لکنت زبان یک مشکل گفتاری نیست :

لکنت زبان یک مشکل گفتاری نیست درست است که این عارضه را به نام لکنت زبان میشناسیم و متولی آن رشته گفتار درمانی است، ولی اساسا لکنت زبان یک مشکل گفتاری یا زبانی نیست؛ بلکه فقط و فقط یک مشکل ارتباطی است که به صورت عادتی شرطی شده عمل میکند و به تدریج عوارض پیچیده ای را به شخص تحمیل میکند.

یکی دیگر از اشتباهات اساسی متخصصان گفتار درمانی غربی و درمانگران لکنت زبان این است که مشکل را در اندامهای بدن و به خصوص در اندامهای گفتاری جستجو میکنند. به همین علت است که تلاش میکنند این عارضه را با تمرینات گفتاری و تلفظی درمان کنند! اشتباهی که متاسفانه به شدت دامنگیر جامعه گفتار درمانی غربی، و متعاقب آن، مورد تقلید دیگر گفتار درمانهای جهان شده است.

ببینید، آسیب در موضوع لکنت زبان، در لب و دهان و زبان نیست، در گفتار نیست؛ بلکه آسیب در ذهنیت شخص شکل میگیرد و عمل لکنت کردن، فقط بخش کوچکی از واکنش پکیج لکنت زبان را تشکیل میدهد. درست مانند بیماری آنفلوآنزا، که یکی از علائم ظاهری آن آبریزش از بینی است؛ پرسش این است که اگر آبریزش با مصرف دارو قطع شود، آیا میتوان گفت بیماری شخص درمان شده است؟ یک فرد دارای لکنت زبان نیز اگر با اجرای ترفندهای پنهانکاری و یا با اجرای تکنیکهای گفتاری بتواند ساعتها بدود لکنت صحبت کند، آیا میتوان گفت که او درمان شده است؟ چرا که میدانید « لکنت نکردن به مفهوم لکنت نداشتن نیست. »

اغلب دوستان گروه درمان میتوانند در یکی دو ماه اول مراجعه، دقایق و در برخی مواقع ساعتها بدون لکنت صحبت کنند، ولی دو سال طول میکشد تا پکیج لکنت زبان آنان درمان یابد.

بسیاری از متخصصان گفتار درمانی غربی با متراژ و اندازه گیری لکنت ظاهری شخص، تصور میکنند در حال بررسی و درمان لکنت زبان او هستند؛ در صورتی که آنها با وررفتن با واکنش مشکل، در حال تلف کردن زمان و انرزی درمان هستند.

 • اگر لکنت زبان یک مشکل گفتاری بود، می باید با چند فرمول و اجرای تکنیکهای گفتاری و تنفسی بهبود می یافت.
 • اگر لکنت زبان در لب و دهان و زبان ریشه داشت، می باید با « خود درمانی » درمان میشد.
 • اگر لکنت زبان در اندامهای گفتاری جای داشت، پس می باید با عمل جراحی، دارو، ورزش و تمرینهای گفتاری درمان میشد.
 • اگر جایگاه لکنت زبان در گفتار و زبان بود، لازمه اش این بود که کودک از ابتدای حرف زدن، گفتاری آشفته و بریده بریده داشت.

حقیقت آن است که علت لکنت زبان بزرگسالان، قرار گرفتن ذهنیت شرطی شده آنها در « چرخه لکنت زبان » است.

 

 

جهت مشاهده ویدئو های بیشتر می توانید بر روی برچسب ویدیو کلیک نمایید.
همچنین پیشنهاد می کنیم حتما صفحه اینستاگرام کلینیک گفتار درمانی فرهمندپور را حتما دنبال (Follow) کنید.

 1. رمضان حسینی گفت:

  سلام من رمضان حسینی هستم اهلی افغانستان من ۲۵ سالمه که مشکلی لکنت زبان دارم البته از کودکی داشتم فعلان که دارم تو افغانستان هیچ ایقدامی نکردم برای درمان لکنت زبانم چون ایجاه گفتار درمانی اینا نس اگر بیطونین شما برای من کمک کنید ممنون

  • مدیر سایت گفت:

   عزیزم برو فروشگاه سایت، یکی از گزینه ها را انتخاب کن تا اظلاعات شما در مورد لکنت افزایش پیدا کند. اگر پرسشی داشتید با تلفن کلینیک گفتار درمانی تماس بگیرید.

 2. رضا گفت:

  این دیگه چجورشه
  طرف تا وقتی کودک هست مشکل گفتاری داره بعد بزرگ که میشه یهو مشکلش میشه عادت شرطی شده پس گفتار آسیب دیده چی میشه یهو ؟ یعنی اگه عادت شرطی شده نبود دیگه مشکل گفتاری وجود نداشت ؟
  پس چرا تاکید شده این گفتار غلط تثبیت بشه بعد ۶ سال دیگه طرف چاره ای نداره جز اجرای اون در صورتی که یهو بعد از ۶ سال علت مشکل میشه عادت شرطی شده ؟
  در کل ‌‌‌‌‌‌اگه عادت رو در نظر نگیریم طرف بازم لکنت میکنه؟

  • کامبخش فرهمندپور گفت:

   عزیزم من پاسخ شما را در مقاله ای دیگر داده ام. بهتر است اطلاعات خود را در مورد لکنت زبان و عوارض آن بیشتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.