معمولا درمان جویان به امید رهایی از بند این عارضه، انواع روشهای درمان لکنت, تشخیص روش درمان لکنت زبان را دنبال میکنند. آنها ابتدا به سوی تبلیغاتی گرایش می یابند که توسط حرفه های متفرقه، درمان سریع و بدون تحمل درد پذیرش و درد متحول شدن را وعده میدهند( مزایای درمان).

وقتی آنها از درمان سریع و بدون بازگشت ناامید میشوند، به منظور کسب گفتار روان به سوی کلینیک های گفتار درمانی جلب میشوند. غافل از اینکه گفتار روان فقط مقدمه مسیر درمان لکنت است. و بالاخره اگر موهبت الهی شامل حال باشد و بخت یار، درمان جو به تحقیق تشخیص خواهد داد که گامهای اول درمان، پذیرش مشکل و آمادگی برای متحول شدن می باشد. در این مقاله سعی شده تا روش صحیح درمان را به شما آموزش دهیم.

اگر درمان جویان به تشخیص روش صحیح درمان لکنت زبان ( مسیر صحیح درمان لکنت ) مجهز شوند، با اولین اقدام، به درمان کامل دست خواهند یافت. دیگر لازم نیست با حرکاتی مانند پاندول، از این کلینیک به آن کلینیک بروند و آخرش هم نا معلوم باشد.

درمان لکنت زبان
جایگاه لکنت زبان در ذهنیت شخص است نه در لب و دهان

اوضاع نابسامان عارضه لکنت زبان

10% مردم جهان به طور آشکار و نهان از عارضه لکنت زبان رنج میبرند؛ ولی نابسامانی های مراکز علمی گفتار درمانی در غرب و آمریکا – که خود را مولد علم این عارضه میدانند – شناخت و درمان لکنت زبان را متزلزل کرده است ( ماهی از سر کنده گردد نی ز دم ).

رفتار این مراکز علمی در 15 – 20 مورد اختلالات گفتاری، بسیار کارساز، علمی و منطقی است، غیر از موضوع لکنت زبان ( لکنت زبان و گفتار درمانی ). به قدری نظریه های دور از خرد، تراشیدن علت یابی های بی منطق و روشهای درمان مبتذل را در دایره ای از تبلیغات پوچ گنجاندند، که اعتماد عموم را نسبت به « درمان » از بین بردند.

کار به جایی رسید که انواع حرفه های متفرقه و نا مربوط به این عارضه – مانند برخی از روانشناسان محترم – در عین اینکه هیچگونه شناختی از واقعیت و ماهیت آن ندارند، به جمع مدعیان درمان لکنت زبان پیوستند! تعدادی با ادعای اینکه لکنت یک بیماری روانی است، سعی کرده اند درمان آنرا به رشته روانشناسی نسبت دهند! اگر درمان جو به تشخیص روش صحیح درمان لکنت زبان مسلط شود، دیگر اسیر این نا بسامانی ها نخواهد شد.

images 4 - کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور
روانشناسی که حرفه آکادمیک خود را رها کرده و تلاش میکند به درمان لکنت زبان بپردازد! او با دقت به سخنان فرد گوش میدهد، ولی چیزی از مشکل او را درک نمیکند.

اما در گیر و دار این نابسامانی ها، این درمان جویان و آن 10% مردم جهان بازنده هستند. ناتوانی در شیوه تحقیق، و ابداع انواع روشهای درمان بی حاصل، اغلب درمان جویان را به انزوا کشانده است. وقتی جوان می بیند گفتار درمان به او اتهام ضایعه مغزی میزند، مجبور میشود انرژی درمان خود را صرف پنهانکاری کند! در اینجاست که

تشخیص روش درمان لکنت زبان
یکی از علل پنهانکاری لکنت در جوانان، درمانهای ناموفق است

بی تفاوتی مسئولان لکنت زبان

می بینیم که متولیان در نابسامانی های خود به سر میبرند و از نقد کردن و نقد شدن گریزانند. بهتر دیدم که ابزار تشخیص روش صحیح درمان لکنت زبان ( مسیر صحیح درمان لکنت ) در اختیار درمان جویان قرار گیرد. شاید به این طریق، درمانگران مجبور شوند به بازشناسی لکنت زبان بپردازند و به ماهیت آن پی ببرند. تمامی متخصصان ضمن ناشناخته خواندن و غیر قابل درمان دانستن این عارضه، چنین تبلیغاتی در رسانه ها به راه انداخته اند:

تشخیص روش درمان لکنت زبان
گاهی لازم است که استاد از شاگرد بیاموزد

تبلیغات معمول متخصصان گفتار درمانی در درمان لکنت زبان

 • روشهای نوین درمان لکنت زبان ( قفل زبان)
 • انواع دستگاههای دیجیتال درمان …
 • دستگاه اندازه گیری مقدار لکنت
 • مدرن ترین روش درمان …
 • فروش دستگاه لکنت شکن
 • شرح کامل انواع لکنت و …
درمان لکنت زبان
شوکر الکتریکی، آخرین دستاورد دانشمندان بی دانش غربی! آیا لازم است متخصصان گفتار درمانی مقلد آنها باشند؟

تبلیغات معمول حرفه های متفرقه در درمان لکنت

 • مژده، مژده، بشارت – داروی درمان لکنت ( قفل زبان ) رسید
 • جدیدترین روش درمان …
 • داروی گیاهی برای درمان …
 • تمرینات ورزش یوگا جهت رفع لکنت زبان!
 • دکتر*** متخصص روانشناسی، با افزایش اعتماد به نفس به همه مشکلات شما خاتمه میدهد!
 • تبریک میگوییم به همه مردم دنیا، درمان کامل و بدون بازگشت لکنت زبان با روش شبیه سازی ذهن میسر شد.
درمان لکنت زبان
تمرینات مضحک ورزش یوگا برای درمان لکنت زبان بزرگسالان
[ معمولا این نوع تبلیغات نشانه آن است که مدعی، دچار نوعی توهم و خود بزرگ بینی است. آقای روانشناس مخترع شبیه سازی ذهن! در صدا و سیما چنین می گفت: « کاری که من انجام داده ام، در دنیا منحصر به فرد است و هیچ نمونه ای ندارد! از کودکی آرزو داشتم که بزرگترین مخترع جهان شوم؛ و الگوی من انیشتین و ادیسون بوده است! اگر از من حمایت شود، من میتوانم با شبیه سازی ذهن، دنیا را متحول کنم! » ]

وقتی جوان با این نوع تبلیغات روبرو میشود، از خود می پرسد «  آیا کسی که در توهم است، من را میتواند کمی تغییر دهد؟ »

درمان لکنت زبان
انرژی درمانی ( که ما آنرا با نام دکتر علی اکبری میشناسیم ) هم مانند شبیه سازی ذهن، مدعی درمان همه نوع مشکلات انسان است! آن با simulation و این با خورشیدی که از کف دست ساطع میشود.

* پس اولین ابزار تشخیص درمان جو چنین است: درمان گری که علت لکنت زبان را نداند و تعریف جامعی از آن نداشته باشد، او نمیتواند صاحبنظر این عارضه باشد. چنین مدعیانی هرگز اجازه نخواهند داد یک متخصص گفتار درمانی با درمان شده های آنان ملاقات کند …

پیچیدگی های پذیرفتن لکنت زبان خود

بسیاری از متخصصان تصور میکنند همینکه درمان جویی وقت گرفت و به کلینیک گفتار درمانی آمد، او مشکل خویش را پذیرفته است. ولی باید دانست پذیرش، مشخصه های متعددی دارد:

1) یعنی شخص بتواند بدون پنهان کاری و دلیل تراشی، مشکل خود را ببیند.

2) یعنی درک کند که ریشه و اساس مشکل در ذهنیت و ارتباطات او نهفته است و عمل لکنت کردن، فقط بخشی از واکنش مشکل است.

درمان لکنت زبان
چرخه لکنت زبان از آشفتگی ذهنی آغاز میشود و « درمان » به معنی آرام گرفتن این ذهنیت در ارتباطات مختلف است.

3) یعنی درک کند که مشکل با خود درمانی ( گول درمانی ) اصلاح نمیشود.

4) بتواند گفتار درمان و اعضای گروه را نزدیک ترین افراد به خود حس کند.

5) درک کند کلینیک گفتار درمانی خانه دوم او است.

هر گونه اختلالی در این مشخصه ها میتواند به مفهوم « عدم پذیرش » شخص باشد.

اگر جوان بتواند به سلامت مرحله پذیرش را سپری نماید، تشخیص روش درمان لکنت زبان برای او بسیار ساده خواهد شد.

تشخیص روش صحیح درمان لکنت زبان

( مسیر صحیح درمان لکنت )

1- کشیدن درد متحول شدن، نشان از درستی روش درمان دارد

درمان لکنت زبان
فقط وقتی پوسته را ترکاندیم و به آزادی رسیدیم، زندان را درک خواهیم کرد

ما آدمها به آنچه داریم عادت میکنیم، به آنها وابسته میشویم و تغییر برایمان سخت میشود. درمان لکنت زبان نیز که به مفهوم اصلاح و بازسازی دیدگاهها و ارتباطات می باشد، از همین قاعده پیروی میکند.

