهای لازم یک گفتار درمان برای درمان پایدار لکنت زبان، فراتر از حد تصور است:

 • آیا تکنیکهای گفتاری درمان را خود آزموده و از قابل اجرا بودن آنها اطمینان دارد؟
 • آیا میتواند دغدغه های زندگی را پشت درب کلینیک گفتار درمانی از خود دور سازد؟
 • آیا میتواند منافع درمان جو را به منافع خویش ترجیح دهد؟
 • آیا میتواند با درمان جو همیشه صادق باشد و هرگز به او دروغ نگوید؟
 • آیا به روش درمان خود اطمینان دارد و قصد آزمودن درمان جو را ندارد؟
 • آیا خود را به قدر کافی شناخته و توانسته اشکالات شخصیتی خویش را اصلاح نماید؟
 • آیا به قدر کافی به تحقیق شخصی در مورد لکنت زبان می پردازد؟
 • آیا توانسته در تعامل با افراد دارای لکنت زبان، به دنیای درون این عارضه پی ببرد؟
 • آیا وقتی که در پارک است، در یک مهمانی، یا با همسرش قدم میزند، باز به لکنت زبان و درمان جویان می اندیشد؟
 • آیا عدم موفقیت ها در درمان او را به چالش می کشد یا موجب دلیل تراشی او میشود؟

اگر پاسخ همه اینها مثبت باشد، تازه میرسیم به اول سخن:

آوازه خوان، نه آواز

 

جهت مشاهده ویدئو های بیشتر می توانید بر روی برچسب ویدئو کلیک نمایید.
همچنین پیشنهاد می کنیم حتما صفحه اینستاگرام کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور را حتما دنبال (Follow) کنید.

 1. Avatar for نسرین
  نسرین گفت:

  سلام من یک پسر ۳ سال و ۷ماه دارم که خیلی زود حرف زدن رو شروع کرداما حدود یک سال که شروع کرده به تکرار کلمات در کل همیشه یه استرس رو در وجودش احساس میکنم مخصوصا موقع بیدار شدن از خواب ،میشه راهنماییم کنید لطفا

 2. Avatar for فاطمه
  فاطمه گفت:

  باسلام پسرم دوسال سه ماهش الان سه هفته دچار لکنت شده .وقتی با خودش صحبتمیکنه یا نقاشیمیکشه خوبه اما وقتی با کسی یا با ما صحبت میکند تو بعضی کلمات گیر میکند.هوشش خیلی خوبه تمام شعرهای کتاب با دوسه بار خوندن یاد میگیره نمیدونم چرا یکدفعه اینطوری شد ممنون میشم راهنمایم کنید

 3. Avatar for محمد علی
  محمد علی گفت:

  سلام. تا سن پسرتون زیر 6 سال هست هر اقدامی که از مراکز گفتار درمان هست پیگیر بشید.طبق مطلبی که در جایی خوندم تا 6 سالگی مسیر اعصاب مغز برای صحبت کردن در حال تکامل هست و شاید یک ترس یا شوک استرسی موجب ایجاد اختلال در مسیر تکامل و در نتیجه لکنت میشه.

 4. Avatar for امیرحسین
  امیرحسین گفت:

  پسر سه ساله ام مثل بلبل حرف میزد کم کم دچار لکنت شد الان ده ماهه که گذشته هنوز خوب نشده خیلی نگرانم گفتار درمانی هم بردم ولی نتیجه نگرفتم

 5. Avatar for یاسمن کرمی
  یاسمن کرمی گفت:

  سلام من پسرم ۴سال نیم داره الان ۱ساله نکنت زبان داره وهر روز داره بدتر میشه اگه میشه راهنماییم کنید باهاش تمرینم کردم ولی بی فایده هست

 6. Avatar for فرخ آبادی
  فرخ آبادی گفت:

  سلامممنون از وب سایت خوبتون چه روش هایی برای گفتار درمانی پیشنهاد می کنید

 7. Avatar for اقای ایکس
  اقای ایکس گفت:

  سلام. خاطرم نیس از چندسالگی لکنت گرفتم. ولی دلیلش این بود که تا میخاسم حرف بزنم باهام برخورد میکردن و ی جورایی جرات حرف زدن نداشتم. تک فرزندم هستم و ازهمون اول پدرم شهید شد. خلاصه الان ۲۱ سالمه و هنوز لکنت دارم. کاش زودتر تموم بشه چون زندگیمو سیاه کرده

 8. Avatar for مهدی
  مهدی گفت:

  سلام من یه پسر۱۸ساله اماز بچگی لکنت زبان دارمهرکار میکنم رفع بشه ولی بدتر میشهخواهش میکنم کمکم کنید

 9. Avatar for حمید
  حمید گفت:

  سلام من پسر سه سال هشت ماه دارم حدود یکسال است دچار لکنت زبان شده خیلی باهاش تمرین کردم متاسفانه بدتر شده خواهشن راهنمایی کنید

 10. Avatar for حمید
  حمید گفت:

  سلام پسر سه سال هفت ماه دارم حدود یکسال است دچار لکنت زبان شده خیلی باهاش تمرین کردم متاسفانه بدتر شده لطفا راهنمایی کنید

 11. Avatar for على
  على گفت:

  سلام ازکودکى لکنت زبان داشتم فعلا ٣٥ساله هستم بعضى وقتا کمترمیشود بعضى وقتا خیلى زیاد لطفالطفا راهنماى أم کنید بایدچکارکنم

 12. Avatar for کیان شاهمحمدنژاد
  کیان شاهمحمدنژاد گفت:

  سلام من 14سال سن دارم از2سالگی لکنت زبان دارم به گفتار درمانی هم رفتم ولی هرچه تمرین می کنم بد تر وب بدتر مس شوم لطفاً کنند کنید ممنون

 13. Avatar for محمد
  محمد گفت:

  من هم لکنت دارم ولی هم دارو خوردم هم گفتار درمانی کردم ولی اثر نکرد لطفا کمکم کنید

 14. Avatar for میلاد
  میلاد گفت:

  سلام من 25سالمه از سه سالگی دچار لکنت شدم اوایل خیلی کم لکنت داشتم حدودا یک سال هست هست که خیلی زیاد شده لطفا کمکم کنید

 15. Avatar for پوریا
  پوریا گفت:

  سلام من یه پسره ۱۷ساله هستم از سه سالگی بر اثر یه حادثه ای دچاره لکنت زبان شدم خیلی گوشه گیرو تنهام کلاً تبدیل به یه آدمه افسرده شدم

 16. Avatar for Sh
  Sh گفت:

  سلام من دختری ۱۳ساله هستم دقیقا یادم نمیاد از کی لکنت داشتم ولی فقط اینو میدونم که الان یه دختر بدبخت افسردم تا میومدم حرف بزنم همش ایراد میگرفتن و این باعث اعصبانیتم میشد واز نظر من فشارهای عصبی که بهم وارد میشد لکنتم رو بدتر میکرد وقتی که میخوام صحبت کنم همش باید نفس عمیق بکشم البته اینم بگم مگر اینکه مجبور بشم صحبت کنم حرف نمیزنم همیشه خجالت میکشم و این چیزا باعث شده ارتباط اجتماعیم بسیار ضعیف بشه و هرروز افسرده تر میشم وقتی که تو مقاله خوندم راهی برای درمان نیست واقعا شوکه شدم من خودم چند بار پیش گفتاردرمانی رفتم و اینم کشف کردم که وقتی با غریبه ها صحبت میکنم لکنتی ندارم لطفا کمکم کنید حداقل بشه کمش کنم واقعا تو این سن همینو میخوام دوست دارم مثل یه ادم معمولی صحبت کنم

 17. Avatar for Zamir
  Zamir گفت:

  مشکلات لکنت دارم در زمان که زیر تاثیر میرم زیاد میشود بعض اوقات از زندگی مایوس میشم

 18. Avatar for رویا
  رویا گفت:

  باسلام من یک دختر3.5ساله دارم که براثریک ترس دچارلکنت شده ولی بعدیه ماه درست شد ولی الان باکوچکترین ترسی دچارلکنت میشه میشه راهنمایی کنید؟

 19. Avatar for حسین
  حسین گفت:

  من خودم لکنت داشتم. به پدر و مادر ها توصیه میکنم اگر فرزندشون لکنت داره حتما دوران کودکی درمانش کنن. وقتی بزرگ بشی خیلی سخته. نا امیدی و یاس و افسردگی خیلی زیاد میشه

 20. Avatar for مهدی
  مهدی گفت:

  سلام – من 40 سال دارم و دچار لکنت زبان هستم . در موقع آواز خواندن و حتی خواندن قرآن با صوت هیچ مشکلی ندارم ولی در صحبت کردن عادی دچار مشکل هستم . چند بار به گفتاردرمانی مراجعه کردم اما تاثیری نداشت .