در طول مسیر درمان، آسیبهای ارتباطی و دیدگاهی شخص – با کمک گفتار درمان و دوستان گروه – باید توسط خود او شناسایی و اصلاح شوند. کاری که اغلب با مقاومت جوان همراه خواهد شد. بی تردید شکستن مقاومت و متحول شدن، با تحمل درد همراه خواهد بود؛ دردی شیرین که اساس درمان و آزادی از بند لکنت در همان نهفته است.

تشخیص روش درمان لکنت زبان
تحول به آرامی و با دشواری صورت میگیرد، ولی دستاوردی بزرگ دارد…

* پس اگر درمان جو در طول مسیر درمان، با سرخوشی دردی حس نکرد، حتی اگر گفتار روانی کسب کرده باشد، باید بداند روش درمان درستی را طی نمیکند و روانی گفتار او بازگشت خواهد یافت.

2- « درمان » روندی تدریجی دارد و به زمان نیازمند است

      بدون تشخیص روش درمان لکنت زبان ( مسیر صحیح درمان لکنت ) به بیراهه های درمان خواهیم رفت

در تبلیغات رسانه های خارجی و داخلی با چنین جمله های عجیبی روبرو خواهیم شد:

– 30 سال لکنت، و درمان فقط در 7 دقیقه( ***)

– بهبود کامل در یک جلسه

– این متخصص *** توانسته لکنت جوان 22 ساله ای را در نیم ساعت، فقط نیم ساعت درمان کند

– و …

درمان لکنت زبان
لکنت زبان، عارضه ای که درمان آن به طور تدریجی صورت خواهد گرفت

گفتیم درمان به معنی اصلاح و بازسازی ارتباطات، دیدگاهها، و ذهنیت جوان است. درمان جویی که تا این مرحله پیش آمده، باید از خود بپرسد « آیا امکان دارد چنین بختک ریشه داری در زمانی کوتاه حل شود؟ آیا هیپنوتیزم، دستگاه لکنت شکن، انواع ورزش ها، تغذیه، روانشناسی، انرژی درمانی، تزریق اعتماد به نفس، شبیه سازی ذهن و دارو میتوانند ذره ای بر ارتباطات و دیدگاههای شخص تاثیر مثبت و پایداری داشته باشند؟ »

درمان لکنت زبان
باید از خود بپرسیم آیا امکان دارد ارتباطات آسیب دیده ما بادستگاه اصلاح شود؟!

لکنت ظاهری ( واکنش ) فقط بخش کوچکی از واکنش بزرگسالان به لکنت زبان خود می باشد

یکی از ماهیت های این عارضه که موضوع لکنت زبان را برای محققان غربی پیچیده کرده است، متغیر بودن لکنت ظاهری ( = واکنش ) می باشد. آنها انتظار دارند همیشه مقدار و دامنه این واکنش در حد ثابتی باشد – به همین علت است که مرتب تعداد لکنت ها را شمارش میکنند – مثلا میگویند SR شما از 7/3 به 6/1 کاهش یافته است! – در صورتی که بارها دیده شده که درمان جویی به کلینیک گفتار درمانی مراجعه کرده، که حتی مربی هم نتوانسته لکنت ظاهری ( = واکنش به ذهنیت آشفته ) را مشاهده نماید.

بسیاری از مراجعین در ابتدای جلسه اول دچار اسپاسم و گرفتگی شدید میشوند و ساعتی بعد، هنگامی که ذهن آرام گرفت، کاملا روان صحبت میکنند. آیا در اینجا میتوان گفت که آن درمان جو درمان شده است؟ می بینیم که تعدادی از حرفه های متفرقه از این ماهیت لکنت سوء استفاده میکند و از مراجعین خود « فیلم درمان شده ها در یک جلسه » تهیه و پخش میکند! این سخن پایان ندارد …

درمان لکنت زبان
درمان سریع لکنت زبان در بزرگسالان، امری محال و غیر ممکن است. درمان حلزونی است نه موشکی

* پس اگر دیدید درمان کننده ای صحبت از درمان سریع و چند روزه میکند، تردید نکنید که روش درمان او مبنی بر نمایش گفتار روان است. میدانید که نمایش گفتار روان بدون اصلاح جنبه های درمان، هیچگاه تثبیت نخواهد شد و بعد از مدتی بازگشت خواهد یافت.

باز می بینیم که در شرایط کنونی، این درمان جویان هستند که باید توانایی شناخت و تشخیص روش درمان لکنت زبان ( مسیر صحیح درمان لکنت ) را بیاموزند.