 21. Avatar for باهوش
  باهوش گفت:

  سلام ۲۳ سالمهداداشم لکنت داره منم ۵ سالگی گرفته بودم نمیدونم به چه دلیلی به نظرتون چون داداشم اینجوری بوده منم ازش گرفتم؟ البته شدید هم نبود خفیف بود به هر حال بعد از سن بلوغ ۱۴ ۱۵ سالگی خوب شدماما داداشم هنوز این مشکلو داره و من وقتایی که داره صحبت می‌کنه نفسش کم میاد این تنگی نفس رو تو خودم احساس میکنماون به تک تک کلماتش فکر می‌کنه و برای همینم تک تک کلماتش رو با لکنت میگه و نفسش تنگ میشه من چون تجربش رو قبلاً داشتم حساس میشم وقتی لکنت میکنه میترسم یه وقت واگیر دار نباشه چون احساسش میکنم وقتی اینطور حرف میزنهالبته من اعتماد به نفس بالایی دارم و خودمو کنترل میکنم اما درکل چرا بهم این حس دست میده ؟مشکلی پیش نمیاد؟؟تازه عجیبش اینجاست داداشم فقط پیش خونواده لکنت میکنه و با غریبه ها هیچ مشکلی نداره!!

 22. Avatar for فائزه
  فائزه گفت:

  سلام من19سالمه ازبچگی لکنت داشتم عموموعممم این مشکلودارن.ازوقتی اومدم دانشگاه مشکلم بیشترشده.نفسم بندمیادهمه تنم منقبض میشه میلرزه تپش قلبم تندمیشه حتی گاها پشت تلفن گوشیوپرت میکنم عینکموپرت میکنم وازاین رفتارا.زبون کوچیکمم دوشاخست میتونه دلیل این لکنتم باشه؟درضمن وقتی تنهام واسه خودم حرف میزنم هیچ مشکلی ندارم

 23. Avatar for پدرام
  پدرام گفت:

  با سلام . من پسری هستم 22 ساله در کودکی لکنت زبانم خیلی بود ولی در مرور زمان بهتر شدم ولی گاهی اوقات که می خوام یک مطلب مثلا یک صفحه ای رو بخونم یک لحضه گلوم مثل این که قفل میکنه این جوری می شود و بعد که یک ثانیه مکث میکنم و دوبار می خونم مطلب رو . و همیشه این جور نیستم لطفا کمکم کنید . ممنون

 24. Avatar for امیر همایون
  امیر همایون گفت:

  با سلام و خسته نباشید من یک پسر پنج ونیم ساله دارم حدود دو ماه که لکنت زبان گرفته تو کلمه هایی که آ ا اولش داره چند بار آ ا رو تکرار میکنه لطفا به من راهنمایی کنید چکار کنم خیلی ناراحتم کرده . متشکرم

 25. Avatar for اجمد کرملو
  اجمد کرملو گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید من یه دختر ۴ ساله دارم الان ۵ ماهه بعضی کلمات رو خوب نمیتونه بگه مثلا میخواد بگه بابا میکه ب ب ب بابا یا مامان میگه م م م مامان لکنت زبان اولیه پیدا کرده البته واسه بعضی کلمات .قبل این خیلی خوب حرف میزد و خیلی باهوشه اما‌نمیدونم چرا یهو اینطوری شد الان باید چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید؟

 26. Avatar for هیما
  هیما گفت:

  سلام،دختری ۱۸ ساله م! از‌ وختی یادمه لکنت دارم.مادر پدرم،دختر عمو پسر عمو ان،تموم تصورات من از بچگی این بود ک چون بچه ای حاصل از ازدواج فامیلی ام لکنت دارمو دارای مشکلم،مسخره س ولی خب فک میکردم اینه دلیلش!یه ماهه فهمیدم توو دوران بچگیم ینی یکی دو سالگیم،از چیزی ترسیدم،ینی نمیدونم مادر بزرگم صدام میکنه یا چی من میترسم!مادرم میگفت دیگه لال شدی،صحبت نمیکردی ک….منو توو همون بچگی میبرن گفتار درمانی،صحبت میکنم کم کم ولی خب لکنت دارم تا الان……….خوده مادر پدرم گاهی مسخره م میکنن ک زبونم میگیره و ادامو درمیارن،از بقیه انتظار نمیره دیگعیه حالتع افسرده مانند شدم،همش گریه عصبی ام!همیشه هرجا رفتم مثله مدرسه و دانشگاه همه میگفتن ععععع تو لکنت داری؟؟چرا زبونت میگره؟؟این همون دختره س ک لکنت داره ها!!!!!!نشونم میدادنو میدن.از خدا میخام یا جونمو بگیره یا حنجرمو صدامو!ب امام حسین خعلی سخته،این متنم با گریه نوشتم ببخشید ک زیاده دلم گرفته بود

 27. Avatar for e
  e گفت:

  سلام من 22 سالمه حدود 4 ساله که نمیدونم چه جوری بگم رو هیچ حروفی مشکل ندارم ولی زبونم یهو قفل میکنه سنگین میشه غذا خوردن برام سخت شده جویدنشون کلا لهن صحبتم با صدام تعقیر کرده دانشگاه رو به خاطر این چیزا ول کردم انواع دکترام رفتم اعصاب و حلق و … ام ار ای و خیلی ازمایش های دیگه هم دادم اما دریغ از یه جواب درست گفتن تمام چیزات اوکیه و یه قرص برام نوشتن بسته ای 10 هزار تومن اینام درس خونده ی مملکت ما هستن :))))

 28. Avatar for زینب
  زینب گفت:

  سلام و روز بخیر من 35 سالمه طبق شنیده ها از 5 سالگی شروع شده و تا 18 سالگی وحشتناک باهاش مبارزه کردم روی تمام تحصیلم و کارم تاثیر فراوان داشت خیلی سخت حرف میزدمتا اینکه خواهر بزرگترم بردم چیش آقایی که گفتار درمانی کار میکردخلاصه با این آسیب شناس عزیز که هنوزم بعد 17 سال باهاش ارتباط دارم هم درسمو خوندم و هم سرکار میرم الان هم مدیر مالی در یک شرکت هستمجنگیدن باهاش خیلی سخته ولی نتیجه میده لطفا باهاش بجنگید و آرام باشید ما میتونیم

 29. Avatar for Reza
  Reza گفت:

  اقا سلام من یه دانشجویه ۲۲ ساله هستم و لکنت زبان دارم چیکار کنم از دست این غول نجات پیدا کنم

 30. Avatar for امیر
  امیر گفت:

  با سلامیه پسر 22 ساله ام ک از بچگی لکنت داشتم، نه اون قدر غلیظ ولی وقتی میخام ک حرف بزنم یکم سخت میش برام و با چندتا نفس عمیق قبل حرف زدن و یه جمله زیرلب گفتن، حرفمو شروع میکنمولی بعضی وقتا ک یه نفر یهویی یه چیزی ازم میپرسه، قفل میکنم و نمیتونم جواب بدم و همین موضوع داغون میکنه ادموبقران خیلی سخته. بارها اسمو فامیلمو بعضی جاها ازم پرسیدن ک یه دفه ای بوده و نتونستم جواب بدم و همین باعث شده ک مورد تمسخر قرار بگیرمامیدوارم ک نصیب کسی نشه، ادم سنش ک هی میره بالا شرایط روحی بدتر میش و دیگ نمیدونی ک چیکار کنیجا داره یه تشکر از خدا هم بکنم ک خوب چیزی و نصیب ما کرده و باعث شده ک هرروز مسخرمون کنن. دمت هم گرم خدا، جز یه زندگی نکبت بار همین لکنت زبان کم بود ک اونم ب لطف تو اضافه شد

 31. Avatar for رضا
  رضا گفت:

  سلام من یه پسر 16 سالم که از 5 سالگی لکنت زبان گرفتم . غیر از گفتار درمانی راه دیگری نداره ؟:(

  • Avatar for کامبخش فرهمندپور
   کامبخش فرهمندپور گفت:

   خیر، تنها راه درمان گفتار درمانی است. لطفا جهت مشاوره با ما در تماس باشید.