3- لکنت زبان یعنی آشفتگی ذهنی در شرایط خاص ارتباطی

آنچه این موضوع پیچیده را میتواند ساده کند، پاسخ به این پرسش است: لکنت زبان کجاست؟ در زبان؟ حنجره؟ تارهای صوتی؟ دیافراگم؟ ضایعه مغزی؟ ضایعه عصبی؟ خیر، جایگاه آن فقط در ذهنیت ما جای دارد که به صورت یک عادت شرطی شده عمل میکند. عمل آن هم به این طریق است که در شرایط ارتباطی خاص – که ذهنیت شخص آنرا ساخته و پرداخته نموده – ذهن ما آشفته میشود و پیوندهای شرطی شده ( چرخه لکنت + عوارض لکنت ) را فعال می سازد.

این جریان واقعیتی است که هر شخص لکنت داری میتواند حقیقت آنرا در ارتباطات خود جستجو کند. اما عمل لکنت کردن، فقط بخش کوچکی از واکنش ما نسبت به این آشفتگی ذهنی است. عملی متغیر که دامنه آن میتواند از 0-100 در نوسان باشد.

چرخه لکنت زبان
هر فردی میتواند روند لکنت خود را در این چرخه لکنت زبان جستجو نماید

* پس وقتی جوان می بیند که درمان کننده ای میخواهد مقدار لکنت ( مقدار واکنش ) را اندازه گیری نماید، باید قوه تشخیص روش درمان لکنت زبان خود متوجه شود که بر مبنای بی حاصل « گفتار روان » بنا شده است.

4- لکنت زبان یک مشکل ارتباطی است، نه گفتاری ( لکنت زبان یک مشکل گفتاری نیست )

با وجود اینکه رشته گفتار درمانی کلمه / گفتار / و لکنت زبان، کلمه / زبان / را یدک میکشند، ولی به هیچ روی این عارضه یک مشکل گفتاری یا زبانی نیست. با این همه، تنها رشته دانشگاهی که میتواند توانایی درمان این عارضه را داشته باشد، فقط رشته گفتار درمانی است.

چرا؟ چون از آنجا که ذهن درمان جو طی سالها بر گفتار خود متمرکز شده است، تا زمانی که نتواند گفتار روان را در ارتباطات مختلف تجربه کند، درکی از اصلاح دیدگاهها و ارتباطات خود نخواهد داشت. اما این مهم در دست کسانی است که به آناتومی و فیزیولوژی اندامهای گفتاری تسلط داشته باشند، و تنها رشته ای که برای چنین توانایی آموزش دیده، فقط رشته گفتار درمانی است.

گفتار درمانی متولی لکنت زبان
یکی از آموزشهای آکادمیک رشته گفتار درمانی، آناتومی و فیزیولوژی اندامهای گفتاری است.

* پس حرفه های متفرقه ( غیر از گفتار درمانها ) برخلاف تبلیغات، محال است بتوانند در درمان لکنت زبان موفقیتی کسب کنند.

5- درمان در فعالیت درمان جو حاصل میشود، نه فعالیت درمان کننده

در بسیاری از کلینیک های گفتار درمانی و همچنین درمانگران متفرقه چنین مرسوم است که میخواهند با نصیحت، توصیه، راه کار نشان دادن و انواع سفارشات، ذهن درمان جو را از لکنت زبان پاک کنند. آنها میخواهند با معیار استدلالات شخصی خود – که با معیارها و شرایط  جوان بسیار تفاوت دارد – او را وادار به پذیرش آن توصیه ها کنند! سخنانی که شاید موجب خشنودی موقت درمان جو گردند، ولی هیچ ارتباطی با درمان ندارند. در واقع کیست که از سخنان شیرین و کلمات قصار خوشش نیاید؟ ولی در درمان نقشی نخواهند داشت.

درمان لکنت زبان
آیا درمان لکنت زبان ( اصلاح ارتباطات آسیب دیده ) میتواند با صحبت میان درمانگر و درمان جو صورت گیرد؟!

کلمات قصار معمول درمانگران لکنت زبان

. خداوند ما انسانها را مساوی آفریده، پس لزومی ندارد در ارتباط با آنها مضطرب شویم

. سعی کن اصلا به روی خودت نیاری

. لازم نیست به آنها توجهی داشته باشی

. فراموش نکن که ورزش و تغذیه سالم روح و جسم آدم را تقویت میکند

. برای آرامش اعصاب، هر روز یک ساعت به این موسیقی گوش کن

این درمانگران، درمان را در نصیحت کردن و بیان کلمات قصار می بینند.

* پس درمان، با شنیدن کلمات قصار و خوشایند درمان جو حاصل نخواهد شد.

کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور
من فقط سعی کردم آنچه را که در مدت 40 سال از دوستان گروه درمان آموختم به شما انتقال دهم.

دیدگاهتان را بنویسید