 32. Avatar for علیرضا
  علیرضا گفت:

  سلام من 22سال سن دارم و حدود17سال هستش که لکنت زبان دارم و بیشتر موقعی که استرس داشته باشم دوبرابر میشه خواهشا موقع عادی هم لکنت میگیرم ی راهی بهم نشون بدین چون دیگه از این وضع خسته شدم و هر روز از خدا طلب مرگ میکنم

 33. Avatar for علی
  علی گفت:

  سلام و خسته نباشیداول بگم که 22 سالمه یه مدت طولانی گفتار درمانی رفتم و واقعا بهتر شدم الان به صورت انفرادی کار میکنم یعنی توی خونه یه سری تمرین رو روزانه انجام میدم نسبت به قبل خیلی بهترم فقط نمیدونم چرا دوره ای شده یعنی بعضی وقتا شدتش کمه و بعضی وقتا زیاد میشه خیلی دنبال این موضوع هستم و مقاله های زیادی رو خوندم ولی چیزی دستگیرم نشد(موضوع مود لکنت)گاهی در شروع بعضی کلمات گیر میکنم ولی بعدش رو بدون مشکل میرم. راستی حتما کتابتونو میخوام تهیه کنم. پیشنهاد شما چیه برای درمان موارد جزیی چیه؟

 34. Avatar for حسین
  حسین گفت:

  سلام31 سال سن دارماز 15 سالگی یادم میاد لکنت داشتمالان احساس میکنم بیشتر شدهالبته مشکلم تو حروف س ش ف ق ز ت ک هست.فقط یه مشکلی که دارم تهران نیستم و شهرستانم و متاسفانه تو شهرستانها هیچ امکاناتی وجود ندارد ممنون میشم راهنماییم کنید

 35. Avatar for سعید اصفهان
  سعید اصفهان گفت:

  گفتار درمانها همه سود جوان . کسی گول گفتار درمان و لکنت شکن و عمل و این کسشرا رو نخوره این دکتر احسان تقی زاده هم پول میده به برنامه عصر زندگی که جلسه ای ششصد تا یک میلیون از مردم بدبخت بگیره و باهاشون بازی کنه . لکنت رو میشه مهار کرد و به سطح کاملا پائین رسوند ولی نه با پول دادن به این سودجوهای عوضی

 36. Avatar for banshee
  banshee گفت:

  سلام من 15 سالمه من از کودکی لکنت داشتم و به دکتر مرلجعه کردیم و بعدش خوب شدم اما الان دوباره لکنتم گرفته نمی دونم چراپدرم وضعیت مالیش خوب نیس که بهش بگم بریم دکتر میشه راهنماییم کنید??

 37. Avatar for banshee
  banshee گفت:

  راستش به خاطر فشار عصبی که به من وارد میشه این اتفاق می افته و وقتی استرس می گیرم توی امتحان یا توی امتحانات شفاهی مدرسه نمره زیادی ازم میره و باید به معلم ها خواهش کنم که دوباره از من امتحان شفاهی بگیرن و خیلی موقعه ها گفتن روی درس رو بخون وقتی دارم می خونم روی کلمه اولش هی می ایستم نمی تونم بگم

 38. Avatar for محمد
  محمد گفت:

  سلام. من هم همین مشکلو دارم ومی دونم که باید برای درمانش به گفتاردرمانی مراجعه کنم ،ولی شهر ما گفتار درمانی نداره. به نظر شما راهی هست که بتونم تو خونه تمرین کنم؟

 39. Avatar for مهدی
  مهدی گفت:

  سلام . ۱۵ سال سن دارم. نمی دونم از چند سالگی لکنت داشتم ولی هنوز لکنت دارم . فکر کنم فشار عصبی هستش ، لطفا کمکم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *